banner598
banner609
22 Ocak 2016 Cuma 11:27
Kocaeli’ye bir de böyle bakın
banner610
Çeşitli konularda yaptığı araştırma ve istatistiklerle çok önemli çalışmalara imza atan Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) il kez illerde yaşam endeksini araştırdı. TUİK bu çalışmayla, illerde yaşam endeksi ile bireylerin ve hanehalklarının yaşamını objektif ve subjektif göstergeler kullanarak yaşam boyutları ayrımında il düzeyinde ölçmeye, karşılaştırmaya ve zaman içinde izlemeye yönelik bir endeks çalışması yaptı. Çalışmanın amacı, ildeki yaşamın tüm boyutları ile izlenmesine ve iyileştirilmesine altlık oluşturacak bir gösterge sistemi geliştirmek olduğu belirtildi. TUİK’in hazırladığı çalışmaya göre Isparta, yaşam endeksinde en yüksek endeks değerle ilk sırayı aldı. Isparta’yı sırasıyla Sakarya ve Bolu takip etti. Endekste son sırayı en düşük endeks değeri Muş aldı. Muş’u sırasıyla Mardin ve Ağrı takip etti.

VE KOCAELİ
Kocaeli TUİK’in hazırladığı yaşam endeksinde 23. sırada yer aldı. Barınma ve yaşam alanı olarak kullanılan ve özellikleri itibariyle birey ve hanehalkının yaşam kalitesinde etken olan konut boyutu endeksinde Kocaeli’nin durumu dahada kötü. Bu endekste Kocaeli 32. sırada. Kişilerin maddi olarak daha çok kaynağa erişebildiği bir hayat sürmelerini sağlayan, onlara yeteneklerini geliştirme, toplum içinde yararlı hissetme ve özgüvenini arttırma yoluyla yaşamını iyileştirme imkânı sunan çalışma hayatı boyutunda Kocaeli diğer ilerle göre çok daha iyi durumda. Bu endekste Kocaeli 10. sırada.

AMA ZENGİNİZ…
Kişilerin temel ihtiyaçlarını karşılama ve ekonomik ve kişisel risklere karşı korunma imkânı sunan gelir ve servet boyutunda en yüksek il kuşkusuz İstanbul. Kocaeli gelir ve servet bakımından 4. sırada. Bireylerin genel sağlık durumu, sağlık altyapısı ve imkânlarının yeterliliği, sağlık hizmetlerinden memnuniyet açısından yaşam kalitesi ile doğrudan ilgili olan sağlık boyutu endeksinde Kocaeli felaket bir durumda. Bu endekste Kocaeli 48. Durumda. Eğitim alanında ise durum sağlıktan farklı değil. Kocaeli eğitim endeksinde 39. sırada.

KELLE KOLTUKTA YAŞIYORUZ
Çevre konusunda çevremizi saran yoğun sanayinin etkisi bun çalışmada karşımıza çıkıyor. Bireylerin mevcut ve gelecekteki sağlığına ve sürdürülebilir yaşamına doğrudan etkisi bulunan çevre boyutuna ilişkin endekste Kocaeli 30. sırada. Güvenlik konusunda Kocaeli çok acı bir tablo ile karşı karşıya. Bireylerin en temel ihtiyaçlardan biri olan ve diğer yaşamsal faaliyetlerini sürdürmeleri için ön koşul sayılabilecek güvenlik boyutu endeksinde Kocaeli 70. sırada. Bu rakam güvenliğimiz ne kadar hassas bir nokta olduğunu işareti.

SESİMİZ DUYULUYOR
Her şeye rağmen Kocaeli’de yaşayan vatandaşlar isteklerini şikayetlerini yüksek sesle duyurabilmek konunda oldukça iyi durumda. İnsanların yaşadıkları ilde yaşamını ilgilendiren konularda taleplerini, isteklerini duyurması ve yönetime katkı sağlaması açısından önemli bir boyut olan sivil katılımda en yüksek endeks değeri Sakarya aldı. Sakarya’yı Kocaeli takip ediyor. 

ALTYAPI İDARE EDER, SOSYAL YAŞAN KÖTÜ
Yaşanılan alanda altyapı hizmetlerine erişilebilme kapasitesi ve memnuniyetini göstermesi açısından yaşam kalitesinin önemli bir boyutunu temsil eden altyapı hizmetlerine erişimde Kocaeli Büyükşehir olmasına rağmen pekte 10. sırada yer aldı. Sosyal yaşam ise Kocaeli’de ortalama düzeyde. Güçlü toplumsal ilişkilere, çeşitli sosyal faaliyetlere sahip olma yoluyla bireylerin sağlık, çalışma hayatı gibi diğer yaşam boyutlarını da olumlu etkileyen sosyal yaşam endeksinde Kocaeli 33. sırada.

YAŞAMAKTAN MEMNUN MUYUZ?
İnsanların yaşamlarının farklı zamanlarında ve alanlarında ortaya çıkan ihtiyaç ve isteklerinin karşılanmasından doğan tatmin düzeyini ifade eden yaşam memnuniyeti boyutunda en yüksek endeks değeri ile ilk sırayı Sinop aldı. TUİK’n çalışmasına göre Kocaeli’de ikamet eden insanlar yaşamaktan aslında pekte memnun değil. Kocaeli bu endekste 57. sırayı aldı. Türkiye’de 81 il olduğunu düşünürsek ve sadece 24 ilin üstünde bir değerdeysek Kocaeli’de ikamet eden insanların yaşam memnuniyetini çok kötü olduğu söylemek yanlış olmaz.


Son Güncelleme: 23.01.2016 12:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482