banner608
banner597
banner609
24 Haziran 2014 Salı 19:40
Kocaeli’de KOSGEB ilk beşte
banner610

 

Gazete Barış olarak makamında ziyaret ettiğimiz KOSGEB İl Müdürü Ertuğrul Çetinkaya ile KOSGEB nedir, nasıl yararlanılır ve destekledikleri programlar üzerine konuştuk.

Bilmeyenler için KOSGEB… 

 

KOSGEB Nedir?

Bilim, sanayi ve teknoloji bakanlığına bağlı olarak kurulmuş KOSGEB küçük ve orta ölçekli işletmeleri desteklemek için kurulmuş bir kamu kurumudur. Bilim, sanayi ve teknoloji bakanı Fikri Işık yönetiminde olan KOSGEB’in merkezi Ankara’da bulunmaktadır. Kocaeli’de Gebze ve İzmit’te KOSGEB’in iki merkezi bulunmaktadır. Kocaeli Üniversitesinde Teknoloji Geliştirme merkezi bulunmakta olup Ar-Ge işletmelerine işlikler tahsis edilmektedir.

 

KOSGEB DESTEK PROGRAMLARI NELERDİR?

2010 yılında 7 programdan oluşan destek programları hazırlandı.

 

Girişimcilik Destek Programı

‘Ben bir girişimci miyim’ sorusunun cevabından başlayarak iş planı nasıl hazırlanır, pazarlama planı nasıl hazırlanır, bir iş nasıl kurulur nasıl yönetilir ve bir iş planı nasıl yazılır noktasında verilen ücretsiz bir eğitim programıdır. Girişmcilik eğitimleri KOSGEB merkez, kalkınma ajansları, sanayi odası ve işkur tarafından verilmektedir. Bugüne kadar yaklaşık olarak 6 bin kişiye girişimcilik eğitimi verilmiştir. Girişimcilik eğitiminin yüzde 60’ını kadınlar almıştır.

Kendi işini kurmak isteyen bireylere (bay/bayan) hibeler (karşılıksız destekler) ve faizsiz krediler vermektedir. Hibe destek tutarı 30 bin liradır. 3 bin TL'si işletme kuruluş aşamasındaki giderler için, 15 bin TL'si makine teçhizat, ofis malzemesi giderleri için, 12 bin TL'si de işletme giderleri dediğimiz personel maaşı, işyeri kirası, elektrik, su, telefon ve doğalgaz faturaları için kullanılabilmektedir. Faizsiz kredi ise 70.000 TL olup kesin banka teminat mektubu karşılığında kullandırılmaktadır ve sadece makine techizat desteği için kullanılabilir.

Destekten faydalanabilmek için KOSGEB onaylı girişimcilik eğitimi almak gerekir. (yaklaşık 2-3 hafta sürer) Daha sonra ise bu eğitimde alınan  bilgilerle KOSGEB'e bir iş planı teslim edilir. İş planı KOSGEB tarafından incelenerek kurula  sunulur. Girişimci adayı bu iş planını sunmak üzere kurula davet edilir. Eğer kurul adayın desteklenmesi için onay verirse aday için destek süreci başlamış olur ve harcamalarını yaptıkça KOSGEB'den talepte bulunabilir.

Desteklenmeyen Sektörler: Bakanlar kurulunun 2009 yılında verdiği karar doğrultusunda tarım, hayvancılık, eğitim, sağlık, sigorta ve müşavirlik işletmeleri desteklenmemektedir.

KOBİ Destek Programı

Mevcut kobilere destek sağlanmaktadır. KOSGEB 1990 yılından beri KOBİ’leri destekleyen bir kamu kuruluşudur.  İşletmelerin üretim yönetim, organizasyon, pazarlama, dış ticaret, insan kaynakları, bilgi yönetimi ve bunlarla ilişkili alanlarda sunacakları projeler desteklenir. Program kapsamında desteklenecek proje giderlerine kurul karar verir. Ancak, arsa, bina, inşaat, tadilat, tefrişat ve benzeri, taşıt aracı, vergi, resim ve harçlar, sosyal güvenlik primleri, haberleşme giderleri, proje ile ilgili olmayan personel giderleri, enerji ve su giderleri, kira giderleri, finansman giderleri, proje ile ilişkilendirilmemiş diğer maliyetler desteklenmez. Proje kapsamında desteklenmesi uygun görülen gider gruplarının toplamı kurul tarafından belirlenir ve sabitlenir. Her bir proje gider grubunun desteklemeye esas tutarı; makine-teçhizat, hammadde, malzeme için, sabitlenen toplam tutarın % 10’unu ve personel, yazılım ve hizmet/diğer gider gruplarının her biri için % 40’ını geçmeyecek şekilde belirlenir. Proje bütçe gerçekleşmesindeki değişiklikler bu tutarları değiştirmez.

KOSGEB Ar-Ge ve İnovasyon Destek Programı

Araştırma ve geliştirmeye dayanan yenilikçi projelere destek verilmektedir. İşletmeler Ar-Ge ve yenilik unsurları olan İnovasyon unsurları olan projeler ile müracaat edilmesi halinde örneğin, yeni bir ürün üretilmesi yeni teknik ve teknoloji kullanılması Türkiye’de ve dünya’da örneği olmayan buluş ve hizmetlere proje başvuruları değerlendirilmektedir.   Bu program Türkiye'de henüz üretilmemiş yeni bir ürün veya yeni bir hizmet için verilen makine ve personel desteği ağırlıklı bir destek programıdır. Bu programdan faydalanılarak bir prototip üretilir. Bir nevi prototip Ar-Ge desteğidir. Prototip aşaması hem de endüstriyel aşaması için 500 bin toplamda ise milyonlara dayanan destek sağlanmaktadır. KOSGEB Kocaeli merkez, 200’e yakın işletmenin Ar-Ge projesini desteklemiştir. KOSGEB bütçeleri kamu bütçesinden karşılanmaktadır. Verilen destekler ülkenin yararı hedeflenerek sağlanmaktadır.

KOBİ Proje Destek Programı

Araştırma ve geliştirmeye dayanmayan işletmelerin kendine özgü problemleri projelendirilip destek sağlamayı hedefleyen programdır. 2012 Ekim itibariyle bu destek programı durdurulmuştur. Yeni dönemdeki revizyonlar ile eksik tarafları düzeltilerek destek programı tekrar başlayacaktır. Bir işletmenin koyulan hedefleri proje örgüsü içinde yapması halinde KOSGEB proje kapsamında gerçekleşen giderlerin yüzde 50’si hibe olarak karşılamaktadır.

İş Birliği Güç Birliği Destek Programı

Aynı yada birbirini tamamlayan sektörlerde beş işletme ortak faaliyet gerçekleştirmek için ortak üretim, ortak pazarlama, ortak tasarım, ortak lojistik ve ortak depolama gibi faaliyetlerini gerçekleştirmesi için birliktelik sağlamaları halinde bu işbirliği KOSGEB tarafından desteklenmektedir. 750 bin tl’ye kadar destek verilmektedir. Bölgemizde 5-6 proje desteklenmiştir.

Endüstriyel Uygulama Destek Programı

Bu program ise daha önce herhangi bir Kamu Kurumundan Ar-Ge desteği alınarak yapılmış bir prototipin veya işletmenin/şahsın daha önce almış olduğu faydalı modeliyle bşvuru yapıp seri üretim için alabileceği gene makine ve personel desteği ağırlıklı bir destek programıdır.

Düşük Faizli KOSGEB Kredisi

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat ERGÜN 2013 yılı içinde işletmelere düşük faizli kredi verebilmek için çalışmalar başlattı

 

Piyasada "KOSGEB kredisi" olarak bilinen düşük faizli veya faizsiz-erteleme ödemeli krediler, farklı destek programları altında verilmektedir. Dönem dönem düşük faizli krediler verilmekte olup bu krediler herhangi bir harcamaya başlanmak zorunda değildir. İşletme sahibi olmak ve KOSGEB üyesi olmak yeterlidir. Ar-Ge İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama programı altında alına kredi ise banka teminat mektubu ön şartı ile verilen ve ilk 6 ay geri ödemesiz faizsiz bir kredidir. Rakamlar 150.000 TL ile 200.000 TL arasında değişmektedir. Ancak burada ön şart bir Ar-Ge İnovasyon projesi olasıdır. Yani Türkiye'de daha önce yapılmamış bir ürünü, verilmemiş bir hizmeti ilk defa veriyor olmanız gerekmektedir. Yeni girişimci desteği altında verilen kredi yine banka teminat mektubu karşılığı verilen 2 yıl sonra ödenmeye başlayan faizsiz bir kredidir. Burada ön şart işletmenin yeni kuruluyor olmasıdır. İş-Birliği Güç Birliği projesi altında verilen destek, teminat mektubu karşılığı 2 yıl ödemesiz faizsiz bir kredidir. Ön şart; 5 işletmenin bir araya gelerek oluşturacağı ortaklığın, ortak bir makina parkı, hizmet, vb. işlemler için kullanmasıdır.

Son olarak KOSGEB İl Müdürü Ertuğrul Çetinkaya’ya merkezi değerlendirmesini istedik. Kazancı, “Kocaeli KOSGEB ciddi başarılara imza atmış bir merkezdir. Destek olunan işletmeler arasında önemli başarı hikayeleri bulunmaktadır. Merkez olarak iyi çalışıyoruz. 2010 yılında Türkiye’de Kocaeli KOSGEB desteği kullanma listesinde oldukça geri sıralarda yer almıştır. Ancak 2 yıldır listede 5. Sırada yer almaktayız. İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’dan sonra Türkiye’de en çok KOSGEB desteği veren şehir olduk. Geçtiğimiz yıl KOBİ ve Girişimcilik ödülleri verildiği sırada 40 finalistten 5’i Kocaeli’den çıkmıştır. Bir işletmemiz İhracatçı KOBİ ödülünü almaya hak kazandı.  ” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner596

banner599

banner482