banner674
09 Ağustos 2017 Çarşamba 17:21
Önseçimden çıkarım!
banner668

2009 yılında olduğu gibi 2015 seçimlerinde de partisinin talebini geri çevirmeyen avukat Cengiz Sarıbay il başkanlığına 5 Ekim’de atanmış, daha sonra gerçekleştirilen kongrede il başkanı seçilmişti.

Kentin sevip saydığı bir isim olan Cengiz Sarıbay özellikle diğer siyasi partilerin il başkanlarıyla yaptığı toplantılar ve muhalefet konusundaki yumuşak tavrı nedeniyle eleştirilerin odağında yer aldı.

Gönlünde milletvekilliği olduğunu hiçbir zaman saklamadı.

Lafını kimseden esirgemedi.

Kimseye boyun eğmedi, eyvallah etmedi.

Doğru bildiğinden geri durmayan Cengiz Sarıbay’la iki ay sonra gerçekleştirilecek olan kongre sürecini, milletvekilliği adaylığını ve parti içi sorunları konuştuk.

Bütün sorulara net cevaplar veren, kıvırmayan, lafı dolandırıp siyaset yapmayan Cengiz Sarıbay, olası bir önseçimden rahatlıkla çıkacağını, vekil listesinde yer alacağını ifade etti.

Sarıbay hem genelde hem de yerelde önseçim yapılmasının şart olduğunu söyledi.

*Delege seçimlerine az bir süre kaldı. Parti içerisinde, örgütlerde büyük hareketlilik var. 5 Ekim’de il başkanı olarak atandınız ve daha sonra tek aday olarak girdiğiniz kongrede il başkanı seçildiniz. Önümüzdeki dönem de il başkanı olmak istiyor musunuz? Aday mısınız?

-Bu politikaya biz bugün başlamadık. Dünkü çocuk değiliz. İl başkanı adayıyım demem için şu anda erken. Ancak il başkanı olduğum için şu anda zaten potansiyel bir adayım. Bu konuda, ‘Ben adayım’ diye açıklama yapmama gerek yok.

*İl başkanlığına aday olmanız için henüz çok erken olduğunu ifade ettiniz. Peki ne zaman erken olmayacak?

-Benim aday olmam için ilçe kongrelerinin bitmesi lazım. İlçe kongrelerinde en az 12 ilçenin yarısından fazlasının beni desteklemesi lazım. Bunların içinde merkez ilçe konumunda olan İzmit’in yer alması lazım. Çünkü merkez ilçe desteklemediği takdirde daha önce Selman Yıldırım’ın Yalçın Kuşkan’la düştüğü gibi bir terslik olur ve bu şekilde görülür. Ben bu partinin zafiyete uğramasını hiç istemem. Bu parti bizim partimiz. Türkiye’nin tek ayakta duran, kurumsal kimliği olan siyasi partisi. Şu anda benim ‘Adayım’ diye açıklama yapmam hem dostlarıma hem de yarın öbür gün seçilebilecek olan ilçe başkanlarına saygısızlık olarak geliyor bana.

*Bugünkü yapıyla, mevcut ilçe başkanlarıyla seçim yapılsa peki, Cengiz Sarıbay aday olur mu, destek görür mü?

-Ben bütün ilçelerden destek göreceğimi düşünüyorum. Çünkü hiçbir şekilde hiçbir ilçe başkanıyla benim en ufak bir tartışmam, en ufak bir sataşmam olmadı. Benim il başkanı olarak milletvekillerimle, partimin diğer kurul üyeleriyle, gençlik kollarıyla, kadın kollarıyla bir sürtüşmem olmadı. Ben bunların virtüözüyüm. Ben bir orkestra şefi olarak kendimi gördüm ve görüyorum. Bu saydıklarımın hiçbirisi bana rakip olmadılar. Ben onları rakip olarak görmedim. Bu partiyi nasıl daha iyi yönetebiliriz, nasıl daha iyi yerlere getirebiliriz düşüncesiyle ben arkadaşlarıma yaklaştım. Bu yapıyla ben, ‘adayım’ dediğim zaman, ‘başkanım biz yine beraber yürüyelim’ derler. Ama arkadaşlarım değişebilir. Yeni gelen arkadaşlar farklı gruplar oluşturabilir.

KÜÇÜKKAYA ADAY OLABİLİR

Geçen defa, belli grupların dışında bana destek veren merkez ilçenin de içinde bulunduğu Selman Yıldırım’ın da yer aldığı bir grup bana destek veriyordu. Şimdi onların grubunun ne olacağı henüz belli değil. Sende birkaç defa yazdın. Mehmet Ümit Küçükkaya da il başkanlığını aklından geçiriyor gibi. Bunu kendisi de hissettiriyor. Geçtiğimiz günlerde konuştuk, dedi ki ‘ben aday olursam ilk sizinle paylaşırım’ ama yani görünen o ki bir düşüncesi olabilir. Ben buna saygı duyuyorum. Tabi ki olabilir. Ben de kendi konumumu ona göre ölçer biçerim.

 İl başkanlığının ilk günlerinde İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, Cengiz Sarıbay’ı ziyaret etmiş ve beraberlik mesajı vermişti.

*Ben daha önce dile getirdim; il ile merkez ilçe arasında soğukluk hissediliyor. Sizin il başkanları ile bir araya gelmeniz, Tahir Büyükakın’ı ziyaret etmeni gibi kimi konularda sanırım rahatsızlık var. İl ile ilçe örgütünün arası açık mı?

-Şu an için bir açıklık bence yok. Yani tabi Mehmet arkadaşımız kimi açıklamalarıyla rahatsızlıklarını hissettiriyor. Ben de onu hissettim zaman zaman. Buna dikkat etmesi lazım aslında. Bir memnuniyetsizliği var benim CHP İl Başkanı olarak diğer siyasi partilerin il başkanlarıyla toplantı yapamamdan, Tahir Büyükakın’a ziyarete gitmemden… Mehmet betin açıklamalarında biraz daha seçici olması gerektiğini düşünüyorum. Ben bu konuda özen gösteriyorum ne milletvekilleriyle, ne Mehmet beyle, ne diğer ilçe başkanlarıyla en ufak bir polemiğe, tartışmaya girmem. Her yiğidin bir yoğurt yiyişi var. Şimdi Mehmet bey ilçe başkanı olmak istemez ve yerine gelen arkadaş da der ki ‘Ben Cengiz Sarıbay’ı değil de Küçükkaya’yı destekleyeceğim.’ O zaman bu gibi açıklamalar olabilir. Yani şimdi ilçe başkanı olarak bunun tartışmasına girmek. Gerçi tam olarak girmiyor da, sanki bir rahatsızlığı var gibi.

*Bu rahatsızlık hiç dile getirildi mi özel olarak?

-Yok hayır bir defa bile özel görüşmelerimizde bir rahatsızlıktan bahsedilmedi. Hatta ben sordum, ‘Mehmet bir rahatsızlığın var mı’ dedim. ‘Hayır başkanım, yok’ diyor. Ama sanki varla yok arası bir çizgide ilerliyor. Ben bu sorunun çok büyütülmemesi gerektiğini düşünüyorum. Ben de Mehmet Ümit Küçükkaya da partimizin nasıl daha iyi yerlere gelmesi gerektiği konusunda çalışıyoruz. Bütün gayemiz bu. Ben Küçükkaya’nın samimiyetine inanıyorum.

6-7 VEKİL ÇIKARIRIZ!

*Kocaeli’de milletvekili sayısı 13’e yükseldi. CHP’nin 4 milletvekilini Ankara’ya göndermesine kesin gözüyle bakılıyor.

-Ben 4 değil, 6-7 milletvekili çıkaracağımıza inanıyorum. Bir önceki seçimin altından çok sular aktı. Bizim o dönemde yüzde 25 olan oyumuz şu anda AKP’nin anketlerinde bile yüzde 32-33’lerde görülüyor. Biz Kocaeli’de iyi bir çalışma yaparsak bunu artırabiliriz. Çünkü bizim Kocaeli’de büyük bir potansiyelimiz var. 3 dönem belediyeleri almışız. Birinci parti çıkmışız. 1987’de benim il başkanlığımda birinci parti olmuşuz… İyi çalışarak, birbirimizin pozitif enerjisini çalmadan yola devam edersek neden daha fazla milletvekili çıkarmayalım ki?

*Milletvekili olmak istiyor musunuz?

-Tabi ki istiyorum. İstemiyorum dersem doğru olmaz. Ben politikaya başladığım günden beri belediyecilik bana göre değil dedim ve belediyecilik konusunda hiçbir yere aday olmadım. 2 defa meclis üyesi seçildim. Belediyelerin o yapısı bana ters geldi. 1991’de milletvekilliği için aday oldum. Hep gönlümdedir milletvekilliği. Onurlu bir meslek. Yapabileceğime, başarılı olacağıma inandığım bir alan. Ancak ben ille de milletvekili olacağım diye bir hırs içinde olmadım hiçbir zaman. Olmam da. Partim bana il başkanı olarak ihtiyaç duyarsa il başkanı olarak yoluma devam ederim. Başka bir alanda ihtiyaç duyarsa o alanda yer alırım. Ben bugüne kadar hiçbir göreve hayır demedim. 4 defa il başkanlığı yaptım bu partide. Kimileri atama ile gerçekleşti. Partimin sıkıştığı, insanların il başkanlığından çekindiği dönemlerde verilen görevleri hiç geri çevirmedim ve öne çıktım.

*CHP’de ‘ekip siyaseti’ meşhur bir yöntem. Kimi zaman hizipleşmelere kadar gitse de, hala günümüzde pek çok partili ekiplerle hareket ediyor. Cengiz Sarıbay’ın da bir ekibi var mı?

-Gayet tabi ki arkadaşlarım var. Daha önce desteklerini aldığım dostlarım var. Onlara verdiğim sözlerim var; ‘ben de sizi destekleyeceğim’ diye… Ben partide bugüne kadar bir defa bile ‘Cengiz Sarıbay bana ihanet etti. Benden aldı bana vermedi’ dedirtmedim. Dedirtmeyeceğim de. Benim siyasi davranışlarım, bakış açım, uygulamalarım eleştirilebilir. Ben buna saygı duyuyorum. Eleştirilerin yapıcı ve ileriye yönelik yol gösterici bir durumu olduğunu düşünüyorum. Ama beni kimse ihanetle suçlamasın. Ben bugüne kadar hep adam gibi adam oldum. Bugüne kadar tek bir ilçe başkanına, ‘Şu ismi delege yazar mısın’ demedim. Önümüzdeki seçimlerde de bunu demeyeceğim. Partimin bana ihtiyacı varsa ben buradayım. Delegeler, ilçe başkanları bu ihtiyacı görürse göreve hazırım. Görmezlerse, çekilmesini de bilirim. Defalarca da bunun örneğini sergiledim. Bir arkadaşımız benimle ilgili ‘bulunduğu yerden güç alan’ gibi ifadeler kullanmış. Cengiz Sarıbay olarak ben bu kentte var oldum, güç kazandım. Hiçbir yer bana güç katmadı, ben bulunduğum yerlere güç kattım. Bunun bilinmesini isterim. Baro başkanlığı yapmış, 43 yıldır serbest ceza avukatlığı yapan bir kişiyim. İtibarım en üst seviyede. Ben itibarımı hiç yerlere düşürmedim. Nereden ne güç alacakmışım?

YERELDE VE GENELDE ÖNSEÇİM

*CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan genelde önseçim yerelde ise merkez atamasıyla adayların belirlenmesini talep etti. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

-Tahsin beyin kendi fikridir o. Ben hem genel seçimlerin hem de yerel seçimlerin adaylarının önseçimle belirlenmesinden yanayım. Ben bunu 1989 yılında birebir yaşadım. Herkesin katılımıyla önseçim yaptık ve sadece o genel seçimlerde Kocaeli’de bir ilk defa birinci parti çıktık. Bu da son oldu zaten. Kontenjan milletvekilliğini de o dönem ilk ve son defa çıkarmıştı.

*Önümüzdeki dönem milletvekilliğine aday olursanız önseçimden çıkacağınıza inanıyor musunuz?

-Ben önseçimden rahatlıkla çıkacağımı düşünüyorum. Bu parti her zaman kadir kıymet bilmiştir. Diyelim ki bir delege herhangi bir ismi destekliyor. O delege desteklediği isme oy verirken aklının bir köşesinde, ‘Cengiz Sarıbay da bu parti için iyi işler yaptı’ diyerek bir oyunu da bana verecektir. Ben bugüne kadar hiçbir partilimi ötelemedim. Telefonlara cevap verdim, ziyarete gelenleri kabul ettim. Herkesle irtibat kurdum. Bu herkesim tarafından bilinen bir durum…

*Sizden önce partide pek çok kişi il başkanlığı yaptı. Hemen hemen hepsi milletvekilliğine aday olmasına rağmen listelerde kendisine yer bulamadı. Bunu doğru buluyor musunuz?

-İl başkanlığı yapmak kolay iş değil. Bu partiye hepsi emek verdi. Cevdet Barış da emek verdi, Rıdvan Alkan da emek verdi, Yalçın Kuşkan da emek verdi. Bunların hepsi milletvekilliği analarının ak sütü gibi helal olan kardeşlerim, arkadaşlarım, başkanlarım. Ben bu isimlerin başkanlıklarını da yaptım. Ancak bakın eski il başkanı arkadaşlarımızın bir kısmı şu anda partide yoklar. Ben buna çok üzülüyorum. Bakın ben milletvekili adayı oldum, 6. sırada yer aldım. 1991 yılındaydı bu. Seçilemedim. Fakat bu partiden hiç kopmadım. 2009 yılına kadar partide hiçbir göreve aday olmadım. Fakat 1991 yılından itibaren bu partinin il kuruluna, ilçe kurullarına, kadın ve gençlik kollarına hem manevi hem de her ay maddi katkı sundum. 2009 yılında il başkanlığı seçimini kaybettim ancak yardımlarımı kesmedim. Ben bu partide değil sadece İzmit’in, kentin bir aile büyüğü olarak görüyorum. Keşke bütün eski il başkanlarımız aynı tavır içerisinde olsalar. O zaman bu parti çok çok daha güçlü olabilirdi. Aslında burada da önseçimin önemi ortaya çıkıyor. Uzun süre il başkanlığı yapıyor, zor bir süreçten geçiyor ve milletvekili adayı oluyorsunuz. Genel merkez ön seçim yapsa, seçim sonrasında kabul edeceksiniz aday olmasınız da ve partiden kopmayacaksınız. Ancak merkez atamasında kendinize yer bulamadığınızda içinizde bir kırgınlık olabiliyor. Bu gayet doğal ve anlaşılabilir bir şey.

*2 senedir il başkanı olarak görev yapıyorsunuz. Bu süreyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

-Ben seçilmeyi bugüne kadar çok arzuladım. Çünkü 1988’de seçimi kaybettim. 2009’da atandım, seçime girdim yine kaybettim. Bu defa seçilerek kendimi bir defa aklamış oldum. Seçilen bir il başkanı olmayı çok istiyordum. Bu benim hakkımdı aslında. Neden hakkımdı? Bu partiye çok emek vermiş, partiden hiç kopmamış, partinin aleyhine hiç çalışmamış, partinin pozitif enerjisini hiç düşürmemiş, hiçbir kimseyle kişisel sorunu olmayan bir isimim. Bu partide seçilmiş il başkanı olmalıydım ve oldum. Bütün delegasyona teşekkür ediyorum. O gün karşıma bir aday çıkmadı. Demek ki partinin muhalifleri bile benim adaylığımı olumlu gördü. Bu sebeple karşıma bir aday çıkmadı. Yoksa aday çıkabilirdi, seçimi de alabilirdi. Bu gayet doğal bir şey.

YOĞUN BİR DÖNEM GEÇİRDİM

Bizim ülkemizde seçimler 4 – 5 senede bir olur normalde. Biz 2 yıllık dönemimizde 2 seçim ve bir de referandum geçirdik. 25 gün süren bir adalet yürüyüşü gerçekleştirdik. Benim için yürümedi diyenler oldu. Kocaeli’nin tamamını, Ankara’da 2 ayrı periyotu ve Bolu’da da bir periyotu yürüdüm. Partimizin bir organizasyonuna destek vermememiz beklenebilir mi? Biz emekçiyiz. Seçim olmayan, olaysız bir dönemde il başkanlığı yapmak kolay. Yan gelip yatarsın, görev sürenin geçmesini beklersin. Biz öyle yapmadık. Emeğimizi ortaya koyduk. Boş bir dönem geçirmedik. Özellikle il binamıza çok emek harcadık.

*CHP’nin uzun yıllardır il binası yoktu. Şimdi bir binaya sahipsiniz. Çok para harcadığınıza dair yorumlar yapıldı. Ne düşünüyorsunuz bu konuda?

-İl binasının mobilyalarına 900 bin lira para harcadığımız yazıldığı çizildi. Bu doğru değil. Biz tefrişata toplam 160 bin lira para harcadık. 1.5 milyon liralık harcamanın çok büyük bir bölümü inşaat çalışmalarına harcandı. İçerideki odaları ve toplantı salonlarını kendi istediğimize göre yaptırdık. Bugün bu binanın partimize kazandırılması büyük bir adım. Biz partimize bir sermaye yaratmış olduk. Bizden sonra göreve gelenlerin elinde artık bir değer olacak. Bizden sonra göreve gelen arkadaşlar da destek bulursa bu bina değerinde satılır ve üzerine eklenen para ile 3-4 katlı daha iyi bir yer satın alınır. Keşke bizim elimizde de böyle imkan olabilseydi. O zaman biz daha iyisini alır, daha iyisini yapardık. Düşünsenize yarın öbür gün cumhurbaşkanlığı bir açıklama yaptı ve siyasi partilere yardımı kestiklerini söyledi. Nasıl ödeyeceğiz biz kirayı? Her ay 3-4 bin lira kira derdinden kurtuldu parti. Bu bile başlı başına büyük bir adımdır. Birkaç fanatik partili, kendilerinden olmayan her şeyi eleştiriyorlar. Bırakın onlar eleştirmeye devam etsin.

Son Güncelleme: 10.08.2017 09:55
Anahtar Kelimeler:
Cumhuriyet Halk Partisi
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sercan demircan 2017-08-10 01:48:35

Allah için söyle ozaman il başkanı olarak ne yaptın ne işe yaradın kocaeliye ne faydan dokundu her şeyden önce chp yene faydan dokundu ne yaptın da şimdi milletvekili olacaksın olacaksında senden o zaman ne fayda göreceğiz bir haydarakar bir fatma hanım senden çıkmaz bence bu duygularını göm

banner672

banner673

banner354

banner630

banner328

banner670

banner671

banner599

banner482