05 Aralık 2017 Salı 17:33
Kurumlara takılıp kalmayın

İzmit Belediye meclisinde yapılan meclis toplantısında ENSAR Vakfı Kocaeli Şubesi ile İzmit’te yaşayan gençlere yönelik mesleki eğitim, öğretim, kurs, kültür ve sosyal içerikli faaliyetlerinin ortak hizmet projesi olarak yapılması ve protokol imzalanması için İzmit Belediye Başkanına yetki verilmesi teklifi oy çokluğuyla kabul edildi. CHP’nin söz konusu maddeye muhalefet şerhi koymasına rağmen kabul edilen madde hakkında değerlendirmede bulunan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, “Biz her kuruluşla iyi projeler gelirse yaparız. Bize müracaat edildi, biz bunu kabul ettik. Her kuruluşla ilişkiye girebiliriz. Amacımız gençlere hizmet sunmak, kurumlara takılıp kalmayın” dedi.

MUHALEFET ŞERHİ

Ensar Vakfıyla protokol imzalanması ile ilgili olan madde hakkında konuşan CHP’li Meclisi Üyesi Birol Sağlam, “Belediyemiz söz konusu teklif ile eğitim öğretim kurs, kültür ve sosyal içerikli faaliyetlerin gerçekleşmesi için ilgili vakıf ile işbirliği yapma düşüncesindedir. Ensar Vakfı 1979 yılında kurulmuş ülkemiz insanının manevi dinamiklerini zenginleştirmek din ve ahlak eğitimi ile değerler eğitimi konusunu ulusal ve uluslararası düzeyde kendine amaç edinmiştir. Ensar vakfı devletin yükünü azaltıcı hangi yönde hizmet vermektedir?” diye konuştu.

“MECLİSİN BAŞKANI BENİM”

Açıklamalarına devam eden Sağlam, “Yine ilgili kanun gereği kamu yararına vakfın gelirlerinin üçte ikisini kamu hizmetleri için harcamak kuralını yerine getirmiş midir? Bu yasadışı bir faaliyettir. Bir suçun hasıl olduğu ortadadır. Bakanın buna sahip çıkması doğru değildir” dedi. Sağlam’ın bu sözlerine cevap veren İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ise, “Bakanı bırakın, bakanı ayrı değerlendirirsiniz. Bu meclisin başkanı benim. Yeri geldiği zaman konuşmanızın içeriğine müdahale ederim. Nerdeyse benim yerime oturup meclisi yöneteceksin. Süreniz 10 dakika. Lütfen konuşmanızı ilgili konuya odaklayarak tamamlayın” şeklinde konuştu.

‘DİNİ EĞİTİMİ İMAM HATİPLERDEN ALABİLİRLER’

Dini eğitim almak isteyen gençlerin İmam Hatip okullarına yönelmesi gerektiğine değinen Sağlam, “Gençlerimiz dini eğitimlerini almak istiyorsa dileyen Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde olan İmam Hatip okullarından alabilir. Ensar gibi Tügva’ya altın tepside bedava verdiğiniz yurtta kalmak isteyen öğrencilerin başarı sırasına göre taleplerini alıp yine belediye meclisimizde kura ya da belirleyeceğimiz çok cüzi bedellerle kalmalarım sağlayalım, gelin adı çocuk istismarı ile eş tutulan bir vakıfla anılıp ortak iş birliği yapacağımıza her ne yapılacaksa yer tahsis etmek maddi kolaylıklar her ne ise gelin halkın seçtiği belediye meclisi olarak biz yapalım” dedi.

‘SUÇLAR VE CEZALAR ŞAHSİDİR’

Sağlam’ın ardından konuşmasını gerçekleştiren İzmit Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Bulut, “Kamu kurumları STK’larla işbirliği yaparlar. STK’lar bir anlamda devletin boşluklarını doldururlar. Mesela Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile belediyemizin protokolü var. Suçlar ve cezalar şahsidir. Bir suçu vakfın tamamına genişletmek yanlıştır. Son derece insaftan uzak bir yaklaşımla eleştirildik. Bir vakıf o suçla anılacaksa CHP Genel merkezinde genel başkanın içerisinde olduğu bir görüntü ortaya çıkmıştı. Siz bu genel başkanın yaptığından sorumlu musunuz?” diye konuştu.

“SANA MI SORACAKTIM”

Bulut’un ardından konuşan CHP’li Veli Beyaztaş, “İbrahim Bulut bir kışkırtmacılık, meclis ortamını germe görevini üstlenmiş. Bari belediye başkan yardımcısı olmasaydı” dedi. Bunun üzerine araya giren İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, “Lütfen haddimizi bilelim. İşinize bakın siz. Sana mı soracaktım kimi alacağımı” dedi. Beyaztaş bunun üzerine, “Konuşma özgürlüğümüz var. İbrahim Bulut koca bir kuruma hakaret ederken neden müdahale etmiyorsunuz” dedi.

‘HERKES KENDİ AYNASINA BAKSIN’

Sözlerinin devamında Beyaztaş, “Biz meclisi germek için çaba göstermedik. Bir siyasi partinin temsilcileri olarak buradasınız. Geçtiğimiz ay ben ENSAR Vakfının avukatı değilim demiştiniz. Herkes kendi aynasına baksın. ENSAR Vakfını bu kadar sahiplenmeyin. Tapusu sizde mi? Koskoca İzmit Belediyesi olarak bu işbirliğini yapmak çok büyük bir ihtiyaç mıdır? İzmit belediyesi bu protokolü imzalamazsa ne kaybedecek?” şeklinde konuştu.

‘KİŞİLER HATA YAPABİLİR KURUMLARA TAKILMAYIN’

Madde hakkında son sözü söyleyen İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, “Kişiler hata yapabilir. Kişilerin ağır ahlaksızlıklar yapması o kurumu tümüyle bağlamaz. Belediyemizde bile sorumluluk makamındaki biri hata yaparsa benim yüzüm kızarır. Her kuruluşun içerisinde hata olması o kuruluşun hukuk önünde yok sayılmasına neden olmuyor. Bu kuruluş bir din dersi sınırında tutuldu. Böyle bir şey yoktur. Biz her kuruluşla iyi projeler gelirse yaparız. Bize müracaat edildi, biz bunu kabul ettik. Her kuruluşla ilişkiye girebiliriz. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile biz gayet güzel bir şekilde çalışıyoruz. Halisane çalışan insanları rencide etmemeliyiz. Bu belediye herkesin belediyesi. Bizim derdimiz orada yaptığımız gençlik merkezinde gençlerimizi orada faaliyet yapacak bir durum oluşturmak. Kurumlara takılıp kalmayın. Biz yasalar önünde bir yanlış yapmıyoruz. Derdimiz gençlere hizmet sunulmasıdır” ifadelerini kullandı.

TAZİYE EVİ PROJESİ

İzmit Belediyesi’nin kardeş şehirlerinden olan İzmir’in Selçuk Belediye Başkanlığı tarafından “Taziye Evi” projesinin yapımı talep edildi. Kardeş şehir Selçuk Belediyesi ile ekonomik ve sosyal ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla bütçesi İzmit Belediyesince karşılanmak üzere bina ve tesis yaptırılması teklifi kabul edildi.

ENSAR VAKFIYLA PROTOKOL

Meclis toplantısında ENSAR Vakfı Kocaeli Şubesi ile İzmit)’te yaşayan gençlere yönelik mesleki eğitim, öğretim, kurs, kültür ve sosyal içerikli faaliyetlerinin ortak hizmet projesi olarak yapılması ile protokol imzalanması için İzmit Belediye Başkanına yetki verilmesi teklifi oy çokluğuyla kabul edildi.

GEREDE VE ARAKLI’DA KARDEŞ ŞEHİR ÇALIŞMASI

Bolu’nun Gerede ilçesi ile Trabzon’un Araklı ilçesinin sosyal, kültürel ve şehircilik alanındaki ilişkilerin geliştirilmesi, belediyecilik alanındaki bilgi ve deneyimlerin paylaşılarak birlikte yer alınacak çalışmalarda başarılı ve örnek işlere imza atılacağı düşüncesiyle, "Kardeş Şehir" olunması teklifi kabul edildi.

Son Güncelleme: 05.12.2017 23:00
Anahtar Kelimeler:
İzmit Belediyesi
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.