banner608
banner597
banner609
09 Haziran 2016 Perşembe 12:52
Adam gibi geldim, adam gibi gideceğim
banner610
Göreve geldiği günden beri başarılı işler yapan ve sezonu BAL Liginde Şampiyon bitiren Kocaelispor Kulüp Başkanı Bahri Yavuz ilimizde görev yapan spor muhabirlerini düzenlediği iftarda ağırladı. Gazetecilerin sorularına içtenlikle cevap veren Başkan Yavuz merak edilen her şeyi açıkladı. Yazı tahtası üzerinde geçtiğimiz yılı aktaran Yavuz görevine devam edeceğini belirtti.

 
Kocaelispor Kulüp Başkanı Bahri Yavuz’un açıklamaları şöyle;
“27 Haziran 2014’ten önce Kocaelispor, Pulitzer’in bir akbabanın ölmek üzere olan çocuğa baktığı resminden farksız olduğunu ifade etti. Kardeşim bile -Siyaset Kocaelispor’a para versin- diyor. Ben aynı düşüncede değilim. 3.3 milyon TL’lik bütçemiz vardı. Anamız ağladı. Kimsenin kapısında kul olup beklemek istemiyorum. Benden sonraki kişi de kulübü bu şekilde yönetmeli.

FUTBOLCULARIN BORCUNU BEN ÖDEYECEĞİM
Geçmiş dönemde kulüpten alacaklı olan başkan ve yöneticileri aradık. 5 kişiden başka alacağını bağışlayan olmadı. Utandım, bunu şehre açıklayamadım. Sen nasıl kulübe başkanlık yaptın!.. Kocaelispor kulüp başkanlığı kime nasip olmuş. 2 yıl önce şehre bir hikaye yazdırmak istedik, şehrin tutkalının Kocaelispor olmasını istedik. Allah’a şükür borçlanmadık. Futbolculara olan borç benim borcum. Bu parayı ben ödeyeceğim.

SİYASETİN KUCAĞINA OTURMADIK
Bu ülkenin yüzde 50’si -Atatürk mezardan kalksın, ülkeyi kurtarsın diye dua ediyor- 2 yıl boyunca Ak Partili adam CHP’ye saldır diye yanıma geldi, CHP’li adam Ak Parti’ye saldır diye. Benim ne işim bu konularla. Siyasetçi için en önemli olay, onların kucağına oturmaktır. Buna izin vermedik. Fabrikalara gittik, sosyal sorumluluk projesi yapılsın istedik. Ford’un genel müdürü ve Tüpraş’ın idari işler müdürü yaptığımız sunumdan sonra -Bu kadar mı?- dediler. Bize inanmadılar, sonuç ne..? dediler. Ne zaman para isteyeceksiniz diye sordular. Ama bizim derdiniz bu değildi, Kocaelispor’u özendirmek istedik.

DİLENEN DEĞİL, ÜRETEN KULÜP
Bir sürü hayalimiz, hedefimiz vardı. Bir maçımızı biletsiz oynatmak, herkesten kitap getirmesini istedik. 20 bin kitap ile 4 farklı ilde kütüphane kuralım diye düşündük. Pek hayal ettiğimiz gibi olmadı. İstediğimiz fabrikaya gidip para dilenebilirdik. Yapmadık, yapmayız da..! Dilenen değil, kendi kaynakları ile ayakta duran bir yapı oluşturmanın gayreti içindeydik.

İBRAHİM ALAT SAĞ OLSUN!..
Geçmiş dönemin yöneticilerine ve 3. şahıs alacakları olanlara oluşturacağımız bir komisyon ile gidilip ricalarda bulunacaktık. Olmadı… Kocaelispor’un resmi tek geliri Manisalı halıcı. Yani Baç’taki binanın kiracısı. Sağ olsun İbrahim Alat, kulübe alacak ihbarnamesini gönderdi. Kendisine cevap verdik ve -Kirayı peşin aldık- dedik. Ancak bize -Alamazsınız- denildi. İbrahim Alat sağ olsun!.. Bize durumu toparladığımızı öğretti.

HAYAL DÜNYASINDAN ÇIKIN!..
Hayal dünyasından çıkın, kimse kimseyi kandırmasın. Siz, bu kulüp kurtuldu mu sanıyorsunuz..? Kulüp tarihinde şampiyonluk yaşayan 4 ya da 5 kişiden biriyim. Ben şampiyonluğu kutlamadım. Ben veya bir başkası, Kocaelispor’u bu noktaya kim getirdiyse o kişilere bir şeyler anlatmalı. Kimse merak etmesin anlatacağız da… Şehir olarak bir karar vermemiz gerekecek. Şehirde -Bir şekilde kulüp yönetilir- duygusu oluşmaya başladı. Böyle bir şey yok arkadaşlar!..

SEFA BEY YALANINI KENDİSİ ÇÜRÜTTÜ!..
Sefa Bey benim en güzel yıllarımın başkanıydı… 1991’i de, 97’yi de 2001’de… O yılları çok iyi hatırlıyorum. Ama ben Sefa Bey’e kırgınım, Sefa Bey de bana çok kızgın. Umurumda bile değil. Kocaelispor Kulüp Başkanı olarak ne yapmam gerekiyorsa yaptım. 15 yıl boyunca Sefa Bey bu şehre söylediği yalanı, yani -Vakıf malı satılamaz- yalanını geçen yıl ki genel kurulda kendisi çürüttü. Kongreden sonra Sefa Bey gazete gazete giderek bir bakıma kendisini savundu. Benim böyle bir sorunum yok. Hatalı olduğunu ya da yanlış yaptığını düşünen insan gider kendisini anlatır. Kongrede son güne kadar hatta son dakikaya kadar Sefa Bey -Haydi Bahri, haydi oğlum- der diye bekledim. Hatta o gün izlettiğimiz filmi onun için hazırlattım. Bu arada kongrede oy veren 29 kişi -Kahraman- vermeyen -Hain- olarak adlandırıldı. Buna katılmıyorum.

MEHMET ÜMİT KÜÇÜKKAYA’YA YÜKLENDİ
Mütevelli heyette “Bahri kendini Ak Parti’ye sattı, Bahri Ak Parti’nin altına yattı” Yaşı 83 ya da 75.. Kim bunu demişse şerefsizdir!.. Hayatta kendisini mal olarak görenler kendini satar. 75 yaşındasın, 1 kilometreyi 1 saatte yürüyorsun!.. Bu yakıştırmayı nasıl yaparsın. Mehmet Ümit Küçükkaya… CHP İlçe Başkanı… Gitti Sefa Sirmen için oy topladı. CHP İlçe Başkanı hangi sıfatla oy toplar!.. Cengiz Sarıbay’a “O’nu stada sokmam, hangi hakla bunu yapıyor” dedim. Bir partinin ilçe başkanı hangi hakla vakıf için oy toplar!..

NASIL BASKI YAPTILAR ANLATAMAM
Bakın son 15 gün içinde beni 2 kez Sefa Bey ile bir araya getirmeye çalıştılar, sokak tabiri ile beni bükmeye çalıştılar. Adaylıktan çıkayım diye şahsıma nasıl bir baskı yapıldı anlatamam. Çözüm arıyorum, karaya varmaya çalışıyorum ama beni siyasete çekmeye çalıştılar, Ak Parti’nin üzerine salmaya çalıştılar. Ben adaylıktan çekilseydim şehir hakkımda ne düşünürdü..? Siyasetçini kucağına oturtmak için çabaladılar. Buna izin verme durumum tabii ki olamaz.

 
NELER ÇEKTİĞİMİ BİR ALLAH BİLİR BİR DE BEN
KEV Kongresi’nde oy veren 29 kişi -Kahraman- vermeyen -Hain- olarak adlandırıldı. Buna katılmıyorum. İsmail Kalkandelen, Erol Köse, Turan Sarı, Mustafa Turan, İsmet Kaya… Onlar bu kulübün tarihi. Sefa Bey’in Kocaelispor ile ilgili organik bağı var. Benden çok kimse Kocaelisporlu değil diyor. O yüzden Sefa Bey’in Kocaelispor’un önünü açması için hep bekledim. Ben hiç bir zaman olayı siyasallaştırmadım. İnandığım her şeyin üzerine yemin ederim ki, son 30-35 gün neler çektiğimi bir Allah bilir bir de ben bilirim.

7 TRANSFERİNİN SADECE BİRİNDEN RANDIRMAN SAĞLADIK
Geçen sezon Mahmut Aydın ve Kayhan Çubuklu için nasıl bir tavır izlediysem Ergun Ortakcı için de aynı tavrı sergileyeceğim. Geçen sezon lig bittikten sonra Ergun Ortakcı ve ekibi ile anlaştık. Hocamızın isteği ile 7 oyuncu transferi yaptık. 6’sından çok randıman alamadık. 3 futbolcu ilk haftalarda gitti zaten. Sadece Emin arkadaşımız çok verimli oldu. Erol ve Şenol arkadaşlarımız da zaman zaman katkı sağladı.

KEV’ HASSASİYETİNİN FARKINDAYIZ
Baştan ifade edeyim. Futbolculardan özür dileyeceğim. Onlara haksızlık yaptık, mağdur ettik. Ancak bu süreçte hepsi çok güzel durdu. Maddi sıkıntılarımız nedeni ile kendilerine gerekeni yapamadık. Hiç sıkıntı yaratmadan bekleyen futbolculara teşekkür ederim. Sezon bittikten 10 gün sonra futbolcularla bir araya geldik. Bize -Hoca ne olacak..?- sorusu sıklıkla soruldu. 35 gün evime gitmediğim günlerde demek ki KEV’in ne kadar hassas bir konu olduğunu anlatamadık.

HOCADAN BENİ ARAMASINI BEKLERDİM
24 Mayıs’ta Amasya ile anlaştığının bilgisi geldi. Kimseyi itham etmiyorum. Gerçek olan bir şey var… Benim KEV kongrem, hocadan da, 30 futbolcudan da ne yazık ki daha kıymetli. Beklemek zorundasın arkadaşım. Sen, kişisel niyetlerin için bunu bana anlatamazsın. KEV kongresi bitmemişken neyin planını yapacaksın!.. Toparlamak gerekirse kongre hepsinden önemliydi. Evet, ben hoca ile görüşmemiş olabilirim, ancak Kocaelispor tarihinin en önemli kongresi öncesinde Ergun hoca da beni arayıp -Başarılar dilerim başkanım- demesini beklerdim.

BİR AMAÇ UĞRUNA HAREKET EDİYORSAK
Biz Ergun hoca ile geçen sezon 2 yıllık anlaşma yapmak istedik. Ancak Ergun hoca -Ben genelde 1 yıllık anlaşıyorum- dedi. Saygı duyuyorum. Ancak Ergun hoca ya da bir başkası “Benim şartlarım var” diyerek bu kulübe gelemez. O kadar uzun boylu değil. Benim 29 futbolcum var. Hoca istediğini oynatır, istediğini oynatmaz. Ne hoca futbolcuyu, ne de futbolcu hocayı yok sayamaz. Bir kişiye sarılıp herkesi uçuruma yuvarlayamayız. Evet, anlaşmazlıklar olmuştur. Ama bir amaç uğrunda gittiğimiz yolda herkes bizim ile olmalı, kimseye haksızlık edemeyiz.

 
BU ŞEHRİN ÇOCUKLARI İLE
Şampiyon olduğumuz için 1.5 milyon lira almamız lazım. Ama alamıyoruz. Bu parayı alamamanın sorumlusu ben değilim. Eğer hakkımız olan bu parayı alabilsek, öyle işler yaparız ki herkesin aklı hayali durur. Kentin idarecileri bize destek vermek zorundalar. Buna mecburlar. Artık cebimden otelde kalmak istemiyorum. Şehri yönetenler bu kulübe katkı sağlamak zorunda, antrenman sahamı vermek zorunda. Birlikspor’a verilen parayı istedikleri gibi harcayabilirler. Eleştirmeyeceğim. Ancak vicdan terazisinde mukayese yapmalılar. Bu şehrin çocukları ile bir yola çıktım, bu şehrin çocukları ile yolumuza devam edeceğiz.

ADAM GİBİ GELDİM, ADAM GİBİ GİDECEĞİM
112 tane alt yapıda oyuncumuz var. 3-4 şampiyonluk yaşadık. Kimse sordu mu, şampiyonaya nasıl gittik, topunu, ayakkabısını nasıl aldık. Alt yapıdan oyuncuları A Takımımıza aldık, bu yılda da 3 oyuncu alacağız. Bu şehirde şehri yönetenlerden hiç kimse bana destek olmadı. Büyükşehir Belediye Başkanı da dahil. Anam ağladı. 15 stat gezdim. Yılmayacağım, kulübü satmadım, satmayacağım. Ancak 1 yıl sonrasını göremiyorum. Ailem, kardeşlerim, annem, babam -Hayır devam etme diyor- edeceğim. Kendime sövdüreceğimi de bilsem de adam gibi geldim adam gibi gideceğim.”

Son Güncelleme: 10.06.2016 12:19
Anahtar Kelimeler:
Bahri YavuzKocaeliİzmit
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ahmet Hamdi 2016-06-09 13:27:49

Adam gibi adamsın bahri kardeşim Allah yar ve yardımcın olsun. Kocaeli Spor davasında Kocaeli sporlular hep arkandan yürüyecek.

Avatar
g baytar 2016-06-10 00:46:59

bahri bey adam gibi adamdır bence kocaeli sipor onu kaybetmemelidi

banner354

banner328

banner596

banner599

banner482