Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın

Geçtiğimiz günlerde farklı bir yönetim modeliyle ortaya çıktı.

Kocaeli’ni birbirine sınır ilçelerle üç bölgeye ayıran Başkan Büyükakın

Dört ilçeden her birine yeni koordinatörler atadı.

Büyükakın’ın daha önce denenmemiş bir modeli hayata geçirmesi kentte değişik yorumlara neden oldu.


***


Göreve geldiği günden bu yana tasarrufa yönelik adımlarıyla öne çıkan Büyükakın’a

Kimileri “Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu” derken

Kimileri ortaya konan modeli çok akıllıca buldu.

Birkaç gündür toplumdaki yansımalara baktığımda ise yapılan tüm yorumların havada kaldığını, koordinatörlerin görev açılımlarının ne olduğunu kimsenin tam manasıyla bilmediğini gördüm.

Buna kendimi de dahil ettim.

Bu konu öyle üstten geçilecek, yorum yapılacak bir konu değildi.

İyice anlayıp dinlemek gerekiyordu.


***


Büyükakın konuyla ilgili bir bilgilendirme toplantısı yapar diye bekledim ama yapmadı.

Belki gerek görmedi belki herkesi kendi gibi zannetti.

Oysa bu milletin kafası farklı çalışır.

Mesela biz gazeteciler için de durum aynıdır.

Hemen popülist yaklaşım sergileriz.

Konu en çok neresinden reyting alacaksa orasından tutarız.

“Acaba bu koordinatörler neye göre seçildi? Büyükakın kendine kemikleşecek kök salacak ekip mi kuruyor?

Seçtiği isimleri incelediğimizde kendine yakın duran isimler olduğunu görüyoruz.

Yoksa bunlara gelir sağlamak adına öylesine yapılmış bir şey mi bu? Bu adamlardan gerçek anlamda verim bekliyor mu, yine makam araçları gündeme gelecek mi?” gibilerinden bir sürü soru üretebiliriz.

Ama bunun için evvela Başkan Büyükakın’ın ağzından koordinasyon modelini dinlemek gerekiyordu.


***


Bu nedenle bugün Başkan Büyükakın’ı arayıp “Nedir bu koordinatörlerin görevleri, tam anlamıyla ne yapacaklar” manasında birkaç soru sordum.

Büyükakın gayet açık ve net biçimde konuştu.

Dediğim gibi ona göre çok doğal bir iş yapmış modundaydı.

Benim bunu fazla abarttığımı düşündüğünü dahi hissettim.

Ama olsun, hiç sakıncası yok çünkü bu olayı önemsiyorum.

Yeni başkan, yeni anlayış yeni vizyon dedik en başında.

15 yıllık yönetim tarzının bitmesi sonucu atılacak her adımı ciddiye alıyorum.

Biz soralım, bilgilenelim sonra da takipçisi olalım.


***


Abdullah Köktürk, Nihat Abiş ve İbrahim Pehlivan’dan oluşan koordinasyon ekibi

Büyükakın’ın omuzlarındaki yükü ne kadar alır bilemem.

Ona fayda getiri mi, şimdiden yorum yapmak zor.

Ancak görünen bir şey varsa o da Büyükakın’ın radikal kararlar almada ve uygulamada inatçı olduğudur.

Daha önceki dönemlerinde hayata geçirdiği projelerde karşılaştığı sıkıntıların ona böyle bir karar aldırdığını düşündüm aslında.

Vatandaşla büyükşehir arasında birilerinin sahada olup toplumu doğru bilgilendirme, anlık sorunlarda çözüme kavuşturma, sorunu yerinde tespit etme açısından bakıldığında bu model iyi bir model.

Benim tek kaygım, görevlendirilen isimlerin ne kadar yeterli geleceği yönündedir.

Onlar Büyükakın adına sahayı denetlerken biz de onların yaptıklarını gözlemleyip yorumlarımızı ona göre yapacağız.

Şimdiden bir yorum yapmak, önyargıdan öteye geçmez.

Hele sistemi kavrayalım ilk önce…


***


Üç koordinatörün ne iş yapacaklarını Büyükakın’dan öğrenelim…

*Sayın Başkan, Koordinatörlerin yetkileri nedir?

Koordinatörler icracı değiller. İcra belediyenin Genel Sekreteri, Genel Sekreter Yardımcıları, Daire Başkanları, Şube Müdürleri eliyle yürür. Bu arkadaşlarımız bana karşı sorumlu olarak çalışacaklar.


*Yani gördükleri aksaklıklara müdahale etme, talimat verme yetkileri yok?

Büyükşehir belediyesinin sahadaki işlerini vatandaşa yansıyan yüzleri açısından değerlendirme yapacaklar. Biz bir iş yaparken hayatın akışını etkiliyor. Bu arkadaşlarımız belediye işlerinin vatandaşa dönen yüzü açısından nasıl gittiğini bana raporlayacaklar ama bunlar aracılığıyla bürokrasiye talimat verilmeyecek. Bürokrasinin talimatını ben vereceğim.


*Tam olarak neler yapacaklar?

Başkanın gözetleme ve denetleme görevi var, bu görevi layıkıyla yapabilmek için üç bölgede sürekli sahada olacaklar. Yani ofisten ziyade saha görevlisi olacaklar. İcracı değil, istişari görevleri var ve bana bağlı olarak çalışacaklar.

İkinci görevleri; sivil toplumum önemi giderek artıyor. Bizim de gönül belediyeciliği kavramına bir vurgumuz var. Bunu layıkıyla yapabilmek için iki milyonluk bir şehirde sivil toplumla, vatandaşlarla daha yakın bir temas kurmak onların içinde olmak için takviye edici görevleri olacak. Yani onlar sahanın nabzını, vatandaşın düşüncelerini tutmaya çalışacaklar. Takdir edersiniz ki iki milyonluk bir şehirde sürekli vatandaşın arasında olmam için bir takviye lazım. Bu manada dernekler, vakıflar, hemşeri dernekleri gibi yapılarla sürekli temas içinde olacaklar. İnsanların iyi-kötü günlerinde onların arasında olacaklar. Örneğin bugün Gebze tarafındayım ama diğer taraflarda yokum. Bu arkadaşlar aracılığıyla ben çok daha etkili biçimde gönül belediyeciliğini hayata geçirme imkanı bulacağım.


*Koordinatörlere makam tahsis edece misiniz?

Ofis anlamında kullanacakları bir ofis olacak. Gebze bölgesinin sorumlusu Gebze Belediye binası içinde var olan ofislerden birini kullanacak. Diğerleri de merkezlerdeki ofisleri kullanırlar. Ama daha çok dışarıda olacaklar. Tabi bir görüşme talebine karşılık mekanlarının olması da gerekiyor.


*Makam araçları olacak mı?

Araçları olması lazım çünkü sonuçta sahada sürekli gezmeleri gerekiyor. Dört ilçeden sorumlu olacaklar bunun için bir aracın olması kaçınılmaz. Her gün bir ilçeye gitse bile oralarda sürekli gezmesi gerekecek. Bir taraftan büyükşehrin işlerinin vatandaşa yansıması, onların koordinasyon içinde gidip gitmediğinin gözlenmesi, öbür taraftan sivil toplumla, muhtarlıklarla temasların kurulması açısından baktığınızda bir araç zorunlu hale geliyor.


*Araçları kendileri mi kullanacaklar yoksa şoförleri olacak mı?

Evet, şoförlerinin olması lazım. Bu garip mi? Garipse bilmek isterim. Sürekli sahayı gezecekleri için şoförlerinin olmasında bir sakınca görmüyorum.


*Peki, büyükşehirden maaş alacaklar mı?

Tüm bu yapılacak olan işlere baktığınızda bunun bir bedelinin olması lazım. Maaş almamalarını beklemek çokta anlamlı değil. Bu hizmetleri yapan herkesin bir karşılık alması son derece doğal.


*Sizin getirdiğiniz koordinasyon modeli daha önce denenmiş miydi? Bunun daha önce denendiği ama tutmadığı yönünde söylemler duyuyorum?

Benim de içinde bulunduğum büyükşehir belediyesinin son üç döneminde böyle bir model yok. Doğrudan başkana bağlı çalışan bir koordinasyon görevi yok. Dolayısıyla denenmiş ve başarısız olmuş demek doğru değil. Orada kafa karışıklığı yaratan şey şu. Sanki ilçe belediye başkanlarının üzerinde bir görev yapacaklarmış, oraları denetleyeceklermiş gibi bir algılama var.


*İlçe belediye başkanlarını denetlemeyecekler mi?

Bu denetim yetkisi büyükşehir belediye başkanında bile yok. Yani ben ilçe belediye başkanını denetleyemem. Dolayısıyla benim adıma sahada olan birinin ilçe belediye başkanlarını denetlemesi beklenemez. Bu tamamen bir yakıştırma. Dediğim gibi o arkadaşlarımız tamamen büyükşehir belediyesi adına görevli olacaklar.


***

Son olarak Büyükakın şunu ekledi:

“Bu arkadaşlarımız benim adıma söz vermeyecekler, benim adıma talimat vermeyecekler, konuşan ağzım, yapan elim olmayacaklar.

Sadece gören gözüm, duyan kulağım olacaklar” diyor.

Yani hiçbir icra yetkilerinin bulunmadığının altını çiziyor.

Sanırım anladınız…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
suadiyeli 2019-07-19 21:59:17

tasarufmuş git be tahir bey bld otobüslreni umuttepe çıkartmıyorsun ilçelerden gelen ulaşımpark otobüslerni otoğara bırakıyorsun halkı mağdur ediyorsun sayın tahir bey bunlar yazılıyor bir kenara seçimde gelecek

Avatar
Fatih 2019-07-19 11:03:02

Simdi bu uclu ekip cift dikis olup cift maas mi alacak eyt lilete gelince yok cift dikis kendinize gelince dagitin paralari

Avatar
DERİNCE 2019-07-19 10:06:25

DERİNCE Körfez koordinatörlük görevine getirilen sayın Abdullah Köktürk ün ilk icraatı DERİNCE vapur iskelesinde olmayan Kent Kart dolum Makinesi koydurmak olabilir

Avatar
Salim 2019-07-19 06:18:10

Bu görevlendirme biçimi belediyenin yasal yapılanmasında yok.Bence yanlış bir uygulama.Bürokrasiyi artıracak,her ne kadar Belediye başkanlarının işlerine karışılmayacak dense de uygulamada bal gibi de karışılacak.İlçe belediyesinde işini yürütemeyen bir de siyasi ayağı okan kişiler koordinatöre koşacak.Bu kişilerin halkın arasına karışması çok zor görünüyor çünkü karışırlarsa bir çok işle karşı karşıya kalacaklardır.Aynı zaman da bu durum büyükşehir bürokratlarını da zora sokacaktır.Başkana karşı sorumlu iken bir de koordinatörlerle muhatap olmak durumunda kalacaklar.

Avatar
Şamil ŞATIROĞLU 2019-07-19 01:49:53

3 koordinatör sistemi öyle basit düşünülen bir proje değil bilakis yerinde yönetim modelinin en büyük insan odaklı projelerin yerinden yönetim halkla belediye arasındaki köprü görevi tüm telif hakları başkana ait bu proje ülkemize model olacaktır.

Avatar
Ahmet 41 2019-07-18 23:49:51

Hocam adama sormazlarmi ibrahim baskan ve yonetimini niye elestirdin diye? Adnan bilgic nermin toy omer polat bunlarinda araci vardi yakiti vardi telefonu maasi vardi. Buyuk tasarruf etmistiniz simdi ne oldu? Ne degisti? Evet bende artik ak partinin bittigini cöküsünü sayenizde adim adim görüyorum artik üzülmüyorumda... Ne ekersen onu bicersin

Avatar
Cemil 2019-07-18 23:45:25

Büyükşehirde Zekeriya bey, hem başkanvekili hem imar komisyonu başkanı hemde gurup başkanıydı. Şimdi bu işi 3 kişi yapacak. Bumu tahir beyin tasarrufu git la sen

Avatar
sina kukul 2019-07-18 21:50:12

Adim adim istanbul akibetine kosuyorsunuz.Bunun icin oy vermedik Tahir beeeeey.

Avatar
Serkan 2019-07-18 21:48:30

Ibram pehlivan devlette yuksek makamda agir gorevler yapmiş yorulmus hirpalanmiş bir emekli.Bundan goren goz isiten kulak olmaz.ha keza A.kokturk de oyle.Bunun mantigi yok.Gonullu calişsinlar da gorelim.maaş var makam var şofor var telefon var.bir maaliyete bak.bu maliyetle 30 ihtiyac sahibi insan calisir.yanlis başkan yanlis.kamuoyu bunu kabul etmez.

Avatar
Oktay 2019-07-18 21:42:57

Aciklamalardan anladigim kadariyla emeklilere maaş ofis ve makam tahsisi bu hocam.Senin goren gozun isiten kulagin bgenel sekreter yardimcilari daira baskanlarin ve de mudurlerindir.nokta

Avatar
Gaffar Tekci 2019-07-18 21:28:34

iy partinin rtaokul mezunu ei tesbhli kükhan bey abi yar kardaş izmit belediyesine koedinatör oluyrsa tahir beyi atadıklarından bakan olur

Avatar
Pasalii 2019-07-18 20:58:11

Makam araclari olacak ee maasdaaa alacaklar tabiki ?? Doyurun doyurun hep ayni adamlari doyurun tahirrr bey Saltana ta devammm?? Kahve kahve gezsinler lak lak yapsinlar istee!! Sanki belesiyende bu isi yapaxak adam yok dimi ??? Tabi sizde rejsden örnek alionuz dogru takla atacaniz yaaa !! Nysee suyunuz kayniyor haberiniz Olsun.

Avatar
çarşı merkez 2019-07-18 19:03:04

HALKIN İÇİNDE HALKLA SÜREKLİ İÇ İÇE OLURLARSA YARALI OLUR TABİKİ HALKI DİNLERLERSE HALK ONLARA ULAŞABİLİRSE MUHAKKAK VERİMLİ OLUR BAŞKANIN HERKEZİ DİNLEMESİ HERKEZE DÖNMESİ TEK BAŞINA BEKLENEMEZ MUHAKKAK BÖYLE BİR YAPI GEREKİRDİ İYİDE OLDU TEK AYRINTI HALKIN İÇİNDE OLMALARI

Avatar
KAYA41 2019-07-18 17:39:42

YENİ KOORDİNATÖR ARKADAŞLAR KURULACAK YENİ PARTİYE GİTMESİNLER.SİSTEM İÇERİSİNDE KALSINLAR.İLÇENİN İHTİYAÇLARINI İLÇE BAŞKANI VEYA BELEDİYE BAŞKANI SAYIN BÜYÜKAKINA İLETMEKTEN ACIZLERMİ.