banner729
banner598
23 Kasım 2017 Perşembe 11:19
Milletvekilleri POSCO için birbirine girdi!
banner728

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) dün akşam gündem POSCO’ydu. CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, bugün sabahın ilk ışıklarına kadar süren meclis oturumunda POSCO’yu konuştu. Akar’ın konuşması sık sık AKP’li vekiller İlyas Şeker ve Zeki Aygün tarafından kesildi. POSCO işçilerine destek isteyen, işe alınacak kişilerin bile AKP il ve ilçe teşkilatlarında belirlendiğini ifade eden Haydar Akar’ın sözlerine karşılık Zeki Aygün sorunun cumartesi günü çözüleceğini ifade etti. İlyas Şeker ise “AKP’de işe alınacaklar belirlenmedi. AKP işe alınacaklara karışmaz” diyeceğine, “Ben kimseye referans olmadım demekle yetindi.

İşte sabah saat 05.00’e kadar devam eden o tartışmalar;

HAYDAR AKAR (Kocaeli) - Evet Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; artık finale geldik, bundan sonra bir madde kaldı. Kusura bakmayın, bir kısmınızı yataklarınızdan kaldırdık, getirdik ama olaya pozitif tarafından bakarsanız, en azından…

ZEHRA TAŞKESENLİOĞLU (Erzurum) - Biz hep buradaydık. Sizinkiler yok ortada.

HAYDAR AKAR (Devamla) - Ya, olaya pozitif tarafından bakarsanız, en azından yarın sokağa çıktığınızda -bugün uyuyacaksınız muhtemelen- vatandaş size sorduğunda bu kanunu, bu kanun konusunda gayet donanımlı bir şekilde cevap verebilirsiniz, pozitif tarafından bakarsanız.

AYŞE SULA KÖSEOĞLU (Trabzon) - Kayıtlara geçsin, CHP'den 8 milletvekili var burada.

HAYDAR AKAR (Devamla) - Sevgili arkadaşlar, kanunu çıkarmak, yasama görevi Hükûmetin ve iktidar partisinin görevidir.

YUSUF BEYAZIT (Tokat) - Yasama, Meclisin görevidir.

HAYDAR AKAR (Devamla) - CHP'den 10 taneyse sizden 200 tane milletvekili eksik.

Sevgili arkadaşlar, kentimde bir olay yaşanıyor. Bugün yine kentimin milletvekillerinden Fatma Kaplan Hürriyet konuyu dile getirdi; POSCO diye bir fabrika, çelik haddeleme, soğuk haddeleme tesisleri olan, aslında Türkiye'deki paslanmaz çeliği üreten tek fabrika bu. 2011 yılında 300 milyonluk bir yatırımla kuruldu, 2013 yılında üretime geçti. Gerçekten de Türkiye'nin ihtiyacı olan paslanmaz çeliği üreten bir fabrika. O dönemde, sıcak haddeleme yapılacak düşüncesiyle ciddi şekilde de karşı çıkmıştık bu yatırıma çünkü sıcak haddeleme, İzmit'in merkezinde kurulan bu fabrika çevreye müthiş zarar verecekti ama soğuk haddeleme yapılıyor. İhtiyaç var mı? Vardı. Bugün yaklaşık 420'ye yakın işçi kardeşimiz çalışıyor. O gün, 2013 yılında oraya işçi alınırken yani fabrika kurulup faaliyete geçerken o işçi kardeşlerimizin AKP'nin il başkanlıklarından ve ilçe başkanlıklarından yapılan listelerle alındığını çok iyi biliyorum, çok iyi biliyorum.

ZEKİ AYGÜN (Kocaeli) - Haydar yapma, sen bari yapma bunu!

HAYDAR AKAR (Devamla) - Çok iyi biliyorum. Bugün oradan atılan 80 tane, 90 tane işçi kardeşimizin de yüzde 70'inin, yüzde 80'inin sizin partinize oy verdiğini de biliyorum, kendileri de bunu itiraf ediyorlar. Şimdi yapılması gereken şu... Ne yapmışlar bunlar? Yüz kızartıcısı suçtan dolayı atılmışlar, tazminatsız, ihbarsız işten atılmışlar. Yaptıkları tek suç, hepimiz yasama görevini yerine getirerek sendikal hakların daha iyi kullanabilmesi ve işçilerin bu hakkı edinebilmesi için burada kanunlar çıkartıyoruz ve bu kanunlar gereği sendikalı oldukları için, sendikalı olma başvurusu yaptıkları için bu kardeşlerimiz bu soğuk kış günlerinde işten atıldılar. Tek suçları sendikalı olmaktı fakat sendikalı olmak kayıtlarda atılış gerekçesi olarak yazılmıyor, "Atılması yüz kızartıcı suçtan dolayı." diyor. Bakın yüz kızartıcı suçtan dolayı atıldığı zaman bu arkadaşlarımız, bu kardeşlerimiz ihbar tazminatı da alamıyor, kıdem tazminatı da alamıyor. Açıldığı tarihten beri çalışan insanlarımız var.

Şimdi, benim kentimin çok saygıdeğer milletvekillerine, iktidar milletvekili arkadaşlarıma sesleniyorum: Ben muhtemelen yarın ya da cuma günü bu arkadaşlarımı ziyaret edeceğim. Birlikte ziyaret edelim. Bu, kanun tanımaz Koreli ve Türk ortağına da haddini bildirelim diyorum. Bu sadece bizim görevimiz değil, hepimizin görevi. Yarın sizin başınıza, çocuklarınızın başına gelmezse bile eşinizin, dostunuzun çocuklarının başına gelir. Sendikalı olmak bir haktır ki sendikalı olmanın faydalarını da kurumsal sendikalı olan firmalarda görüyoruz zaten. İş kazalarının en az olduğu, asgari ücretle köle gibi çalıştırılmadığı, saatlerce, mesaisi dışında fazla çalıştırılmadığı, izin hakkını kullanabildiği, bütün haklarını kullanabildiği bir ortamı yaşayan işçi kardeşlerimiz sendikasız tesislerde iş kazalarına maruz kalıyorlar, uzun çalışma sürelerine maruz kalıyorlar. Bu da kanunen kendi haklarıdır. Gelin, hep birlikte, özellikle iktidar partisi milletvekili, benim kentimin milletvekili arkadaşlarıma sesleniyorum.

ZEKİ AYGÜN (Kocaeli) - Haydarcığım, merak etme, takip ediyoruz.

HAYDAR AKAR (Devamla) - Bu işi hep birlikte düzeltelim diyorum. Evet, cumartesi günü, muhtemelen cuma günü ziyaret edeceğim, Zeki Bey sizi de bekleriz, kaçmayın, gelin. Diyorum, bir kez daha söylüyorum: Orada çalışan arkadaşlarımın, atılan arkadaşlarımın yüzde 70'i Ak Parti'ye oy vermiş, listeler Ak Parti tarafından…

YILMAZ TEZCAN (Mersin) - Hangi sendika, hangi sendika?

HAYDAR AKAR (Devamla) - Sendika önemli mi?

YILMAZ TEZCAN (Mersin) - Ama "Ak Parti'ye oy verdi." diyorsun, sendikayı da… Hayır, çelişiyorsunuz yani.

HAYDAR AKAR (Devamla) - Evet, bakın, hangi sendikaya üye olduğu önemli değil, niye bunu soruyorsunuz? AK PARTİ ilçe başkanlıklarında, il başkanlıklarında yapıldı listeler, işe girecek listeler; bir tane bizim önerdiğimiz arkadaşı almadılar oraya. Bunu bir arkadaşınız, bir milletvekili arkadaşınız olarak söylüyorum.

İLYAS ŞEKER (Kocaeli) - Benim referansımla giren hiç olmadı oraya.

HAYDAR AKAR (Devamla) - Ya, kötü bir şey söylemiyorum arkadaşlar, gelin, bu arkadaşlara yardımcı olalım diyorum, bu arkadaşların işe dönmesini sağlayalım. Bu arkadaşlar bir suç işlemediler, yaptıkları tek şey sendikalı olmak için müracaat etmekti, bunu yaptılar. Bu arada, bakın, bunun kuruluş aşamasında… Bu fabrikanın kuruluş aşamasında çok ilginç şeyler de oldu. Kent kamuoyu gerçekten karşıydı, bütün gazeteler, yerel gazeteler karşıydı bu fabrikanın kurulmasına. Daha sonra, Ak Parti büyükşehir belediye başkanlığında bir basın danışmanı bir organizasyon yaptı ve bunları, bütün gazetecileri, köşe yazarlarını, gazete sahiplerini, genel yayın yönetmenlerini Kore'ye getirdi, bir gezi düzenlediler, bu gezi dönüşünde de bu fabrikanın kentimize kurulması konusunda müthiş bir lobi yaptılar. Evet, fabrika kuruldu, üretime geçti, Türkiye'nin dövizle satın aldığı ürünleri Türkiye'de üretmeye başladı ama kardeşlerimizi, çocuklarımızı da 1.400 lira asgari ücretle köle gibi çalıştıran zihniyetle yoluna devam etti. Gelin, hep birlikte buna "dur" diyelim, bu kardeşlerimizin geri dönüşünü sağlayalım ve onlar da bize duacı olsunlar diyorum. Hepinize teşekkür ediyorum sabırla dinlediğiniz için.

ZEKİ AYGÜN (Kocaeli) - Sayın Başkanım, Sayın Akar konuşurken "AK PARTİ'nin Kocaeli Milletvekili kaçtı." diye sataştı, kaçmadım, buradayım.

BAŞKAN - Peki. Buyurun. İki dakika Sayın Aygün.

ZEKİ AYGÜN (Kocaeli) - Sayın Başkan, değerli arkadaşlar; ben de hepinizi böyle güzel bir sabahta selamlıyorum. Şimdi ilimizde vuku bulan bir hadise, POSCO fabrikası. Evet, bunun kuruluş safhasını da güzel anlattı. Sıcak haddeleme değil soğuk haddeleme yapıyor. Baştan herkes karşı çıkmıştı, daha sonra fabrikanın yenisi yapıldı. Bunun doğru olduğunu bütün basın gördü ve buna karşı çıkmadılar. Şimdi, bir sosyal olay oldu. Bu sosyal olayın üzerine arkadaşlarımız gerçekten çok duyarlı bir şekilde gidiyorlar, kendilerine çok teşekkür ediyoruz.

Tabii, biz kaçmadık, buradayız ve bu olayı başından beri takip ediyoruz ve hem Bakanlık düzeyinde hem müfettişlik düzeyinde, valilik düzeyinde ve bizim de takibimizde; mutlaka çözülecektir. Bu olaylar her zaman yaşanıyor işçi işveren arasında. Bu bizim takibimizde ama siz her yerde bunları konuştuğunuz gibi bizim sizin gibi konuşma şeyimiz olmuyor.

HAYDAR AKAR (Kocaeli) - Niye?

ZEKİ AYGÜN (Devamla) - Çünkü biz işi çözmek için gidiyoruz. (AK PARTİ sıralarından "Bravo" sesleri, alkışlar) Sizin gibi basın üzerinden veya fabrikanın önünde şov yaparak değil, işin üzerine giderek çözüyoruz.

Onun için, burada bu işi polemik yapmaya gerek yok, konu hepimizindir. İktidar bugüne kadar on beş yıldan beri bu ülkenin sorunlarını çözdüyse bundan sonra da bu tür sorunları çözecek kabiliyettedir ve biz buradayız onu da merak etme.

Cumartesi günü de ben arkadaşlarla beraber buluşacağım ve konu üzerinde kendilerinin de görüşünü alıp işverenle de görüşüp bu işi tatlıya bağlayacağımıza emin olabilirsin, gönlün rahatlıkla uyuyabilirsin. Sana iyi uykular diliyorum.

HAYDAR AKAR (Kocaeli) - Sayın Başkan…

BAŞKAN - Sayın Akar…

HAYDAR AKAR (Kocaeli) - 69'a göre sataşmadan…

BAŞKAN - Sayın Akar, gerekçesini söyleyin, usulen…

HAYDAR AKAR (Kocaeli) - Şov yaptığımızı, fabrika önlerine giderek şov yaptığımızı ifade ettiler.

BAŞKAN - Buyurun, iki dakika.

HAYDAR AKAR (Kocaeli) - Evet, Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; bu, Kocaeli kentinde yaşanan ilk olay değil. Kocaeli, bir sanayi kenti herkesin bildiği gibi. Kocaeli'nde çalışan işçilerin yüzde 44'ü asgari ücretle çalışıyor ve çok sıklıkla bu problemi yaşıyoruz.

Zeki Bey bugün evet teşekkür ediyorum, buraya geldi ilgilendiğini söyledi ama şimdiye kadar hiçbir olayla da ilgilendiğini görmedim. Evet, biz fabrika önlerine gidiyoruz işçi kardeşlerimizle de beraber oluyoruz, sendikalarına da gidiyoruz işçi kardeşlerimizle beraber oluyoruz.

İLYAS ŞEKER (Kocaeli) - Sen görüntü vermek için gidiyorsun.

HAYDAR AKAR (Devamla) - Aynı zamanda işverenle de konuşuyoruz.

İLYAS ŞEKER (Kocaeli) - Görüntü vermek için gidiyorsun çözüm için değil!

HAYDAR AKAR (Devamla) - İşverenle de konuşuyoruz, elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.

Aslında kanunu uygulayıcı olan iktidar partisidir, iktidar partisi milletvekillerinin buna sahip çıkmasıdır. Bu olayda sahip çıkmalarını doğru buluyorum. Eğer Zeki Bey de şov yapmak istiyorsa… Ben şov yapmam. Daha fabrikaya da gitmedim henüz, çünkü buradaydık, çalışıyoruz. Eğer yatmaz, uyumazsa birlikte gidebiliriz; oradaki işçi arkadaşlarıma bu kürsüde anlattıklarını anlatır ve bu işi de beraber çözebilirsek mutlu olurum ben bu işten. Ama bir olaya da ilk defa tanıklık etmekten de ayrıca mutlu olurum çünkü şimdiye kadar hiç sahada yoklardı. (CHP sıralarından alkışlar) Hiçbir işçinin -atıldığında- karşısında ben AKP'li bir milletvekilini onlarla dertlerini paylaşırken görmedim, görmedim benim kentimde.

İLYAS ŞEKER (Kocaeli) - Haydar, seni ben hiç görmüyorum, yapma böyle ya.

HAYDAR AKAR (Devamla) - Evet, İlyas Bey…

İLYAS ŞEKER (Kocaeli) - Hiçbir yerde görmüyorum seni, Allah aşkına ya.

HAYDAR AKAR (Devamla) - Beni? Beni görmüyorsun? Bravo, teşekkür ediyorum.

BAŞKAN - Sayın Akar, lütfen konuşmanıza devam edin.

HAYDAR AKAR (Devamla) - Evet…

İLYAS ŞEKER (Kocaeli) - Haydar, seni kendi memleketin Derbent'te bile göremiyorum, bırak Kocaeli'yi.

HAYDAR AKAR (Devamla) - Harikasın vallahi ya, bravo!

İLYAS ŞEKER (Kocaeli) - Nerede? Göremiyorum.

HAYDAR AKAR (Devamla) - Kocaeli'ye gidelim, 7 AKP milletvekili toplamından fazla görünür olduğumu herkes söyleyecektir.

BAŞKAN - Sayın Akar, konuşmanıza döner misiniz lütfen.

HAYDAR AKAR (Devamla) - Hepinize saygılar, sevgiler sunuyorum. (CHP sıralarından alkışlar)

BAŞKAN - Teşekkür ederim. Kocaeli iline ve ilçelerine de sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz Genel Kurul olarak.

 

Son Güncelleme: 23.11.2017 12:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yatırımcı Bilgi Merkezi – YABİMER 2017-11-24 14:13:48

Yatırım demek istihdam demek. İstihdam ise ancak yeni yatırımlarla desteklenirse kalıcı olur. Kocaeli gibi güzel bir memlekete yatırım yapmak istihdama katkı sağlamak istiyorsanız aşağıdaki linki inceleyin derim. Tüm kurumlardan sahibinden ayrıca hazineden uygun yatırım fırsatlarını göreceksiniz çok fazla ödemeden yatırımlarınıza başlangıç yapabilirsiniz. Ayrıca yabancı yatırımcılar içinde haritadan bulma özelliği çok etkin. https://kralilan.com/haritada-ara

Avatar
haluk 2017-11-24 07:59:40

Zeki aygun bu isi cozecekmis gorecegiz bakalim cozecegiz deyipte bu isi cozmesse o zaman yalancinin dik alasi olur onuda buradan millet olarak soyluyoruz.Cozerse basimizin taci tersi olursada soz verdigi halde isci kardeslerimizi kandirmis yalanci bir adi olur.

banner354

banner630

banner328

banner599

banner733

banner482