banner608
banner609
18 Kasım 2015 Çarşamba 15:58
banner610

Roman Dobrowski olarak geldiği Kocaeli’de Kaan Dobra (43) olarak yaşamaya devam eden, Kocaelispor ile ülkemizde yıldızı parlayan ve Beşiktaş’ta da top koşturarak, takımın 100. yıl şampiyonluğuna büyük katkı sunan eski yıldızla keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik dün. Şu anda Kuruçeşme’de ikamet eden Dobra, Suadiyespor’un tesislerinde, 3 kişiyle birlikte FK41 Kulübü ve spor okulunu işletiyor. İzmit’te tesis bulamayan Dobra, bir yıldır burada futbolcu yetiştiriyor. Kar amacı gütmeyen Dobra’nın amacı, binlerce gence futbol ahlakını, hayatını öğretmek.


1994’TE İLİMİZE GELDİ

22 yaşında ülkesi Polonya’nın en büyük takımlarından biri olan Ruch Chorzow’da top koşturan Dobra, Polonya Milli Takımı’nda da top koşturduğu sırada Mustafa Denizli tarafından fark edilerek 1 Ağustos 1994 tarihinde Kocaelispor’a getirildi. 8 sezon Kocaelispor’da top koşturdu, 2001-2002 yıllarında Kocaelispor’da Türkiye Kupası’nı kaldırdı ve sonrasında Beşiktaş’a transfer oldu. Burada da 100. yıl şampiyonluğunu yaşadı. Dobra’nın yolları daha sonra tekrar Kocaelispor ile kesişti. 2007 yılında futbolu bırakan Dobra, UEFA’dan aldığı antrenörlük belgesinin ardından Kocaelispor’da antrenör yardımcılığı da yaptı.22 YILDIR KOCAELİ’DE

Dobra’nın kısa da olsa Antalyaspor macerası da oldu. Dobra ne Antalya’dayken ne de Beşiktaş’ta top koştururken kentimizden ayrılmadığını belirtiyor. 17 Ağustos 1999 Marmara depreminde önce Kartepe Derbent’te ikamet eden Dobra ailesi, depremi kentte birebir yaşadı. Eşi Sylwia Dobra, uzun süre depremin şokunu üzerinden atamadı ve Derbent’teki evden taşınmak istedi. İzmit Kuruçeşme’ye taşınan aile 1999 yılındandır bu mahalledeki evlerinde. 22 senedir Kocaeli’de yaşayan Kaan Dobra, gerek Antalyaspor’da ve gerekse Beşiktaş’ta top koştururken de ikametini taşımadı. Kaan Dobra, ailesinin yanına gidip geldi.


ROMANO’YU BIRAKTI
 

Dobra, artık yetişkin futboldan uzak, antrenör olarak dönmeyi de düşünmüyor. 22 yıldır Kocaeli’de yaşayan Dobra, oğlunun okulu için ne kenti, ne de ülkeyi terk etmiş. 19 yaşındaki Oğlu Patryk, şu anda İstanbul Beykent Üniversitesi’nde Grafik ve Tasarım bölümünde eğitimi sürdürüyor. Kaan Dobra, eşi Sylwia Dobra’nın ise aralık 2004’te Plajyolu’nda işletmeye başladığı Romano Cafe Restaurant’ı, 2 Ocak 2010 tarihinde başka bir işletmeciye kiraladığını, şu anda ev hanımı olarak kentte yaşamını sürdürdüğünü ifade ediyor. Dobra, ilimizden gidebileceğinin de sinyallerini veriyor ancak gideceği yerin kesinlikle Polonya olmayacağını da belirtiyor.

M. ALİ ERBİL’E KIZGIN

Kaan Dobra’yı ülkemizde meşhur eden ancak kendisinin bu konudan pek hoşnut olmadığını bildiğimiz “Dobrowski” mevzusuna da değinelim. Dobrowski’nin Beşiktaş’ta top koşturduğu dönemde ünlü şovmen Mehmet Ali Erbil’in ağzına doladığı “Dobrowski oldu” ifadesini sorduk Kaan Dobra’ya. Erbil’in Çarkıfelek adlı programda sıkça dillendirdiği bu ifadenin kendisini o dönem rahatsız ettiğinden bahsetti Dobra. Hatta programa katıldığını, kendisiyle bu konudaki rahatsızlığını anlattığını ancak Erbil’in umursamadığını, bu ifadeyi sürdürdüğünü dile getirdi.

“DOBROWSKİ OLDU”

Erbil, penaltı oyununda kaçan penaltılarda bu sözü kullanmaya başlamıştı. Beşiktaş’ın penaltılarını kullanan Kaan Dobra’ya yani Roman Dobrowski’ye atıfta bulunuyordu Erbil. Hatta, Fenerbahçe’nin Beşiktaş karşısında kaybettiği bir maçta, bir gazete Fenerbahçeli Erbil’e gönderme yaparcasına “Fenerbahçe Dobrowski oldu” başlığına yer vermişti manşetinde. Peki anlamı neydi Dobrowski’nin, Kaan Dobra, Mehmet Ali Erbil’in soy ismini dalga konusu yapmasından neden rahatsızlık duymuştu? Gelin onu da Kaan Dobra’dan dinleyelim:

DOBROWSKİ’NİN ANLAMI
 

“Ben Mehmet Ali Erbil’i ciddi biri olarak görmüyorum. Kendisine anlattığım halde, hala bu ifadeyi kullanmaya devam etti. Dobrowski Polonya’nın milli marşında geçen bir isim. Napolyon döneminde yaşayan bir paşa kendisi. Türkiye’deki Atatürk’e benzer bir isim. Saygın bir karakter. Napolyon, onunla birlikte Polonya’yı kuruyor. İşte bu nedenle “Dobrowski oldu” ifadesini hoş karşılamıyorum.” Evet Dobra, Erbil’e oldukça kızgın. Programına da katılmış, durumu anlatmış ama Erbil, umursamamış. Bu nedenle de Erbil’i pek sevdiği söylenemez.

KOCAELİSPOR’A ÜZÜLÜYORUM

Kaan Dobra’nın açtığı spor okuluyla ilgili sohbetimize geçmeden önce Kocaelispor’un içinde bulunduğu durumu da konuştuk Dobra’yla. Kocaelispor’un Bölgesel Amatör Lig’e kadar düşmesine, borç batağında olmasına oldukça üzülmüş Dobra. Hala şaşkın olduğunu ifade ediyor. Dobra, Kocaelispor’da Türkiye kupası kaldırdığını, bu takımın UEFA’da bile oynadığını, büyük takımlara kök söktürdüğünü hatırlatarak, “Gerçekten üzücü bir halde. Büyük bir borç batağının içinde Kocaelispor. Kocaelispor’a iyi para akışı vardı ama başa gelen bazı insanların iyi niyetli olmaması, bu paraları götürmesi, takımı bu hale getirdi” diyor.

BAHRİ YAVUZ’UN İŞİ ZOR

Dobra, takımdayken bu konudaki uyarısını yaptığını ve rahatsızlığını dile getirdiğini ancak tepki gördüğünü de belirtiyor. Şu anda Kocaelispor’u sırtlamaya çalışan Bahri Yavuz’u nasıl bulduğunu da sorduğumuz Kaan Dobra, “Maalesef işi çok zor. Borç batağında bir takıma büyük futbolcu gelmiyor. Bu nedenle de başarı gelemiyor. Bahri Yavuz ya da bir başkası, kim gelirse gelsin, Kocaelispor’un içine düştüğü durumdan çıkmazı oldukça zor görünüyor” şeklinde konuşuyor. Dobra, bir anısını da paylaşmadan edemiyor.

SİRMEN İSTEDİ, GS’YE GİTMEDİ

Dobra’ya, deprem sonrası Galatasaray’dan teklif gelmiş, sıcak bakmış başta ama dönemin belediye ve kulüp başkanı Sefa Sirmen rica edince yeşil siyahlı ekipte kalmış. Evet, futbolcuların büyük takımların teklifini reddederek kaldığı bir takımdan, futbolcuların gelmediği bir takıma dönüştü Kocaelispor. Dobra’nın da dediği gibi bu şekilde bu takımın tekrar başarılar elde ederek yükselmesi güç. Tüm kent ve yerel iktidarlar elinden tutmadığı sürece de bu borç batağı, Kocaelispor’un önünü kesmeye devam edecek.  

41 FK’YI 4 KİŞİ KURDUK

Ve gelelim 41 FK’ya. Kaan Dobra, tek başına futbol okulu açmayı düşündüğünü ancak ülkemizde ve ilimizde bunun çok maliyetli ve zor olduğunu ifade ederek “Burası Doğa Koleji Spor Kulübü’ydü. Bir yıl önce 41 FK olarak bu kulübü aldık, 4 kişi olarak işletiyoruz. Aslında ben tek başıma spor okulu açmayı düşünüyordum. Ama belediye yer göstermedi. Futbol Federasyonu ise “Yer bulun, projesini biz yaparız” dedi. Ama tek başınıza büyük maliyet. Sadece tesisi kurmanın maliyeti 1 milyon lira civarında”  ifadelerini kullandı.

 

BELEDİYE YER GÖSTERMEDİ

İzmit’te ve çevre ilçelerde tek bir tesis bulamadıklarını, hepsinin dolu olduğunu bu nedenle de şehir merkezine uzak olsa da Suadiyespor’un tesislerini kullandıklarını dile getiren Kaan Dobra, “Sağ olsunlar bize yer gösterdiler. Tesiste öncelik onların. Aramızda anlaştık, belli gün ve saatlerde onlar, diğer zamanlarda biz kullanıyoruz. Hiçbir sıkıntı yaşatmadılar bize, çok iyi anlaşıyoruz” dedi. Dobra, seneye İzmit’te merkeze yakın bir yerde yer bulacaklarını ve Federasyon’un kendilerine tesis inşa edeceğini de müjdeledi.

AYLIK SADECE 100 LİRA

Peki maliyeti bu kadar yüksek olan bir işe neden girişti Kaan Dobra? İyi para kazandırıyor mu bu spor okulu? Maliyeti çocuklardan mı çıkarıyorlar? Spor Kulübü’nün oynadığı lig maçlarının getirisi var mı? Suadiye gibi uzak bir yerdeki spor okulu ve kulübe, çocuklar ilgi gösteriyor mu? Tüm bu sorulara şöyle yanıt veriyor Kaan Dobra: “Çocuklar, 41 FK’ye servis araçlarımızla getiriliyor. İzmit’in hemen hemen her yerinden servis çocuklarımızı alıyor. Yemek içmek de kulüpten. Ve ödedikleri para aylık 100 lira. Kaliteli forma alıyoruz. 200 lira veriyorsa çocuk formaya, biz 300 liralık alıyoruz. Liglerden de para kazanmıyoruz.

ZENGİN ÇOCUKLAR DEĞİL

Suadiye’den ve İzmit’ten buraya 100’ü aşkın öğrenci geliyor. Buraya gelen öğrenciler zengin ailelerin çocukları değil. Yetenekli ama maddi durumu iyi olmayan çocuklar var. Amacım zaten para kazanmak değil. Benim düşüncem 500-1000 çocuk yetiştireyim, ben değil onlar kazansın. Futbolu, futbol hayatını öğrensinler. Ahlaklı bir futbolcu, birey olsunlar. Burada öğrencilerle samimiyet kuruyorum. Hepsiyle ilgileniyorum. Tek tek tokalaşıyorum. Hocalarımız da aynı. Hoca da futbolcu da küfür edemez burada. Disiplinsizlik yapamaz. Bunları yapan hoca da öğrenci de gider. Daha önce örneği oldu. Futbolda küfür çok var. Ahlak dışı hareket edenler çok var.
AHLAKLI FUTBOLCU
OLSUNLAR

Ben bunları gördüm. Uçakta yolculuk etmekten utandığım futbolcular dahi oldu. Sadece küfür değil, ahlak dışı, ciddiyet dışı şeyler oluyordu. Bunun sebebi, yeteneği olan çocuğu alıyorlar hemen büyük bir kulüpte yüksek paralar karşılığı top koşturmaya başlıyor. Hayatı öğrenmeden, hızlı para kazanıyor. Ben bu kulüpte büyük takımlara futbolcu yetiştirme derdinde değilim. Eğitimlerini tamamlamadan yetişkin futbolcu olmalarını da istemiyorum. Futbolu öğrensinler, futbol hayatını öğrensinler, ahlaklı olsunlar istiyorum. Bazen çok yetenekli çocuklar çıkıyor, onların büyük takımlara gitmesi için de aileleri ile birlikte hareket ediyorum.FUTBOLCU UTANMAMALI

Ama Türkiye’de bu zor. Yani çok aşırı bir yeteneğiniz yoksa büyük takımlara kolay kolay gidemezsiniz. Fark edilmezsiniz. Büyük takıma gitmek amacıyla bu okullara gidenler başarı elde edemez. Biraz şans, biraz yetenek gerek. Burada ayrıca öğrencilerime utanmamaları gerektiğini de aşılıyorum. Utanan futbolcu olmaz. Gelecekler, hocalarıyla tokalaşacak, selamlaşacaklar. Bazı futbol okullarında hocalar selam dahi vermiyor, yanlarına gitmiyor öğrencilerinin. Bu yanlış. Ben bunları yaşadım çocukken, onlar yaşasın istemiyorum. Ben onları çocuklarım gibi görüyorum.”

HEDEFİM AKADEMİK LİG

41 FK’de 2001-2009 yılı doğumlu çocukların yer aldığını dile getiren Dobra, Ligde ise 5 takımlarının bulunduğunu belirtiyor. U11, U12, U13, U14 ve U15’te top koşturan öğrencilerinin başarısından da söz eden ve hedefini açıklayan Dobra, sözlerini şöyle sürdürüyor: “U15 zaten şu an playoffta. U12 de kazanırsa playoffa gidiyor. Bu ligde birinci ve ikinci olunursa, Türkiye şampiyonluğu için oynanıyor. Biz kulübü Akademik Lig’e çıkarmak istiyoruz. 4 yıl gibi bir süre içinde bu hedefimize ulaşacağız diye düşünüyorum. Bu kulüpte en yetenekli çocuklar oynasın istiyorum. ‘Ben yetenekliyim’ deyip gitmesinler hemen. Bu şekilde gidenler, başarısız olup, futbolu başlamadan bırakıyor. Önce yetiştirsinler burada kendilerini, sonra gitsinler. Yetişkin futbol kolay değil.”

ÖĞRENCİLERE TAVSİYESİ

Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Aysun Özcan Erenkaya, Reklam Müdürümüz Dilan İncesu, İzmit Kamu Hizmetlerini Güçlendirme Derneği Başkanı Nazmi Aydoğan ve Dobra ile birlikte öğrencileri çalıştıran Kocaeli Veterinerler Odası eski Başkanı Akın Ziya Ünal’ın da eşlik ettiği bu keyifli söyleşide Kaan Dobra’nın Türkiye’ye yerleştikten sonra aldığı “Dobra” soy ismini hak ettiğini görüyoruz. Lafını esirgemeden her sorumuza cevap veren, çocuklarla oldukça güzel ve mütevazi bir şekilde iletişim kuran Kaan Dobra’nın açtığı bu spor okuluna, sizler de çocuklarınızı gönül rahatlığıyla yollayabilirsiniz. Bu okulun, çocukların futbol yetenekleri kadar, kişiliğini de geliştireceğine biz inandık.
KAAN DOBRA'NIN BEŞİKTAŞ-GENÇLERBİRLİĞİ MAÇINDAKİ UNUTULMAZ GOLÜ 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner596

banner599

banner482