banner1046
banner1117
"Bu kentten BEYİN GÖÇÜNÜ engelleyeceğiz"

Bilgi Köprüsü Eğitim Kurumları'nın sahibi olan Ali Korkmaz ile bu hafta eğitim adına oldukça kapsamlı ve keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) İzmit İlçe Başkanlığı görevini de yürüten Korkmaz aynı zamanda başarılı bir eğitimci. Bundan 15 yıl önce başladığı eğitim macerasını her yıl çıtayı daha da yükselterek sürdürmeye devam ediyor. Önceliği eğitim olan Ali Korkmaz Kocaeli'ye daha eğitim anlamında çok fazla şey katacak. Kendisi İzmit'li olan Ali Korkmaz İzmit'e borcunu ödemek adına da eğitim yolunu seçmiş. Ekibiyle birlikte kazandığı her başarının ardından da yeni bir çalışmaya imza atıyor. 15 yıl önce Kocaeli'nin ilk etüt merkezini açmasının ardından ihtiyaç geliştikçe kurumlar da artmaya başladı. Şu anda 2 anaokulu, iki üniversiteye hazırlık kursu ve bir de kreşiyle Bilgi Köprüsü Eğitim Kurumları yenilenerek eğitim anlamında yükselmeye devam ediyor. Ali Korkmaz da 15 yıl önce başlayan Bilgi Köprüsü Eğitim Kurumları ile ilgili, ileride Kocaeli'ye kazandırılacak olan projelerle ilgili de önemli açıklamalarda bulundu. İzmit'ten asla vazgeçmeyeceğini ve burada eğitim kalitesini arttırmak adına çalışmalarını devam ettireceğini belirten Korkmaz, kurumda kullanılan eğitim modellerinden, eğitim veren öğretmenlerin seçimine, yapılacak olan projelerden kazanılan başarılara kadar birçok konuyu bizlerle paylaştı. Bilgi Köprüsü hangi yeni projelerle yoluna devam edecek, eğitim sisteminde yapılan değişiklikleri Korkmaz nasıl değerlendiriyor?, Korkmaz merdiven altı kurumlarla ilgili Bakanlığa hangi çağrıda bulundu?, Kocaeli'deki öğrencilerin beyin göçünü engellemek adına Ali Korkmaz ne gibi çalışmalar yapacak?, Kocaeli'deki özel eğitim kurumları ile ilgili Korkmaz hangi noktaları eksik buluyor? Hepsi ve çok daha fazlası bu haftaki röportajımızda. Keyifle okumanız dileğiyle…

FARKLI İLLERDE FARKLI MODELLERİ İNCELEDİK

*Yaklaşık 15 yıldır eğitim kurumlarınızla İzmit'te faaliyetlerinizi sürdürüyorsunuz. Nasıl karar verdiniz, nasıl başladı eğitim çalışmalarınız?

- Ben öğretmen kökenliyim. 1994'te üniversiteden mezun olduktan sonra öğretmenliğe başladım. İstanbul'da 5 yıl kadar görev yaptıktan sonra, bu kentin çocuğu olduğumuz için hayalimizde her zaman İzmit vardı. İzmit'e geldim ve İzmit'te çeşitli okullarda öğretmenlik yaptım. Öüretmenlik yaparken ticaret de yapmaya başlamıştım ama eğitimci olunca diğer alanlar sizi mutlu etmiyor. Eğitimle ilgili neler yapabiliriz diye düşündük. Bursa'ya gittik, İstanbul'a gittik farklı modelleri gördük ve 2003 yılında etüt merkezi anlamında Kocaeli'nin ilk etüt merkezi olan Bilgi Köprüsü Etüt Merkezi'ni açtık.

ÇOK GÜZEL BAŞARILAR ELDE ETTİK

Nasıl bir geri dönüş aldınız ilk yılınızda?

- O sene çok güzel bir başarı elde ettik. Okul sonrası, okula destek programı anlamında çocukların hem ödevlerini yapabileceği, hem de eksik kaldığı derslerde güzel bir başarı elde ettik. Bu başarıyla birlikte de yeni ihtiyaçlar oluşmaya başladı.
 


 

Sonrası nasıl geldi çalışmaların, kaç kurumunuz var şu anda eğitim faaliyetlerini sürdüren?

- 2006 yılında anaokulumuzu açtık. Bugün 2 farklı anaokulumuz var, iki tane üniversiteye hazırlık anlamında kursumuz, bir tane kreşimiz var. En son noktada Bilnet Okulumuzla da bu başarıyı taçlandırmaya karar verdik. İnşaatı devam ediyor. İnşallah önümüzdeki yıl da eğitime açacağız.

*Anaokullarınızda da farklı çalışmalar yapıyorsunuz? Bunun çıkış noktası nedir?

- Okul öncesi eğitim çok önemli. Bizim Türkiye'mizde son dönemde okullaşma oranı artıyor ama istediğimiz noktada değil. Zeka gelişiminin en yoğun olduğu dönem 3-6 yaş kısmıdır ama malesef birçok çocuğumuz bu yaşta anaokuluna gidemiyor. Biz de bu klasik tarzdan ziyade çocuğun yetenekleri ve ilgi alanları doğrultusunda geliştirmeyi amaçlayan sistemleri geliştirdik.

ÇOCUKLAR ANA DİLİ GİBİ İNGİLİZCE ÖĞRENİYOR

*Kurumlarınızda anaokullarında İngilizce eğitimi de veriyorsunuz. Başarılı mısınız bu konuda?

- Dil çok önemli. Dil okulumuzda dil eğitimini ön plana çıkardık. Malesef ve malesef Türkiye'de ilkokul ve ortaokuldan başlayıp üniversite sona kadar belki 10-12 yıl dil eğitimi veriyoruz ama sonuç hiç. Biz bunu gelişmiş ülkelerde olduğu gibi farklı tarzda yapalım, dil eğitimini anaokulunda başlattık, her sınıfa 2 öğretmen koyduk. Bir İngilizce öğretmeni bir de sınıf öğretmeni şeklinde. İngilizce öğretmeni Türkçe konuşmuyor, sadece İngilizce konuşarak çocukla duygusal bir bağ oluşturuyor, çocuk da İngilizce'yi ana dilini öğrenir gibi oluyor. Çok başarılı olduğumuz bir sistem oldu. 

MALESEF TÜRKİYE'DE YENİ UYGULANIYOR

*Dil eğitimi dışında ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

- Dil eğitiminin yanında farklı alanlar da var. Çocuklarımzın çoklu zeka dediğimiz yönlerini ele aldığımız zamanlar farklı ilgisi, yetenekleri olan çocuklarımızı ön plana çıkartmak adına en güzel sistemin montessori denilen bir sistem var. Yıllar önce gelişmiş ama malesef Türkiye'de daha yeni yeni uygulanmaya başlanmış sistem. Bu sistemle ilgili okulumuzu açtık. Materyallerimizle çocukların ilgi alanlarına yönelik bir eğitim tarzını ortaya çıkarttık ve çok ilgi gördü.

VELİ MEMNUNİYETİ HER ŞEYDEN ÖNEMLİ

*Başarınızı neye bağlıyorsunuz bu konuda?

-Eğitimi de canlı bir varlık olarak düşünün. Sürekli geliştirme ve bir adım öne gitmeniz gerekiyor. Biz de bunun farkındayız. Her gün yeni yeniliklerle çocukların ilgi alanlarına, ailelerin isteklerine yönelik eğitim modllerimizle sistemimizi devam ettiriyoruz.Uyguladığımız modellerde en önemli belirleyici velidir. Her ailenin en önemli varlığı çocuklarıdır. Herkes çocuğunun başarısı için uğraşıyor. En iyisi için mücadele ediyor. Biz de bunun farkındayız. Gerek üniversiteye hazırlık kurslarımızla, gerek anaokulumuzla, gerek kreşimizle bu hassasiyetle eğitimimizi sürdürüyoruz. Üniversiteye hazırlıkta en başarılı, en deneyimli arkadaşlarımızı çalıştırarak güzel bir sistemle çalışıyoruz. Veli memnuniyetini her şeyin üzerinde tutuyoruz ve bu da kurumsal başarıyı getiriyor. Şu anda anaokulundan tutup üniversiteye kadar gelen ve bizimle bağını hiç kopartmayan öğrencilerimiz var. 15 yıldır bu işin içindeyiz. Çok ciddi rakamlarda öğrencilerimizi mezun ettik. Bu da velimizin bize güvenini ortaya koyuyor. Eğitime bakış açımızdaki güvenini ortaya koyuyor. Biz de bu başarıları taçlandırarak devam edeceğiz. 

VELİLERİ GERİ ÇEVİRDİĞİMİZ DE OLUYOR

*Okullarınızda şu an devam ediyor mu kayıtlarınız?

- Montessori Anaokulu'muzda şu anda 100'ün üzerinde kaydımızı aldık. İnligizce ağırlıklı olan anaokulumuzda yine 100'e yakın öğrencimiz var. Özel eğitim kurslarına da ilgimiz güzel. Kayıtlarımız devam ediyor. Sınıflarımız 12'şer kişilik, yanına 13. kişiyi koyamıyoruz. Kontenjan dolduğunda kapatıyoruz sınıfı. O yüzden de geri dönen oluyor tabi.

DENEYİMLİ ÖĞRETMENLERİ BULMAK BİZİM GÖREVİMİZ

*Oldukça başarılı tablolar çıkartıyorsunuz eğitim adına ve bunun en önemli ayaklarından biri de öğretmenler. Kurumunuzda çalışacak öğretmenleri seçerken neye dikkat ediiyorsunuz?

-Deneyim çok önemli. İyi öğretmenle çalışmak, tecrübeli arkadaşlarla çalışmak başarıyı getiriyor. Bu işin merkezinde kurum ve iyi bir ekip önemli. Çocuğu yönlendirecek deneyimli arkadaşları bulmak bizim görevimiz. Bizim amacımız tecrübeli arkadaşları bulmak. Biz İzmit'i tanıyoruz. İzmitli olduğum için de buluyorum. 100'ün üzerinde personelimizle birlikte çalışıyoruz.
 


 

YÜZDE DOKSANIN ÜZERİNDE BAŞARI ELDE ETTİK

*Üniverisiteye hazırlık anlamında da ciddi başarılar elde ettiniz. Bundan da bahsedelim mi biraz?

-Üniversiteye hazırlık anlamında 160 öğrencimiz vardı, bu öğrencilerimizden 142 tanesi üniversiteye yerleşti. Bu yerleşmelerde çok iyi üniversiteler var. Boğaziçi Üniversitesi, ODTÜ, Havettepe Üniversitesi'ne öğrencilerimiz yerleşti. Derece yapan öğrencilerimiz var. 20 tane tıp fakültesi, 44 tane mühendislik fakültesi kazanan öğrencimiz var. 8 hukuk kazanan öğrencimiz var. ODTÜ ve Boğaziçi'nde çok güzel bölümlere yerleşen öğrencilerimiz var. Yüzde doksanın üzerinde başarımız var. Geri kalan öğrencilerimiz de 30 bin yerleştirme sırasında olup tercih yapmayan öğrencilerimiz var. Kazanamadıkları için değil istedkileri bölümü tutturamadıkları için bir daha şanslarını denemek istediler. Bu da bizim için bir gurur tablosu, bu kent için bir gurur tablosu. Çünkü bunların hepsi bu kentin çocukları. Haksızlık etmemek gerekiyor. Okullarındaki öğretmenlerine de çok teşekkür etmek gerekiyor. Biz eğitimin paydaşıyız. Okulların da çok ciddi katkıları oluyor, biz de bunun üzerüne katkı koyarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Biz de eğitimin çıtasını yükseltme hedeflerine katkı sağlamak istiyoruz. İlk yılımızdı üniversiteye hazırlık anlamında. Yola çıkarken de 'Biz yaptığımız için en iyisini en başarılısını yapacağız' dedik ve güzel bir başarı elde ettik. Bu kente hayırlı olsun.
 


 

BU KENTE GÜZEL BAŞARILAR ARMAĞAN ETTİK

*Bu sene uygulamalar nedeniyle TEOG kursları olmayacak ama geçtiğimiz yıl TEOG'da da çok güzel sonuçlar aldınız...

- Evet. TEOG'da da geçen yıl etüt merkezimizde çalışmalarımızı yapmıştık. Onda da çok güzel başarılar elde ettik. Fransız Lisesi'ne 2 öğrencimiz burslu olarak gitti. KOÇ Lisesi'ne iki öğrencimiz bursu gitti. 28 civarında fen lisesine giden öğrencilerimiz oldu. İyi anadolu liselerine giden öğrencilerimiz oldu. Bunlar hep ekip işidir. Bu ekip başarıya odaklanmış bir ekip ve bu kente güzel başarılar armağan ettik.

MERDİVEN ALTI KURUMLAR İÇİN BAKANLIK ÇALIŞMA YAPMALI

*TEOG kursları ile ilgili yapılan uygulamalar ve son dönemde eğitim sisteminde yapılan değişiklikleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

- Malesef sınav gerçeği olduğu müddetçe takviye anlamında bir yerler olacak. Önemli olan bu yerlerin yasal ve denetlenebilir olması. Kapattığımız zamanlar malesef yasal olmayan yerler türemeye başlıyor. Vergiden kaçılıyor, işçi haklarını sömürerek gidiyorlar ve en önemlisi de komtrolsüz bir şekilde bu yerler çoğalıyor. Bunun önüne geçmek lazım.Bakanlığımız bu sınav gerçeğine paralel olarak öğrencilerimizin ihtiyacı olabilecek takviye yerlerin yasal olması noktasında çalışmalı. Yoksa merdiven altı dediğimiz yerler türemeye başlıyor.
 


 

AMACIMIZ BU KENTİN ÇITASINI YUKARI TAŞIMAK

*Bununla sınırlı kalacak mı kurumlarınız yoksa yeni çalışmalar geliyor mu?

-Şu anda bin 100 kapasiteli kampüs inşaatımız devam ediyor. İnşallah onu en kısa zamanda bitirip önümüzdeki yıl anaokuluyla, ilkokuluyla, ortaokuluyla güzel bir kampüs kazandıracağız bu kente. Benim genel felsefem yaptığım işin en iyisini yapmak. Bu yüzden de BİLNET Okulları, BİLFEN Şirketler Kuruluşu olan okulla anlaştık. Kocaeli'de bize nasip oldu, getirdik. İzmit'te başarılı çalışmalar yapacağız. Mükemmel bir sistemleri var, akademik başarı odaklı bir sistem. Hedefi olan çocuklara, ailelere bu hizmeti sunacağız.Amacımız bu kentin eğitim çıtasını 2-3 tık daha yukarı çıkarmak.
 


 

BU KENTTEN BEYİN GÖÇÜNÜ ÖNLEMEMİZ GEREKİYOR

*Önümüzdeki yıllar için de yeni projeler var değil mi?

- Bir ya da 2 sene sonra hedefimiz BİLNET Fen Lisesi ve Anadolu Lisesi şeklinde. Bu kentin beyin göçünü önlemek gerekiyor. Yıllardan beri söylediğim bu. İlk yüze giren öğrencilerimiz hep İstanbul'daki özel okulları tercih ediyorlar. Bu kentte de artık tercih edilen okullar olmalı. Biz de bunu yapmaya çalışacağız. Ben bu kentin çocuğuyum. Burada doğdum, liseyi burada okudum. 5 yıl İstanbul'da kaldım ama o bile uzun geldi. Bu kentten ayrı yaşama şansımız yok bizim. Yaşadığınız kente hem iş anlamında, hem eğitim anlamında hizmet ettiyseniz bu sizin üzerinizde bir borç oluyor. Bizim de bu borcu ödememiz gerekiyor. Başımız dik, gururla, alnımızın akıyla bu kente borcumuzu ödeyip, görevimizi yapmamız gerekiyor.

*Sayısal alanda başarınız daha fazla. Bunu neye bağlıyorsunuz?

-Sayısal her zaman daha fazla öğrenci tarafından tercih edilir. Mühendislik, tıp bunların çoğunluğu sayısalda olduğu için sayısal anlamda da daha fazla başarı geliyor. Ama diğer alanlarda da hatrı sayılır başarılarımız var. 

YENİLENMEYEN SİSTEMLER YOK OLMAYA MAHKUMDUR

*Kocaeli'de baktığınız zaman diğer eğitim kurumlarında ne gibi eksiklikler görüyorsunuz?

- Bütün eğitim kurumlarının hedefi en iyisini yapmaktır. Benim felsefem sürekli yenilik. Çocukların ilgi alanlarına, velinin isteklerine yönelik bir sistemi sürekli yenilememiz gerekiyor. Yenilenmeyen sistemler yok olmaya mahkumdur. Biz her sene kendimizi yeniliyoruz, ihtiyaçlara göre hizmet veriyoruz ve bu da başarıyı getiriyor.

*Öğrencilerinizle ders saatleri dışında ne gibi etkinlikler yapıyorsunuz?

- Anaokullarımızla piknik, at biniciliği, yüzme anlamında hayatın her alanında, sporun her alanında etkinlikler yapıyoruz. Üniversiteye hazırlık anlamında küçük gruplar halinde ya da genel anlamda programlar yapılıyor onların motivasyonlarını arttırmak adına. Bu bana da iyi geliyor. Gençlerle bir arada olmak, çocuklarla olmak beni dinlendiriyor. Bazen geliyorum anaokullarına. O ses bazılarını rahatsız ediyor olabilir ama beni mutlu ediyor. Bu da başarı olarak yansıyor.Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
PAŞALI 2017-09-19 20:10:22

YE KÜRKÜM YE ADAM OLDUNUZ FİLİMLİ CAMLI ARABAYLA NELER YAPTIĞINI BİLİYOR HERKES

Avatar
alikahyalı 2017-10-28 07:02:19

Bide siz göçüp gitseniz....

Avatar
Dr Ersoy Kandemir 2017-11-11 19:16:38

Yolunuz açık olsun,benden uzak Allah'a yakın olun,ben Hakkariye tayinimi istedim,sebeplerden bazılarıda sizin bürokraside yakın olduğunuz isimlerin,kanun usül tanımaması.

Avatar
izmitli 2017-08-20 00:43:04

Zenginin çocuğu okur buralarda garibanda okulun önünde bekçi gibi bekler çocuğuma uyuşturucumu verirler yok serserinin biri çıkıp sıkıştırır yok ilkokullâ orta okul bir teneffüste hastanelikmi olur çocuk diye madem böyle yüksek öğrenim imkanı var iyi hocalar neden garibana yok ama sorsan milli eğitim süper bu ülkedenbi bokolmaz hher yer imam hatip Fatiha okuyup dünyada ilk 5 ekonomiye girecez inşAllah

Avatar
murat arıcan 2017-10-24 16:53:48

burası arkadaş bulma sitesimi numarnaı yazmışın başkanım bi alo dyin diye ne içtinla sen

Avatar
BAYRAKTAR 2017-08-24 10:26:35

YOLUN AÇIK OLSUN ALLAH SANİN YOLUNU AÇIK EYLESİN

Avatar
murat arican 2017-10-04 14:52:03

başkanim sizi çok seviyorum ben murat arican alikahya behlul oglu başkanım ben sizinle görümek isterim sevgi ve saygilar ellerinden öperim tel 05346080696 beni tanirsin sizi akp ilçe başkani ilk günden beri tanişız sizinle başkanim tel bi alo 5346080696

Avatar
murat arican 2017-10-04 15:00:45

başkanim saygilar ellerinden öperim ben murat arıcan alikahya ben sizi ilçe başkani göreve gelinizde sizinle taniştik ve sizi çok sevdim siz beni tanırsiniz iyi murat arican ayakta amaletliyim pilatin var saygilar ellerinden öperim tel 05346080696

banner1212

banner1048

banner354

banner599

banner820