Ah insan ah…
Kendinin, kendinden olanın “yanlışına” kör, başkasının, kendinden olmayanın hatasını kollayan insan ah…
Hırsızı, yolsuzu, düzenbazı, içten pazarlıklıyı, makamı, mevkii, gücü üstün tutan; dürüstlüğü, ahlakı, dobralığı, vicdanı, onuru bunlara tercih eden insan ah…
Kendini aynada hep berrak gören, üzerindeki kiri aynadaki lekeye bağlayarak kendini kandıran insan ah…
Hayvana, kadına, çocuğa, doğaya, çevreye, denize iyi olan, güzel olan her şeye tecavüz eden insan ah…
Kıyamete alameti, hep başkalarının yaptıklarında arayan insan ah…
Bu dünyanın hangi gezegenin cehennemi olduğunu sorgulatan sensin…

Sen bu dünyaya sınava geldin, bu dünyadaki sınav sorularını çalarak milyonlarca gencin geleceğini hiç ettin…
Sen dini afyon olarak kullanıp, insanların sefalete, açlığa, yanlışa, kokuşan düzene isyan etmesini engelledin…
Sen paranla, gücünle; sınıflara ayırdın insanları…
Sen birileri çöpten ekmek toplarken, tok karnınla yatağında mışıl mışıl uyudun…
Sen işkembeni şişireceksin diye başkalarının tabaklarından götürdün…
Aza değil, çoğa da tamah etmedin…
Doymadın.
Karnın doysa, gözün doymadı, kalbin doymadı, hırsın doymadı…
Paylaşamadın 3 günlük dünyayı…

 

***


Ve o bu paylaşımsız hayatın, zengini ile fakiri arasında göbek farkından çok daha fazlası var canım ülkemde… Bu fark, “Abartı” düzeyde…

Geçenlerde bir vatandaş, “Evime ekmek götüremiyorum” dediğinde ona “Bu bana çok abartılı geldi, al bir keyif çayı iç” diyen Sayın Cumhurbaşkanı’nın bu cevabına “Haklısın?” diyebilen var mı?

Çalışabilecekken çalışacak imkan sunulmayanlar, devlet tarafından yaşı genç diye emekli edilmeyip, özel sektör tarafından da yaşlısın denilerek yüzüne kapı kapatılmış olanlar var (EYT) bu ülkede… Gündelik işlere koşturan orta yaş üzeri insanlar bunlar. İşte o insanlar o gün iş bulamadığında evine ekmek götüremiyor. Türemediler, bu ülkenin emekçi kesimiydiler, bir şekilde işsiz kaldılar. Bu insanlar, “Çok mu abartıyor” mesela?

Bu ülkede 1500 lira emekli maaşıyla -ki bunun da altındaydı, sonra sabitlendi- hayatını idame ettirmeye çabalayan milyonlar var. Abartı mı bu?

Çocuğuna pantolon alamadığı için intihar eden babalar var. Yok mu, abartıyor muyum?

Çocuklarını ısıtacak odun kömürü bulamadığı için onların eline saç kurutma makinesini tutuşturup canına kıyan anneler var. Yok mu, bu haberi okurken yüreğimiz sızlamadı mı hepimizin? Abartıyor muyum?

Manavın, marketin önünden çocuğuyla geçmeye çekinen aileler yok mu, abartı mı bu da?

Bu ülkede çocukluğunu yaşayamamış, boyacılıkla, simit satarak okumaya çalışan çocuklar yok mu? Abartıyor muyum?

Binin üzerinde odası bulunan sarayların olduğu ülkemde, açlık ve sefalet kendini gösteriyor, hem de çok net bir şekilde…

Malumun ilanının “Çok abartılı” geldiği ama bir yandan da “askıda ekmek” dağıtılan ülkemde bu yazdıklarım “Çok mu abartı” şimdi?

Ne bileyim belki de ben ya da benim gibi düşünen “BİZLER” abartıyoruzdur(!) Ülkede her şey güllük gülistandır(!) Ekmek elden, su gölden misali; ekmek askıdan, çaylar Cumhurbaşkanı’ndan, yaşıyoruz bedavadan(!) Olamaz mı?
Olamaz kardeşim…

Abartan sizsiniz?

“Çay simit” hesabı yaparak asgari ücretle geçinilebileceğini anlatan AKP’li vekil abartıyor…

Bu ülkenin emekçilerinin kazanılmış haklarını vermeyip, onlara “Çift dikiş yapacaklar” diyenler, “38 yaşında emeklilik istiyorlar” algısı oluşturanlar abartıyor.

Ülkemizde çalışma koşulları, sosyal hayat, refah düzeyi ortadayken emeklilik yaşını Avrupa ile kıyaslayanlar abartıyor.

65 yaş ve üzeri vatandaşlara iyi bir emekli maaşı vermek yerine onlara bedava ulaşım imkanı verenler abartıyor.

1000’in üzerinde odalı sarayla abartının dibine vuranlar, yetmedi Marmaris’e, Van’a saraylar yaptıranlar abartıyor.

Kendi maaşlarını astronomik rakamlara çıkarırken vatandaşa açlık sınırının altında maaşı reva görenler abartıyor.

Doların artışıyla alım gücünün düştüğünü söyleyen vatandaşa, her şeyi ithal ederken “Dolarla mı maaş alıyorsunuz?” diyenler abartıyor.

Konuşmasının büyük bir kısmında “Bu çok önemli” diyen Sayın Bakan’ımız, ekonomimizin ne kadar güçlü olduğunu anlatıyorsa sürekli ve milyonlarca insan bu haldeyse abartan onlar, meramını anlatan vatandaş değil…

Bakın bugün İzmir’de yıkıldık, dün Kocaeli’de yıkılmıştık, Van’da yıkılmıştık, hala ağır ve orta hasarlı binalar ayakta duruyor. Yıllardır İstanbul, İzmir, Kocaeli, Van ve pek çok ilde yeterli kentsel dönüşüm gerçekleştirilmemiş, deprem hala bizleri darmaduman ediyorsa abartan, ta kendileri…

İnsanlar yağ için kan satacak duruma geldiyse, bugün hükümetin ittifakı olan parti, “ASKIDA EKMEK” gibi yıllar önce başlamış bir projeyle tekrar ortaya çıkma gereği duyuyorsa bu malumun ilanıdır…

Artık ne yapacağını bilemeyip size meramını anlatan vatandaşın sözlerine, malumun ilanına, “Abartı” diyorsanız, kusura bakmayın ama asıl abartı sizin “18 yıldır” iktidarda kalabilmeniz! Millet sizi çok ABARTMIŞ!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
CEVAP @cemal uslu 2020-11-02 10:06:45

Cemal Bey, havuz medyası olmayıp, halkın parasını cebine doldurmamış, vatandaşın isyanına ses vermiş, daha ne yapsın bir gazeteci? Beklentin ne, sen kasaptan sigara mı alıyorsun, manavdan boya mı alıyorsun?

Avatar
cemal uslu 2020-11-01 12:14:55

tamamda sen kendin ne ysptin doye sorarlar bu ulke icin ne yaptin....sen ne yaptin fitnefesat yaz gitsin

Misafir Avatar
CEVAP 2020-11-02 10:06:45 @cemal uslu

Cemal Bey, havuz medyası olmayıp, halkın parasını cebine doldurmamış, vatandaşın isyanına ses vermiş, daha ne yapsın bir gazeteci? Beklentin ne, sen kasaptan sigara mı alıyorsun, manavdan boya mı alıyorsun?

Beğenmedim! (0)
Avatar
Kuzeyin Oğlu 2020-10-31 01:00:09

Gözlerinden öperim kardeşim.

Avatar
Recep MUTLU 2020-10-30 22:30:12

Haklısınız, elinize sağlık.
Umud etmek, sabretmek iyi hoş ama bu kadar uzun sürmesi gerçekten abartı.

Avatar
Ersoy Kandemir 2020-10-30 17:26:27

Akpye oy da vermedim,siyasetini de beğenmedim hiç,hakkımı da helal etmiyorum çünkü haklının yanından çok güçlünün yanında duran,kaçak güreşmeyi seven ve kendilerini milletten daha çok düşünen bencil yapıları olduğuna inanıyorum,tekbir durum hariç bu partinin yanında durmayı düşünmem,Allah da o durumu göstermesin!Yakında siyaset sahnesinden silineceğini düşünüyorum velevki silinmesin bu ülkeye de katacağı hiçbirşey olmadığına inanıyorum.ALLAH BÜYÜKTÜR.