banner598
banner608
banner654
18 Ekim 2015 Pazar 15:42
Köken: Doktor suçlu
banner610

Kandıra Devlet Hastanesi’nde henüz 3 hafta önce göreve başlayan genç ve kadın doktor Özlem Nur Yıldız, AKP Kandıra İlçe Başkanı Yunus Özder, tarafından tehdit edildiğini öne sürmüştü. Kocaeli Tabipler Odası, genç doktora sahip çıkarak hastane önünde eylem yapmış, konuyu yargıya taşıyacaklarını duyurmuştu.

 

TTB Kocaeli Şubesi Genel Sekteri Burhan Çağlar Usta, meslektaşlarıyla açıklama yaparken, Kandıra Devlet Hastanesi yakınına “Türk Militanlar Birliği, militanlarınla Kandıra'dan Defol” pankartı asılmış, AKP’li olduğu öğrenilen bir grup, doktorlara tepki göstermişti. Sözlü tartışmanın büyümesi üzerine polis araya girerek, doktorları hastanenin arka kapısından çıkarmış, açıklama yaptıkları yerden uzaklaştırmıştı. Yaşanan olaydan sonra doktorun psikolojisi bozuldu ve önceki gün itibariyle istifa etti.

 

O AN ÖĞRENDİM

Genç pratisyen hekim Özlen Nur Yıldız, gazetecilere yaptığı açıklamada olay hakkında şöyle bilgi vermişti: “Kandıra'ya henüz üç hafta önce geldim. Burada kimseyi tanımıyorum. O gün gelen hastayla ilgili doktor arkadaşım Nur Tozoğlu ile birlikte kritik yapıyorduk. Sinirsel bir durum olabilir diyorduk.

 

Bu söylediklerimizi duyan bir bey yanımıza geldi ve 'Sinirsel filan değil, bu işin altında başka bir iş var. İşinizi adam gibi yapın' dedi. Kendisine dönerek, 'Siz dışarı çıkarsanız biz de işimizi doğru dürüst yaparız' dedim. Bunun üzerine, 'Seni kadın halinle bir döverim elimde kalırsın. Ben AK Parti Kandıra İlçe Başkanıyım' diyerek üzerime yürüdü. Etrafımdakilerin tuttuğu kişinin AK Parti ilçe başkanı olduğunu o an öğrendim.
 

1 AYLIK RAPOR ALDIM


Hastane personeli bile onu dışarı çıkartacağına beni sakinleştirip dışarı çıkmaya ikna ediyordu. Meğer ilçe başkanının korkusundan böyle yapmışlar. Güvenlik müdahale edemeyince polis gelene kadar doktor odasında mahsur kaldım. Polis geldikten sonra odadan çıkarak karakola gidebildim.

 

Yaşanan bu olayın ardından psikologa gittim, stres teşhisi konuldu. Olay anını hala yaşıyor gibiyim. Görevimden ve doktorluktan istifa ettim. İstifa dilekçemi hastaneye sundum. Can tehlikem olduğu için o hastaneye bile korka korka gittim. İstifanın işleme alınabilmesi için bir ayın geçmesi gerektiği söylendi. Ben de 1 aylık rapor aldım. Yasal sürenin ardından pratisyen hekimliği bırakacağım.“GÖRMEDİK” DERİZ DEDİLER
 

Olayla ilgili tutanak tutmak istedim ancak oradaki tıbbi sekreter, hastane personeli ve güvenlik görevlileri, kurumda taşeron eleman olduklarını ve işten atılma korkusu ile hiçbir şey görmediklerini ve duymadıklarını söyleyeceklerini beyan ettiler. Ayrıca hastanede beyaz kot uygulanmasını istedim, bu da uygulanmadı.” Peki 12 Ekim’i 13 Ekim’e bağlayan gece yaşanan bu olaydan bir gün sonra konuşan Yunus Özder, kendini nasıl savunmuştu, gelin bir de ona göz atalım… Özder, şunları söylemişti: “Hastam vardı. Biraz tartıştık. Hastayla ilgilenmedi. Başka şeylerle uğraştı. Orada benim oğlum can çekişiyor. Onunla yoğunlaşacağına polemiğe girdi, ben işini yap haddini aşma dedim.
 

KÖKEN’DEN NET İFADELER
 

Oğlum can mücadelesi veriyor. Orada sağlıkçılar müdahale ediyor. Doktor çekilmiş bir kenara. Doktorun görevi ne? Ben bağırıp çağırabilirim. Benim hastam gidiyor. O duygu haliyle bağırabilirim ama doktor hastaya yoğunlaşacak.” Evet, en az 6 yıl boyunca dirsek çürüten bir doktor, daha 3 hafta olmuş göreve başlayalı. Ve bu doktor, bir ilçe başkanıyla yaşadığı olayın ardından değil, sonrasında yapılan eyleme tepki gösterilmesinin, hastanedeki personellerin, arkasında durmamasının ardından istifa ediyor.

 

Can güvenliği olmadığı için istifa ediyor. Ama gelin görün ki işin aslı öyle değilmiş. İmamlıktan gelme AKP’li Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken, gözüyle görmediği bir olayın aslını bakın net cümlelerle nasıl anlatıyor…


DOKTOR HAKSIZ

Öncelikle Kocaeli Gazetesi’ne konuşan Köken’in verdiği demeci sizlerle paylaşalım, sonrasında da bir iki kelam ederiz elbet. İşte Ünal Köken’in AKP’li İlçe Başkanı Yunus Özder’e sahip çıkan o demeci: “Burada doktor haksız. Doktorun işi gelen hastaya bakmak. Kesinlikle küfür yok. İlçe başkanımız alerjisi olan oğlunu hastaneye götürdü. Çocuğun sol tarafı ve sol kolu tutmaz vaziyette hastaneye gidince doktor bunlara sürekli sorular sormaya başladı. Yunus Bey, ‘Doktor Hanım müdahale edin sonra sorarsınız’ deyince doktor yine sorular sormaya devam etti. Yunus Bey doktora, eğer müdahale etmeyeceksiniz başka bir yere götüreyim deyince Doktor Hanım ‘Polisi arayın’ dedi.


KANDIRA’DA DOKTORLAR
DURMAK İSTEMİYORLAR

 

Doktor böyle davranınca da söylemler sertleşti. Çevredekiler ‘Bu bizim ilçe başkanımızdır, bir sıkıntı olmaz’ deyince Doktor Hanım kendisi polisi arıyor ve ortalığı karıştırıyor. Kandıra’da doktorlar durmak istemiyor. Muhtemelen bu Doktor Hanım da gitmek için kendisine bu fırsatı buldu. AKP İlçe Başkanı gelmiş ve ortam gerilmiş durumda.

 

Bence Doktor Hanım bu durumu fırsata çevirmek istedi ve polisi aradı. Medyada çıkan haberler yalan haberlerdir. Bir erkek ile kadın arasında küfürleşme olması mümkün mü? Kaldı ki bu ilçe başkanının böyle davranması mümkün olabilir mi? Arada söylemlerde sertleşmeler olabilir. Ancak kesinlikle söylendiği gibi küfürleşmeler olmamıştır.”

KÜFÜR ETMEZMİŞ!

Evet, tipik bir sahiplenme şekli. Sorgulamadan, araştırmadan, netleştirmeden sadece kendilerinden olanı savunmak, karşılarındakini ise suçlamak. 13 yıldır sık sık gördüğümüz tablonun Kandıra bazlı özeti olmuş Köken’in açıklaması. Ortada bir iddia var, genç bir doktor “Tehdit edildim” diyor. Sonrasında AKP’li bazı şahıslar, yapılan eyleme pankartla karşı çıkıyor, doktorların üzerine yürüyor. Ve can güvenliği olmadığını dile getiren genç doktor, hem hastanedeki görevinden hem de hekimlikten istifa ediyor. Ama Başkan Köken suçluyu da bulmuş, 6 yıl boyunca okuyarak edindiği mesleğinden istifa eden hekimin gerekçesini de (!) Birincisi bir erkek bir kadına küfür etmezmiş. “Böyle bir şey olabilir mi” diyor Köken.

OLAYI YAŞAMIŞ GİBİ

Evet, olmamalı ama bu ülkede pek çok erkek tarafından sadece küfür edilmiyor kadınlara, öldürülüyor da dövülüyor da kadınlar. Bu nedenle bu savunma şekli, başlı başına ilginç. Köken ya yaşadığı coğrafyadaki gelişmelerden habersiz ya da savundu olsun diye konuşuyor. Bir başka nokta eğer ki verdiği demeci yazanın hatası değilse Köken’in ifadeleri oldukça net, ilk ağızdan. Yani olayı yaşamış da anlatıyor gibi. “Şöyle oldu, böyle oldu, şöyle dedi, o da böyle karşılık verdi” şeklinde. Köken, olay sırasında hastanede miydi ki bu kadar net konuşabiliyor. Keza, bir insanın istifası ile sonuçlanmış bir konuda bu kadar net olmaması gerekmez mi? Şimdi aynı anlatım dilini basın mensupları kullansa, “Yunus Özder, doktora saldırdı, küfür etti” dese, konu yargıya taşınır.

İŞİNİ ÖĞRETİYOR

Ama bunu AKP’li Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken yapınca hiçbir sıkıntı yok. Dilediği gibi ilçe başkanını savunur, dilediği gibi genç bir doktoru suçlayabilir (!) Köken’in yaptığı açıklamada gaflar üst üste. Bakın, “Çocuğun sol tarafı ve sol kolu tutmaz vaziyette hastaneye gidince doktor bunlara sürekli sorular sormaya başladı. Yunus Bey, ‘Doktor Hanım müdahale edin sonra sorarsınız’ deyince doktor yine sorular sormaya devam etti. Yunus Bey doktora, eğer müdahale etmeyeceksiniz başka bir yere götüreyim deyince Doktor Hanım, ‘Polisi arayın’ dedi” diyor Köken. Birincisi doktora işini öğreten Köken, kendisinin de bir belediye başkanı olduğunu ve işinin AKP’nin ilçe başkanını savunmak olmadığını bilecek önce. Herhalde doktor hal hatır sormuyor orada, durum tespiti yapmaya çalışıyor.

FIRSAT BULMUŞ!

İkincisi geçen muhabbete bakın, Yunus Özder, “Başka bir hastaneye götüreyim” diyor, doktor da “Polisi arayın” diye çıkışıyor. Sizce bir insan böyle bir konuşmanın ardından polisi arayın niye der? Ya kafayı kırmış olması gerekir ya da bu söylemlerden başka şeyler duymuş olması gerekir. Köken’in sözlerini devam ettirirken, “Doktor böyle davranınca söylemler sertleşti. Çevredekiler ‘bu bizim ilçe başkanımızdır, bir sıkıntı olmaz’ deyince Doktor Hanım, polisi arıyor ve ortalığı karıştırıyor. Kandıra’da doktorlar durmak istemiyor. Muhtemelen bu Doktor Hanım da gitmek için kendisine bu fırsatı buldu. AKP İlçe Başkanı gelmiş ve ortam gerilmiş durumda. Bence Doktor Hanım bu durumu fırsata çevirmek istedi ve polisi aradı” sözleri ise bir ayrı gaf.

NEDEN KAÇIYORLAR PEKİ?

Yani doktor, Kandıra’da olmaktan mutsuz, hazır eline de fırsat geçmiş, “Dur bir ortamı gereyim, polisi arayayım, hazır ilçe başkanı da gelmiş, belki Kandıra’dan kurtarırım kendimi” diyor öyle mi? Bu doktor istifa etti hastaneden ve hekimlikten, şimdi fırsata mı çevirmiş oldu bu durumu? Hem Köken diyor ki doktorlar “Kandıra’da durmak istemiyor” diye. Evet, bunu bir belediye başkanı söylüyor. Peki, diyelim ki öyle, neden durmak istemiyorlar Kandıra’da. Bu başka bir ilçenin, ilin belediye başkanının mı eksiği, yoksa Ünal Köken’in mi? Turizm cenneti haline getirilebilecek, bugün şark yeri olmaktan çıkıp en çok tercih edilen bir ilçe haline dönüştürülebilecek bir ilçenin bugün kaçılmak istenilen bir ilçe olması utanılacak bir şey bir başkan için. Ama ne yaparsınız, bunu bir belediye başkanı rahatlıkla kendisi söylüyor.

BU KUL HAKKI DEĞİL Mİ?

Yunus Özder’in de onu savunan Ünal Köken’in de ve mesleğini daha 3 haftalıkken bırakan Özlem Nur Yıldız’ın da açıklamalarını okudunuz. Genç bir doktora, 6 yıl boyunca dirsek çürüterek elde ettiği mesleğini bıraktıran olayın Köken tarafından yorumlanışı, her şeyden önce dini bilgileri olan, imamlık yapmış birine pek gitmedi. Velev ki Yunus Özder haklı, doktor biraz sert konuştu, o da sinirlendi, tehdit de etmedi ama bunu Köken bilemez. Köken, olayın şahidi değil. Peki ya doktor haklı ise. O zaman bir doktoru mesleğinden eden bu olayı, bilmeden, görmeden bu kadar açık bir şekilde izah eden Köken, yani doktoru suçlayan Köken, ödeyebilecek mi bu genç doktora olan kul hakkını? Bu açıklama Köken’e hiç ama hiç yakışmadı.

 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kandıralı 2015-10-18 21:10:29

Özderi ilçe başkanı yapmak için kıçını yırtn köken elbette savunacak başka ne yapsın. iyide de kötü de de beraberlik savunma koruma ne din ne iman ne imamlıkla alaklı değil benm adamım kaygısı ne akp nn menfatleri nede kandıranın sadece onlarınmnefaati üs

Avatar
Alper kandirali 2015-10-18 23:56:54

Simdi ne diyor unal koken bir erkek bayana küfür etmez diyor..... Bunu baska birisi soylese inanirim ama kendisi bir bayana hakaret tehtid ve asagladigi duyumlarimiz arasinda bunuda inkar etsinde gorelim

Avatar
MURAT ÖZYILDIRIM 2015-10-19 11:16:08

İSTİFA ETMEK İÇİN BİR FIRSATA İHTİYAÇ DUYULDUĞUNU HİÇ DÜŞÜNMEMEİŞTİM.NASIL BİR ZİHNİYETTİR BU HİÇ ŞAHİT OLMADIĞI BİR OLAY HAKKINDA SAVUNMAYA GEÇMEK.

Avatar
Kandiri 2015-10-19 23:49:17

Başkan Köken doğru söylüyor? Bu olaydan önce AKP ilçe başkanı polisleri emniyetin önünde tehdit ettiğide de şahit olmuştur belki ama Kökene sorsanız polisler Kandiradan gitmek için fırsat buldular der. İlçe başkanı ve belediye başkanı etrafına topladığı

Avatar
Sakin 2015-10-19 23:57:46

Kandirada yerel başının gözdesi Ünal Cankurta ne oldu. Cengiz Kan zamanında küçük araba kazalarını bile haber yapan Ünal Bey eminimki belediye de dönen pisliklerin çoğunu bilyor. Ancak nedense bu zamana kadar ne haber sitesinde ne de yazdığı gazetede hiç

Avatar
Asena 2015-10-21 08:56:24

Bunların tümü şerefsiz o koltuk kimseye kalmadı bu Türkiye neler gördü neler asilanmi zehirlenenmi trafik kazasında olenmi o kadına bugün el kaldırırsanız yarında anana bacina yaparlar baskanmis papucumun baskani

Avatar
asil 2015-10-21 10:18:47

Allah
İslha. etsin. koltuk. sevdasinaYalansoylemek.insanlığa. yakismiyacsgini. nasıl. unuturlar.acaba. yakulum. hangi. yüzle. geldin. huzuruma. diyeceğini.unutuyoruz. bizlerinde evladımız. var.yazik

Avatar
Hasta 2015-10-22 02:14:37

Yorum yapan beynamazlar,işinize geldimi vallahi hakkı kendi aranızda nasıl buluyorsunuz,tabi bide siyasi malzemede ortada biri belediye bşk diğeri ilçe bşk bide ikisi imam nasıl hemen konuyu çarpıtıp AKP düşmanlığınızı ortaya koyuyorsunuz,Ya doktor suçluy

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482