banner608
banner597
banner609
09 Aralık 2016 Cuma 11:28
Küçükkaya, satılacak yerleri tek tek açıkladı
banner610
İzmit Belediye Meclisi’nin aralık ayı toplantısının ilk oturumunda gündeme gelen ve komisyona inen; belediye yönetiminin, SGK’ye olan borçları ödemek adına taşınmazlar için almak istediği satış izni 13 Aralık Salı günü saat 15.00’te gerçekleştirilecek ikinci oturumda görüşülecek. İzmit Kaymakamlığı binası, Kassel Çocuk Yuvası, Belsa Plaza B Blok, eski Kuruçeşme Belediyesi yani bugünkü İdare ve Vergi Mahkemesi binası, camiler, cami için ayrılan arazi, çok sayıda arsa, Halkevi’nde bulunan balık pazarı ve benzeri pek çok değerli taşınmazın satışıyla ilgili satış iznine CHP’liler şerh koyacak.

CAMİLERİ AHIR YAPTI DİYENLER
CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, bugün ilçe yöneticisi ve Meclis Üyesi Hale Meriç ve eski Bekirpaşa Belediye Başkanı Fikret Toker ile birlikte konuya ilişkin bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Küçükkaya, “Bir şehirde erdem yoksa kötü davranışlar önlenemeyecek bir şeydir” başlığını verdiği bir dosya ile satışı yapılacak yerleri tek tek kamuoyuna açıkladı ve bu yerlerin piyasa değerinin oldukça altında satıldığını, belediyeye zarar ettirildiğini kaydetti. Küçükkaya, CHP’ye “Camileri ahır yaptılar” diye iftira atan zihniyetin bugün camileri satar hale geldiğini de vurguladı. Fikret Toker ise “Bunların dinle imanla alakası olduğunu düşünmüyorum” dedi.

PARSEL PARSEL SATILIYOR
Küçükkaya, söze “İzmit satılıyor arkadaşlar” diyerek başladı. İzmit’in parsel parsel satıldığını belirten Küçükkaya, “Aynı Ankara’daki büyük iktidar” gibi şeklinde konuştu. İzmit halkına seslenen Küçükkaya, “Bu salı günü gelsinler, İzmit’i nasıl parsel parsel sattıklarını görsünler” ifadelerini kullandı. Küçükkaya daha sonra tek tek satılacak bina ve arazileri duyurdu, piyasa değeri ile SGK’nin biçtiği fiyatı kıyasladı ve belediyenin ne kadar zarar ettiğini açıkladı…

KAYMAKAMLIK’TA KAYIP: 9 MİLYON 698 BİN 688 LİRA
“Kaymakamlıkla başlayalım. Bugün İzmit Kaymakamlığı’nın yer aldığı, Fikret Toker zamanında kente kazandırılmış bina satılıyor. Belediyenin 2015 yılında bu bina için belirlediği değer 13 milyon 554 bin 707 lira 25 Kuruş, SGK’nin belirlediği fiyat 13 milyon 554 bin 707 lira 25 kuruş. 2016 yılında ise Sermaye Piyasa Kurulu’nun belirlediği değer 18 milyon 145 bin lira. Anlaşılan değer ise 18 milyon 446 bin 312 TL. Bu fiyatlara göre kaybedilen değer 9 milyon 698 bin 688 TL. 


 
MAHKEME BİNASINDA KAYIP: 1 MİLYON 268 BİN LİRA
İkinci olarak Kuruçeşme Adliye binasının satışı… 2015 yılında belirlenen değer 1 milyon 654 bin 726 lira… 2016’ta SGK ile anlaşılan fiyat ise 1 milyon 276 bin lira yani 2015’e göre 378 bin liralık bir kayıp söz konusu. Buranın piyasa değeri ise 2 milyon 544 bin lira. Yani toplamda kaybedilen değer 1 milyon 268 bin Türk Lirası. Kuruçeşme gibi İzmit’in gelişmekte olduğu bir yerde değer kaybının izahatı sıfır. Kaymakamlık binası ile birlikte toplamda kaybedilen değer şu anda 12 milyon lira oldu bile!

KURUÇEŞME’DEKİ KAYIP BÜYÜK
Kuruçeşme gibi yine değeri her geçen gün artan bir yerde 2 adet dükkan… Bir dükkanın 2015 yılındaki değeri 652 bin olarak belirlenmiş. 2016 yılında ise bu değer 502 bine düşürülmüş. Yani 2015’e göre kaybedilen değer toplamda 300 bin lira. Piyasaya göre toplam kaybedilen değer 6 milyon 400 bin lira civarında, Kuruçeşme’deki adliye binasındaki 10 adet bağımsız bölümle birlikte… Oradaki arsanın sadece piyasa değeri 11 milyon 500 bin lira zaten. Yani toplam piyasa değeri 15 milyon lira. Kaymakamlık da dair şu ana kadarki satışlardaki değer kaybı 20 milyonu buldu…

BELSA PLAZA B BLOK’TA KAYIP: 14 MİLYON 380 BİN LİRA
Ve alın size bir vicdan yarası daha: Belsa Plaza B Blok… Bir devlet düşünün ki Belsa Plaza’sını, İZGAZ’ını yapan bir belediye başkanını hapse atsın. Evet, Sefa Sirmen’in yaptırdığı o bina satılıyor. Daha önce burayı terör örgütüne kiralamışlardı, şimdi de satıyorlar. Sefa Sirmen yıllar boyu sosyal demokrasiye hizmet etti ve şimdi soğuk duvarlara karşı hapis yatmakta, onlar ise bu binaları satıp keyif sürüyor. 2015 yılında Belsa Plaza B Blok için belediye 23 milyon 100 bin lira değer tespiti yaparken SGK bu değeri 12 milyon 896 bin 719 lira olarak düşürüyor. 2016 yılında ise Sermaye Piyasası Kurulu 18 milyon 20 bin 251 lira, anlaşılan değer ise 16 milyon 119 bin 875 lira B Blok için. Buranın piyasa değeri 30 milyon 500 bin lira. Belsa Plaza’nın satışı ile kaybedilecek değer 14 milyon 380 bin 125 lira. Bunlar minimum piyasa değeri üzerinden hesaplanmış hali bir de düşünün.BALIK PAZARI’NDA KAYIP: 871 BİN 800 LİRA
Sırada yine CHP iktidarı zamanında yapılmış Halkevi mevkiindeki Balık Pazarı var. Acaba balıkçı esnafının bundan haberi var mı? 2015 yılında belediyenin belirlediği taşınmaz bedeli 7 milyon 476 bin lira, SGK’nin belirlediği rakam ise 4 milyon 361 bin TL. 2016’da Sermaye Piyasa Kurulu buraya 6 milyon 105 bin lira, anlaşılan değer ise 5 milyon 233 bin 200 lira değer biçiyor. Yani kaybedilen değer 871 bin 800 lira. Bir de buradan tramvay geçecek. Bu tramvay yüzünden pek çok esnaf ekmeğinden, iş yerinden oldu. Şimdi bu kadar kişiye zarar veren tramvayın hiç mi katma değeri yok? Kendi yaptıkları tramvaya bile sahip çıkmıyorlar. 4 ARSADA KAYIP: 500 BİN LİRANIN ÜZERİNDE
Gelelim mahallelerdeki arsalara… Şirintepe, Alikahya, Durhasan ve Karadenizliler mahallelerinde toplamda 3 bin 763 metrekare arsa için 2015 yılında belediyenin belirlediği değer 1 milyon 294 bin 475, SGK’nin belirlediği bedel ise 1 milyon 380 bin 250 lira. Yani SGK burada fiyat artırmış. 2016 yılında ise Sermaye Piyasa Kurulu 1 milyon 755 bin liraya çıkarmış rakamı, anlaşılan değer ise 1 milyon 522 bin 414 lira. Yani piyasaya göre kaybedilen değer 500 bin liranın üzerinde. 

KASSEL’DE KAYIP: 10 MİLYON LİRANIN ÜZERİNDE
Ve Kassel Çocuk Yuvası… 9 bin 792 metrekarelik bir arsa üzerine kurulu 2 katlı bina. Belediyenin borcuna karşılık Defterdarlığın bu bina için önerdiği rakam 29 milyon 378 bin lira. Bugün buranın piyasa değeri 39 milyon 168 bin Türk Lirası. Kaybedilen değer sadece arsada 10 milyon lira, yani bina hariç. Artı burası için Defterdarlığın verdiği rakam, plan tadilatı şartı ile veriliyor. 500 metre ileride Brisa ile Yahya Kaptan arasında 13 dönümlük arazi 140 milyon liraya satıldı. Bu araziyi, Kassel’in arazisine oranlarsak 30 milyon 129 bin 200 lira 64 kuruş gibi bir rakam ortaya çıkıyor. Ve Kassel, deprem zamanı AB Yatırım Bankası fonu ile yapıldı. Kassel Belediyesi bu durumu engelleye de bilir! 

OTURDUĞUM YERDEN BİTİRMİŞTİM
Şu ana kadar saydığımız taşınmazların bedeli 100 milyon lirayı geçti. Belediye başkanı olsam, şu an oturduğum yerden borcu kapatmıştım(!) Şeytanın avukatlığını yapalım hadi: ‘Ne olacak ki düşük değere satıyorsa. Belediye de kamu, SGK de.’ O iş öyle olmuyor işte. SGK’nin satacağı taşınmazları kim, nasıl takip edecek, denetleyecek? Meclis’e inmiyor, araştırılmıyor… Bu yüzden kimse bana ‘kamu yararı’ lafını anlatmasın.

CAMİLER VE CAMİ ARSASI DA SATILIK
Yıllarca CHP’nin camileri ahıra çevirdiği iftirasını attı durdular. Tarihin en iğrenç iftirasıdır bu. Öyle bir şey yok da bakın bir AKP’li belediye camileri ve cami için ayrılan araziyi satıyor. Bunlar Fikret Toker’e mi takık bilmiyorum, Toker zamanında yaptırılan Gündoğdu Mahallesi Camii’ni de SGK borçlarına karşı satıyorlar. 472 metrekarelik camiinin arsasının metrekare fiyatı 300 lira, piyasa değeri ise 600 TL. Yani arsadan kaybedilen değer 141 bin 600 lira! Durun bitmedi, daha Kadıköy Mahallesi’nde yer alan Akçakoca Evleri Camii var. 1394 metrekare araziye sahip cami için ödenecek metrekare fiyatı 500 lira, piyasa değeri ise 1000 TL. Yani sadece arsadan kaybedilen değer 697 lira. Bitti mi, maalesef hayır? Tüysüzler Mahallesi’nde boş arsa, burası da cami yeri! 381 metrekarelik bu arsanın metrekare fiyatı 300 lira, piyasa değeri ise 500 TL. Kaybedilen değer 76 bin 200 lira. Ki buraya yakın bir cami olduğu için yarın burada bir imar değişikliği de yapabilirler ki bu değer o zaman daha da artar. Olmayan şeyler değil!

AKP BABASINDAN KALAN MALI SATAN…
Kamuoyuna soracağımız en önemli şey şu. Bizim yönettiğimiz sürenin daha fazla süresinde AKP tarafından yönetiliyor. Ey Nevzat Doğan, bunca şeyin yanında AKAPE zihniyetinin yaptığı bir yapıyı da satsaydın biz de deseydik ki AKP de bu şehre bir çivi çakmış. Bu anlattığım aslında İzmit değil, bir Türkiye hikayesi. İyi ki CHP var ki siz en azından bunları sata sata lale dikebiliyorsunuz. Sıkıştıklarında İzmit’i beraber yönetelim diyorlar. Ama AKP babasından kalan malı satan hovarda evlat gibi. Burada ‘baba’, CHP oluyor.

CHP YAPAR, AKP SATAR
Tüm bu yapılanlar ve sizin bugün satmaya kalktıklarınızda CHP’lilerin alın teri var, milletin vergisi var. Ne yaparsanız değerinde yapın, değerinde satın. Biz salı günü ret oyu kullanacağız. AKP’li meclis üyeleri çoğunlukta olduğu için bu satış yetkisi meclisten geçecektir. Sizlerden ricam gelin bu duruma tepki verin. Gelin meclisi takip edin, şahitlik edin bu yaşanana. Ha bu arada bu satışa sunulan taşınmazlar öyle belediyenin tek başına belirlediği taşınmazlar da değil. Yüzün üzerinde taşınmazın listesini vermiş belediye, bunların içinde SGK ve Hazine dilediğini seçmiş. Acaba o listede kendi yaptırdıkları Alikahya’daki stat da var mıydı? Yani sonuç olarak şunu diyorum: CHP yapar, AKP satar. Bunu herkes gördü.”

ZATEN O KOLTUĞA HAKKI İLE OTURMADI
Mehmet Ümit Küçükkaya, ardından sözü Fikret Toker’e bıraktı. Toker, başkanlığı döneminde kasasında 1 milyon lirayı hiç görmediğini belirterek şunları kaydetti: “Yıllık bütçemiz 7 milyon TL’ydi. Bu bütçe ile bir yandan 17 Ağustos depreminin yaralarını sardık, hem de bu yatırımları yaptık. Görevden kaçmadık bu zor süreçte. Gündoğdu Camii bile satılıyor. Eski camii depremde hasar görmüştü, bu camiyi vatandaştan namaz çıkışları para toplatarak biz yaptık. Bunu satabilen bir zihniyetin dinle, İslam’la bir alakası yoktur. Bu ne dine sığar, ne insanlığa sığar ne de Müslümanlığa sığar. Öte yandan Kassel Çocuk Köyü’nde yaklaşık 118 tane kimsesiz çocuk var. Bu çocuklar sokakta kalmasın diye yapıldı bu bina. Bu da satılmak isteniyor. Ama ben en azından bu satışın durdurulacağını düşünüyorum. Çünkü burada Avrupa Yatırım Bankası’ndan alınmış 1 milyon Euro hibe yardımı var.” Fikret Toker’in sözlerini “Bu kentte bir 2009 seçimi yaşandı. Zaten bunları satan zihniyet, o koltuğa da hakkı ile oturmadı” ifadeleriyle tamamlaması salondan büyük alkış aldı. Bilindiği üzere o dönem oyların yakıldığı iddia edilmişti.

 
Son Güncelleme: 10.12.2016 15:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ayhan 2016-12-09 22:24:25

abey bizide satar bunlar yav para bitti tabiki 600 milyar dolar dış borç var her sey satıldı ne olacakki CAMİ dili ile kandırıyorlar

Avatar
Yurttaş 2016-12-10 10:36:58

Belediye borçlarını ödemek için elindeki varlıkları satıyor,alan da diğer bir kamu kurumu SGK...Eeee, ne var bunda gayet normaaal.Bir bardak suda fırtına kopatmak isteyen cehape asıl sen kendi durumuna bak,çılgına dön...Başkanlık sisteminden itibaren kepenk kapatacaksınız,koalisyonla dahi iktidara gelemeyeceksiniz.....Haaa,birde Kemal'in kardeşi Celal'in sözlerine kulak verseniz akibetiniz için hayırlı olur.

Avatar
Adsız 2016-12-13 18:49:03

Peki burda çalışan okadar insan ne olucak sadece soruyorum

banner354

banner328

banner596

banner599

banner482