banner422
Herhalde tüm şirketlerinin gündemindedir Değişim.. "Şirket bir değişime başladı, danışmanlar geldi ve tüm organizasyon değişecek, yapısal değişmemiz lazım, departmanlarda değişiklik yapmazsak bu yapı ile başarılı olamayız" yorumlarını çok duymuşsunuzdur.
 
Değişim yönetimi  daha iyiye, verimli olmaya, daha emin büyümeye ve yeniyi yakalamaya yönelik yapılan çalışmalardır.
Gözlemlerim içinde en önemlisi değişim çalışması,  sonuç olarak ölçülebilir ve verimliliği artıran sonuçları olandır. Süreç sonunda firmaya ne kadar katma değeri olacak, daha önceki yapısal hantallık veya hatalardan ne kadar kurtulacak gibi soru cevaplarının bilinmesi gerekir.
Başka bir gözün görmesi ve yönlendirmesi adına bu tür süreçlerde danışmanlık firmaları ile çalışılması tercih edilir. Ve danışmanlarda, ellerindeki yönergeye yönelik görüşmelere, takiplere ve raporlama süreçlerine başlarlar.
 
Genel anlamda, danışmanlık firması ne kadar başarılı bile olsa, şirket yöneticilerinden tutun en aşağıdaki çalışanlara kadar amaç ve niyet doğru biçimde paylaşılmazsa, ve çalışanlar süreç içine dahil edilmez ve yapılması gerekenlere güvenmezse, zaman ve para kaybından başka bir şey olmayacaktır.  Danışmanlık firması imajı da olumsuz etkilenir.
 
Yani başarı için çalışanların inancı ve desteği çok önemlidir. Çok belirgin bir örnek: Bir çalışandan yıllardır yaptığı işle ilgili, danışman aracılığı ile eklenmesi veya yapmaması gereken sorumluluklar tespit edilip, yönetim tarafından da uygulamaya geçilmesi istense bile, eğer kişi inanmıyorsa, bildiğini yapmaya devam etme eğiliminde olacaktır. Bu da sürecin başarısız ve etkisiz olduğunu gösterecektir.
 
1. Aynı kafa yapısıyla ve düşünce tarzıyla aynı işleri yapıyor olmak sıkıcıdır, verimsizdir. Organizasyonları hiç bir yere götürmez, ileriye gitmek gibi bir kavram söz konusu bile olamaz.
2. Aynı işleri farklı bir düşünce tarzıyla yapıyor olmak motive edici, geliştiricidir.  Hem kendimizi hem de çevremizi olumlu etkileyecektir.
3. Farklı işleri farklı bir bakış açısıyla yapmak gerçekten önemli bir başarıdır.  Yaratıcılık ve farklılık kavramları önemli olanlar bu kapsamda kendini gösterecektir.
 
Son iki madde düşünce tarzında olanlar, değişim sürecinden hem kendileri faydalanacak hem de çalıştıkları yerin gelişmesini sağlayacaklardır.
 
Değişim yönetime herkese düşen önemli sorumluluklar var.
 
Firma yöneticileri eğer böyle bir sürecin gerekliliğine inanıyorlarsa çalışmayı yapmalıdırlar.  Çünkü başından itibaren, sırf başka firmalar yaptı biz de yapalım mantığı ile ilerlemek doğru sonuçlara götürmez.
 
Ayrıca firmalar seçecekleri danışman firmaları çok iyi takip etmeli, yaptıkları işlerin çıktılarını öğrenmelidirler. Proje yarım kalmış mı, çıktı olarak değişimi deneyimleyen firmalar var mı diye sorgulamak gereklidir.
 
Danışman firma, firmanın ihtiyaçlarını, yapısını, en önemlisi kültürünü iyi tanımlamalı ve buna göre önerilerde bulunmalıdır. Önerilerde objektif olmaları gerekir, firma sahiplerinin isteklerini dikkate almak önemlidir ama kendi önerileri gibi sunmak etik değildir.
 
Ve en önemlisi şirkette her bir çalışanın inanması…
Çalışanların, bu süreci doğru anlamaları, eğer anlatılmadıysa ayrıntıları sorgulamaları gerekir. Böylelikle sürece gönülden ve motive biçimde dahil olacaklardır. Yoksa değişim, belirsizlik ve korkudan ibaret olacaktır...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

Advertisement

banner276