banner729
banner598
23 Kasım 2017 Perşembe 11:38
Posco’da adeta  kölelik sistemi var!
banner728

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, TBMM’de yaptığı bir konuşma ile İzmit POSCO’daki kölelik sistemini anlattı. Günde 12 saat çalışmak zorunda bırakılan, yemeklerini bile hat başında yiyen, 2 aydır haftalık izin yapamayan işçilerin içler acısı durumu Charlie Chaplin’in Modern Zamanlar filmindeki fabrika sahnesini akıllara getirdi. Mecliste gündem dışı söz alan Fatma Kaplan Hürriyet konuşmasında AKP’li vekillere seslendi, “Bu kent size 7 milletvekili 13 belediye başkanı verdi. Neredesiniz? Neden susuyorsunuz” dedi.

SENDİKAL HAKLAR

Hürriyet’in konuşmasında şu ifadeler yer aldı: “Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; sizlere 2011 yılında İzmit'in en değerli tarım arazileri üzerinde kurulan POSCO Assan Çelik Sanayisindeki işçi kıyımından bahsetmek istiyorum. Güney Koreli olan POSCO Fabrikası, Kocaeli'nin Alikahya beldesinde yöre halkının tüm tepkilerine rağmen tarım arazileri üzerine inşa edildi. POSCO'da DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş'le örgütlenen işçilerden 80'i geçtiğimiz günlerde işten atıldı. Şimdi, çok değil, bir ay öncesine gidelim, ekim ayında İstanbul'da gerçekleştirilen ILO 10'uncu Avrupa Bölge Toplantısı'nda konuşan Başbakan Binali Yıldırım demişti ki: ‘İş güvencesini, örgütlenme hakkını önemsiyoruz. Sendikalaşmaktan ve örgütlenmekten korkmayın. Bunu başardığımızda her sorunun üstesinden geliriz’ İşçi kardeşlerimize hitaben söylemişti bunları. Bir ülke düşünün, Başbakanı, ‘Örgütlenin, sendikalaşmaktan korkmayın’ diyor, işçiler de gayet haklı olarak kendi haklarını aramak için sendikalaşmaya başlıyor ancak sendikalaşmanın henüz daha ilk ayağında işlerinden oluyorlar. Bu nasıl iş, gerçekten bunu anlamakta zorluk çekiyoruz değerli arkadaşlar.

800 SAYFA YAZIYI

ELLE YAZDIRDILAR

POSCO Assan’da işçilerin kuralsız ve güvencesiz çalışma koşullarıyla ilgili iddiaları şunlar: ‘08.00-16.00 vardiyasında işe geliyorsun, gece yirmi dörtte tekrar çağırıyorlar, dinlenme hakkın yok’ ‘Sabah sekiz akşam sekiz çalışılacak’ denildiğinde itiraz etme şansın yok’, ‘APF' denilen hatlar var, bu hatlarda çalışan işçiler yemekhaneye gönderilmiyor. Hatların başına tabildotlar geliyor ve hatlardan ayrılmadan bu tabildotlarda yemeklerimizi yiyoruz’, ‘Altmış yedi gün aralıksız, haftalık izin kullanmadan çalışan işçi arkadaşlarımız var’ diyorlar, ‘İşçilerin sağlıklarının bozulması yönetimin umurunda bile değil’ diyorlar. Hastalanan işten çıkarılıyor ya da direkt mobbing uygulanıyor. Mobbing uygulanan işçiler bir odaya sokuluyor, yazı yazmaları isteniyor, hatta bir işçi mesai saatinde oturtulduğu odada 800 sayfa yazıyı elle yazması isteniyor ve buna zorlanıyor. Fabrikanın bahçesine tonla para harcanarak düzenleme yapılıyor ama gelin görün nedense işçilerin kullandığı tuvaletler temizlenmiyor. Daha da kötüsü, bu işçi arkadaşlarımız İş Kanunu'nun 25'inci maddesinin (II)'nci fıkrasından yani ‘25/II’ dediğimiz maddeden işten atılıyorlar. Bundan dolayı işsizlik ödeneğinden de yararlanamıyorlar ve bundan sonra evlerine ekmek götürmek için çabaladıklarında, iş bulmak istediklerinde ne yazık ki bu madde karşılarına çıkıyor değerli arkadaşlar.

İŞTEN ÇIKARILDIĞINI

EVDEKİLERE SÖYLEYEMEDİ

Tabii, bunlar sadece işçilerin iddialarının bir kısmı, daha bir sürü şeyden bahsediyorlar. Geçtiğimiz hafta işçi arkadaşlarımızla konuşmak için buluştuk, yaşananları yer yer gözleri dolarak anlattılar. Hatta, bakın bir işçimiz -burada özellikle fotoğrafını da göstermek istiyorum sizlere- gözü yaşlı, ağlayarak durumunu anlattı. ‘Ben eve, işten çıkarıldığımı söyleyemedim. Sabah işe gidiyor gibi çıkıyorum, akşam sanki işten eve dönüyormuş gibi tekrar evime giriyorum. Ben bunu aileme, anneme anlatamıyorum’ dedi. Bu da ne yazık ki iktidarın kurduğu kölelik düzeninin işçilere gözyaşı olarak yansıması değerli arkadaşlar. Bu gözyaşlarından bu düzeni kuran iktidarınız sorumlu. İşçileri ağlata ağlata işlerinden atan Posco, ‘Bu yolda birlikte yürüyeceği çalışma arkadaşları arıyor’ şeklinde gazetelere ilan vererek yeni işçiler aramaya başladı bile. Peki, bu cesareti nereden alıyorlar? Tabii ki AKP iktidarının emekçileri düşürdüğü vahşi düzenden alıyorlar.

AKP’Lİ VEKİLLER NEDEN SUSUYOR

Biz CHP olarak, Kocaeli'nin vekili olarak her daim hukuksuzlukların karşısında olacağız, her zaman olduğu gibi işçi kardeşlerimizin arkasında değil, omuz omuza yanında yerimizi alacağız. Tam da bu noktada AKP'li Kocaeli vekillerine sesleniyorum: Kocaeli size 7 vekil verdi. Kocaeli size 13 belediye başkanı verdi. Ey 7 vekil, neredesiniz? Neden susuyorsunuz? Neden görmüyorsunuz? Neden sağır ve körsünüz bu emekçilere karşı? (CHP sıralarından alkışlar) 7 vekil verdi size. Ey Kocaeli vekilleri; Cemil Yaman, Sami Çakır, Radiye Sezer Katırcıoğlu, Mehmet Akif Yılmaz, İlyas Şeker, Fikri Işık, Zeki Aygün. Kocaeli'nin iktidar 7 vekili, bu işçileri ne zaman görmeyi düşünüyorsunuz? Sırça köşklerinizden inip ne zaman bu işçilerin yanına gidip de hâlini hatırını sormayı düşünüyorsunuz? Suriyelilerden daha mı kıymetsiz bu işçilerimiz, bu emekçilerimiz? Bu emekçileri görmek zorundasınız, siz Kocaeli milletvekilisiniz, iktidarsınız ve bu işçilerin hakkını hukukunu gözetmek zorundasınız diyorum. Hepinizi saygıyla selamlıyorum.”

Son Güncelleme: 23.11.2017 13:00
Anahtar Kelimeler:
Fatma Kaplan Hürriyet
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner630

banner328

banner599

banner733

banner482