banner598
banner608
banner654
02 Kasım 2015 Pazartesi 07:58
MHP nelere hayır dedi?
banner610

7 Haziran sonrasında yaşanan siyasi gelişmelerde, MHP Lideri Devlet Bahçeli ise, izlediği politika ile diğer partiler tarafından "bay hayır" olarak nitelendirildi. Peki, Bahçeli 7 Haziran'dan 1 Kasım'a gelen süreçte nelere "hayır" dedi;

 

* 7 HAZİRAN GECESİ- İLK "HAYIR" KOALİSYON İHTİMALİNE GELDİ

7 Haziran seçimleri nde AKP'nin oyunun yüzde 40'a kadar düştüğü ortaya çıkar çıkmaz, siyasi kulislerde koalisyon partilerinin olası koalisyon ihtimalleri konuşulmaya başlanmıştı. Ama MHP Lideri Devlet Bahçeli, daha 7 Haziran gecesi yaptığı ilk açıklamada, gerek AKP ile, gerekse muhalefetle koalisyon ihtimallerinin hepsine "hayır" mesajı verdi. 7 Haziran akşamı "erken seçimden" bahden Bahçeli, hem olası koalisyonlara, hem de herhangi bir azınlık hükümetine kapıyı kapattı. Bahçeli, “Türkiye’yi AKP’nin azınlığına, birtakım çevrelerin senaryosuna mahkum etmeye de kimsenin hakkı yoktur. En erken seçim ne zaman olacaksa o zaman da seçim olsun” dedi.

 

* 19 HAZİRAN- KILIÇDAROĞLU, "MUHALEFETİN KURACAĞI KOALİSYON" İÇİN BAHÇELİ'YE "BAŞBAKANLIK" ÖNERDİ, BAHÇELİ'DEN ÇOK SERT "HAYIR" GELDi

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, "yüze 60'lık bloktan" bahsettikten sonra bir adım daha attı; Parti yetkilileri aracılığıyla, MHP'ye, HDP'nin de dışardan destek vereceği koalisyonun önerisini iletti. Kılıçdaroğlu, ikinci kritik adımı da atarak, "olası bir CHP-MHP koalisyonunda, isterse MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin Başbakanlık görevini üstlenebileceği" mesajını da gönderdi. Kılıçdaroğlu'nun "isterse Başbakanlık görevini üstlenebilir" mesajına MHP Genel Başkanı Bahçeli'den olumsuz yanıt, çok sert ifadelerle geldi. Bahçeli, “Vehimli ve telaşlı bir ruh haliyle mezun olmadıkları koltuk ikramına meyledenler, sanıyorum hırslarına yenilenler, ilkeleri çoraklaşanlardır. Koltuk bir amaç değil, vasıtadır. Ülküsüz bir koltuk, ilkesiz ve iradesiz bir duruş akıllıya deli, alime cahil, kahramana korkak demektir” dedi.

 

* 1 TEMMUZ- BAHÇELİ, "BİZİM ADAYIMIZ 4. TURA KALMAZSA, TBMM BAŞKANLIĞI'NDA GEÇERSİZ OY VERİRİZ" DEDİ

Bahçeli'nin yeni "hayır"ı TBMM Başkanlık seçimlerinde geldi. Diğer muhalefet partileriyle uzlaşma yolunu kapatan MHP Lideri, Bahçeli'nin TBMM Başkanlığı dördüncü turunda grubunu serbest bırakması bekleniyordu. Ancak Bahçeli oylamadan önce "Eğer bizim adayımız 4. tura kalmazsa, sandıktan 80 tane geçersiz oyumuz çıkar" dedi. Üçüncü turda en çok oyu alan iki aday, AKP'nin adayı İsmet Yılmaz ve CHP'nin adayı Deniz Baykal, 4. tura kaldı. Dördüncü turda, MHP grubu Bahçeli'nin söylediği yönde geçersiz oy kullanınca, HDP'nin verdiği desteğe rağmen, Deniz Baykal TBMM Başkanı seçilemedi. AKP oylarının tamamını alan İsmet Yılmaz, yeni TBMM Başkanı oldu. 

 

* 14 TEMMUZ- DAVUTOĞLU, MHP LİDERİ BAHÇELİ İLE BİRARAYA GELDİ, BAHÇELİ "KOALİSYONA YOKUZ" DEDİ

AKP Lideri Davutoğlu, koalisyon turları kapsamında TBMM’de, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüştü. Bahçeli görüşmede, "koalisyona girmeyecekleri" mesajını verdi. Davutoğlu, Bahçeli'nin bu tavrını görüşme sonrası yaptığı açıklamada,  “Bize, kendilerinin hükümet ortaklığı konusunda, böyle bir ortaklık çalışmasında bulunmama yönünde bir yaklaşım içinde olduklarını ifade ettiler" dedi. MHP'den gelen "koalisyona hayır" mesajına rağmen, temasların sürmesinin kararlaştırıldığını da açıklayan Davutoğlu, bunun için  koordinatör olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’i görevlendirdi. MHP Lideri Bahçeli de, Davutoğlu ile gerçekleştirdikleri görüşmeyi bir gün sonra yaptığı açıklama ile değerlendirdi, Bahçeli, “Türkiye’nin hükümetsiz kalmaması iki partinin ortak beklenti ve isteğidir. Ancak Milliyetçi Hareket Partisinin 7 Haziran akşamından itibaren tayin ve tespit ettiği siyasi tutumunda bir değişiklik olmadığı muhataplarına açık ve dürüst bir üslupla iletilmiştir” dedi.

 

* 17 TEMMUZ- BAHÇELİ: "MHP, AKP'NİN KURACAĞI OLASI AZINLIK HÜKÜMETİNE DE DESTEK VERMEYECEK" 

Bahçeli'nin AKP ile koalisyon kapılarını kapattığını resmen açıklamasının ardından siyaset kulislerinde,MHP'nin kurulacak olası bir AKP azınlık hükümetine, aktif olarak ya da güvenoyu oylamasına katılmayarak pasif destek verebileceği söylentileri ortaya çıktı. bu söylentilere de yazılı bir açıklama ile yanıt veren Bahçeli, MHP'nin olası bir "AKP azınlık hükümetine destek vermeyeceğini"  ilan etti. , Bahçeli,  AKP’nin kuracağı bir azınlık hükümetine MHP’nin destek vereceği iddialarıyla ilgili, “Kurulabilecek herhangi bir hükümete destek verilecek gibi bir sözümüz olmamıştır” dedi. 

 

* 12 AĞUSTOS- BAHÇELİ'DEN DAVUTOĞLU'NA: "CHP İLE KOALİSYONU KURUN, BİZE GELMEYİN..."

CHP ile AKP ile koalisyon görüşmeleri sürerken, siyaset kulislerinde AKP'nin şansını bir kez daha MHP ile denemek istediği bilgisi yayıldı. Bunun üzerine yazılı bir açıklama yapan MHP Genel Başkanı Bahçeli, “Bu tarihi demokrasi vazifesinden ne AKP ne de CHP kaçmamalı, gevşekliğe ve bozgunculuğa prim vermemelidir. Eğer ki Erdoğan’ın telkin ve tavsiyesiyle Sayın Davutoğlu’nun partimizi ziyareti planlanıyorsa, bilinsin ki bu danışıklı dövüş şeklindeki görüşme düşüncesi cevap bulmayacak ve gerçekleşmeyecektir” dedi. 

 

* 13 AĞUSTOS- BAHÇELİ, KOALİSYON YA DA AZINLIK HÜKÜMETİNE KAPIYI BİR KEZ DAHA KAPATTI

Koalisyon görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlandığı gün, MHP'den de önemli bir çıkış geldi. MHP Lideri Bahçeli, yazılı açıklama yaparak, "Parti olarak azınlık hükümeti veya seçim hükümeti formüllerine kapalı duruşumuz bozulmamıştır. Bu konuda geri adım atmamız eşyanın tabiatına aykırıdır" dedi. 

 

* 17 AĞUSTOS- AKP- MHP ARASINDA İKİNCİ GÖRÜŞME; BAHÇELİ HEM KOALİSYONA, HEM ERKEN SEÇİME KARŞI

CHP ile koalisyon görüşmelerinin sonuçlanmasının ardından, AKP Lideri Davutoğlu, MHP'nin kapısını bir kez daha çaldı. Davutoğlu ve Bahçeli başkanlığında gerçekleştirilen görüşmelerden de herhangi bir sonuç çıkmadı. Davutoğlu görüşmeden sonra yaptğı açıklamada, Devlet Bahçeli'nin "AKP ile koalisyon imkanının mümkün olmadığını" kendilerine ilettiğini açıkladı. Davutoğlu, Bahçeli'nin erken seçime de karşı olduğunu söyledi.

 

* 26 AĞUSTOS- DAVUTOĞLU, SEÇİM HÜKÜMETİ İÇİN TEKLİF YAPTI- MHP SEÇİM HÜKÜMETİNE KATILMAYI REDDETTİ

Seçim hükümetini kurmak görevlendirilen Ahmet Davutoğlu, bu hükümette yer almasını istediği, 5 CHP'li ile, 3'er MHP'li ve HDP'li vekile bakanlık teklifi iletti. MHP Lideri, partisinin seçim hükümetinde yer almayacağını açıkladı. MHP'den bakanlık teklifi gelen iki vekil, Meral Akşener ve Kenan Tanrıkulu, bakanlık teklifini aynı gün reddettiklerini açıkladılar. Hatta Kenan Tanrıkulu, kendisine böyle bir teklif yapılması nedeniyle, yürütmekte olduğu MHP Genel Başkan Yardımcılığı görevinden de istifa etti. Ancak Genel Başkan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, bu teklifi kabul etti. Türkeş aleyhine çok hızlı bir disiplin süreci başlatıldı ve kendisi Başbakan Yardımcısı olurken, MHP'den ihraç edildi. 

 

DEVLET BAHÇELİ'DEN 1 KASIM SONUÇLARIYLA İLGİLİ İLK AÇIKLAMA
MHP Lideri Bahçeli "Ortada AKP'nin bir zaferinden ziyade, beyaz Toroslarla gözü korkutulmuş, terörle yıldırılmış, canlı bombalarla huzuru kaçırılmış, ekonomik tehlikelerle aklı çelinmiş, anti demokratik uygulamalarla iradesine ket vurulmuş bir sosyolojik yapı vardır ve her yönüyle de açıktadır" dedi.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada seçim sonuçlarını değerlendirdi.

Bahçeli'nin açıklaması şekilde:

Türk milleti, önümüzdeki 4 yıllık süre zarfında, aziz varlığını temsil edecek vekillerini seçmek amacıyla bugün bir kez daha sandığa gitmiştir.
Nitekim 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi yapılmış, oy verme işlemi tamamlanarak sandık sayım ve tasnifi de gerçekleştirilmiştir.
Resmi olmayan sonuçlar kapsamında ve medyaya yansıdığı kadarıyla; Adalet ve Kalkınma Partisi'nin yüzde 49,1'lik oy oranı ve 312 milletvekili sayısıyla tek başına iktidara ulaştığı anlaşılmaktadır.
Milletimiz koalisyon kurmaktan köşe bucak kaçan AKP'ye tek başına iktidar vizesi ve görevi vermiştir.
Milliyetçi Hareket Partisi ise devlet ve iktidarın tüm imkanlarıyla mücadele ederek, dik duruşunu koruyarak, milli ve tarihi emanetlere sahip çıkarak, dahası tüm tuzakları bozarak, oy ve milletvekili sayısı itibariyle yeterli olmasa da TBMM'nde temsil edilme imkanına yeniden kavuşmuştur.
Partimiz yalan korosuyla boğuşmuş, demokrasi tarihimizde eşine az rastlanır nitelikte teşekkül ettirilmiş kara propaganda ve algı operasyonlarıyla başa çıkmak durumunda kalmıştır.
7 Haziran 2015 tarihinde yapılan 25. Dönem Milletvekili Genel Seçim'inden çıkan sonucu beğenmeyip dayatma ve çirkeflikle tekrar seçimin yolunu açan AKP zihniyeti siyasi edep ve adabın yanında demokratik nezaketi de hiçe saymıştır.
Ahlaken iflas etmiş, fikren ve zihnen çürümüş bir partinin tekraren iktidar olması ayrıca tartışılması, ele alınması gereken bir vakıadır.
Koalisyon kurmaktan korkan, ülkeyi uçurumun kenarına kadar sürükleyen AKP'nin, toplumsal korkuyu tetikleyerek, tehdit ve şantajları silah gibi kullanarak milli iradeyi çarpıttığı çok açıktır.
7 Haziran- 1 Kasım arasında Türkiye'de yaşanmadık rezalet, planlanmadık kumpas, oynanmadık oyun kalmamıştır.
Milliyetçi Hareket Partisi'nin zayıflaması, kaybetmesi ve hatta baraja takılması maksadıyla siyasi tarihimize kara bir leke gibi geçecek her neviden saldırı icra edilmiştir.
Buna rağmen köklü geçmişiyle; şerefli, imanlı, milli ve tavizsiz mensuplarıyla iç içe geçen ve kenetlenen partimiz zalimlerin yazdığı hükmü yırtıp atmıştır.
Milliyetçi Hareket Partisi ilkelerinden ödün vermeden, inandığı doğrulardan sapmadan yolunda kararlı ve emin adımlarla yürüyecektir.
İçimizden veya dışımızdan hiç kimse boş yere hesap yapmamalı, boş yere Milliyetçi Hareket'in istikrarsızlık sarmalına düşeceğini zannetmemelidir.
Partimizin tüm kadroları sabırla, özveriyle, inanmış bir yürekle görevlerinin başındadır.
Vatan ve millet sevdamızda en ufak bir eksilme olmadan, saflarımızda en küçük bir bozulma yaşanmadan çelikten bir iradeyle Türkiye'nin hak, hukuk ve tarihi çıkarlarını savunmaya samimiyetle devam edilecektir.
Bu hususta azmimiz sınırsızdır.
Milliyetçi Hareket Partisi Türk-İslam ülküsünü yılmadan, korkmadan, tereddüt geçirmeden sonuna kadar sahiplenecektir.
Partimize hayırcı yaftası vuran AKP-PKK güdümündeki odaklara, sözde televizyon yorumcularına, gazetelerindeki köşelerinde dedikodu yayan satılık kalemlere karşı bakışımızda bir değişiklik de olmayacaktır.
1 Kasım seçiminde AKP'nin aldığı oy miktarı geçmiş 13 yıllık hezimet döneminin kapatılması; onca yolsuzluk, onca yanlışlık, onca yozlaşma ve yolsuzluğun örtülmesi anlamına kesinlikle gelmeyecektir.
Türkiye'nin içinde kıvrandığı hazin tabloyu hiçbir sonuç değiştiremeyecektir.
Elbette aziz milletimizin sandıkta verdiği karara saygı duyup riayet etmekle mükellef olduğumuzun farkındayız.
Fakat AKP'ye verilen her oyun, verilen her desteğin istikrarı getirmek şöyle dursun; geçen yılları mumla aratacak felaketlere davetiye çıkaracağını da şimdiden iddia ve ilan ediyoruz.
Ortada AKP'nin bir zaferinden ziyade, beyaz Toroslarla gözü korkutulmuş, terörle yıldırılmış, canlı bombalarla huzuru kaçırılmış, ekonomik tehlikelerle aklı çelinmiş, anti demokratik uygulamalarla iradesine ket vurulmuş bir sosyolojik yapı vardır ve her yönüyle de açıktadır.
Bundan sonra doğru bildiklerimizi, doğru gördüklerimizi, tertemiz vicdanlarımızla, dürüst bir mizaçla, herhangi bir gönül kırgınlığı olmadan milletimizle paylaşmayı sürdüreceğiz.
Şüphesiz önümüzdeki dönemde AKP'li iktidar yıllarının acı faturasına; buna göz yuman, buna destek veren, bunda payı bulunan herkes katlanmak durumunda kalacaktır.
Bu itibarla sorumluluktan kaçmak mümkün değildir.
26.Dönem Milletvekilliği Genel Seçimi'nde her türlü tertip ve taarruza rağmen, Türklüğün namus mücadelesinde yanımızda duran, ülkenin geleceği için tercihte bulunan muhterem vatandaşlarıma şükranlarımı sunuyorum.
Kıt imkânlarla varlık yokluk savaşı veren teşkilatımızın değerli yöneticilerine, milletvekili adaylarımıza ve aziz dava arkadaşlarıma yürekten teşekkür ediyorum.
Allah son nefesimize kadar bizi ülkülerimizden, ilkelerimizden ve Türk milletine mensubiyet şuurundan ayırmasın.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482