banner598
banner609
banner638
09 Haziran 2016 Perşembe 18:08
Sancaklı'dan kanun teklifi
banner610
MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, 3289 Sayılı Spor Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunda değişiklik yapılmasına dair TBMM Başkanlığına kanun teklifi verdi. Sancaklı’nın verdiği kanun teklifi ve gerekçesi şöyle:GEREKÇE
Spor, bireylerin, fiziksel, zihinsel, duygusal ve sosyal yönden gelişimlerini sağlayan, bilgi, beceri ve liderlik yeteneklerini geliştiren bir araçtır. Spor, insanın kendini disipline etmesine, karşılaşacağı psikolojik ve fizyolojik sorunların üstesinden gelmesine katkı sağlamaktadır.
 
Öte yandan, sporun uluslararası ilişkileri geliştirmesi vesilesiyle ülke ekonomisine getirdiği olumlu katkıları da söz konusudur. Ayrıca, günümüzde gerek basın yayın organlarının spora yaklaşımı, gerekse insanların stresten kurtulma, vücutlarını formda tutma çabaları ve hepsinin ötesinde sporda kazanılan uluslararası başarılar gibi sebepler sporun toplumun günlük yaşamında ve moral düzeyinde oldukça önemli bir hale gelmesini beraberinde getirmiştir.
 
Ülke nüfusumuzun yüzde 29'unun 12-24 yaş aralığında, geriye kalan kısmının ise orta yaş ve yaşlı nüfustan oluştuğu düşünüldüğünde toplumun spora olan ihtiyacının oldukça fazla olduğu aşikardır. Ayrıca günümüzde gerek bilim ve teknolojideki gelişmeler, gerekse tıp alanındaki gelişmeler ortalama yaşam sınırını yükseltmiştir. Böylece spor yapmaya olan ihtiyaç artmaktadır. Bu da spora önemli bir boyut kazandırmıştır. Bu noktada devletin spor olgusunu güçlendirmesi, yaygınlaştırması ve bununla ilgili tedbirleri alması oldukça önemli hal almıştır.
 
İzah edilmeye çalışıldığı üzere spor, her milletin kültürünün önemli bir parçasıdır. Bu nedenle kulüpleri, kulüplerin bağlı olduğu federasyonları ve spor alanındaki her bir birimi profesyonel ellere teslim etmek gerekmektedir. Federasyonların yönetim kadrolarında kendi branşında milli olan yetkin kimselerin gelmesinin önünün açılması Türk sporuna çok büyük moral ve motivasyon getirecektir. Kendi branşlarında yıllarca emek sarf etmiş, milli formayı giymek adına birçok müsabakada başarılı olmuş ve profesyonellik kazanmış kişilere emeklerinin karşılığını vermek elzemdir. Böylelikle alanında profesyonel sporcular o branşta tüm bilgi birikimlerini kullanabilecek ve gelecek nesilleri spora teşvik etmede daha büyük başarı sağlanmasına imkan sağlayacaktır.
 
Türkiye'de en önemli noksanlıklardan biri spor kültürümüzdeki eksikliktir. Bu eksikliği kapatmanın en doğru yolu ise yukarıda belirttiğimiz üzere sporun içerisinden gelen, bu kültürü tüm benliği ile yaşamış kimselerin yönetim noktalarında daha etkin olmasının önünün açılmasıdır.
 
Teklifimizle, Türk sporunu profesyonel ve de ehil ellere teslim etmeyi amaçlamaktayız. Milli sporcuların kendi alanlarında yetki kazanması gençlerimizin spora eğilimini arttıracak, onları üst düzey sporcu olmaya ve nihayetinde milli takım forması giymeye teşvik edecek, Türk sporunun gelişimine katkı sağlayacaktır.
 
MADDE GEREKÇELERİ
 
Madde 1- Genel Gerekçede açıklandığı üzere; 3289 Sayılı Spor Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun ek 9 uncu maddesinin (Değişik dördüncü fıkrasına: 29/3/2011-6215/10 md.) Federasyon başkanı adaylarında aranacak şartlar ile ilgili olarak
 
“e) Başkanlığına aday olunan federasyon branşında daha önce milli sporcu olduğuna dair belgeye sahip olmak f) %25’i aday olunan federasyonun milli sporcularından oluşturulmuş yönetim kurulu üye listesine sahip olmak”
 
bendlerin eklenmesiyle söz konusu branşlarda yıllarca emek sarf etmiş, milli formayı giymek adına birçok müsabakada başarılı olmuş ve profesyonellik kazanmış kişilere ilgili olduğu branşı yönetme imkanının verilmesi. Böylelikle alanında profesyonel sporcular o branşta tüm bilgi birikimlerini kullanabilecek ve gelecek nesilleri spora teşvik etmede büyük fayda sağlayacaktır.
 
Madde 2- Yürürlük maddesidir.
 
Madde 3- Yürütme maddesidir. 
Son Güncelleme: 10.06.2016 15:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
OCAKLI ÜLKÜCÜ 2016-06-10 10:02:04

BU NEYİN KAFASINI YAŞIYOR , HERGÜN ŞEHİT VAR , EKONOMİ BERBAT , MHP PER PERİŞAN , ALMANYA ERMENİLERE ARKA ÇIKTI , HÜÜÜ EMMİOĞLU MAHACIR SAFFET MİLLİ BİŞELER KONUŞ ALOOO , SEN HANGİ ÜLKEDE YAŞIYORSUN

banner634

banner636

banner354

banner630

banner633

banner599

banner482