banner1046
banner1117
“Çocuklarınızın en emin ellerde olduğu yer devlet okulları..!”

Eğitim İş Kocaeli Şube Başkanı Bilal Şener'in 10 yıl süren başkanlığının ardından başkanlık koltuğuna kadın bir isim oturdu. Daha öncesinde de Şube Sekreterliği görevinde bulunan Emine Çalık ile eğitimde yaşanan sıkıntılar, Kocaeli'de eğitim sendikalarının durumları, yapılacak projeler ve daha birçok konu üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. 
Bilal Şener'den onurlu bir mücadele devraldığını belirten Çalık her dönemde laik, bilimsel ve çağdaş eğitimi savunacaklarını söyledi. Kocaeli'de tam güne geçen bazı okulların fiziksel anlamda yetersiz olması nedeniyle öğretmenlerin mağdur olduğunu söyleyen Emine Çalık, okullara yeterli kaynak aktarılmamasının sıkıntıları da beraberinde getirdiğini dile getirdi. 
Yaz saatinin uygulanmamasının da elektrik konusunda bir tasarruf oluşturmadığını belirten Çalık, bu durumun sadece eğitim kalitesini düşürmeye neden olduğunu düşünüyor.
 Veliler yaz saati uygulaması ile ilgili hangi şikayetlerde bulunuyor? Çalık Kocaeli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nde neden şeffaflığın göz ardı edildiğini söyledi?, yeni dönemde uygulamaya konulacak olan müfredat değişikliğini Emine Çalık nasıl değerlendiriyor? Eğitim Bir Sen ile ilgili Çalık hangi eleştirilerde bulundu?, Kocaeli'de Eğitim Sen'e Hicran Turan ile gelen kadın başkan döneminin ardından Eğitim İş'te başkanlık koltuğuna oturan Emine Çalık eğitim sendikalarda kadın başkanlar dönemini nasıl değerlendiriyor?, okulların açılmasına çok kısa bir süre kala Emine Çalık velilere ne gibi tavsiyelerde bulundu? 
Hepsi ve daha fazlası bu röportajda. Keyifle okumanız dileğiyle.

ONURLU BİR MÜCADELE DEVRALDIK
*Bilal Şener’in Örgütlenme Sekreterliğine getirilmesinin ardından siz de şube başkanlığına seçildiniz. Yakın dönemde ne gibi planlarınız var Eğitim İş Kocaeli Şubesi olarak?

- Onurlu bir mücadele devraldık. Bu onuru korumak için mücadele bayrağını yükseltmeye devam edeceğiz. Eğitim İş Laik, çağdaş ve bilimsel eğitim, Atatürk devrimleri ve Cumhuriyet kazanımlarını savunan bir emek örgütüdür. Bu dün öyleydi, bugün öyle yarın da öyle olmaya devam edecek.
 

ÖĞRETMENLERİMİZ MAĞDUR OLDU
*Önümüzdeki hafta okullar açılıyor ve Kocaeli’de de binlerce öğrenci yeni eğitim öğretim dönemine başlayacak. Kocaeli’de eğitimle ilgili sıkıntılar olarak neleri görüyorsunuz, bu noktada nelerle mücadele edilmeli daha çok?

- Tam gün eğitim savunmamıza rağmen, tam güne geçen okullarımızın fiziki şartlarının tam uygun olmamasından dolayı bazı öğretmenlerimiz norm fazlası duruma geldi. Bu da öğretmenlerimiz açısından mağduriyet oluşturdu. Tüm Türkiye'de olduğu gibi Kocaeli'de de okullara yeterli kaynak aktarılmamış olmasından dolayı sıkıntılar oluşmakta bu da eğitimi olumsuz etkilemekte.
 

EĞİTİMCİLER VE ÖĞRENCİLERİN RUH SAĞLIĞI ETKİLENİYOR
*Kocaeli tüm şartlarıyla yeni eğitim dönemine hazır mı? Ne gibi sorunlar bekliyor sizce bu dönemde öğrenci ve velileri?

- 2 yıldır tüm kurumların uyarılarına rağmen yaz saati uygulamasına geçilmemesi özellikle ikili eğitim yapan okullarda küçücük çocuklarımızın sabah ve akşam karanlık saatlerde eğitim görmeleri hem çocuklarımızın hem de eğitimcilerin ruh sağlığını olumsuz etkilemekte ve başarıyı düşürmekte.
 

ELEKTRİK TASARRUFU YOK, EĞİTİM KALİTESİ DÜŞÜYOR
*Peki velilerden şikayet geliyor mu size bu durumla ilgili?

- Tabiki geliyor. Aydınlık olduğu zaman evi yakın da olsa uzakta olsa çocuk okula kendisi gidip gelebiliyor ama veliler karanlık olduğu için servis tutmak zorunda kaldıklarını ya da işlerini bırakıp çocuklarını almak durumunda kaldıklarını söylüyorlar. Servis ücretleri de malum. İkili eğitimlerde bu durum çok fazla sorun. Sabahın yedisinde derse başlıyor çocuk karanlıkta ve uyuyarak. Öğretmen arkadaşlarımız zaten birinci saatin uyuyarak geçtiğini söylüyor. Öğleci arkadaşlarımız da hava kararmaya başladığı zaman eğitimin de bittiğini söylüyor.  Bu büyük sorun. Ortada bir verim yok. Eğitim kalitesi de düşüyor. Enerji tasarrufu diye söylüyor devlet bunu ama son dönemde kurumlar bir enerji tasarrufu olmadığını söylüyor. Bunun altında yatan kaygı nedir onu bilemiyorum. Olan çocuklara ve eğitimcilerimize oluyor.
 

LAİK EĞİTİMİN SON PARÇALARINI YOK ETMEYE ÇALIŞIYORLAR
* Eğitim sistemi de fazlasıyla eleştiriliyor ve son dönemin gündemden inmeyen konusu ise müfredat değişikliği. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz bu durumu?

- Biz Eğitim İş olarak Atatürk'ü anlatmaya devam edeceğiz. Eğitimin acil çözüm bekleyen sorunlarına kalıcı çözüm üretmek yerine MEB yangından mal kaçırırcasına hazırladığı ve bu öğretim yılında uygulamaya koyacağı yeni müfredatla çağdaş, bilimsel ve laik eğitimin son parçalarını  da yok etmeye çalıştı.  Emperyalizm ve destekçisi AKP'nin siyasi söylemlerinin direkt ya da dolaylı şekilde yer aldığı, her vesileyle 15 Temmuz'un hatırlatıldığı, din ağırlıklı içeriklerin arttırıldığı müfredatta pozitif bilimlerin öğretimi geriletilmiş ve Atatürkçülük kavramları yok edilmeye çalışılmaktadır.  Bizler çağdaş, bilimsel, laik, ulusal eğitimin savunucusu Eğitim İş olarak bu tepeden inmeci, gerici müfredatı yargıya taşıdığımızı, Cumhuriyetin değerlerini, Atatürk ilke ve devrimlerini, bilimin ana konularını çocuklarımıza öğretmeye devam edeceğiz.
 

BU SİSTEMİN BİR AMACI OLMALI
*Geçtiğimiz haftalarda İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan yönetici atamalarını eleştirdiniz? Sebebi neydi bunun?

-Atamalar şeffaf olmalı. Herkesin kaç puanı varsa, hangi okula atandıysa liste halinde açıklansın, herkes önündekini ardındakini görsün. Herkes kendi T.C'si ile giriyor, yalnızca kendisini görebiliyor. Böyle bir sistemin yapılmasının bir amacı vardır diye düşünüyoruz.
 

KOCAELİ'DE ŞEFFAFLIK GÖZ ARDI EDİLİYOR
*Kocaeli'de şeffaflık göz ardı ediliyor diyebilir miyiz?
-Tabiki. Şeffaf olmadığı için, listeler açıklanmadığı için kötü niyetli Bir şey olmasa bile öyle düşünülüyor. İlla kötü yapıyorlar demiyoruz, açıklasınlar diyoruz. Bu uygulama sonradan geldi. Eskiden listelere bakabiliyorduk.
 

EN BÜYÜK ELEŞTİRİYİ EĞİTİM BİR SEN HAK EDİYOR
*Şu an Kocaeli’deki eğitim sendikalarının durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?. Eksik ya da olumlu gördüğünüz yanları neler?

- Sendikalar doğası gereği muhalif örgütlerdir. Zaman zaman birbirimizi eksik bulduğumuz, reddettiğimiz yanlarımız olabiliyor. Bunları da dile getiriyoruz. Bugün eğitim sendikaları içinde en büyük eleştiriyi hak eden sendika Eğitim Bir Sen'dir. Bağlı olduğu konfederasyonla toplu iş sözleşmeci adı altında gerek eğitimcileri gerekse kamuda çalışan memurları masada bırakmıştır.
 

HER TÜRLÜ BASKIYA MARUZ KALDIK
*Eğitim adına gerçek bir sendikal mücadele veriliyor mu?, baskı görüyor musunuz özellikle bu süreçte?

- Ciddi mücadeleler veriyoruz. Gerek çalıştığımız ortamda gerekse alanlarda her türlü baskıya maruz kalıyoruz ancak kararlıyız direnmeye devam edeceğiz.
 

TRAMVAY PROJESİNİ ELEŞTİRİYORUZ
*Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz kent genelinde, eğitimle  ilgili yapılan projeleri yeterli buluyor musunuz?

- Büyükşehir Belediyesini tramvay projesinden dolayı eleştirebiliriz. Daha önce tramvay inşaatından dolayı meydana gelen doğalgaz boru hatlarının patlaması olayı bir özel okulumuzun hemen yanında meydana gelmiş, çocuklarımız çok korkmuş ve ruhen etkilenmişlerdi. Yapılan çalışmaların zamanında bitirilememiş olması nedeniyle de trafik yoğunluğu oluşmuş, hem öğrenci hem de öğrencilerin iş ve okullarına yetişmelerinde aksaklıklar oluştu.
 

ÖZEL OKULA DEĞİL, DEVLET OKULUNA DESTEK OLSUNLAR
*Okulların açılmasına az bir süre kaldı, çeşitli sivil toplum örgütlerinden okullara ve maddi durumu olmayan öğrencilere yardım noktasında çalışmalar var mı, köylerde, kent merkezinde?

- Yardım adı altında öğrencilerimizi çağdaş dünyadan uzaklaştıran, gerici düşünmelerini aşılayan vakıfların okullarımıza girmelerini istemiyoruz. Sosyal devlet anlayışında çocuklarımızın korunmasının en büyük teminatı devlettir. Resmi kurumlarımızın dışında okullarımıza hiçbir ad altında yardım edilmesini istemiyoruz. Çocuklara kitap okuma kampanyası adı altında kitap okutuyorlar ama hangi kitabı okutuyorlar belli değil, kamp diye götürüyorlar ama o kamplarda neler yapılıyor bizim denetimimizde değil. O yüzden her öğrenci devletin resmi kurumlarından uzaklaştırılmamalı. İsim başka faaliyet başka. Sosyal devletse devlet yapacak. Okulun ödeneğini de devlet verecek. Bugün özel okullara bildiğiniz gibi devlet destek veriyor. Özel okula giden bir çocuğa devlet 3 bin 600 lira destek vereceğine devlet okullarındaki çocuk başına 10 TL verse okullar sıkıntılarını çözecek zaten oraya yardım adı altında oraya dernek ve vakıf girmesine gerek kalmayacak. Meridven altındaki kurumların ben kaç tanesini takip edebilirim, devlet bile takip edemiyor. Görüyoruz işte. Onlara taviz vermemeliyiz. Çocuklarımızın güvencesi biz olmalıyız. Yurtlar. Çocuk kalabileceği yer olmadığında bunlar onların eline gidiyor. Devlet olarak yurtlar açılmalı.
 

LAİK EĞİTİM İÇİN OLAN HER EYLEMİN DESTEKÇİSİYİZ
*Ayın 17’sinde Kartal’da Laik eğitim için bir miting düzenlenecek. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz bu mitingi? Kocaeli’den katılım olacak mı Eğitim İş’ten?

- Bu konuda Genel Merkezimizden herhangi bir bilgi gelmedi bizler de bekliyoruz. Laik, bilimsel, çağdaş ve demokratik eğitim için yapılacak her türlü eylemi bizler de destekliyoruz ama eylem birlikteliğinde Genel Merkezimiz karar vermeden biz de bir şey söyleyemiyoruz.
 

KADIN BAŞKANLAR OLARAK BİRLİKTE HAREKET EDECEĞİZ
*Kocaeli’de son dönemlerde eğitim sendikalarında kadın başkan ağırlığı oldu.  Eğitim Sen’de Hicran hanım, Eğitim İş’te siz bu görevi başarıyla yürütüyorsunuz. Siz ne söylemek istersiniz bu konuda? 

- Eğitim İş'te kadın üye dağılımı çok fazladır. Yüzde 65 gibi bir orandan bahsediyoruz. Böyle bir emek örgütünde temsilde kadınlarımızın olması da mutluluk verici. Sadece bizim örgütümüzde değil, kadının olduğu her yere güzellik, birlik beraberlik gelir, her yere barış gelir. Birlikte hareket edeceğiz. Kocaeli'de de Eğitim Sen'in de temsilinde kadının olması büyük avantajdır. Her sendikanın kendi özelleri vardır ama biz eğitim sendikasıyız. Üyelerimizin özlük haklarında alanlarda birlikte hareket edebiliriz. Ben malum sendika dışında bütün sendikaları aradım, siyasi partileri aradım, süvül toplum örgütlerini aradım. Bu yalnızca bir örgütün işi değildir. Bütün müfredat, eğitim hepimizin işidir. Benim çocuğum ne kadar zarar görecekse onun çocuğu da o kadar zarar görecek. Ortak noktalarda, üyelerimizin çıkarına olacak bütün noktalarda birlikte hareket etme taraftarıyım.
 

KORKU İMPARATORLUĞUNDA İNSANLARIN BİZE ÜYE OLMASI ÖNEMLİ
*Şu anda Eğitim İş Kocaeli şubesi olarak kaç üyeniz var?, ne gibi çalışmalar yapacaksınız?

- Şu anda 2 bin 200 üyemiz var. Eğitim İş her geçen gün büyüyor. Bu yıl içinde en çok büyüyen sendika biziz. Bu dönemde biz bunu çok önemsiyoruz. Çünkü korku imparatorluğunun yaratıldığı bir dönemde insanların Eğitim İş'e üye olması önemli. Eğitim İş duruşu belli olan bir emek örgütü, yalnızca laik, demokratik, bilimsel eğitimden yanayız. Atatürk ilke ve devrimlerinin savunucusuyuz. Cumhuriyet değerlerinin savunucusuyuz. Bilal başkan 10 yıl boyunca bu şubeye emek verdi, gecesini gündüzüne katarak bu noktaya kadar getirdi. Biz de bu bayrağı taşımak için, Kocaeli için, ülkemiz için elimizden ne geliyorsa yapacağız.

BİZ OKULLARDA ATATÜRK'Ü ANLATMAYA DEVAM EDECEĞİZ
*Okulların açılmasına çok kısa bir süre kaldı. Öğrencilere ve velilere neler söylemek istersiniz yeni dönem öncesinde?

- Velilere hep söylüyorum. Devlet güvencesinden uzaklaşmayın. Çocuklarımızın en güvende, emin ellerde olduğu yer devlet okullarıdır. Resmi okullardır. Kayıt dışı, neidüğü belli olmayan yerlerden, merdiven altı, takip edilmeyen yerlerden her ne pahasına olursa olsun uzak durmalılar. Ülkemiz için uzak durmalılar, çocuklarımız için uzak durmalılar. Ben öğretmenlerimize öğrencilerimize yeni dönemde başarılar diliyorum, velilerimize kolaylıklar diliyorum. Biz Eğitim İş olarak okullarımızda Atatürk'ü anlatmaya devam edeceğiz.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Körfezli 2019-05-21 12:16:13

Hangi devlet okulu güvenli?Daha 10-15 gün önce Derince kız meslek lisesinde taciz olayı yaşandı,bunu yapan hakkında şikayetler olmasına rağmen tekrar okuluna geri döndü.Hani adalet nerede?milli eğitim müdürlüğü nerede?bu devletin müfettişleri nerede?

Avatar
cosmos 2018-08-03 09:58:08

tabiiki devlet okulları niye özel olacakmış öyle saçmalık mı olur, ha öte yandan devlet okullarında kağıt kırtasiye parası topluyorlar bu yasal değil devlet ankaradan ödenek gönderiyor lütfen bu konuyla ilgilenin müdürler velilerden kırtasiye parası istiyor öyle bir şey yok parayı ceplerine mi koyuyorlar lütfen bu konuyla ilgilenin

banner1212

banner1048

banner354

banner599

banner820