banner768
banner598
banner749
08 Ocak 2018 Pazartesi 13:04
Sınırlarımızla uğraşmayın!
banner728

Derince Belediyesi tarafından Kocaeli Valiliğine yapılan başvuru ile Körfez’le olan sınırlarında değişiklik yapma girişimine Körfez Belediyesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri Vahit Eryılmaz ve Engin Taşdemir sert tepki gösterdi. Taşdemir ve Eryılmaz gerçekleştirdikleri açıklamada Ocak ayı meclisinde değişikliği içeren maddenin geri çekilmesini talep edeceklerini belirtti.

Yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Bu ay Büyükşehir Belediyemizde gündem konusu olan 24. Madde Körfez ilçe sınırlarımız içindeki parsellerin haksız yere Derince Belediyesi’nin sınırlarına dahil edilmek istenmesidir. Bahse konu olan 2. 10. 1998 tarih ve 81 nolu meclis kararı ve Derince Belediyesi’nin 7. 10. 1998 tarih ve 34 sayılı meclis kararı ve iki belediyemizin o tarihte almış oldukları karşılıklı olarak imza altına alınan 1/1000-1/1500 ve 1/25000 ölçekli uygulama ve nazım planları yani sınır çizgileri bahsi geçen o bölgedeki 12 nolu parselin 11. 11. 1993 tarih ve 1676 sayılı belediyemizin encümen kararıyla kamulaştırılmış ve Körfez Belediyemiz adına tescili tapu ve İzmit Belediyesi’nin 12 parselle ilgili Tapu Sicil Müdürlüğü’ne parselin Körfez Belediyesi sınırları içinde olduğuna dair Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın Teknik Araştırma ve Uygulama Müdürlüğü 10. 01. 2003 tarih ve 41123101 dosya numaralı yazısı ve belediyemiz sınırlarını gösterir onaylı 1/25000 ölçekli paftasına da işlenmiştir.

O ARSA KÖRFEZ’E AİT

Bakın o tarihteki belediye başkanlarımız ve o dönem Derince’de Planlama Müdürü olarak çalışan Haydar başkanımızın da altına imza koyduğu u harita o zamanki gelişmelere şahittir. 29 Nisan 1992 tarihinde de İzmit Belediyemiz Başkan Yardımcısı Hasan Emre bey imzalı o parselin Körfez Belediyesi sınırlarına dahil olduğuna dair dilekçe cevabı örneği de vardır. Dava konusu revizyon imar planına ilişkin 1. 11. 2001 gün ve 43 sayılı meclis kararının Körfez Belediyesi sınırları içerisinde kalan taşınmaza yönelik kısmıyla Derince Belediyemizin itirazının reddine dair 04. 01. 2002 tarih ve 44 sayılı Belediye Meclis Kararı’nın da iptaline karar verilmiştir.

PROTOKOLLER YOK SAYILDI

Ayrıca. T.C Kocaeli İdare Mahkemesi’nce bilir işi raporlarına dayanılarak esas no: 2003/1671 dosya ve karar nosu 2004/750 olarak davalının haksız olduğu kanaatine varılmıştır. İdare Mahkememizin bu kararına karşılık Vali Yardımcımız Beyazıt Tanç bey imzası ile 1998 yılındaki karşılıklı mutabakat yapılan belediye meclis kararları mahkemenin aldığı karar ve zamanın mülki idare amirlerinin protokolleri yok sayılarak bugün iki ilçe arasında yaşanan davalı tarafından tekrar gündeme taşınan sınır anlaşmazlığı yeniden gündem konusu yapılmaktadır.

BARİ KÖSTEK OLMAYIN

Maalesef Körfez ilçemizi Büyükşehir Belediye yetkililerimiz üvey evlat gibi görmektedirler. Körfez Belediyemiz zaten kendi yağında kavrulmaya çalışan bir belediyedir. Sınırlarımızla uğraşmasınlar. Körfezimize zaten katkıları yok, bari elimizdeki mevcudu da alarak köstek olmayın. Hemen hemen dördüncü seneyi geride bırakacağımız Büyükşehir Belediyemizin şu ana kadar sadece bir iki projede katkısı olduğunu inkar etmeyiz. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Körfez ilçesine elle tutulur hiçbir hizmet yapmıyor. Sahillerimiz içler acısı durumdadır, Kent Konut’tan çıkan hafriyat atıkları Körfez’de boş alanlara dökülmekte ilçemiz Büyükşehir tarafından kirletilmektedir. Büyükşehir Belediyemiz Körfez’in sorunları ile ilgileneceğine Körfez’in sorunlarını arttırmaktadır.

EN ÇOK KÖRFEZ KATKI SAĞLIYOR

Körfez ilçemiz 12 ilçe içerisinde en çok Büyükşehir Belediyemize katkı sağlayan bir ilçedir. Bakın sadece Tüpraş’a İSU’nun gri su satmasından kaynaklı yıllık 10 milyon TL gelir elde etmektedir. Bunun yanında reklam gelirleri ve diğer gelirlerini saymıyorum. Sayın İbrahim Başkanımız seçimler öncesi Ağadere’nin üst gölet kısmını yani şu anda Derince sınırları içine katılmak istenen bölgeyi mesire alanı yapma sözü vermişti Madem o bölge Derince sınırlarına katılacaktı neden Körfez için mesire alanı sözü verildi? Değerli arkadaşlar ben MHP Büyükşehir Grup Başkanı olarak ben Vahit Eryılmaz ve CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir arkadaşımla birlikte 11 Ocak’ta yapılacak olan meclis toplantımızda Körfez ilçemizin sınırları ile ilgili bu maddenin geri çekilmesini isteyeceğiz. Körfez halkımız adına Körfez ilçe sınırlarına göz koyanların ahirette yakasına yapışarak, hakkımızı helal etmeyeceğiz.”

Son Güncelleme: 08.01.2018 15:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner630

banner328

banner599

banner733

banner482