banner371
banner203
banner373
banner142
Çok uzun zamandır gündemimizde olan bir kavramdır Duygusal Zeka.
 
Dr. Daniel Goleman ile hayatımıza giren bu kavram, farklı değerlendirmelerle dilimize de yerleşti. Özellikle iş dünyasında çok duyuyoruz, Onun duygusal zekası yok, duygusal zekası hiç gelişmemiş gibi..
 
Entellektüel zekanın çok önemli olduğu konusundaki tüm hipotezler Goleman araştırmaları sonrasında, önemli ama tek başına yeterli olmadığı ortaya çıktı. Aslında bazı soruları sormak bunu bulmak için yeterliydi. Mesela nasıl oluyorda en iyi ünviersiteyi bitirmiş bir kişi iş hayatında ilişkileri kötü, ekip olarak çalışmayı bilmeyen ve davranışlarını kontrol edemez?
 
Goleman yayınladığı ilk kitap sonrası bir çok dergide ve kitapta bu konu değerlendirildi ve özellikle iş dünyasındaki şirket içi eğitimlerin başında gelen bir konu oldu. Tüm çalışmalar ve örneklemeler gösteriyor ki duygusal zekası yüksek olduğu tespit edilen kişilerin, sadece iş değil, özel ve sosyal yaşamında başarılı ve mutlu olduğu belirlenmiştir.
 
Duygusal zekayı oluşturan özelliklere baktığımızda dört başlıkta özetleyelim
 
Öz bilinç; kendi duygularının farkında olmak, süreç içinde tüm davranışlarını nasıl etkilediğini, güçlü ve zayıf yönlerini bilmek, kısacası biretin kendine güveni ile ilgilidir
Öz yönetim; özellikle davranışlarını kontrol altında tutup gerektiğinde inisiyatif almak ve her türlü farklı veya değişen koşullara adapte olmaktır
Sosyal farkındalık;  empati kurabilmek yani başkalarının  duyguları, gereksinimleri ve endişelerini anlayabilme becerisir.
En son olarak İlişki yönetimi ise hangi ortamda olursa olsun ilişkileri geliştirmek ve devamlılığını sağlamak, iyi bir takım oyuncusu ve gerektiğinde de lider olabilmektir.
 
Şu bir gerçektir ki yaşamda başarılı eğitim sonuçları olan kişilerden iş ve sosyal hayatında da benzer sonuçlar beklense de, aslında en zeki insanlar değildir. Ve eminim şimdi düşündüğünüzde siz de iş, sosyal ve hatta özel hayatınızda benzer özellikleri olan kişilerle karşılaşmışsınızdır.
 
Çok kısa da olsan Duygusal zekanın bizler üzerindeki etkilerine bakalım..
 
Yurt dışında çalıştığım süreçte Direktör ve Genel Müdür seviyesindeki adaylara her zaman Duygusal Zeka ölçen envanterler ile değerlendirme yapıyorduk. Adayların ne kadar güçlü bir eğitim ve iş deneyimi de olsa eğer adayın duygusal zeka nitelikleri istediğimiz seviyede değilde işe alımı tereddüt etmeden almıyorduk.
 
Duygusal zekasının farkında olan kişi stres ile ilgili de etkilerin ve sonuçların farkındadır. Zaten kontrol edilemediği ve farkında olunmadığında, kişi her zaman agresif, huzursuz ve mutsuzdur.  Anksiyete ve depresyon sonuçlu davranışlar da oluşacaktır. Empatik olmak en önemli etkilerden biri. Artık günümüzde Y ve Z nesillerinden konuştuğumuz bir süreçte, her ortamda karşımızdakini anlama ve koşulları buna göre adapte etmekle sorumluyuz.
 
O zaman kendimize sorduğumuzda duygusal zeka ile ilgili nasıl  geliştiririz?
 
Size önerim farkında olmanız. Bunun için hiç bir zaman geç değil. Eğer gelişim alanı hissediyorsanız, olabildiğince duygularınızı kontrol etmek, hatalarınızdan ders almaya odaklanın. Yakınlarınıza sorun ve kendiniz hakkında geri bildirim alın.. Söylemesi kolay ama gerçekleşmesi zor da olsa olabildiğince Stres yaratan etkenleri hayatınızda azaltın. Daha kontrolde olmanızı ve aynı zamanda iç görü olarak daha rahat olmanızı sağlayacağı kesin.
Olabilecek her türlü sorun,  kriz veya  görüşsel çatışmaları her zaman olumlu, empatik ve etrafınıza da güven verici davranışlarla çözmeye çalışın.
 
Her şeyin başında en önemli olan duyguları anlamak, yönetmek ve uygulama gelir. Her geçen gün örnekleri ile inanıyorum ki duygusal zekanın temaları bireylerin çocukluk yılları itibariyle model aldıkları aile bireyleri ile de ilgilidir. Çocuk, duygusal zeka örneklerini, model aldığı davranışlar ile gösterir ya da farkındalığı az olduğu için olumsuz örneklerin doğru olduğuna inanarak hareket etmeye devam eder...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner372

banner354

banner328

banner276

Advertisement

banner202