banner560
banner573
banner572
17 Mart 2015 Salı 13:16
ERGEN, GÖZÜNÜ TÜRKİYE’YE DİKTİ. S.O.S GELİYOR…!
banner508

Aysun Özcan Erenkaya Röportajı

 

 

 

 

 

Sevgili okurlar; Yükselen Değerler tüm hızıyla devam ediyor. Yeni gazetemizde eskimeyen projemize teveccühün üst noktada olması şahsen bana onur veriyor. Kim bilir bu gazetede daha kimlerin hikayesini yazacağız? Kimlerle yeni dostluklar kuracağız? Yükselen Değerler’i diğer röportajlardan ayıran en büyük özellik, dostlukların bir röportajla sınırlı kalmamasıdır. Hep söylüyorum; bu projeye dahil olan herkes bana çok şey kattı. Hepsine çok şey borçluyum. Mesela bu hafta size tanıtacağım konuğum gibi…

 

Bu hafta sizlere, İzmit’te çoğu kişinin yakından tanıdığı, genç yaşına rağmen uzun yıllar prestijli bir odanın başkanlığını yapan, kendi işinde kendi markasını yaratmaya kararlı olan sevgili arkadaşım Yalçın Ergen’i tanıtacağım. Yalçın Ergen ile tanışıklığımız çok uzun yıllara dayanır. İzmit’te sosyal hayatın saygın beyefendilerinden olan Ergen ile bu projede daha evvel buluşmuştuk ancak aradan geçen uzun zaman zarfında ondaki değişiklikleri daha iyi anlatabilmenin başka yolu olamazdı. Anlatacak çok şeyi var Yalçın Ergen’in. Kendi markalarını yaratıyor örneğin. Bunun yanında baba olmaya hazırlanıyor sevgili Ergen. 

SPECİAL AFFİCE SOLUTİONS anlamına gelen kısa adı S.O.S olan markasıyla Türkiye'de fark yaratacak olan Yalçın Ergen'in iddialı sözler içeren keyifli röportajı sizlerle...

 

 

 

 

***Yalçın Bey, sizi tanımayanlar için kısaca kendinizden bahseder misiniz?

 

Ailem aslen Giresunlu ama ben 1977 yılında İzmit’te doğdum. İlk orta ve liseyi Gölcük’te okudum. Ardından 1994’de İTÜ Mimarlık Fakültesini kazandım. 1999 yılında mezun olup, kendi mimarlık ofisimi kurdum. O gün bugündür inşaat, mimarlık, proje konularında çalışıyorum.

 

***Yalçın Bey, çok genç yaşta Mimarlar Odası Başkanlığı yaptınız. Bu herkese nasip olacak bir başarı değil, bunu neye bağlıyorsunuz?

 

Başkan olmadan önce zaten Nilgün Özcan’ın başkanlığında oda yönetimindeydim. Sonra tesadüfler, biraz da sosyal anlamda girişimci olmanın etkileriyle oda başkanlığım başladı. İyi de gitti, tam altı sene başkanlık yaptım.

 

***Güzel işlere imza attınız hatırladığım kadarıyla?

 

Elimizden geleni yaptık. Hatta o dönem Kocaeli Akademik Odalar Birliğini kurduk. Türkiye’de birkaç yerde örneği var. 21 tane odayı birleştirip, Kocaeli Akademik Odalar Birliğini kurduk. O zaman bu işleri ben yürüttüm diye kurucu başkan yaptılar beni. Doğma büyüme sol tandaslıyız, emekten, halktan yanayız diyoruz. Bulunduğumuz odalar da hakikatten bunu savunan odalar. Öyle olunca keyifle yaptık.

 

***Mimarlık firmamı kurdum dediniz, oradan devam edelim isterseniz? 

 

Askerden geldikten sonra 2002 senesinde kendi mimarlık firmamı kurdum. 2008 yılına kadar irili ufaklı yurt dışında, İstanbul’da iş deneyimlerim oldu. Aynı sene Kocaeli’de NURUS OFİS MOBİLYALARI’nın bayiliğini açtık. Yaklaşık iki yıl sonrasında Nurus’un Gebze bayiliğini aldık, orada bir shovroom açtık. 2012 yılında ise ERGSAN İNŞAAT Anonim Şirketini kurduk.

 

 

 

 

S.O.S İDDİALI GELİYOR…

 

***İnşaat işiyle ilk tanışmanız sanırım?

 

Evet, işin o boyutuna ilk kez girdik. Şekerpınar tarafında fabrika yaparak başladık. Bu işi sevdik, nihayetinde geçtiğimiz yıl ilk kez yap-sat olayına başladık. Işıltılı anlamına gelen Twinkle diye bir marka ürettik. Türkiye’de belki de yeşil bina sertifikası alan üçüncü firmayız. Bu da bize yetmiyor, şimdide açılımı Special office solutions olan S.O.S diye bir marka üretiyoruz. Bunun da Türkiye’de tek olacağına inanıyorum.

 

***Özelliği ne peki?

 

Tek olacak çünkü müşteri gözüyle bakarak kurduğumuz bir sistem. Tamamen empati yaptık. Bir insan ofis kurarsa kiminle, nasıl çalışmak ister? Bunları bir arada görmek ister mi? Diye düşünerek şu anda bu düşüncemizi hayata geçiriyoruz ve İstanbul Kartal’da bir shovroom açıyoruz.

 

***Bu çok iddialı bir projeye benziyor. Biraz açar mısınız?

 

Hem de oldukça iddialıyız. Türkiye’de bu konseptin öncüsü olacağımıza inanıyorum. Yedi yıldır ofis mobilyaları sektörünün içindeyim. İnsanlar bir ofis kuracağı zaman çok çeşitli argümanlarla ilgilenmek zorunda. Mesela tavanınızı  yaptırmalısınız, zemininizi bir malzemeyle kaplamalısınız, ara bölme sistemi kullanmalısınız. Bunları Türkiye’de çok iyi yapan bir sürü firma var. Ama bunu parça parça yaptığınız zaman uyumlu sonuçlar alamıyorsunuz. Yani halıyı bir yerden aldın, duvarı bir yerden aldın, mobilyayı başka yerden aldın derken ortaya uyumlu bir şey çıkmıyor. Ve insanların bununla ilgili bilgisi yok. Sonuçta siz bir ofis düzenlemeye kalktığınızda internetten ya da eşinize dostunuza soracaksınız.

 

***Başka seçenek var mı ki?

 

İşte seçenek biz olacağız. Bunların hepsi vakti kıymetli iş adamları, iş kadınları için çok yorucu. Ne yapalım dedik ve dört tane ana sektör belirledik. Zemin kaplama, tavan kaplama, ara duvar bölme sistemleri ve mobilya. Bu dördünün de Türkiye’de en büyük firmaların bayiliklerini aldık.  Bu bayiliklerle yan çözüm ortaklıkları kurduk. Kartal’daki shovroomu da bunları bir arada gösterebileceğimiz şekilde hazırladık. Ben bu zemin kaplamasını istiyorum, şu tavanı istiyorum, şu mobilyayı beğendim diyecek ve malzemeye dokunacak.

 

***Ama bunu paraya kıyanlar yapacak değil mi? Yani maliyetli iş olsa gerek?

 

Aslında şöyle, biz bu araştırmalarımızı yaparken sadece marka, kalite olarak yapmadık. Fiyat olarak da yaptık. Kocaeli özelinde bakarsak NURUS olarak çoğu yerel üreticiyle fiyatlarımız aynı. Ama onlardan farkımız, gerçekten daha kaliteli hizmet ve ürün sunuyoruz. Ve inanın parçacı çözümler daha pahalıya geliyor. Biz hepsinin bayiliğini bünyemizde bulundurduğumuz için daha ekonomik oluyor. Bunun yanı sıra, işi ofis donatmak olan ciddi bir mimari ekip var. Öyle olunca çok olumlu sonuç alınacağından eminim. Bunu tüm Türkiye’ye tanıtacağız.

 

 

 

YEŞİL BİNA SERTİFİKASI ALDIK

 

***Seçtiğiniz isim de en az sizin kadar iddialı görünüyor. S.O.S ..?

 

Evet biz de bu ismi çok sevdik. Sos.com.tr adresini aldık. Bayilikler istenecektir, işin oraya doğru gideceğini ümit ediyorum.

 

***Yalçın Bey, inşaat sektöründe aradığınızı bulamadınız mı? Yani bu yöneliş bununla alakalı olabilir mi?

 

Sonuçta 12 yıldan beri sektörün direk içindeyiz. Kocaeli’de yapılan çoğu konutların projesini çizdik.

Ama bu alanda eksiklik gördük. Dedik ki, niçin çok daha uygun fiyatlara kaliteli inşaatlar yapılamıyor? Ve ilk işim, Gölcük’te doğduğum büyüdüğüm evin yanındaki arsaya 20 konutluk bir proje başlamak oldu. Bu projeye başlamadan önce ismini markalaştırdık. Işıltılı anlamına gelen Twinkle diye isim koyarak patentini aldık ve yeşil bina sertifikası aldık.

 

***Yeşil bina sertifikası ne anlama geliyor?

 

Yeşil sertifika, insana saygılı, insan sağlığına zarar vermeyen, yarı yarıya ekonomiden tasarruf ettiren yalıtım anlayışıyla yapılan konut anlamına geliyor. Mesela müteahhit arkadaşım Kocaeli için çok gereksiz derecede bir proje olduğunu söyledi ama biz ısrar ettik. Twincal yapacağı her konutu yeşil sertifikaya uygun biçimde yapacak. Bu işi de severek yapıyoruz. Sonra dedik ki, bu işin bire bir üreticisi olarak, maliyetini nasıl düşürürüz ve kendi işimizle birleştiririz? Derken mutfak ve kapı bayiliği işi çıktı.

 

***Bu da son atraksiyonunuz oldu sanırım. Maşallah iyice sektörü ele geçirdiniz?

 

Evet beklemediğimiz bir gelişme oldu. Kartepe’de bulunan NURUS’un üç ve dördüncü katını kapı ve mutfak işine ayırdık. Şu an bayiliğini aldığımız ve açılışını yapacağımız Euro decor mutfak markasıyla anlaştık ve bir shovroom dizayn ettik. Çünkü yaptığımız işlerde kendi ürünümüzü kullanmaya çok alıştık. Mimari kadromuz uzun zamandır belli sisteme oturdu. Önemli ürün gamlarımız derseniz, kendi bünyemizde bulunuyor. Kısmetse haziran gibi Kullar’da 50 dairelik bir projeye başlıyoruz. Orası da yeşil sertifikalı bina olacak. İki buçuk katlı çok farklı ve iddialı bir proje olacak. Binaya avludan girilecek ve üstü açılır kapanır sosyal tesisi olacak.

 

***Evleri kaç lira aralığında satışa sunuyorsunuz?

 

Mesela Gölcük’te 200 ile 280 bin lira arasında satıyoruz. Kullar’daki rakamlarımız tam oluşmadı ama 250-300 bandını düşünüyoruz.

 

HERKESİ AÇILIŞA BEKLİYORUM

 

***Ne çok işi bir arada yapıyorsunuz. Allah kolaylık versin Yalçın Bey?

 

Öyle görünüyor ama hepsi birbiriyle ilintili işler. Biz ERGSAN İNŞAAT’ı üç kısma ayırdık. Birincisi; Twinkle markasıyla yürüyen yap-sat inşaat, ikincisi; komple ofis yapımı anlamına gelen S.O.S markamız, üçüncüsü ise son olarak girdiğimiz mutfak ve kapı bayilik işi. Yedi yıldır zevkle yürüttüğümüz Nurus mobilyayı da S.O.S içerisinde bir markaya dönüştürdük. Eskiden Kartepe’de bulunan NURUS’un binası aynen devam edecek ancak son iki katını kapı ve mutfak bayiliğimize ayırdık. Merdiven altı dediğimiz firmalarla neredeyse aynı fiyata kalitelisini yapıyoruz. 21 martta açılışımız var, sizin aracılığınızla buradan açılışımıza herkesi davet ediyorum.

 

***İzmit’i seviyor musunuz?

 

Oldukça çok seviyorum, ben kendimi İzmitli gibi görüyorum. Çünkü burada doğdum, burada büyüdüm. Onun dışında bir kere İzmit her yere çok yakın. Her türlü imkanımız var. Deniz var, dağ var. Avcılar’daki bir adam İstanbulluyum diye övünüyor ama biz ondan daha önce İstanbul’a ulaşıyoruz. İzmit’te yaşamayı çok seviyorum.

 

SİYASETİ SEVMEDİĞİME KARAR VERDİM

 

***Yalçın Bey, bir ara CHP’den meclis üyeliği adaylığınız konuşuldu. Hatta onun için Mimarlar odası başkanlığından istifa ettiğiniz söylendi. Bu doğru mu?

 

Aslında tam da Mimarlar odası başkanlığının bitiş sürecine denk geldiği için kamuoyunda öyle bir intibaa oluştu. Evet az buçuk içinde bulundum siyasetin ama bana göre bir şey olmadığını anladım.

 

***Kırgın mısınız peki?

 

Kırgınlık değil aslında. Siyaset bir yaşam biçimi ve şu anda siyasetin içinde olanlar bu yaşam biçimini çok seviyorlar. Çünkü sevilmeden yapılacak bir iş değil. Ama ben sevmediğime karar verdim. Bundan 15 sene sonra durum ne olur, onu bilemiyorum. Zaten şu süreçte işimin başında olmam gerekli. İki-üç tane marka yaratıyoruz. İleride markalarımızı yaratmış, işler kendiliğinden yürü hale geldiğinde belki bizim de günde üç-dört saat siyasete ayıracak vaktimiz olur.

 

***Boş vaktinizi nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Gezmeyi çok seviyorum. 5-10 senede markalaşmamız olduktan sonra gezmeye daha fazla zaman ayırmayı istiyorum. Yurt dışına gitmekten keyif alıyorum. Fenerbahçe’yi çok seviyorum, kombine biletim var ama bu sene ancak bir kez maçına gidebildim. Onun dışında hem kendime hem aileme vakit ayırmaya çalışıyorum.

 

BABA OLMAYA HAZIRLANIYOR

 

***Yalçın Bey, yakın zaman önce bir sürpriz yaparak güzel bir evlilik gerçekleştirdiniz. Nasıl gidiyor diye soralım mı?

 

Evet, geçen yıl Ağustos ayında Neşe hanımla evlendik. Şimdi bir çocuk bekliyoruz. Eşim dört aylık hamile, bir oğlumuz olacak inşallah. O da Ağustos sonunda dünyaya gelecek yani Başak burcu olacak. Sağlıklı olması en büyük temennimiz.

 

***Nerede oturuyorsunuz peki?

 

Şu anda Maşukiye, Derbent tarafında oturuyoruz ama kendi projemiz bitince oradan bir ev edineceğiz. Zaten buradaki amacımız çok yakın görüştüğümüz dostlarımızla aynı hayatı paylaşacak bir sitede buluşmak. Çocuğunu emanet edebileceğin komşuların olması lazım. Şimdiden 12 arkadaş olduk bile. Biz istiyoruz ki herkes birbirinin evine rahat girip çıksın. Hatta sitenin içinde ufak bir kreş bile düşünüyoruz.

 

***Kreş fikri harika bir şey?

 

Aysun hanım, biz olmamışları yapmayı seviyoruz. Lütfen bunu ukalalık olarak algılamayın ama farklı şeyler yapmak, olmayanları yapmaktan geçiyor.

 

***Az önce İzmit’i çok sevdiğinizden söz ettiniz. Nevzat Doğan ikinci kez İzmit Belediye Başkanı seçildi. Sizce çok başarılı olduğu için mi seçildi?

 

Benim çok fazla kent gezme imkanım oldu. Gezmeye başladığım süreyle şu anki süre içinde o kentlerin üzerine artı değerler kattıklarını gördüm. İzmit’teki AKP ile Kayseri’deki AKP’li belediyeler arasındaki farktan söz ediyorum. Birçok kentin bizden çok daha ileride olduğunu görüyorum. Vizyonla alakalı olduğunu düşünüyorum. İzmit’te Nevzat Doğan’ın seçilmesini başarıya bağlamıyorum. İktidar partisinin havası yerindeydi ve kazandılar.

 

***Basını nasıl görüyorsunuz?

 

Kocaeli basını çok hızlı ve renkli. Buna internet anlamında siz de fark kattınız. Bunun dışında basın tarafsız olmalı. Hepsi aynı başlık, aynı manşetle çıkıyor neredeyse. İnsan hakikatten üzülüyor. Kocaeli basınında da bunu görmeye başladık. Tek ses, tek manşet oldu çoğu. Sizin bu konuda farklılığınızı zaten yıllardır süre gelen dostluğumuzdan dolayı biliyorum. Farklısınız ve böyle de kalmanızı temenni ediyorum.

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mehmet 2015-03-17 14:57:58

Aysun hanım çok özlemiştik güzel röportajlarınızı. merakla devamını bekliyoruz. yalçın benim çok eski yıllardan bu yana tanıdığım biridir. fazla samimiyetim yoktur ama başarısını hep takdir etmişimdir. yeni markası hayırlı olsun

Avatar
sevda 2015-03-17 14:59:37

SOS markasını keşke izmitten başlatsaydı. kentimizden çıkması daha bir iyi olurdu. ama yinede izmitli genç bir iş adamının bu öngörüsünü kutlamak gerek. inşallah çok başarılı olur markalaşır.

Avatar
siyasetçi 2015-03-17 15:01:57

siyasetle ilgili söyledikleri çok doğru yalçın beyin. chp yalçın bey gibi birini bile un ufak edip kenara bıraktı. hepsi o lokantacı ve küçük sefa yüzünden yüzünden

Avatar
servet turan 2015-03-17 15:06:24

Aysun erenkaya seninleyiz. çakmalara yer yok. yükselen değerlere çıkmak için ne yapmak gerek maile bilgi verirseniz memnun olurum. abimle tanışmanız lazım. tekrar hayırlı olsun başarılar

Avatar
izmitli 2015-03-17 16:12:53

Farklılık yaratmak herkesin başarabileceği bir iş değildir. Bir şeyleri başarmak ve yapılmayanı yapmak hiç de kolay işler değildir. Çalışmanın yanısıra, empati yapabilmek, hizmet verdiğiniz insanları anlayabilmek, onlara saygı duyabilmek ve inanmak da ço

Avatar
fidel 2015-03-17 17:22:45

Proje ismi ve içeriği ile başlı başına kendini anlatıyor. Yine iyi bir işe imza atan iyi bir kalem başrolde... kendi kuyusunda başkalarına çamur bulaştırarak varolanların şehri izmitten, ışık saçarak kurtulmanız dileği ile....

banner354

banner328

banner554

banner482