banner1046
banner1038
Ahmet Serim: Türkiye'nin çılgın pazar projesi olacak

İzmit Perşembe pazarını buralı olup da bilmeyen herhalde yoktur. Fakat şu an İzmit’in en merkezi noktalarından birinde yer alan pazarın hikayesi çok da yeni bir tarihe dayanmıyor. Bu ilde neredeyse 80 yıldır Perşembe pazarı kültürü var ve şimdiye kadar çok fazla yer değiştirmiş olsa da o kültür hala devam ediyor. Yaklaşık 20 yıldır da İzmit'in en merkezi noktalarından birinde hizmet veren Perşembe Pazarı da Doğu Kışla'da yapılacak olan yeni alana taşınacak.

7 ilçeden sorumlu olan Kocaeli Pazarcılar Odası Başkanı Ahmet Serim de Kocaeli'de pazarcıların yaşadıkları sıkıntıları, pazarın taşınma süreci ile ilgili bilgileri salı röportajımızda bizlerle paylaştı. Serim açıklamalarında 80 yıldan beri Kocaeli'de pazar kültürünün var olduğunu ve İzmit Perşembe pazarının artık orada hizmet vermesinin mümkün olmadığını dile getirdi. Perşembe Pazarı'nın Doğu Kışla'ya taşınması konusu gündeme gelmeden önce pazarcılara Kadıköy Mahallesi'nde yapılan kapalı pazar gösterilmiş fakat pazarcılar burayı kabul etmemişti.

Başkan Serim ise Doğu Kışla'ya yapılacak pazarın Türkiye'de örnek bir proje olacağını ifade etti. Serim, “İki aya temel atılacak. 19 dönümlük bir alana yapılacak bu proje ve etrafı da tamamen müşteri otoparkı olacak. Türkiye’nin en güzel projesi olacak” dedi. Serim belediyeleri de eleştirdi, “Belediyeler imkanlarını pazarcılar için hiç zorlamadılar. Derince Belediyesi yıllarca Pazar alanı oluşturmak istemediler. Şimdi de alan bulmak zorlaştı, yerler değerlendi” dedi. Serim yeni pazar alanına taşınmak için acele etmediklerini de söyledi, “Bizim acelemiz yok. Doğu Kışla bitene kadar biz pazarımızı açacağız çünkü. Şemsettin Ceyhan siyasetçi, söyledi ama bunun daha proje ve ihale süreci var. Bürokrasi işleri kolay değil. Yerin alınması süreci de vardı. 15-20 güne kadar proje netleşir. Ben adak adadım, 'Ben o alanı alırsam temel atma töreninde deve keseceğim' dedim. Pazar alanının girişinde keseceğim” açıklamasında bulundu. Kocaeli Pazarcılar Odası Başkanı Ahmet Serim'in açıklamalarının hepsi ve çok daha fazlası röportajımızda. Keyifle okumanız dileğiyle.

O PROJENİN HEP KARŞISINDA DURDUK

*Son dönemde pazarcılar denildiği zaman akla gelen ilk soru da Perşembe pazarı oluyor. Nasıl başladı pazarın farklı bir noktaya taşınması ile ilgili süreç ve şu anda ne durumda?

- Şu anda Pazar esnafının kafasındaki en büyük soru işareti Perşembe pazarı. Çünkü Perşembe pazarının artık bulunduğu yerde kalması mümkün değil bu saatten sonra. Sağ olsunlar 2008 yılında biz oda başkanlığını zorunlu olarak bir arkadaşa devrettik. Bunlar Büyükşehir Belediyesi ile anlaşmışlar proje üzerinde ve Kadıköy Mahallesi’ndeki kapalı pazarı yapmışlar. Biz o dönemde bunun hep karşısında olduk, bu projenin olamayacağını anlattık. 'Asansörle mal çıkacak, halk oraya sığmayacak' dedik ama dinletemedik.
 

BU PAZARI KAYBETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL

*Kimle görüştünüz, ne dediler size kapalı pazarı istemediğiniz dönemde?

- Göreve geldikten sonra da Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile konuştuk. Esnafı buraya sokmanın mümkün olmadığını anlattım. Başkan da kurumla anlaştığını belirtti. Ben İzmit’in her tarafını karış karış biliyorum. Pazara el arabası ile çıkmaya başladım ve orada pazar olamayacağı çok açık. Vatandaş Perşembe pazarına geliyor. AKP önünde inecek, buradan yürüyecek, 3 yol geçecek, alışveriş yapacak, ellerinde çantalarla geri dönecek. Perşembe pazarı merkez. Başikele’den, Karamürsel’den, Gölcük’ten vatandaş geliyor. Burası Türkiye’nin en iyi pazarlarından. Bu pazarı kaybetmemiz mümkün değil.

*Kaç esnaf çalışıyor Perşembe pazarında?

- 900 esnaf, yanında çalışanlarla birlikte 3 bin kişi çalışıyor orada. Bunların ailelerini de sayarsan 10 bin kişi ekmek yiyor buradan. Biz buna göz yumamazdık. İl başkanları, milletvekilleri bazında biz çağrı almadık. Karaosmanoğlu orada bizim önümüzü kesti. 50 trilyon masraf ettiğini söyledi ve Pazar alanının orası olacağını söyledi. Bu konuda Karaosmanoğlu’nun da yapacağı bir şey yoktu çünkü pazarın taşınması düşünülen diğer alan olan Doğu Kışla onun malı değil, askeriyenin malıydı. Ben hep inandım ve ‘Ben burayı alacağım’ dedim. Bakanımız Fikri Işık Ankara’da. Yanına gittik geldik ve bize sahip çıktı. Başbakan’a, Cumhurbaşkanı’na dosya yaptık. Bir seçim öncesinde bir kahvaltı verdik ve Bakan orada çıktı ve Cumartesi ve Perşembe pazarı için Doğu Kışla’yı işaret etti ve biz bunu büyük bir coşkuyla karşıladık. Alan da askeriyeden Büyükşehir’e geçince süreç hızlandı. Şimdi de proje yapılıyor. O gün bugündür projenin takibindeyiz.
 

19 DÖNÜMLÜK ALANA YAPILACAK

*Ne zaman temel atılacak proje için?

- Projeyi bize soruyorlar nasıl yapalım diye. Biz duracağız o alanın içinde. Kocaeli’nin en büyük sorunlarından biri çözülmüş durumda. İki aya da temel atılacak Doğu Kışla’ya. Çok güzel bir proje yapılıyor. Esnafın araçları çok büyük sıkıntı. Perşembe günleri Ak Parti binasının önünü görüyorsunuz, sığmıyor araçlar. Tahir Büyükakın’a alternatif sunduk otopark için. Pazarın üstüne otopark yapmayı teklif ettik. Bir gün bizi yeniden çağırdılar ve projenin üzerine komple otopark yapılacağını söylediler. 19 dönümlük bir alana yapılacak bu proje ve etrafı da tamamen müşteri otoparkı olacak. Türkiye’nin en güzel projesi olacak.

*Pazara daha fazla müşteri çekmek adına neler yapmayı düşünüyorsunuz?

- Bir tane terzi, berber, mescitler, oturma yerleri, bebek emzirme alanı koyacağız. Böyle bir alanda otoparklı bir pazar mümkün değil zaten. Başka bir yerde de yok. İddia ediyorum çılgın bir proje. Biz de bu projenin içindeki esnafımızı da bizler eğiteceğiz vatandaşımıza karşı. Vatandaş her zaman haklı.
 

*Vatandaş şikayetçi mi pazar fiyatlarından?

- Kocaeli’de Yahya Kaptan ve Hereke Pazarı Kocaeli’nin en pahalı pazarları ve bu durum yılardan beri böyle. Oradaki vatandaşlar daha iyi mal istiyor. Şimdi iyi mal istenen yere de sen kötü malı götürürsen satamazsın. Talebe göre mal götürüyoruz burada. Bu şekilde olan pazarlardan biri de Gölcük Yüzbaşılar. Esnaf müşteriye göre mal getiriyor. Esnafa kızmamak lazım bu noktada.

PAZAR KÜLTÜRÜ 40 YIL ÖNCE VARDI

*Geliyorlar mı peki pazara?

- Müşteriden ben şunu istiyorum. Çocuğunu, torununu tutsun kolundan pazara getirsinler. Çünkü pazarlar kültür yuvası. Markete gideceksin alışverişini yapacaksın, kimseyle bir merhaba olmayacak. Robotlaşacağız. E vatandaş bunu da istemiyor. O zaman pazara gelin. Şimdiki çocuklar da pazara gelmiyor. 45 senedir sokaktayım. Eskiden Pazar Belsa’nın oradaydı. Adliye de oradaydı. O zamanki hakim ve savcılar mahkeme gününü perşembeye verirdi. Köyden gelen vatandaşlar da pazarını yapabilsin diye. O kültür bundan 40 yıl önce vardı İzmit’te.
 

*Pazarlarda gördüğünüz en büyük eksiklik ne?

- Ben bu işin içinde 40 seneden beri varım ve bu işi en iyi bilenlerden biriyim. 2005 yılında başkanlığa seçildim. Pazarda yıllarca dikkatimi çeken şeylerden biri de pazar güvenliği idi. Polis ve zabıta ile konuştuk ama çok fazla görevli olmadığı için de biz de farklı bir çare bulduk ve pazara özel güvenlik koyduk. Bu konuda da yüzde yüz verim aldık. Vatandaş güvenle pazara gelebiliyor. Perşembe pazarına her yerden giriş var. Yeni alanda giriş çıkış sayısını azaltırız güvenlikler de olur ve insanlar daha rahat eder. Biz güvenlik koyduktan sonra ne insanlar gördük, ne insanlar yakaladık. Bunlar oluyormuş ama biz bilmiyormuşuz, artık biliyoruz. Güvenliklerimiz gerekenleri yapıyor. Biz pazara gelen vatandaşımızdan sorumluyuz. Belediyeler ile de çalışmalarımız iyi. Biz önce kurum olacağız. Kurumlar bize itibar edecek.

BELEDİYELER İMKANLARI HİÇ ZORLAMADI

*Perşembe pazarı, çok güzel bir alana taşınacak. Pazar esnafının sürekli şikayet ettiği AVM ve marketler sorununu da çözer mi bu durum, vatandaş daha fazla gider mi pazara?

- Bir Perşembe pazarı tabi ki Kocaeli’deki sorunu tamamen çözmez. Belediyeler imkanlarını pazarcılar için hiç zorlamadılar. Derince Belediyesi yıllarca Pazar alanı oluşturmak istemedi. Şimdi de alan bulmak zorlaştı, yerler değerlendi. Kentsel dönüşümde nasıl sağlık ocağı, lojman konuyorsa pazar yeri de olmalı. Pazar yerleri eskiden kendi kendine oluşan yerlerdi ama artık öyle bir durum yok. Vatandaşlar zaten sokak pazarına gitmiyor. İşte o yüzden de pazarları modernleştirmek lazım. Ne kadar modernleştirsek o kadar pazara gelecek vatandaşlar. Kapalı pazarlar yapmamız lazım.
 

PAZAR YERİ BULMAK SIKINTILI

*İzmit alıştı mı kapalı pazar kültürüne?

- Nevzat Doğan bu konuda bir şeyler yapmak istedi ama yer yok. Kuruçeşme’de yapıldı mesela ama biraz yukarıda kaldığı için talep yok. Vatandaş yürümüyor artık. Pazar yeri bulmakta da sıkıntı var. Yedi ilçe bana bağlı. Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz ekstra iki tane pazar yeri yapıyor, Yeniköy ve Kullar'da. Hüseyin Ayaz ile konuştuk. Bir gün sebze bir gün tuhafiye pazarı yapılsın dedik. Çünkü alanlara pazar yeri sığmıyor. Bir gün tuhafiye pazarı yapılabilir orada. Pazara gelen vatandaşların hepsi alışverişe gelmiyor ki. Stres atmaya da geliyorlar. Güzel pazarlar olursa daha çok gelirler. Alikahya'da da kısa zaman sonra kullanılmaya başlanacak olan bir kapalı pazar var.

ESNAFA SAHİP ÇIKILMADI

İzmit'in en merkezi yerinde pazar yeri bize de sıkıntı veriyor. Trafikte sıkıntı yaşanıyor. Taşınmasının ardından hep birlikte rahatlayacağız. 20 yıla yakın bir süreden beri bu pazar burada. Perşembe pazarı eskiden Bakırcılar Çarşısı'nın olduğu yerdeydi, oradan Fethiye Caddesi'ne taşındı sonra Belsa, son olarak da bulunduğumuz yere kadar geldi. O dönemde bile kapalıydı pazar. İnsanlar o zaman düşünmüşler. Şimdi onlar yıkıldı bir daha yapılmadı. Esnafa sahip çıkan olmadı. Belediyelerle bir kopukluk oldu. Bizim kanunumuz 2012'de çıktı. Pazarın, pazarcının o zamana kadar tanımı yoktu.
 

TAŞINMAK İÇİN ACELEMİZ YOK

*AKP Kocaeli İl Başkanı Şemsettin Ceyhan geçtiğimiz aylarda odanıza yaptığı ziyarette , pazarın taşınmasının yaza yetişeceğini söylemişti. Yetişecek mi?

-Bizim acelemiz yok. Doğu Kışla bitene kadar biz pazarımızı açacağız çünkü. Şemsettin Ceyhan siyasetçi, söyledi ama bunun daha proje ve ihale süreci var. Bürokrasi işleri kolay değil. Yerin alınması süreci de vardı. 15-20 güne kadar proje netleşir. Ben adak adadım, 'Ben o alanı alırsam temel atma töreninde deve keseceğim' dedim. Pazar alanının girişinde keseceğim. Ağustos ayında temel atarız diye düşünüyorum. Bir kat kapalı pazar alanı olacak, üstü de tamamen otopark olacak.
 

700 ESNAF TAŞINACAK

*Yeni pazar alanında kaç pazar esnafı çalışacak toplam?

- Hak sahibi olan 700 civarında esnafımız var. Onların hepsi taşınacak. Bir de 50'ye yakın hak sahibi olmayan esnaf var. Bursa'dan gelen esnaflarımız var, kumaş getiriyorlar satıyorlar. Zaten bizim oraya geçtiğimizde bir müşteri kaybımız olacak. Zamanla toparlayacağız ama sonuçta elimizde olan esnaflarımızı da götürmemiz gerek ki, pazarda esnafımızdan alışveriş yapan müşterimiz de gitmesin.
 

MÜŞTERİYİ PAZARDAN KOVUYORUZ

*Esnafın müşteriye tavrı nasıl, neler yapıyorsunuz sıkıntıları gidermek adına?

- Esnafın müşteriye düzgün davranması çok önemli. Müşteri pazara gelecek. Biz kovuyoruz müşteriyi pazardan. Vatandaş gelmek istiyor pazara ama biz daha o talebe göre hazırlayamadık kendimizi. Çok iyi esnaflarımız da var ama eksiklerimiz de var. Vatandaş AVM'ye gitmek istemiyor ama pazara da gelemiyor. Biz geç kaldık, belediye başkanları da bu işi çözmek istemediler. Şimdilerde bu işi çözmeye çalışıyorlar ama bu kez de yer kalmadı.
 

ESNAFI SİNDİRMİŞLER

*Kaç yıldan beri pazar kültürü var Kocaeli'de?

- En az 80 yıldan beri Kocaeli'de perşembe pazarı var bu ilde. 2009 yılından beri de görüşme süreçleri devam ediyor. Bize ne dediler yer yok dediler, kabul ettirdiler. Ama yer var istediğiniz zaman yer çıkarıyorsunuz, okula parka yer çıkarıyorsunuz. O da ibadet bu da ibadet. Esnafı sindirmişler. Benim esnafım Doğu Kışla'yı bize vereceklerine inanmamış ki, benim esnafımın yüzde 50'si hala inanmıyor o yeri bizlere verdiklerine. Dirayetli bir başkan ya da oda olunca istedikleriniz de oluyor. Biz Doğu Kışla dediğimiz zaman verirler mi orayı bize diyorlardı. Doğu Kışla'yı bize vermezlerse esnafa küfür ederler dedim ben hep. En az iki ayda bir esnafı topluyorum. Nereden nereye geldik, çalışmalar nasıl gidiyor anlatırım. Temel atana kadar benim esnafım inanmayacak. Esnaf ezilmiş hep.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1048

banner354

banner820

banner599

banner1050