banner560
banner573
banner572
26 Ekim 2015 Pazartesi 12:00
Ucu Bakan Işık'a dokunuyor
banner508

Yılmaz KARABIYIK - Oğuzhan AKTAŞ

 

Cumhuriyet Halk Partisi İl Örgütü; Kocaeli milletvekilleri, milletvekili adayları, il ve ilçe yöneticileri, kentimizde görev yapan yerel basın mensupları ve ulusal basın kuruluşlarının yerel temsilcileri ile bir araya geldi. Başiskele’de bulunan Wellborn Otel’de gerçekleştirilen toplantıya, basın mensupları yoğun ilgi gösterdi. Basından sorumlu İl Başkan Yardımcısı Hakan Tanta, kentte bulunan irili ufaklı tüm basın organlarını ayrım yapmaksızın programa davet etmesi ve yaptığı organizasyonla büyük takdir topladı. Kahvaltının ardından İl Başkanı Av. Cengiz Sarıbay, toplantının açılış konuşmasını gerçekleştirdi.İKİ-ÜÇ DEFA GİDİYORUZ

 


Sarıbay, “Bu bir basın toplantısı değil, sohbet toplantısıdır. Eleştirilerinizi, önerilerinizi dinlemek istiyoruz. Biz basın özgürlüğüne önem veriyoruz. Hakkımızda olumsuz yazı yazanlarla ilgili dahi kötü konuşmadık, düşünmedik. Bizimle ilgili ne yazarsanız yazın bu bizim için faydalı oluyor. Eksiklerimizi ya da iyi yaptığımız işlerimizi görüyoruz” dedi. CHP örgütleri olarak günde 6 saat uyuyup, gitmedik mahalle, çalışma yapmadık sokak bırakmayacaklarını ifade eden Sarıbay, çalışma yaptıkları bölgelerin renklendirilmiş haritasını göstererek, gitmedik mahalle bırakmadıklarını, bazı bölgelere 2 veya 3 defa gittiklerini söyledi.


EMEKLİLER PİŞMANLAR


Partisinde disiplinin hakim olduğunu, bir başıboşluk görmediğini de sözlerine ekleyen Sarıbay, kısa süre önce göreve gelmiş olsalar da bu sürenin küçümsenecek bir süre olmadığını, çalışarak başarıyı sağlayacaklarını dile getirdi ve sonrasında soru cevap bölümüne geçildi. Öncelikle emeklilerin 7 Haziran’daki kadar ön planda neden tutulmadığı soruldu CHP’lilere, bu soruya Milletvekili Haydar Akar cevap verdi. Akar, gittikleri yerlerde emeklilerle ilgili vaatleri dillendirdiklerini, 7 Haziran’daki vaadin aynen geçerli olduğunu belirterek, “Artık emekliler bize kaynak dahi sormuyorlar, çünkü AKP de MHP ve HDP gibi bizim vaatlerimizi aldı, bildirgesine koydu. Dün kaynak yok diyenlerin, bugün vaatlerimizi kullandığını gören emekliler, ‘keşke size oy verseydik’ diyor” ifadelerini kullandı.


SEÇİMDEN SONRA DA HALKLAYIZ
 

Ardından MHP’nin, HDP yerine Lütfü Türkkan’ın TBMM’ye gitmesi yönünde bir kampanya yürüttüğü hatırlatıldı, MHP’nin “CHP’nin 4 vekil çıkarması zor, bu yüzden MHP’ye oy verin” dediği iddia edildi, bu durumu nasıl karşıladıkları soruldu Cengiz Sarıbay’a. Sarıbay, “Onların kendi çalışma şekli ancak doğru bulmuyoruz böyle bir şeyi. Çünkü bu yarışta biz de varız ve CHP, bu seçimde 3 vekilde kalmayacak” şeklinde cevap verdi bu soruya. Bir basın mensubunun “CHP, seçimden sonra nasıl bir yol izleyecek ve belediye meclis kurullarında nasıl kararlar alınıyor, bunu kamuoyu ile paylaşacak mısınız bundan sonra” şeklindeki sorusunu Sarıbay yanıtladı. Sarıbay, CHP’nin artık sırf seçimden seçime köylere, mahallelere giden bir parti olmayacağını, halkın içinde sürekli olan bir yapıya kavuşacağını dile getirdi.


ÜLKEYİ SARSACAK DOSYALAR VAR


Meclis kurullarında alınan kararlar ve basınla paylaşılması yönündeki soruya da cevap veren Sarıbay, ellerinde 3-4 adet ülkeyi sarsacak dosya bulunduğunu, bunlardan birinin Bakan Fikri Işık’ın gündeme getirdiği otomobille ilgili olduğunu dile getirerek, “Seçim öncesi bunu açıklamayı doğru görmüyorum. Seçimden sonra bunları sizlerle paylaşacağız” dedi. Bir basın mensubunun, “AKP ile koalisyon kurulması halinde bu dosyaları yine de açıklayabilecek misiniz” şeklindeki sorusuna ise “Evet” yanıtını veren Sarıbay, “Gereğinin yapılması konusunda da AKP’lileri ikna edeceğiz” dedi.
 

GEBZE’DE CİDDİ ARTIŞ VAR
 

Bilindiği gibi AKP’nin Gebze bölgesinde adayı yok, CHP’nin ise 3. sıra adayı Tahsin Tarhan ile birlikte 2 milletvekili adayı da Gebze bölgesinden. Ve CHP, bu noktada Gebze’de yoğun çalışma yürütüyor. Tahsin Tarhan’a, çalışmaların meyvesini verip vermediğini, CHP’nin Gebze’de birinci parti olup olamayacağını sorduk. Tarhan, AKP’nin Gebze’de adayının olmamasının ve kendilerinin bölgede 3 aday bulundurmasının avantaj olduğunu söyleyerek “Bölgenin bütün derinliklerine kadar indik. Ama halka ekonomik vaatleri anlatmakta zorlanıyoruz, çünkü ülkede terör tırmandı, şehit haberleri geliyor. Miting de yapmıyoruz, müzik de çalmıyoruz. Birebirde anlatıyoruz. Gerçi Başbakan bizim vaatleri aldığı için gittiği mitinglerde bizim adımıza vaatlerimizi anlatıyor. Evet, Gebze’de başarılı olacak mıyız, evet bir başarı var, oyumuz ciddi oranda artacak ama birinci parti çıkmamız gerçekçi olmak gerekirse oldukça zor” dedi.

“YOLLAR” BİZLERİ ZORLUYOR

 

7 Haziran genel seçimlerinde CHP’nin köylere öncelik verdiği ancak başarılı olamadığı, bunun nedeninin ne olduğu soruldu Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet’e. Hürriyet, bu soruya şöyle yanıt verdi: “Yereli almadan geneli almak oldukça zor. AKP’nin en büyük yatırımı yerel belediyelerin şu anda elinde olması. 8 Haziran sonrasında takip etmişsinizdir vekil seçildikten sonra köyleri ziyaret etmeye çalıştım fakat AKP’nin belediyelerinin katkısı nedeniyle köylerde çok zorlanıyoruz. Hep söylenir ya, ‘AKP yollarımızı yaptı’ diyorlar. Bu bize dönük bir eleştiri gibi oluyor. Geçmişte biliyorsunuz İzmit Büyükşehir Belediyesi bizdeydi, köylerin hizmet alanı bizde değildi. Bunu halk bilmediği için ‘Sizin dönemizde bir şey yapılmadı’ diyorlar. Biz bunu aşmak için çalışıyoruz. Elimizde yetki olmaması, köylerin sorunlarına direkt müdahale edemememiz bizleri zorluyor. Ama köylerden eskiye nazaran ciddi bir oy alacağımızı düşünüyorum.”


BİZ OLSAK BARAJ ALTI KALIRDIK


Sonrasında CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay’a, “CHP’nin 1 Kasım için ilimizdeki başarı kıstası nedir?” sorusu yöneltildi. Sarıbay, bu soruya, “7 Haziran seçimlerinden daha fazla oy almak, vekil sayısını yükseltmek başarıdır, yerimizde sayar ya da oyumuz düşerse başarısız oluruz. Kendimizi başarısız sayarız, daha çok çalışırız” dedi. Bir basın mensubunun ülkede pek çok iş kolunda ve farklı kesimlerde insanların isyan ettiğini ancak AKP’nin yüzde 40 oy oranını koruduğunu hatırlatması üzerine Milletvekili Haydar Akar, bir itirafta bulunmak istediğini belirterek lafa girdi. Akar, şunları kaydetti: “İtiraf ediyorum, bu kadar isyan eden insan varken biz iktidarda olsak ilk seçimde baraj altında kalırdık. Biz işçinin, ezilenin yanında dururuz ama beyaz yakalı gelir bize oy verir.


YAPMAZSAK BİR DAHA OY VERMEYİN


Halkın kafasında bazı algılar oluşturmuşlar, bu algıları kırmak zor. 65 yıldır üzerimize yapıştırdıkları bizimle alakası olmayan iftiralar, algılar var. Biz insanların inancına düşman değiliz, imam hatipleri, Diyaneti, ilahiyat fakültelerini açan biziz. Başörtüsüne düşman değiliz. AKP, halka bizi böyle yansıtıyor. Diyecek tek sözümüz var, bir kere bize oy verin, iktidara getirin, eğer ki bu algıları kırmazsak, vaatlerimizi yerine getirmezsek, daha da CHP’ye oy vermeyin, daha ne diyebiliriz ki?” İlginç bir soru ise 5. sıra adayı Cuma Karavar’a yönelikti. AKP’nin Kürt bir adayı 7. sıraya koyduğu hatırlatıldı ve bu konuda Karavar’ın ne düşündüğü dile getirildi. Karavar ise “CHP beni Kocaeli’de yaşadığım için aday gösterdi, Kürt olduğum için değil” cevabını verdi.


DİĞER PARTİLERİ ÜÇE KATLAR


Sandıklarla ilgili güvenliğin sağlanması anlamında ne gibi çalışmalar yürütüldüğü şeklindeki soruya Cengiz Sarıbay cevap verdi. Sarıbay, bir önceki seçimde yüzde yüze yakın ıslak imzalı tutanağı, sisteme girdiklerini dile getirerek, “Bu ıslak imzalı tutanaklar seçim gecesi saat 23.00 sıralarında genel merkezde toplanıp sayılıyor, Yüksek Seçim Kurulu’nun açıkladığı oylarla karşılaştırılıyor, yanlışlık varsa düzelttiriliyor. 7 Haziran’da MHP ile de HDP ile de bu tutanakları paylaştık talep ettikleri için. Yine paylaşırız. 100 kişiden oluşan bir hukuk komisyonumuz var ve tüm partilerin hukuk komisyonlarını üçe katlar, iddia ediyorum. Bu seçimde de şaibeye izin vermeyeceğiz” dedi.


KARAVAR’I DA GÖTÜREBİLİRİZ


Son soru ise 4. sıra adayı Turan Dumlu’yaydı. CHP’nin 4. vekili çıkarması için gerekli olan oy fazlası soruldu Dumlu’ya. Turan Dumlu, “40-45 bin civarında bir oya ihtiyaç vardı. Ama her ilçede gözle görülür bir oy artışımız söz konusu. Sokakta karşılaştığım herkes beni tebrik ediyor, ‘vekilliğiniz hayırlı olsun’ diyor. Ben 4. vekilin taban olduğunu düşünüyorum, CHP ülke genelinde sürpriz yaparsa, 5. sıra adayımız Cuma Bey’i de beraberimizde götürebileceğimizi düşünüyorum” ifadelerini kullandı. Soru ve cevap faslının ardından havuz başına geçilerek katılımcılar hep birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi. Toplantı, çekilen fotoğrafın ardından son buldu. 


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner554

banner482