banner598
banner608
banner654
07 Aralık 2015 Pazartesi 11:59
Onay: Yolsuzluk yapmayanı kovuyorlar
banner610

Dilovası, nam-ı değer kanser ovası…
Bu ismi öyle durduk yerde almadı bu ilçe. Hava kirliliğine bağlı olarak, kanserli hasta ve kanserden ölenlerin sayısının en yoğun olduğu ilçedir Dilovası. Ağır sanayi ile yerleşim yerlerinin iç içe bulunduğu bu ilçede, çözüm üretemeyenler yıllardır iktidar. Hatta bırakın çözüm üretmeyi, kimyasal depolama tanklarını, çöp sahalarını yerleşim yerlerinin içine kadar sokan da onlar.

Firmalara ruhsat vererek sağladılar bunu. Kamuoyunda, Dilovası halkının 1 Kasım’da AKP’ye cephe alacağına yönelik bir algı vardı ama gelin görün ki çevre eylemlerinin yapıldığı mahallelerde dahi AKP, birinci parti çıkmayı başardı.

Peki, Dilovası halkı sorunlarına çözüm bulmak yerine, sorunlarını daha da artırdığını söyledikleri AKP’ye neden oy vermeye devam ediyor?

Bu soruya, Dilovası’nın sorunlarına eğildiğimiz için gazetemizi ziyaret eden HDP Dilovası İlçe Başkanı Kamuran Onay cevap verdi. Onay’ın iddiaları gündemi sarsacak türdendi. Onay, AKP’li belediyenin insanların gecekondu yapmasına izin verip, ‘biz olmazsak bunları yıkarlar’ şeklinde kurnazlık yaptığını, müteahhitlere Büyükşehir Belediyesi’nce ceza kestirip, ‘bize oy verirseniz cezanızı sileriz’ dediğini öne sürdü.

Dilovası’nın rant ilçesi haline de geldiğini iddia eden Onay, “Dilovası belediyesinde yolsuzluk yapmayanı kovuyorlar, çalmayanı belediye başkanı yapmıyorlar” dedi.
Onay, “Dilovası’nın çocuğu” diye hitap ettiği Dilovası Belediye eski Başkanı ve 1 Kasım’da AKP Kocaeli Milletvekili olan Cemil Yaman’ın da mevcut belediye başkanı Ali Toltar’ın da yaptığı yanlışlardan söz ederken, yakınlarına verdiğini öne sürdüğü ihalelerden, işlerden de bahsetti.

Onay, Ali Toltar’ın diplomasının çakma olduğunu iddia ederek, “Şimdi de çıkmış belediyenin önündeki yolu tek yönlü yapmaya çalışıyor.
Tüm sorunlar bitti de şimdi orası kaldı. Ama yarın iktidar elden gittiğinde kaçmak için yol yapmaları lazım tabii. Bu yolu yaparken her yanı köstebek yuvasına çevirdi.
Hani yaptıklarıyla diplomasının çakma olduğunu ispatlamaya çalışıyor gibi” dedi.

Onay’ın üzerinde durduğu bir diğer nokta ise Dilovası’nın IŞİD ve uyuşturucu tacirlerinin yuvası haline geldiğiydi. Dilerseniz, ziyaret sırasında Dilovası’na ilişkin gerçekleştirdiğimiz söyleşimize geçelim…
 

BEL ALTI SİYASET YAPIYORLAR

Fatih Mahallesi’nde yer alan Adatepe’de, yeşil alanı katlederek kimyasal depolama tanklarını mahallenin yanı başına kuran-kurmak isteyen firmalara karşı halkın yürüttüğü eyleme destek verdiniz? Sonuç itibariyle bu çalışmalar mahkeme kararıyla durduruldu. 1 Kasım genel seçimlerinde bu size oy olarak dönmedi. Ne düşünüyorsunuz?


Sadece Adatepe’de değil, öncesinde de Orhangazi ve Mimar Sinan mahallelerinde çöp eylemimiz oldu. Her ikisinde de başarıya ulaşıldı. Davalar kazanıldı. Bu bizim için zaten bir kazanımdı. Oy kapmak uğruna halka destek olmadık biz. Halkın mağduriyetinin giderilmesi için mücadele ettik. Bu eylemlerde, bugün iktidar olanlar yoktu.

Sizlerin de destek verdiği eylemlerde AKP aleyhine halkın attığı sloganlar vardı. Özellikle Cemil Yaman ve Ali Toltar hedefteki isimlerdi. Cemil Yaman, artan AKP oyları ile Meclis’e gitti. Sizce AKP, nasıl oldu da onca tepkinin olduğu bir yerde birinci parti çıktı?

Dilovası’nda iki kutuplu bir halk kitlesi var. Güneydoğu Anadolu bölgesinden gelen halk, diğeri Karadeniz bölgesinden gelen halk. Ortak özellikleri, Dilovası’nın gerçek sahibi olduklarını düşünmemeleri. Yani devletin yerini işgal ettiklerini sanıyorlardı. 2006 yılında halkta bilinç oluşmaya başladı ama kurnazca siyaset yapanlar yüzünden bu tam oluşamadı. Yerel iktidar halkın gecekondu yapmasına izin verdi, onları kendisine bağımlı kıldı. Yani ‘biz iktidara gelmezsek bu gecekondular yıkılır’ korkusu aşıladı halka. Çocukları okumaya başladı bu halkın, o çocuklar büyüklerine yol gösterir derken, bir baktık ilkokul mezunu büyükleri, onları yönlendiriyor. Başka konularda ailesini dinlemeyen gençler, siyasi konularda dinliyor. Din konusu var bir de. Adam tefecilik yapıyor, Müslümanım diyor. Müslüman olunca AKP’ye oy verilmesi gerektiğini düşünüyor. CHP’ye dinsiz parti diyorlar ama CHP de bölgede 8 bin oy alıyor. Bu da ayrı bir tezat. İşte Dilovası’nda böyle bir yapı var. İnsanların bu hallerinden yararlandılar. Mesela 3 bin kişi sosyal yardım alıyor belediyeden. ‘Eğer oy vermezseniz yardım alamazsınız’ diyorlar. Ayrıca evlerin önüne AKP’li firmalarca ytonglar indirilmiş, halkın gecekondu yapması için. Müteahhitlere sandıklarından oy çıkmaması halinde iş vermeyeceklerini söylüyorlar. Belli işletmelere Büyükşehir Belediyesi ceza kesiyor, Dilovası Belediyesi ve Dilovası çocuğu (Cemil Yaman) gidiyor, ‘bu cezayı sildiririz ama bize oy vereceksiniz’ diyor. Sivil toplum kuruluşları AKP ile iç içe. Aşiretlerden oluşan bir ilçe olduğu için adam belediye başkan yardımcısı oluyor, STK’larla göbek bağı kuruyor. Onurlu davranan insanlar ise işle, aileleri ile tehdit ediliyor. Kısacası AKP bu seçimi ekonomik anlamda şantajlarla aldı. Bel altı siyaset yaptılar.

“KAFİR OLURSUNUZ” DENDİ

Peki, muhalefet olarak sizler elinizden geleni yaptınız mı?

Temel kaybın sebebi bu saydıklarım ancak halkı eleştirme gibi bir durumumuz yok. Önce dönüp kendimizi eleştiriyoruz, nerede eksik yaptık. Herkese ulaşabildik mi? Medya gücünü elinde tutan AKP’nin, basın yayın yoluyla ulaştığı yerlere bizzat ulaşabilmemiz gerekiyordu. İki haber yaptı diye gazetecilerin ölümle tehdit edildiği bir yerde yarıştık. HDP’ye oy verilmesi halinde insanlara kafir olacakları söylendi. Mesela AKP bir çanta dağıtmış, içinde kahve, balon ve 7 sayfalık künyesi olmayan, kim tarafından oluşturulduğu bilinmeyen bir gazete. HDP ile CHP’yi yan yana getirmişler montajla. Kafalarına göre işlemişler. Seçim kuruluna başvurduk, kurulda AKP’nin üyesi bile toplatılsın dedi. Elimizden geleni yaptık ama daha fazlasını yapabilirdik.


YOLSUZLUK YAPMAYANI KOVUYORLAR


Zaman zaman Dilovası’nda yolsuzlukların yapıldığını iddia ediyorsunuz. Ayrıntı verir misiniz?

Saymakla bitmez ki. Dilovası Belediyesi’nde yolsuzluk yapmayanı kovuyorlar, çalmayanı da belediye başkanı yapmıyorlar. Orhangazi ve Mimar Sinan mahallelerinde çöp eylemi yaparken hafriyatları AKP İlçe Başkan Yardımcısı Fazıl Korkmaz’ın sahibi olduğu Korkmaz Hafriyat taşıdı. Adatepe’de hafriyatı taşıyan Artut Nakliyat ise Belediye Başkanı Ali Toltar’ın amcasının oğlunun şirketiydi. Mesela belediye tarafından Özalpler firmasına 5 yıllığına 37 trilyonluk ihale verildi. Belediyenin taşeronları bu firmanın. Maaşlar geciktiriliyor bu firma tarafından. Bu firma ile Ali Toltar’ın ortaklığı var. Hiçbir savcı çıkıp da Özalpler bu adamın akrabası demedi. Sadece bizim yaptığımız eylemlerle Solventaş durduruldu. Adam yakınına çok rahat ihale veriyor. Şeffaf bir belediyecilik anlayışı yok. Mesela Ali Toltar’a hırsız diyorsun zoruna gitmiyor, diplomasının sahte olduğunu söylüyorsun çıldırıyor.

 

Belediyenin 1 aylık gelir giderini meydandaki dev ekranda her ay açıkla diyoruz yanaşmıyor. Ayrıca Dilovası çocuğuyum diyen Cemil Yaman, ilçe için 250 milyon lira harcadıklarını söylüyor, göster nereye harcadın diyoruz, kızıyor. Pek çok fabrikadan rüşvet almış Dilovası çocuğu. Okumuş, hukuk fakültesi bitirmiş avukat bile işe gitmeden belediyeden para maaş alıyor. Onun gibi niceleri var bu şekilde maaş alan. Dilovası’nın temelinde hukuksuzluk var. Ali Bey gidecek, başkası gelecek, kendisi de biliyor. Cemil Yaman gibi onu da ihtiyaç anında kullanacaklar.

Diploması çakma derken?

Evet, Ali Toltar’ın diploması çakma. Keza bunu ispatlamak için elinden geleni yapıyor. Mesela, belediyenin önündeki çift yönlü yolu, tek yön yapmak için her yeri kazdırdı. İlçenin tüm sorunları bitti, bu kaldı. Tabii iktidar ellerinden gidince kaçmaları için yol gerek o da halklı. Ama bu yapılan yolda araba ile gider, helikopterle dönersiniz ancak (!) Yağmur yağıyor mesela karşıya geçmek için kayık tutmanız gerekiyor (!) Ha bir de mesai saatini bir günde 36 saat yazanlar var, ya bir gün zaten 24 saat. Dilovası’nın bugün girişi bile yok. Toltar, diplomasının sahte olduğunu ispatlamak için elinden gelen her şeyi yapıyor anlayacağınız.

MECLİS ÜYELERİNİ AŞİRETLER BELİRLİYOR

Belediye meclisinin işleyişi nasıl? Üyeleri hizmet üretilmesi, başkanın denetlenmesi anlamında yeterli buluyor musunuz?

Meclis üyelerinin eğitim düzeylerine bir bakın. Bunları aşiretler belirliyor. Sadece el kaldırıp, indiriyorlar. Çevreci meclis üyesi yok, ne istediğini bilen üye yok. Halka açıklık yok, halk kendilerine ulaşamıyor. Halk, belediye başkanı ile de görüşemiyor. Şimdi çıkmışlar, göstermelik olarak halk günleri yaptıklarını söylüyorlar. Oraya da kendilerine oy verenleri topluyorlar. Halk günü yok, rant günü var. Bizler gidiyoruz, başkanın işi olduğu söyleniyor, görüşemiyoruz.

EYLEM SIRASI AKP’DE

Dilovası, kanser ovası olarak biliniyor. Sizler de eylemlere öncülük ettiniz çoğu zaman. Bu sorunların çözümü için eylemleriniz sürecek mi?

Biz eylem yapıyoruz, mahkeme karar veriyor, proje iptal oluyor, Bakan Fikri Işık ve Milletvekili Zeki Aygün, bu yerlere gidip, bu sorunu çözeceklerini ifade ediyor. Zaten sorun çözülmüş, biz çözdürmüşüz. Bu saatten sonra eylem yapmak bizim işimiz değil, AKP’nin işi. Sorumlulukları arttı. Dilovası çocuğunun Kömürcüler OSB’nin üzerine gidip bu sorunu çözmesi gerekiyor. Yükü ağır olan onlar ancak samimiyetle bize geldiklerinde çözüm önerisi sunacağız. Dilovası’nın yaşanabilir bir yer olması için siyasi risk alarak bunu yapacağız. Yeter ki çözüm üretsinler. Oy kaybetsek de bu Dilovası’ndan önemli değil.

BOMBA PATLASA AKP YAPMIŞ SAYILIR

Çevre sorunlarıyla boğuşan Dilovası’nda bir de IŞİD terör örgütü mensuplarının yetiştirildiğine dair iddialar dünya gündemine kadar düşüyor. Bunlar gerçeği yansıtıyor mu?

Yansıtıyor tabii ki. Dilovası’nda IŞİD’çiler resmen cirit atıyor. Emniyete, kaymakamlığa sesimizi duyuramadık. Yarın bir gün benim ilçe kongremde bu IŞİD’çiler bomba patlatsa AKP patlatmış sayılır. Bizim IŞİD konusunda AKP’yi sorumlu tutmamızın sebebi bu, hiçbir şey yapmamaları. Dilovası’nda resmen IŞİD’e militan toplanıyor.

Dilovası’nda diğer bir önemli sorun uyuşturucu mu?

Evet. Burada uyuşturucu satışı oldukça ciddi seviyelerde. Emniyete, kaymakamlığa ihbarda bulunuyoruz, direk adres veriyoruz. Risk alıyoruz. Ama buna rağmen hiçbir şey yapılmıyor.
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482