banner1046
banner1038
Ağrısız doğum nasıl olur?

Ameliyathaneler ve ameliyatlar hangi durumda olursa olsun hastaya bir soğukluk, ürperti verir. Kimse de mutlu bir şekilde girmez belki oraya ama iş başa düşüp de sağlık söz konusu olunca bir gün hepimizin uğrayabileceği yerlerden biri oluyor ameliyathaneler. 
Birçok dalda alanında uzman doktorlara sağlığımızı emanet ederek operasyonlar geçirebiliyoruz. İşte bu alanda sadece doktorlar değil çok büyük bir ekip çalışıyor ki Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nin de en iddialı olduğu alan olan Anestezi Ana Bilim Dalı'nda görevli olan birbirinden değerli hocalar mevcut.
İşte o isimlerden biri de aynı zamanda Rejyonel Anestezi Derneği'nin de başkanlığını yapan ve Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ni başarılı bir şekilde hem yurt dışı hem de yurt içinde temsil eden bir isim olan Prof. Dr. Yavuz Gürkan. 
Gürkan bu hafta röportaj konuğumuz olarak bizlere çok önemli açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalar ameliyat olacak hastaların yüreğine su serpecek. Yavuz hoca ile aynı zamanda kadınların da oldukça merak ettiği ve henüz Kocaeli'de de çok fazla uygulanmayan ağrısız doğum yani Epidural Anestezi yöntemini konuştuk. 
Türkiye ve Kocaeli'de hala çok yaygın olmayan bu yöntem aslında tüm hastanelerde kolaylıkla uygulanabiliyor. Epidural anestezi anne adayına nasıl uygulanıyor?, hangi durumlarda bebek için risk oluşuyor?, doğum anında herhangi bir sıkıntı yaşandığında ne yapılıyor?, rejyonel anestezi yani bilinen şekliyle bölgesel anestezi nasıl utgulanıyor? Hangi hastalara rejyonel anestezi uygulanabiliyor?, Rejyonel anestezinin özellikle son dönemde bu kadar tercih edilmesinin sebebi ne?, hastalar rejyonel anesteziyi tercih ediyor mu ya da ne gibi endişeler duyuyorlar? 
Hepsi ve çok daha fazlası bu haftaki röportajımızda. Keyif ve merakla okumanız dileğiyle..


HASTA İÇİN BÜYÜK NİMET
*Rejyonel anestesi nedir? Nasıl uygulanır?

- Resyonel anestesi hastaların ya da vücut kısımlarının bir bölümünü uyuşturmak için lokal anesteziklerle yapılan bir uygulamadır. Diyelim bir insan elinden ameliyat olacak bu kişinin sadece elini, kolunu ya da omzunu uyuşturabiliriz ve hasta hiç genel anestezi almadan ameliyat olabilir. Ya da bir başka örnek verelim, diyabetik hastalaların ayaklarında yaralar oluyor ve bu nedenle bir sürü ameliyat geçirmek zorunda kalıyorlar. Bu hastanın genel durumu yıllar içerisinde bozuluyor. Tıbbi durumu anestezi açısından riskli hale geliyor. Sadece kan şekerinin yüksekliği değil ama diğer yandaş hastalıkların da gelişmesiyle beraber anestezi ve cerrahi için riskli bir hasta. Bu sefer sadece bir rejyonel anestezi yapılarak ne solunumu ne de kalbi etkilenmeden bu ameliyatlar yapılabiliyor. Bu hasta için çok büyük bir nimet, aynı zamanda biz rejyonel anesteziciler için de öyle.

*Ne gibi avantajları var rejyonel anestezinin hasta açısından?
- Biz rejyonel anestezi uygulamalarına yaygınca başlamadan önce bu hastalar genellikle çok yüksek riskli olduğu için uzun zaman ertelenen ve ameliyata kolay kolay alınamayan hastalardı. Oysa ki uygunsa rejyonel anesteziyle sadece hastanın kolu, sadece ayağı uyuşturularak ameliyat olabilir. Bu şekilde de ne solunum etkilenir ne de kalp fonksiyonları. Bu da hasta için büyük bir olay.

HASTA AMELİYAT SONRASINDA DA AĞRI ÇEKMİYOR
*Onun dışında rejyonel anestezi ne sağlıyor?

- Rejyonel anestezi uyuşukluk devam ettiği sürece hastanın ağrısı olmaz ve hasta uzun süre ağrısız bir dönem geçirir. Rejyonel anestezi denince akla ilk gelen kadınlar için ağrısız doğumdur. Yine sezeryan ameliyatlarında hasta güvenliği açısından tüm dünyada en güveli yöntem olarak spinal anestezi dediğimiz, beyin omurilik sıvısının olduğu alana düşük miktarda bir lokal anestezik uygulamasıyla tüm karnın uyuşması. Aynı zamanda bacakları da uyuşturuyor. Bu nedenle diz ameliyatı olan bir hasta için de aslında en uygun anestezi yöntemi spinal, epidural ya da bunların kombine uygulandığı tekniklerdir.Vücudun özellikle alt kısmımı uyuştururken -biz buna santral bloklar diyoruz, daha geniş bir alanı etkiliyor. Santral bloklarla gövdenin alt kısmını ve bacakları uyuşturabiliriz. Onun dışında sadece konu, sadece bacağı, sadece omuzu uyuşturabiliriz.

TÜRKİYE ÇAPINDA BİR MERKEZ
*Günümüzde daha fazla kullanılmasının sebebi teknolojideki gelişmelerden kaynaklı mı sadece yoksa daha fazla sebebi de var mı?

- Rejyonel anestezide ve teknolojideki gelişmeler hayatımızı diğer alanlarda nasıl etkiliyorsa aslında tıp uygulamalarında da aynı şekilde etkiliyor. Son 10 yılda bizim de ülkemizde ve KOÜ'deki ekibin önderliğinde anestezi uygulamalarında burası bir merkez. Türkiye çapında bir merkez. Türkiye'nin her yerinden hocalar eğitim almaya geliyor. Dünya çapında da  bir merkez. Yurt dışından da misafirlerimiz geliyor. Özellikle ben sık sık eğitici olarak yurt dışındaki hocalara da eğitim veriyoruz. Kocaeli Üniversitesi bir merkez olduğu için bu bizim hastalarımız için de bir artı çünkü böyle bir gelişmişlik hasta konforu ve güvenliğini de etkiliyor.

AMAÇ HEKİMLERİN TECRÜBESİNİ ARTTIRMAK
*Rejyonel Anestezi Derneği'nin de başkanısınız ve dernek çalışmaları kapsamında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi her yıl yurt dışı ve Türkiye genelinden anestezicileri ağırlıyorsunuz. Derneğin ne kadar etkisi oluyor, ne gibi çalışmalar yapılıyor?

- Dernek 1984 yılından beri var. 15. Ulusal Kongresini düzenledi geçtiğimiz aylarda ve 200'ün üzerinde katılımcı vardı. Derneğin temel amacı eğitim vermek. Kongreler bunun bir kısmı ama rejyonel anestezide hekimlerin pratikleri öğrenmesi gerekiyor. Biz de bunu kurslar yoluyla yapıyoruz. Klinik kurslar veriyoruz. Kocaeli Üniversitesi'nin bir önderliği var Türkiye çapında. Onun dışında da Türk Alman bir rejyonel anestezi çalışma ekibi var. Bu ekiple yapılan ilk çalışmayı da Kocaeli Üniversitesi'nde yaptık. Onlar buraya geldiler. Hayranlıkla ayrıldılar buradan. Yunanistan'a da bu yıl üçüncü kez davet edildim, onlarla da işbirliği yapacağız. Bizim görevimiz anestezi hekimlerinin tecrübesini arttırmak.

İYİ DURUMDAYIZ AMA YETERLİ DEĞİL
*Kocaeli Üniversitesi rejyonel anestezide bu noktaya nasıl geldi?
- Aslında bu bireysel bir şey. Bu rejyonel anestezinin iyi tarafı, bu işe hakimseniz bir fark yaratıyorsunuz ama bu da adanmışlık ve özveri istiyor. 2003 yılında ben bu konuda Danimarka'da kurs gördüm. Amerika'da kurs aldım. Sonrasında yabancı hekimlere ders veren hocalar olduk. Yanımızdaki genç hekimler de bu konuda çok yetenekliler. Eğer isterlerse çalışkanlarsa oldukça başarılı oluyorlar. Şimdi Türkiye'nin pek çok yerinde rejyonel anestezi alanında çalışmalar yapan genç hekimler var. Bu bizim için büyük bir gurur kaynağı. Asıl başarı bir iki yıldız çıkarmak değil, tıbbi uygulamalardaki kaliteyi, güvenliği Türkiye'ye yaymak. Bunda da bizim çalışmalarımızın da katkıları var. İyi durumdayız ama yeterli mi değil. Çalışmaya devam edeceğiz, genç arkadaşlarımızı yetiştirmeye devam edeceğiz.

60 KİŞİLİK DEV KADRO
*Kaç kişilik bir ekip çalışıyor anestezi alanında?

- Bizim burada 9 kişilik öğretim üyesi kadromuz var. 10 asistanımız, 30 teknisyenimiz var. Ameliyathanenin kapısı kapalı ama arkasında 60 kişilik bir anestezi ekibi var. Gece gündüz 7/24 hizmet veriyor. Kocaeli'de başımıza Allah göstermesin bir kaza gelse, anestezi uygulamaları açısından en güvenilir klinik tartışmasız Kocaeli Üniversitesi'nin ameliyathanesi. Burada muhakkak bir kıdemli hoca, kıdemli asistan, teknisyenleri sayarsak her gece en az 5 kişilik bir ekip var.


ZOR HASTALAR BİZE GELİYOR
*En çok hangi vakalara müdahale ediyorsunuz?

- Biz KOÜ'de her cerrahi hasta grubuyla uğraşıyoruz. Kalp cerrahisinden, beyin cerahisine, çocuk cerrahisinden, genel cerrahiye, çocuk cerrahisinden göğüs cerrahisine kadar bütün gruplar var. Bu bizim için eğitim gören doktorlarımız için de bir avantaj çünkü bütün hasta gruplarını görüyorlar. Travma maalesef ülkemizin gerçeği. Acil vakalar ve travma hastaları ile çok uğraşıyoruz. Sonrasında  bu hastaların yoğun bakımda bakımları var. 6 yataklı bir ameliyat sonrası yoğun bakımları için bir yoğun bakım odamız var. Kocaeli Üniversitesi aynı zamanda yüksek riskli anestezi ve cerrahi açısından sıkıntılı hastaların ameliyat olduğu yer. Zor hastalar bize geliyor. O nedenle bu hastaların ameliyat sonrasındaki takibi de önemli.

ANESTEZİ VE CERRAHİ BAŞLI BAŞINA RİSK
*Yan etkileri var mı? Kimlere uygulanır ya da uygulanmaz?

-Anestezi ve cerrahi kendi başına zaten riskli bir uygulama. Anesteziciler de risk ve fayda analizi yapan hekimlerdir. Bizim beynimizdeki çark o konuda çalışır ve cerrahi hekimlerle iletişim halinde oluruz. Hasta için gerekirse cerrahi planlar değişebilir. Bütün amaç hastanın en iyi koşullarda, en sağlıklı şekilde ameliyathaneden çıkmasını sağlamaktır. Rejyonel anestezi uygulamaları ameliyat sonrası ağrıyı gidermek için de kullanılabilir. Bazen rejyonel anestezi uygulamaları ameliyat yaptırmaya yetmeyebilir alan geniş ise ama rejyonel anestezinin genel anestezi ile kombine edilmesi hastanın en ağrısız şekilde ameliyattan çıkmasına sebep olur.

ANESTEZİNİN BELİRLEYİCİSİ HASTA
*Rejyonel anestezide limit ya da sınır nedir?

- Rejyonel anestezide limit hastanın isteğidir. Hasta uyanık ameliyat olmak istemiyorsa, -biz burada ameliyat olan hastaların hepsine sedasyon dediğimiz ilaç uygulamaları yapıyoruz. Hasta yarı uykuda oluyor. Ameliyathanedeki ses, gürültü, konuşmalar hasta açısından iyi ve konforlu değil. Hatırlamak da istemiyoruz. Hasta yine de ameliyatını rejyonel anestezi ile olmak istemiyorsa hastaya reyonel anesteziyi zorla kabul ettirmeye çalışmıyoruz. Hastanın fikri ve tercihi çok önemli.

HASTADA ÖNYARGI OLUYOR
*Korkuyor mu hastalar rejyonel anesteziden?

- Önyargı hastalarımızda oluyor. Birkaç kere ameliyat olmuş olan hastaların olumsuz tecrübeleri olabiliyor. Rejyonel anestezide doktor ve hasta arasındaki iletişim devam eder. Hastanın ameliyathaneyi hatırlaması çok gerekli değil. Bu nedenle en güzeli hastanın korkularının giderilmesi, hem de hoşa gitmeyen seslerin, gürültülerin, fazla ışığın etkilememesi için belli oranda sedasyon uygulanır.

HER İŞLEMDE RİSK VAR
*Rejyonel anestezide ne gibi riskler mevcut?

- Risk her işlemde var. Biz eskiden hastalarımıza korkmamaları adına risk yok derdik. Bizim hasta bilgilendirme formumuz var. Bunu hastalarımıza soruyoruz. Okumalarını ve akıllarında ne soru varsa sormalarını istiyoruz. Hastalar anestezi hakkındaki fikirlerini de değiştirebiliyorlar. O özgürlüğe sahipler. Anestezi doktoru  anestezi öncesinde mutlaka hastasını görür, muayenesini yapar, değerlendirmeyi yapar ve not alır. Anestezi yöntemine çoğu kez anestezi hekimi hastasıyla birlikte karar verir. Hastası için en iyi olacak yöntemi önerir, bunu not alır. Hasta o günkü koşulda kabul edebilir ya da farklı bir fikri olabilir. Son dakikaya kadar hasta fikrini değişebilir. Çok uzayan bir ameliyatta hasta hiç ağrı hissetmese bile bir süre sonra sırt üstü ve sabit yatmak çok konforsuz hale gelir. Bu durumda hastanın konforu için bile genel anestezi verilebilir.

KADINLAR EN ÇOK AĞRISIZ DOĞUMU MERAK EDİYOR
*Kadınların en çok merak ettiği epidural anestezi. Peki nasıl uygulanıyor?

- Ağrısız doğum, rejyonel anestezinin en popüler alanlardan birisi. Doğum evresine girmiş hamile kadının bu ağrıyı tolere edecek duruma gelmesi ve bu şekilde doğum işlemini tamamlaması ağrısız doğum. Dünyada en çok kullanılan yöntem epidural anestezi. Biz doğum sırasında tamamen uyuşturmak istemiyoruz. Hedefimiz ağrıyı kesmek. Biz buna epidural doğum diyoruz. Bunu nasıl yapıyoruz? Sırt bölgesi ile omurlar arasından epidural bölgeye bir iğne ile ulaşıyoruz ve oraya ağrıyı kesen lokal anestezikler uyguluyoruz. Daha sonra doğum süreci uzun olduğu için de tekrar ilaç uygulamaları için de bir katater bırakıyoruz. Yerleştirdiğimiz katater aracılığıyla da hastanın ağrısı olduğu sürece ya hastanın kendisi ya hekimi, ya da ebe, anestezi ekibi ile iletişim halinde kalıyor ve ilaç uygulanıyor.

İNSAN HAYATINDA ÖZEL BİR AN
*Nelere dikkat edilmesi gerekiyor doğum anında?

- Doğum çok önemli ve özel bir an insan hayatında. Ömründe unutmayacağı bir an. Ağrı şiddetli bir ağrı. Ağrıyı kesip doğum işlemini yavaşlatmaması gerekiyor. Burada çok ince ayar var. Anestezi uzmanının ilaç dozlarını öyle bir ayarlaması gerekir ki, ağrıyı keseceğiz ama doğum eylemini durdurmayacağız ve hamilenin ıkınmasını engellemeyeceğiz. Bu da bizim sanatımız. Onu da ilaç dozlarını doğru seçerek yapabiliyoruz. Zamanlama çok önemli. Biz burada kadın doğum ekibiyle iletişim halinde epidural aneljezi yaparak doğum sürecinde ilaç uygulayarak ağrıyı kesiyoruz.

AĞRISIZ DOĞUM ÇOK YAYGIN DEĞİL
*Kadınlar artık daha bilgili mi ağrısız doğum konusunda?

- Ben çok yaygın kullanıldığını düşünmüyorum. Bizim hastanemizin bir dezavantajı var. Buraya hep yüksek riskli hastalar geliyor malesef. Bu nedenle bizim sezeryan hastalarımızın oranı yüksek. Ağrısız doğum hastalarımızın sayısı düşük. Bütün Türkiye ya da Kocaeli'yi düşünecek olursak hastaların bilgilendirilmesinde hala sorun var. Bir de bir ekip olayı, anestezi hekimleri bu konuda tecrübeli ama kadın doğum hekimlerinin de sabırlı olması gerekiyor.

HER HASTANEDE UYGULANABİLİR
Kocaeli'de tüm hastanelerde uygulanabiliyor mu ağrısız doğum yöntemi?

- Bütün hastanelerde uygulanabilir. Anestezi doktorunun olduğu ve kadın doğum ekibi ile uyumlu çalışabildiği her hastanede bu uygulanabilir. Anestezi hekimi için epidural anestezi standart eğitimin bir parçası. Olağan dışı bir durum değil.

BEBEĞE HERHANGİ BİR ETKİSİ YOK
Bir korku oluyor mu anne adaylarında? Bebeğe olumsuz bir etkisi olabileceği endişesi oluşuyor mu ve etkilenebilir mi gerçekten bebek?

- Uygulamada bebek için bir etki beklemiyoruz. Doğum süreci bir şekilde yanlış bir uygulama sonucu uzarsa o zaman bebeğe de olumsuz bir etki olur. Normal şartlar altında bir etkisi olmaz. Zaten anne adayı hem kadın doğum ekibi hem de anestezi ekibi tarafından sık takip ediliyor. Bilgilendirme çok önemli. Son dakika dokuz ayın sonunda bu uygulama yapılabilir mi evet ama psikolojik olarak annenin daha öncesinde hazırlanması gerekiyor.

ANNENİN STRESİ ORTADAN KALKIYOR
*Ağrı hiç mi hissetmiyor anne adayı?

- Kadın doğum ve anestezi hekiminin iletişiminin iyi olması gerekiyor. Ağrısız bir şekilde devam ediyor. Annenin yüz ifadesi siz ilk ilacı verdikten sonra bir anda değişiyor. Gerilim, ağrının verdiği ifade bir anda gidiyor. Anne gevşiyor, yüzü gülmeye başlıyor, stres ortadan kalkıyor. Ağrıyı sıfırlıyor muyuz?, hayır sadece tolere ediyoruz. Çok daha kabul edilebilir seviyeye getiriyoruz. Diyelim ki ağrısız doğum yapmaya karar verdik ama doğum istediğimiz hızda gitmiyor. Sezeryan ameliyata dönebilir miyiz? Dönme ihtimali her zaman var. Hastanın epidural kateteri olacağı için doğum da hızlı bir şekilde toparlanabilir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1048

banner354

banner820

banner599

banner1050