banner560
banner573
banner572
29 Nisan 2016 Cuma 13:01
Spor hayatının 41. yılında gelen en değerli şampiyonluk!..
banner508
Spor hayatının 41. yılında gelen en değerli şampiyonluk!..

 

BAŞARININ HİKAYESİNİ DİNLEDİK

Kocaelispor'u şampiyonluğa ulaştırarak tüm kentin mutlu olmasını sağlayan öncü isimlerden, futbolculuk ve teknik adamlıkta tam 41. yılını deviren Ergun Ortakcı, Teknik Direktörlük kariyerindeki 5. şampiyonluğunu Kocaelispor ile yaşadı. Kulüp tarihinin belki de en kritik sezonunda elde edilen başarının hikayesini deneyimli teknik adamdan dinledik. Ergun Ortakcı'nın değerli eşi Selma Hanım, yardımcıları Osman Turut ve Turgay Kaplakarslan ile de keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

 

İSMETPAŞA'DAKİ O ATMOSFER...

Başarlı teknik adam gazetemize Kocaelispor'a geliş hikayesini anlattı ve şunları söyledi. "Bildiğiniz üzere geçen sezon Büyükçekmecespor'u çalıştırdım. Sezonun ikinci yarısında İzmit'te oynadığımız maçtaki atmosfer beni çok etkilemişti. Aslında Balıkesir ve Ümraniye'de de çok kalabalık taraftarların önünde hocalık yapmıştım. Ancak burasının çok farklı olduğunu biliyordum. Çünkü bahsi geçen kulüp Kocaelispor'du. 


 

BU TAKIM SÜRDİREK ÇIKABİLİR

Gerekli zemin oluşursa Kocaelispor'un sürdirek Süper Lig'e çıkması için hiç bir neden yok. Saha dışında da çok çalışan Bahri Bey önemli projeleri yerine getirmeye çalışıyor. Bana göre doğru bir yol izliyor. Eğer istedikleri gerçekleşirse kulübün önü çok açılır. İnanıyorum ki bu kentin taraftarı uzun yıllar yüzü güler. Kısacası Kocaelispor bu ligin figüranı değil, assolisti olur... Röportaj'ın devamı 14. sayfada...

 

EN KUTSAL ŞAMPİYONLUK

Kocaelispor'un 50. Yılı'nda yaşadığı en değerli şampiyonluğun mimarlarından Teknik Direktör Ergun Ortakcı ile bu sezonu, yapılması gerekenleri ve bundan sonra kendisinin izleyeceği yol haritasını dinledik. Kocaelispor'a oynattığı cesur, kararlı ve korkusuz futbolla gözlerin pasını silen deneyimli teknik adam, mütevaziliği de elden bırakmadı ve "Bu başarıda temiz kalplerini açan herkesin payı vardır. Bu camiayı mutlu edemeseydim yıkılırdım." dedi.  Ergun Ortakcı, değerli eşi Selma Hanım, yardımcıları Osman Turut ve Turgay Kaplakarslan ile yaptığımız keyifli bir söyleşiyi Ahmet Akay görüntüledi.

 

BAHSİ GEÇEN KULÜP KOCAELİSPOR'DU

Ortakcı'ya nazik daveti için teşekkür ederek sözlerimize başlıyoruz. Başarlı teknik adam ilk olarak Kocaelispor'a geliş hikayesini şu şekilde anlattı. "Geçen sezon Büyükçekmecespor'u çalıştırdım. İzmit'te oynadığımız maçtaki atmosfer beni çok etkilemişti. Aslında Balıkesir ve Ümraniye'de de çok kalabalık taraftarların önünde hocalık yapmıştım. Ancak burasının çok farklı olduğunu biliyordum. Çünkü bahsi geçen kulüp Kocaelispor'du...


 

BİR BİRİMİZİ TANIDIK VE ANLADIK

Sezon sona erdi ve Kulüp Müdürü İlker Bey benim ile temasa geçti. Ancak Büyükçekmece'nin Ortaköy ile Play-Aut maçı vardı. Bu maçın ardından bir kez daha irtibat kuruldu. İkinci görüşme öncesinde 2-3 takım daha benim ile transfer görüşmesi yapmak istiyordu. İlk sözü verdiğim kişi olan başkanımız Bahri Yavuz ile oturduk. Bir kaç kez daha buluştuk. Her toplantımız en az 3 saat sürdü. Bir birimizi tanıdık, anladık sonunda anlaştık.

 

BAŞARILI OLMAK MECBURİYETİNDEYDİK

Her zaman pozitif olmaya çalışan birisiyim. Kocaelispor'da da elimden geldiği kadar yapıcı olmaya gayret ettim. Hemen hemen tüm futbolcularımın beni anladığını düşünüyorum. Ancak gerçekçi olmak gerekirse, Ergun hocalığımı yaparken en çok zorlandığım kulüp Kocaelispor'du. Burası, diğer çalıştığım takımlardan çok daha farklı. Tüm şehir sizin ile yatıp kalkıyor. Sorumluluğunuz oldukça fazla. İkinci bir şansınız yok. Ya başarılı olacaksınız, ya da olacaksınız.

 

CAMİA TEDİRGİN VE GERGİNDİ

Üst üste lig düşüldüğü için camia hem tedirgin hem de gergindi. Futbolcuların da üzerinde o gerginlik haizdi. Henüz ilk toplantımı yaptığımda herkesin suratı 5 karıştı. Tekirdağ'da kaçan şampiyonluğun travmasının buna etken olduğunu düşünüyorum. Sezon içinde tabii ki sürekli yüksek bir grafiğimiz yoktu. Zaman zaman kötü maçlar da çıkardık ama tüm maçlarda rakibimizi korkutan, kazanma iştahı olan bir futbolu sahaya yansıttı. İlk 5 hafta aldığımız 2 yenilgi kafalarda soru işaretleri bırakmış olsa da, o günlerde -Bu ligin tozunu attıracağız- dediğimde taraftarımız da bize inandı. 5. haftadan sonrası malumunuz...

 

CAMİAYA VE KENDİME GÜVENDİM

Geçen sezonki kadronun önemli bir bölümünün muhafaza edilmesi tabii ki artıdır. Ancak hem mental hem de fiziksel eklemeler yapmak zorundaydık. Benim sezon öncesi antrenmanlarım ağır olur. Beni tanıyanlar bunu bilir. Çalıştığım takımların çoğunda sezonun bitimine haftalar kala işi bitirdik. Kocaelispor için de aynı durumun olacağını sezon öncesinde ifade ettiğimde benim çok iddialı konuştuğumu söyleyenler oldu. Ama bu camiaya ve kendime güvenmesem bunları konuşmazdım. Gelinen noktada da bitime 5 hafta kala normal sezonu lider bitirmeyi garantiledik.

 

HATA KABUL ETMEYEN BİR MAÇA ÇIKTIK

Önümüzde tek engel kalmıştı. Sultagazispor maçı... Bu maç için çok özel çalıştık. Tekrar yüklemeler yaptık ve tempomuzu makul bir seviyeye çıkardık. 2 kez 90 dakika boyunca Sultangazi'yi izledim, Osman hocam da ayrı izledi. Kısacası her türlü önlemimizi aldık. Evet, rakibimize göre kağıt üzerinde çok ağır basıyorduk ancak şakaya gelmeyecek, hatanın geri dönüşünün kolay olmayacağı bir maça çıkacaktık.

 

SUNİ ÇİMDE DE OLSA YENERDİK

Tabii ki final maçının psikolojik baskısı oyunumuzu etkiledi. Ancak maç boyunca kontrol bizdeydi. Beklentimin yüksek olduğu bazı futbolcularımın ayakları titredi. Normal karşıladım. Maçın doğal çimde oynanması bizim avantajımızdı ancak suni çimde de oynansaydı rakibimizi yine yeneceğimizi düşünüyorum. Oraya gelen 20 bin taraftarımızı üzseydik ve onları mutlu edemeseydim yıkılırdım!..  Çok şükür ki olmadı. Oynayan oynamayan, kulüp için saf kalpleri ile çalışan herkesin bu başarıda payı vardır.

 

ACIMASIZ BİR LİGDEN ÇIKTIK

Bana göre BAL'dan şampiyon çıkmak çok daha değerli. Çünkü bu ligin statüsü gerçekten çok acımasız. Lidersiniz ancak bir maç daha oynuyorsunuz. Yani hakkınızı alamıyorsunuz. Hiç bir geliriniz yok. Kurulduğundan beri statüsü değişiyor. Sezon önceleri bu ligde sürekli bir kaos var. Ligin boyu kısa ve hata şansınız çok az. Vura vur gitmezseniz, 24 maçın en az 16'sını kazanmazsanız sizi kimse lider yapmıyor. Çıkmak istiyorsanız en az 3. Lig takımları kadar para harcamak zorundasınız. Yani cepten yemelisiniz. Oynamak isteyen değil oynatmamak isteyen takımlara rakip oluyorsunuz. Kısacası işkence ligi. Neyse ki buradan kurtulduk. Ki bana göre üst lige çıkılması en zor lig burasıdır. Bu camia bunu başardı.

 

HEP İYİ İZ BIRAKTIK

Bu güne kadar hangi takımda çalıştıysak o camialarda iyi izlenimler bıraktık. Eski takımlarımızın hepsi ile temaslarımız devam ediyor. Sultangazi maçı öncesi Ümraniyespor başkanı ile futbolcuları aradı ve başarı dileklerinde bulundu. Keza Balıkesir ve diğer kulüplerden de arayanlar oldu. Sağ olsunlar. Ben de geçen hafta Ümraniyespor'u başarı dilemek için aradım. Bu arada şampiyonluklarından ötürü Ümraniyespor Kulüp Başkanı Recep Yoğurtçu Bey'i, teknik ekibi, futbolcuları, tüm personeli ve taraftarı kutluyorum.

 

BU KENTE BİR SÖZÜM VARDI

Sezon içinde, özellikle devre arasında transfer teklifleri geldi. Aralarında PTT 1. Lig takımı da vardı. Asla gitmeyi düşünmedim -Benim bu kente bir sözüm var, bunu tutmak zorundayım- diyerek görevime devam ettim. Şu an sözümü tutmanın mutluğunu yaşıyorum. Önümüzdeki sezon hakkında konuşmak şu an için erken. Tabii ki dinleneceğim ve aileme vakit ayıracağım. Tatil için gideceğimiz bir yer var. Osman hocam ile ortak gittiğimiz, güzel bir arkadaş çevremizin olduğu tatil yöresi burası. Planımızda orası görülüyor.

 

İLK MASAYA OTURACAĞIM TAKIM...

Kocaelispor ile sözleşmem 31 Mayıs'ta sona eriyor. Bahri Bey'i bekleyeceğim. Eğer kendileri önümüzdeki sezon ben ve arkadaşlarım ile devam etmeyi uygun bulurlarsa tabii ki görüşeceğim. İlk masaya oturacağım takım Kocaelispor'dan başkası olmaz. Bahri Bey düşüncelerini bana sunacak, ben de kendisine düşüncelerimi paylaşacağım. Kuşkusuz Kocaelispor'da devam etmek isterim. Ancak her şey şartlara bağlı. Ne olup biteceğini zaman gösterecek.

 

BU ANILARI HİÇ UNUTAMAM

Bu şehir futbolu seviyor, ama Kocaelispor'u çok daha fazla seviyor. Tribünlerde bayan, çocuk ve yaşlı taraftarların hep var olması gerçekten çok güzel. Ülkenin en değerli, müthiş destek veren, takımını içeride dışarıda yalnız bırakmayan bir vefalı, rekorlar kıran bir taraftarı var. Onların, Güngören maçında yediğimiz golün ardından tam arkamdan yaptıkları motive edici tezahüratları, yenildiğimiz Çorlu maçının ardından seyir halindeki otobüsümüze konvoy yapan ve camdan çıkıp bana bakarak -Hocam biz sana inanıyoruz- diye bağırmaları bir zaman unutamayacağım anlardı.

 

ELİNİZDEKİ ATEŞ BİR ANDA SÖNÜVERİR

Bu tür birliktelikler çok güzel ancak bunun devamlılığı için başarıda istikrar şart. Allah korusun önümüzdeki sezon ilk 4-5 hafta işler iyi gitmezse şimdiki ortamı bulamazsın. Kısacası avucunuzun içindeki ateş bir anda sönüverir. Kocaelispor bu liglerde hiç bir zaman figüran olmaz, olamaz. Bu halk bunu hak etmiyor çünkü. Figüran olmak da, assolist olmak da Kocaelispor'un elinde. Bunun kararını Bahri Bey ve yönetimi verecek. Bu konudaki düşünceleri beni de yakından ilgilendiriyor.

 

YEREL BASINDAN MEMNUMUM

Yerel basından gayet memnunum. İçlerindeki bazı arkadaşlarımız Kocaelispor'dan başka takım da tutmuyor. Hatta şunu da çok iyi biliyorum ki, bu sezon nadir de olsa yaşanan olumsuz tablolardan haberleri olsa bile takımın dengesini bozmamak ve ahengini kaçırmamak için haber yapmadılar. Herkes bunu yapmaz. Bu kentin gazetelerini her gün takip ediyorum. Tatlı da bir rekabet var. Antrenmanlarımız hiç boş kalmadı. Onlar hep bizim ile birliktelerdi. Halka enerji veren haberleri ile basının da başarıda payı kesinlikle var. Kocaelispor'da olsam da olmasam da sürekli sohbetini dinleyebileceğim gazeteci dostlar kazandım.

 

 

ERGUN BEY'E HER ZAMAN GÜVENDİM

Kocaelispor Teknik Direktörü Ergun Ortakcı'nın değerli eşi Selma Ortakcı:

Final maçına gelemedim. Çünkü çok heyecanlıydım. Gazetenizin internet sitesinden olup biteni dakika dakika takip ettim. Maçı kazandığımız anki mutluluğumu tarif edemiyorum. Hayatım boyunca Ergun Bey'e hep güvendim. Kocaelispor'un teknik direktörü olduğunda da onun, ekibinin ve takımın başarılı olacağını adım gibi biliyordum. Çünkü bunu bize alıştırdı, ailemizi her daim gururlandırdı. Ergun Bey teknik adamlık kariyerinde çok başarılar elde etti. Ancak benim için en önemli şampiyonluk buydu.


 

SIKINTILI BİR YIL GEÇTİ

Neticesinde Kocaelispor çok büyük bir camia. Bunu da tribünlerinden anlamam zor olmadı. Açıkça ifade etmem gerekirse benim için sıkıntılı bir yıl geçti. Ergun Bey işine çok sadık ve işinde disiplinli birisi olduğu için aklında, çalıştırdığı takımlar ilk planda olur. Bu da onun en doğal hakkıdır. Önümüzdeki sezon Kocaelispor'da devam ederse İzmit'e yerleşeceğiz. Oğlumuz Mert isterse bizim ile kalır, isterse İstanbul'daki evinde oturur. Karar kendisinin. Şampiyonluk kente hayırlı ve uğurlu olsun.

  

Kocaelispor Yardımcı Antrenörü Osman Turut

2001 yılından beri Ergun hocam ile beraberim. Zaten geçmişte aynı takımda top oynamışlığımız da vardır. Hocam beni, ben de hocamı iyi tanıyoruz. -Ergun Ortakcı araya giriyor. "Osman Hoca benden daha disiplinlidir."-  Uyumlu bir ekibimiz var. Başarının anahtarlarından birisi de aramızdaki uyum. Şükürler olsun ki her şey yolunda gidiyor.

 

Kocaelispor Kaleci Antrenörü Turgay Kaplakarslan

Nazillispor'un ile 3. Lig'den 2. Lig'e, Fethiyespor'un da 2. Lig'den o zaman ki adı ile Bank Asya Ligi'ne çıktığı sezonlarda kaleci antrenörlüğü yapan Turgay Kaplaklarslan, teknik ekip olarak saha içinde ve dışında rollerin farklı olduğunu ifade etti ve şu şekilde konuştu. "80'li yıllarda ben Altınordu'nun kalecisiyken, Ergun hocam da Altay'da oynuyordu. Yani çok eski tanışırız. Geçen sezon Büyükçekmespor'da yolumuz teknik anlamda birleşti. Ekip olarak sivilde arkadaşız. Her türlü espriyi yaparız. Ancak saha içinde roller değişir. Neticesinde kendisinin yardımcısıyız. Bizi çağırdığında koşarak yanına gideriz. Kocaelispor'da da çok güzel bir sezon geçirdik. Halk bu takıma sahip çıkmış, bundan daha güzel bir şey var mı..? RÖPORTAJ - ERDEM ÖVÜÇ
Son Güncelleme: 30.04.2016 09:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner554

banner482