banner560
banner573
banner572
10 Mayıs 2016 Salı 17:41
Yazılanlar doğru ama gazeteciler suçlu!
banner508
İzmit Belediye Meclisi’nin mayıs ayı toplantısında oldukça ilginç anlar yaşandı. Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, muhalefetin basında çıkan birkaç konuyu gündeme taşıması üzerine, açtı ağzını yumdu gözünü. Düğün salonlarında yaşanan bir hadiseyi gündeme getiren bir basın kuruluşunu yerden yere vuran Doğan, gazetemizde çıkan ve tamamen, mağdur olduğunu iddia eden bir vatandaşın beyanlarından oluşan bir haber üzerinden ise gazetemize laf attı. Konuyu gündeme taşıyan CHP İzmit Belediye Meclis Üyesi İbrahim Güçlü, haberi tam okumadan Doğan’a vatandaşın mağduriyetini iletmeye çalışınca, konu döndü dolaştı gazetemize kadar geldi. Doğan, “Haberin hangi basında yazdığına dikkat edin sorun çözülür” ifadelerini sarf etti. CHP’li meclis üyesi de Doğan’ın basın ile ilgili sözlerine destek çıkınca, Doğan’ın dediği gibi de oldu, CHP’li meclis üyeleri de AKP’li meclis üyeleri ile birlikte konuyu oy birliğiyle kabul ederek sorunu kökten çözüverdi (!) CHP’liler, iktidarla ne kadar uyumlu olduklarını bir kez daha tüm kamuoyuna gösterdi (!) 

BİSİKLET TARTIŞMASI
17 gündem maddesinin görüşüldüğü meclis oturumunda gündem maddelerine geçilmeden önce söz alan CHP İzmit Belediyesi Grup Başkan Vekili Ersin Albayrak, bisiklet dağıtımı konusuna değindi. Bir önceki meclis toplantısında da dile getirdikleri gibi bisiklet dağıtımına karşı olmadıklarını ifade eden Albayrak, “Burada akçeli bir iş olduğu için biz plan ve bütçe komisyonunda Kandıra Belediyesi’ne bisiklet dağıtım konusunun gündeme gelmesini istemiştik. Ancak siz komisyona götürmediniz. Görüyoruz ki 5. sınıf öğrencilerine bisiklet dağıtırken bile bizi şikayet ediyorsunuz. Küçük yaşta çocuklara siyaset yapmanızı doğru bulmuyoruz” dedi. Doğan ise oldukça yumuşak bir üslupla aktarılan bu serzenişi gülerek karşıladı, “Ben sizi şikayet edeceğimi söylemiştim. Hem siyaset yapmıyorum ki ‘abileriniz size bisiklet dağıtılmasını istemiyor’ diyorum, sizi yakalarlarsa sapanla taşlayacaklar” ifadelerini sarf etti. 

MEMURLARA NİKAH TALİMATI
Albayrak’ın değindiği bir başka konu ise Bizim Kocaeli Gazetesi’nden Uğur Enç’in gündeme taşıdığı, nikah memurlarıyla ilgili iddiaydı. Haberde CHP’li meclis üyesi Özcan Özer’in kızının 23 Nisan’da gerçekleştirilen nikahında yaşananlar ve sonrasında Doğan’ın nikah memurlarına verdiği talimat yer alıyordu. İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın kıydığı bu nikah sonrası, mikrofonun memurlar tarafından acilen götürülmek istendiği, nikah şahidi olan CHP Milletvekili Haydar Akar’a mikrofonun uzatılmadığı ve Akar’ın mikrofonu kaparak, AKP’ye eleştirilerde bulunduğu bu nedenle de bu nikahtan sonra Doğan’ın bundan sonraki nikahlar için memurlara talimat verdiği, bu tür konuşmalara izin verilmemesi gerektiğini söylediği ileri sürülmüştü. Albayrak, “Nikah salonlarındaki işi bir çözün başkanım. Mutlu günlerde bu gibi tatsızlık yaşanmasına hiç gerek yok. Oradaki memur arkadaşımız da sıkıntıya düşüyor. Basından öğrendiğimize göre talimat verdiğiniz konuşuluyor. Bu konuya bir açıklık getirmenizi istiyoruz” şeklinde konuştu.  Albayrak ayrıca nisan ayı meclisini terk ettikten sonra bazı arkadaşların söylemleri olduğunu, bu söylemlerin şık kaçmadığını, demokrasilerde protesto hakkı bulunduğunu, belli kurallara uyulduğu sürece protesto hakkının kullanılabileceğini kaydetti.

BASIN OLARAK KABUL ETMİYORUM
Albayrak’a cevap veren Başkan Doğan ise şunları söyledi: “Mümkün oldukça insanların burada görüşlerini paylaşmasına çabalıyorum. Zaman zaman burada konuşulmaması gereken konular da gündeme geliyor. Bu zamanlarda kimi yaptırımlarımız olarak. Sizler de büyük oranda bunu destekliyorsunuz. Biz sizinle uyumlu çalışıyoruz. Bu uyumlu çalışmamızdan dolayı kimileri rahatsız oluyor. Bunun farkındayım. Bu doğru değil. Belediye nikah salonlarındaki konuyla ilgili kimsenin sıkıntı yaratmasına gerek yok. Önce bir şey ifade edeyim, bugün basından bahsettiniz, bir kere o basının nasıl bir basın olduğunu herkes biliyor. Onu ben basın olarak kabul etmiyorum. Orada yazanların kalemlerinden mürekkep değil de ne damladığını herkes biliyor. Bütün kıydığım nikahlarda herkes incelesin tek bir kelime siyasi mesajım yoktur, olamaz. Orası siyasi bir şeye açılacak yer değildir. Söylediğim cümleler çok açık ve nettir. ‘İyi günde, kötü günde hep yan yana olun’ derim. Cumhurbaşkanımızın 3 çocukla ilgili önerisini bile çok dile getiren birisi değilim. Getirenlere de saygı duyarım. Benim nikah kıydığım yerde tek bir siyasi mesaj olmaz. Son 2-3 aya kadar ben zarafet gereği söz veriyordum. Fakat son dönemlerde özellikle bir milletvekilinizin konuşma isteği olduğunu görüyorum.

AKAR’A SAHİP ÇIKMADILAR
Bir nikahın içerisinde siyasi içerikli mesajlar verilmesini doğru bulmuyorum. Bunu yapıp halkı da huzursuz etmeye kimsenin hakkı yok. Siz parti içerisinde bu konuyu konuşup çözün yeniden eski uygulamaya dönelim. 7 senelik bir yönetimde bu durum şu anda gündeme geliyorsa buna bir bakmak lazım. Hata nerede diye bakmak lazım. Biz Sefa Sirmen’lerle, Hikmet Erenkaya’larla çok çalıştık ve hiç böyle bir şey yaşamadık. Siz içinizdeki bu temsilcinizle ilgili konuyu çözün biz yine cüzdanları verme jestini yapabiliriz. Bu konudaki tutumuzun bu şekilde devam edeceğini duyuruyorum.” Doğan’ın ardından tekrar söz alan Albayrak, “Karşılıklı hassasiyetlerden dolayı bir kaç olay yaşanmış olabilir. Bunları büyütmenin anlamı yok. Karşılıklı anlayış gösterirse her taraf, çözülür bu durum. Bizim hassasiyetimiz bu. Yoksa siyaset yapılsın demiyoruz. Kimse siyaset yapmasın diyoruz” dedi. Yani Doğan, verdiği talimatı yalanlamadı ancak basın kuruluşuna ağzına geleni söyledi.  CHP’liler ise Haydar Akar’a söylenen onca lafa rağmen, kendisini savunamadı.

BASINDAN DUYDUĞU KADARI
Meclisteki bir diğer önemli konu ise İzmit-Kadıköy Mahallesi’nde Hayırseverler Camii’nin yanı başında bulunan, Nigar Efe’ye ait arsayla ilgiliydi. Hayırseverler Camii ve Dini Binalar Yaptırma ve Onarma Koruma Yaşatma Derneği’nin, bu arsanın alınmasına yönelik talebi mecliste görüşüldü. Büyükşehir Belediyesi’nden gelen ve İzmit Belediyesi’nin komisyonundan geçen ilgili maddeyle ilgili CHP’li meclis üyesi İbrahim Güçlü, söz alarak “Basından bildiğim kadarıyla mülkiyet hakkı kişinin kendisine ait. Burada bu duruma dikkat etmek gerekiyor” derken, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan “Camiinin yanında 83 metre kare yer vardır. Küçük bir yerin kısmı zaten caminin yeriydi. Karşılıklı görüşmeler yapıldı. İş başka yerlere doğru gitmeye başladı. Cami derneği tarafından başvuru yapıldı. Büyükşehir belediyesi meclisi tarafından onaylandı. Bu kişinin hakkı kuruşuna kadar ödeme yapılacaktır. Teklif edilen para yeterli değil ise mahkemeye gidebilir” dedi.

KOŞTUR DA DESTEK ÇIKTI
Doğan, haberi yapan gazetemize de laf atarak, “Haberin hangi basında yazdığına dikkat edin sorun çözülür” dedi. Bunun üzerine CHP’li meclis üyesi Uğur Koştur söze girdi, “Basın, bizim meclis üyelerinin fikir ayrılığına düştüğünün algısını yaratmaya çalışıyor” iddiasında bulundu ve sonrasında gündem maddesi CHP’lilerin de oylarıyla meclisten geçti. CHP sıralarında uyuduğu gözlenen bir meclis üyesinin yanı sıra, basına hakaretlerin savrulduğu, CHP’lilerin gündeme taşıdıkları haberden bile doğru düzgün bilgi sahibi olmadığı bir ortamda meclis güllük gülistanlık bir şekilde noktalandı. Meclis’in 3. gündem maddesinde yer alan 2015 yılı kesin hesabı ve ekli cetvellerinin görüşülmesi teklifi, plan ve bütçe komisyonuna sevk edildi. Kesin hesaplar 16 Mayıs’a kadar plan ve bütçe komisyonu üyeleri tarafından incelenecek ve meclis 16 Mayıs’ta yeniden toplanacak. 

NOT: Doğan’ın gazetemize atıfta bulunduğu haber ektedir. Haberde yorum bulunmamakta, mağdur olduğunu iddia eden Nigar Efe’nin beyanları yer almaktadır. 


CHP sırasında bir meclis üyesi mışıl mışıl uyudu! 


Son Güncelleme: 11.05.2016 17:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner554

banner482