banner608
banner597
banner609
23 Şubat 2015 Pazartesi 19:51
Basamakları emin adımlarla çıkıyoruz
banner610

Değerli okuyucular; Yükselen Değerler serimize aralıksız devam ediyoruz. Bu proje sayesinde sayısız dost kazandığımı her fırsatta dile getirmişimdir. Ara verdiğim dönemlerde bile, hemen hemen tamamıyla bağlarımı hiç koparmadan görüşmüş, sosyal hayatı birlikte paylaşmışızdır. Yükselen Değerleri şimdi başında olduğum gazetemizde yapmak ise benim için ayrı bir gurur vesilesi. Şu ana kadar yaptığım yüzlerce röportaj oldu. Her biri ayrı bir hikaye barındırdı. Beni ve siz değerli okuyucularımızı daha ne hikayeler bekliyor kim bilir? Her hafta pazartesi günleri hem haftalık bastığımız gazetemizde hem de internet sitemizde bu sayfayı kaçırmayın derim.

İşte yine bu hafta, her zaman olduğu gibi tanımaktan memnuniyet duyduğum, oldukça kibar ve bir o kadar kaliteli bir insan tanıtacağım sizlere. Hayat hikayesi öyle inişli çıkışlı ve bol aksiyonlu değil belki ama insan olmanın faziletine eren, ender kişilerden biri ÖZER KÜREKÇİ.

Özer Kürekçi, SÖZAY Teknik Hırdavat ve İnşaat Taahhüt. Turizm ve Sanayi Ticaret A.Ş’nin ortaklarından biri ve aynı zamanda şirketin Genel Müdürü. Beş yüzün üzerinde satış bayilikleri bulunan SÖZAY A.Ş, alanında oldukça iddialı işler yapıyor. Sıcak ve samimi sohbetine doyamadığımız Özer Bey ile Başiskele’de bulunan Yeşildağlar restaurantta buluştuk. Nefis yemek eşliğinde yaptığımız sohbet sonrasında ofisinde kahvemizi içtik. Keyifli geçen iki saat sonrasında yeni dostluğun temelini attığımız Özer Kürekçi’ye başarılarının devamını diliyor ve sizi keyifli sohbetimizle baş başa bırakıyorum.

 

 

Özer Bey, nerelisiniz, yaşınız kaç, kısaca sizi tanıyalım?

 

Ben aslen Vanlıyım, 1971 doğumluyum. Lisedeyken Van’dan ayrıldım. En son Kocaeli Üniversitesi Fizik bölümünden mezun oldum. Daha önce de Anadolu Üniversitesi Maden bölümünden mezun oldum. Üçüncü olarak da, 100. Yıl üniversitesinde Pedagojik Formasyon eğitimi aldım ama onu tamamlayamadım, bir kredim kaldı.

 

Evli misiniz Özer Bey?

 

Evet evliyim, iki kızımız var. Henüz küçükler.

 

Üniversite okumak için geldiniz ve buralı oldunuz yani?

 

Aslında evet… okumak için geldim fakat okulun üçüncü senesinde İzmit’te restaurant işine girdim. Mudurnu Piliç Restaurantları o yıllarda çok popülerdi. Oranın Sapanca Acısu otoban köprüsünde bulunan şubesinde işe başladım sonra orayı devraldım. Daha sonra İzmit Fevziye camisinin oradaki bir restaurantı devraldık. Bir süre de orayı işlettik.

 

Mudurnu Piliç bir zamanlar hakikatten çok popülerdi. Ne oldu, battı mı sonra?

 

2000 yılındaki krizden olumsuz etkilendik. Biz restaurantları devrettik. Restoran işini beraber yaptığım arkadaşımla birlikte inşaat malzemeleri işine başladık. Bu işi üç yıl kadar sürdürüp, sonra ayrıldım.

 

Neden peki, inşaat işini sevmediniz mi?

 

Hayır ondan değil. Yabancı bir ilaç firmasından teklif aldım, orada işe başladım. Yaklaşık on yıl kadar o ilaç firmasında görev yaptım. Bölge müdürü olarak çalıştım.

 

BURASI TÜRKİYE…

 

Özer Bey, bambaşka branşlar okumuşsunuz. Sonra gıda sektörüne geçiş yapmışsınız. Ardından inşaat malzemeleri işine girip, en son ilaç firmasında çalışmışsınız. Bambaşka sektörler arasındaki bu geçişin sebebi neydi?

 

Ee burası Türkiye Aysun Hanım.  İstediğiniz mesleğe göre okul okuyamıyorsunuz, okusanız da mesleğinizi yapamıyorsunuz. O zamanki koşullar onu gerektirdi ayrıca benim özel bir durumum vardı. Tekrar bir süreliğine Van’a dönmem gerekti. En son geçen yıl Kocaeli’ye tekrar döndüm. Geldik ve SÖZAY A.Ş’yi kurduk.

 

SÖZAY A.Ş ne iş yapar?

 

Teknik malzemelerin bulunduğu hırdavat ve nalburiyenin toptan satış ağı olan bir firmayız. Yaklaşık üç bin çeşit toplu ürünü var, katalogtan da yaklaşık 20 bin çeşit ürün pazarlamasını yapan firmayız. Mutlaka toptan satış yapıyoruz. Müşterilerimizi düzenli ziyaret ederek, ihtiyaçlarını karşılıyoruz.

 

SÖZAY A.Ş’nin yeri nerede?

 

Ara depomuz Başiskele’de, ana depomuz ise Kirazoğlu’nda. Biraz dağınık gibi oluyor ama ara yüklemelerimizi Başiskele’den yapıyoruz. Gelen büyük malzemeleri oraya yerleştiriyoruz, daha sonra sevkiyatta kullanacağımız malzemeleri ara depoya alıyoruz.

 

Malzeme teminini kimlerden sağlıyorsunuz?

 

Mesela Akdemir makine, Akyüzler, Fişek hırdavat gibi çok sayıda büyük firmayla çalışırız. Bunların hepsi yurt dışında üretim yaptırıp, kendi hatlarına ürünleri olan, malzeme temini sağlayan büyük tedarikçilerdir. Biz onlardan malzeme temin ediyoruz ama kendi adımıza fason olarak yaptığımız ürünlerimiz de var. Çeşit o kadar çok ki, hepsine girme şansımız yok ama hedeflerimiz içinde var.

 

ÇOCUKKEN ASTRONOT OLMAK İSTERDİM

 

Yine de bambaşka sektörlerde faaliyet gösterip, sonra bu işe yönelmeniz iyi cesaret doğrusu?

 

Aslına bakarsanız hepsinin özünde pazarlama ve satış var. Ürünün ne olduğu çok önemli değil. Başlangıçta biraz zorlanabiliyor insan ama onun dışında pazarlamanın ruhu hep aynı.  Zaten ben geldiğimde firma kısmen hazırdı, işlevi vardı. Ben biraz daha geliştirdim, prosedürlerini oluşturdum, satış ağını oluşturdum, personel eğitimlerini sağladım. Kalite yönünden çalışmalarımız oldu, devamlılık açısından çalışmalarımız oldu, AR-GE çalışmalarımız oldu. Her gün biraz daha üzerine koyarak işimizi büyütüyoruz. Yoksa tam olarak sıfırdan başlayan bir firma değil.

 

Nerelere hizmet veriyorsunuz?

 

Şu an yedi ilde hizmet veriyoruz. Karadeniz bölgesi, İç Anadolu bölgesi ve Marmara bölgesinde toplamda 511 müşterimiz var, ciddi bir ağ ama hedefimiz daha yüksek.

 

Türkiye koşullarında bunları kısa vadede yapacağınıza inanıyor musunuz?

 

Tabi biz bunları yavaş yavaş yapmak istiyoruz çünkü Türkiye’de ticaretin sıkıntılarını yaşamış bir ekibiz. O yüzden hep temkinli olmak zorundayız. Büyümenin kademe kademe olması gerektiğine inanıyoruz. Şu an bizim yaptığımız işe pazarda ciddi anlamda ihtiyaç var. Ama basamakları yavaş çıkmakta fayda var.

 

Bazen aklınızdan geçiyor mu, ne hayal ettim, neler yapıyorum diye?

 

Tabiî ki, gerçekleri görmeden önce çocukken çok hayal kurardık. O zaman hep ya astronot olmak isterdim ya pilot. Ama büyüdüğünüzde gerçek öyle olmuyor. Şimdi hedefimiz büyüyüp, daha fazla bilinmek, daha fazla ürün çeşidine ulaşmak ve onları müşterilerimize ulaştırmak. Üretime başlayıp, kendi markalarımızı oluşturmak. Çok değişik projelerimiz var.

 

Mesela…?

 

Mesela biz hem personelimize, hem müşterimize bir anket yaptık. O anketi hem personelimizin iyileştirilmesi açısından, hem de müşterilerimizin ihtiyaçlarını ve sıkıntılarını öğrenmek için yaptık. Mesela biz kısa adı SPS olan Sözay paket servisimizi oluşturduk. Başlangıçta pazardaki bir açığı kapatmak için kurduk ama sonra o kadar büyük talepler geldi ki, yetişmekte zorlandık. Yani biz birkaç bin poşet yapıp müşterimize ulaştırırız diye düşünürken yıl sonu bir baktık 70-80 bin poşet yapmışız. Pazarı iyi koklamak, oradaki geri bildirimleri iyi almak gerekiyor.

 

Demek ki, AR-GE’yi iyi yapmışsınız?

 

Evet, o konuda AR-GE departmanımız başarılı. Sahada olanları merkeze çok kolay getiriyorlar. Onun üzerine çok çabuk çalışmalar yapıp kararlar alıp uygulamaya geçebiliyoruz.

 

KRİZİ YÖNETMEK GEREKİYOR

 

Özer Bey, çok relax ve sakin bir yapınız var sanki. Bu bugün mü böyle yoksa genelde böyleyim mi diyorsunuz?

 

Genelde sakin bir insanım. Türkiye’de uzunca bir süredir ticaretle uğraşıyorsanız, krizi yönetmek gerekiyor. İlaç sektöründe onu çok iyi öğrendim. Bu sektörün bana en büyük katkısı o. Çünkü her gün kriz vardı. Onu ne kadar iyi yönetirsen o kadar başarılı oluyorsun. Soğukkanlılığım oradan geliyor herhalde. Yaş geçtikçe de tecrübeler oluşuyor. İşler büyüdükçe geçmişten gelen deneyimlerle besleniyorsun. O da doğal olarak bir değer katıyor. Ama heyecanlandığım da olur. Mesela Beşiktaş maçlarında…

 

Beşiktaşlısınız demek, işte bu çok güzel…

 

Evet hem de koyu bir Beşiktaş taraftarıyım. Her hafta maçlarına giderim.

 

Deplasmanlara da gidiyor musunuz yani?

 

Gidiyorum tabi ama zaten Beşiktaş’ın sahası olmadığı için her maç deplasman gibi oluyor.

 

Spora ilginiz futbol izleyicisi olmakla sınırlı değildir sanırım?

 

Hayır, ben futbol da oynadım. Ayrıca yat kaptanlığı yaptım. Satranç kulüplerinde bulundum. Yapmadığım iş kalmadı anlayacağınız.

 

Özer Bey ne zaman evlendiniz, eşinizle tanışmanız nasıl oldu, biraz bahseder misiniz?

 

2006 yılında evlendim. Yaş olarak Türkiye ortalamasının biraz üzerinde bir yaşta evlendim. 26 yaşındaydım evlendiğimde. Eşimle üniversitede okurken tanıştık, aynı bölümde okuduk. O benim bir üst sınıfımdaydı. Okul bitince de evlendik. Eşim bir dönem öğretmenlik yaptı ama sonra çocuk olunca bıraktı. Sonra bir daha niyetlendi, ikinci çocuk oldu. Artık niyetlenmiyor.

 

Nerede oturuyorsunuz?

 

Yuvam Akarca tarafındaki Yıldız konutlarında oturuyoruz. Çocukların okuluna yakın olmak için tercih ettim ama çok memnunum.

 

HANDİKAPLARI BİLE BİLE GİDECEĞİM

 

Politikaya nasıl bakıyorsunuz Özer Bey?

 

Siyaset yapmıyorum. Yani parti bazında yapmıyorum demek istedim. Yoksa siyaseti tabiî ki yapıyoruz. Çok yoğun görüşmeler yapıyoruz, konuları tartışıyoruz.

 

Parti bazında yapılmayan siyaset, bir şeyleri değiştirmeye yeterli mi sizce?

 

İyi de, sizce Türkiye bunu kaldırıyor mu? Ticaretle uğraşan insanlar rahatça fikirlerini söyleyebiliyor mu? Bundan olabilir mi? Bizim siyasetçilerimiz maalesef eleştiriyi olumlu yönden almıyor. Herkes aynı düşünse hiçbir şeyi geliştiremez ki. Ama Türkiye’de ticaret yapıyorsanız bu konuda bir adım geri kalmak zorundasınız.

 

Seyahat etmeyi sever misiniz, mesela son yıllarda neredeyse moda haline gelen umre ziyaretine gittiniz mi?

 

İşim gereği seyahat ediyorum sık sık. Ama kutsal topraklara henüz hiç gitmedim. İnşallah gideceğim. Handikaplı olarak, yani bazı olumsuzluklarını bile bile gitmek istiyorum.

 

Ne gibi olumsuzluklar?

 

Mesela Arapların bunu ciddi anlamda sömürdüğünü düşünüyorum. Bu işi para kaynağı olarak görmeye başladılar. Şeytan taşlamada bile inanılmaz paralar dönüyor. İnsanların ibadetinden manevi duygularından bir anlamda fayda sağladıklarını düşünüyorum ama bunları bile bile görmek istiyorum.

 

Özer Bey, yerel basınla aranız nasıl, takip ediyor musunuz?

 

Ediyorum tabi, en çok sizi takip ediyorum. Çok başarılı buluyorum. Bence günlük gazeteye geçmeniz gerekir diye düşünüyorum. Bu sizin bileceğiniz iş ama talep oraya doğru gidecektir. Gazetenizde olan her şey iyi okunuyor, iyi analizler var. Doğru şeyler yazıyorsunuz, sizi tebrik ediyorum.

 

Özer Bey, Yükselen Değerler ailesine hoş geldiniz diyorum. Güzel sohbetinize çok teşekkür ediyorum.

 

Ben teşekkür ediyorum. Başarılarınızın artarak devam etmesini diliyorum.


 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner596

banner599

banner482