banner608
banner597
banner609
10 Eylül 2016 Cumartesi 09:11
BTK tarih verdi: Adil kullanım kotası kaldırılıyor!
banner610
Günümüzde değişen içerik tüketim alışkanlarıyla oldukça ters düşen belli bir internet kullanımında internet hızının düşürülmesi, internet kullanıcılarına sıkıntılar yaşatıyor ve kullanıcıların tam anlamıyla internetten faydalanmalarına engel oluyordu.

Uzun süredir internet kullanıcılarının AKK'nin şu durumda adil olmadığına dikkat çekmesi, haber sitelerinin AKK'nin iyileştirilmesi ile ilgili sık sık haberler yayınlaması ve hatta kullanıcılar aracılığıyla konunun meclise taşınması, Adil Kullanım Kotası ile ilgili BTK'yı düzenleme yapmaya sevk etti. Yapılan çalışmalar sonucunda kullanıcıları sevindiren haber bugün BTK'dan geldi. BTK, yaptığı açıklamada AKK ile ilgili yeni bir karar yayınladı.Adil Kullanım Kotası ile ilgili Bilim Teknoloji ve İletişim Kurumu'ndan açıklama geldi.

Kurumdan yapılan resmi açıklamada birçok internet kullanıcısının şikayet ettiği uygulamadan 2018 yılında vazgeçileceği söylendi.
Yapılan resmi açıklama şöyle:

"Bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmelerle birlikte, internet erişim hızı ve veri miktarı kullanıcılar için önemli parametreler haline gelmiştir. Veri kullanım miktarının belirli bir değere ulaşması sonrasında kullanıcının erişim hızının düşürülerek bu hızda fatura dönemi sonuna kadar internet hizmeti alabilmesine imkân tanıyan ve Adil Kullanım Noktası (AKN) olarak adlandırılan uygulama içeren tarife ve paketlerin tüketiciler tarafından sıklıkla tercih edildiği görülmektedir. Diğer taraftan, artan veri miktarı ve hız ihtiyacı nedeniyle AKN'li paketler sunulan veri miktarı ve AKN sonrası hız açısından tüketicilerce şikâyet konusu olabilmektedir

'AKN SONRASI İLETİŞİM HIZLARI UYGULANABİLMEKTEDİR'
Sabit genişbant internet hizmetlerinde AKN sonrası erişim hızları genel olarak 3 Mbps olarak uygulanmakta, mobil genişbant erişimde ise tarife paketine göre farklılaşan AKN sonrası erişim hızları uygulanabilmektedir.

AKN sonrası veri indirme hızının iyileştirilmesi, limitsiz/sınırsız olarak tanıtılan paketlerde AKN veri miktarı ve AKN sonrası erişim hızında tüketici nezdinde şeffaflığın sağlanması amacıyla BTK tarafından kapsamlı bir çalışma yürütülmüştür. Tüketicilerin talep ve ihtiyaçları ile sektörün görüşleri değerlendirilerek hazırlanan taslak düzenlemenin kamuoyu görüşlerine açılmasına karar verilmiştir.

Anılan düzenleme ile; limitsiz/sınırsız olarak duyurulan AKN'li tarife ve paketlerde, tüketicilere eksiksiz ve doğru bilgilendirmenin yapılması amacıyla;

Her türlü duyuru, reklam ve tanıtımlarda AKN değeri ve AKN sonrası erişim hızına açıkça yer verilmesi,
Bilgilendirmelerin tüketicilerin kolayca erişebileceği şekilde yapılması,
AKN değerinin % 80'ine ve % 100'üne ulaşıldığında ve AKN seviyesi aşıldığında, uygulanacak erişim hızı hakkında aboneye ücretsiz olarak kısa mesaj ile bilgi verilmesi hususlarının işletmecilere yükümlülük olarak getirilmesi planlanmaktadır.

2018'DE KALDIRILIYOR
AKN veri miktarı ve AKN sonrası hız değerinde de iyileştirme yapılmasını öngören taslak düzenlemede;
Mobil şebeke işletmecileri tarafından AKN sonrası veri indirme hızının en az 128 Kbps olarak uygulanması,
Sabit genişbant internet hizmetlerindeki AKN sonrası erişim hızının % 50 oranında artırılması,
AKN kapsamındaki veri kullanım miktarının, hız dengesi de gözetilerek farklı seviyelerde belirlenmesi,
02:00-08:00 saatleri arasında internet kullanımlarının AKN'ye dâhil edilmemesi,
AKN uygulamasına 31.12.2018 tarihi itibarıyla son verilmesi amacıyla gerekli analiz ve çalışmaların işletmeciler tarafından 2 ay içinde yapılarak Kuruma sunulması BTK tarafından karara bağlanmıştır.
Taslak düzenlemeye yönelik görüşler http://www.btk.gov.tr/tr-TR/Kamuoyu-Gorusu/Adil-Kullanim-Noktasi bağlantısı üzerinden BTK’ya gönderilebilecek olup tüketiciler, kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri, işletmeciler ve sektördeki tüm paydaşların anılan taslak düzenlemeye katkı sunmaları, katılımcı bir düzenlemenin hayata geçirilmesi açısından önem arz etmektedir.

Son Güncelleme: 11.09.2016 19:48
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ömer doğan 2016-09-10 17:15:09

fiziki dünyada olsun yada sanal olsun atımız her adımı izlenmek isteniyor... insanlığa sahip çıkalım! düşünen ve sorgulayan bir toplum dileğiyle.

Avatar
mehmet uyanır 2016-09-10 17:40:39

2018 e kadar dünya kalırmı bilmem... güneş sistemimizde olanlardan kimse haberi yok heralde... neden olsunki? istese da olamaz. nereden olacak? kapılar kapalı nereden görecen?

banner354

banner328

banner596

banner599

banner482