banner598
banner608
banner654
02 Kasım 2015 Pazartesi 18:37
Kocaeli'de vekillerin sandıkları
banner610

7 Haziran genel seçimlerinde alınan sonuçlar, AKP’ye tek başına iktidar olma şansını vermedi. AKP’siz kurulabilecek bir koalisyon ihtimali ise MHP’nin, HDP ile taban tabana zıt olması nedeniyle kurulamadı. MHP Lideri Devlet Bahçeli, HDP’nin dışarıdan desteğini de kabul etmedi. Ve geriye AKP’li koalisyon ihtimalleri kaldı. Ancak AKP, muhalefete koalisyon teklifi ile gitmedi, muhalefet de şartlarından vazgeçmedi ve koalisyon çıkmayınca erken seçim kararı alındı.

KAOS HAVASI HAKİMDİ

Türkiye tekrar seçime giderken ülkede de kaos havası esmeye başladı. Önce Suruç’taki patlama, sonrasında ardın sıra gelen terör olayları ve en son Ankara’da yaşanan tarihimizin en kanlı eylemi. Bu eylemden bir süre sonra açıklama yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu, bu patlamanın ardından AKP’nin oylarının arttığını dile getirmişti. Evet öyle de oldu. Davutoğlu’nun bile beklemeyeceği oranda oy aldı AKP. Herkes tekrar aynı tablonun çıkacağını düşünürken AKP 9 puan birden artırarak tek başına iktidar koltuğuna tekrar oturdu.

HDP KAYBETTİ

AKP’nin kentimizde 6’ya düşen vekil sayısı da tekrar 7’ye yükseldi. Anketlerden çıkan sonuçlara göre AKP’nin kan kaybedeceği, vekil sayısının 5’e düşeceği öngörülüyordu. Muhalefet de anket şirketleri de yanıldı. Sandığa gidenlerin oranı düştü, terör olaylarının tırmanması ve AKP’nin süreci bitirip mücadeleye koyulması HDP ve MHP’nin oylarını ilimizde de etkiledi. HDP bir vekilini kaybetti, MHP ise daha önce 300 oy farkla kaybettiği ikinci milletvekilliğini alamadı, aradaki oy farkı daha da açıldı.

İKİ KADIN VEKİL DE BİRİNCİ ÇIKAMADI

Partilerin genel politikası mı yoksa adaylar mı seçimin kaderini değiştirdi diye baktığımızda vatandaşların adaya değil, partilere oy verdiği görüldü. Bazı isimler kendi bölgelerinde oylara katkı sağlarken, kimileri ise kendi sandığında dahi hezimete uğradı. AKP’den Radiye Sezer Katırcıoğlu, CHP ve MHP’den seçilen vekillerin tümü sandıklarında AKP’den fark yedi. Katırcıoğlu dışındaki tüm AKP’li vekillerin sandıklarından AKP çıktı. 11 vekilden ikisi kadın. CHP’de de AKP’de de kadın vekillerin sandıklarından başka partiler çıktı.

4 AKP’Lİ VEKİL BAŞİSKELE’DE

AKP’den CHP’de en büyük farkı Haydar Akar yerken, en az fark ise Tahsin Tarhan’ın yediği görüldü. Öte yandan Kocaeli’nin hızla büyüyen ilçesi ve AKP’nin kalesi olan Başiskele’de AKP’den Bakan Fikri Işık, vekiller İlyas Şeker, Zeki Aygün ve Mehmet Akif Yılmaz’ın oy kullandığı görüldü. İkametlerini bu ilçeye alan AKP’lilerin sandıklarından başka partilerin birinci çıkması imkansıza yakındı. Öyle de oldu, AKP bu sandıklarda birinci çıktı. HDP’nin vekillerin sandıklarından oy çıkarması ise dikkat çeken bir diğer noktaydı Başiskele’de.

 

IŞIK, EZDİ GEÇTİ

Şimdi 11 vekilin sandıklarını tek tek inceleyelim. Önce Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı, AKP Milletvekili Fikri Işık’ın sandığına bakalım. Bakan Işık oyunu Başiskele Damlar İlkokulu’nda 1033 numaralı sandıkta kullandı. Işık, sandığında CHP’yi de MHP’yi de ezdi geçti. Başiskele gibi bir yerde Işık’ın sandığından HDP’ye oy çıkması ise şaşırttı. Bu sandıkta AKP 178 oy, CHP 47 oy, MHP 35 oy, HDP ise 3 oy aldı. Işık, en yakın rakibi olan CHP’ye 131, MHP’ye 143 ve HDP’ye ise 175 oy fark attı.


KATIRCIOĞLU FARK YEDİ

Gelelim AKP’nin ilimizdeki tek kadın vekili Radiye Sezer Katırcıoğlu’na. Gölcük’ün CHP’lilerin yoğunlukta olduğu semti olan Değirmendere’de Atatürk Ortaokulu 1051 numaralı sandıkta oy kullanan Katırcıoğlu, sandığında CHP’den fark yedi.

MHP’yi ise az bir oy farkı ile geçti. Bu sandıktan HDP’ye tek bir oy bile çıkmadığı görüldü. Sandığından CHP birinci çıkan tek AKP’li vekil Katırcıoğlu oldu. Bu sandıkta CHP’ye 174, AKP’ye 77, MHP’ye ise 51 oy çıktı. Yani Katırcıoğlu CHP’den 97 oy fark yedi, MHP’ye ise 26 oy fark attı.
AYGÜN VE ŞEKER’İN
SANDIĞINDA İKİNCİ HDP

 

Gelelim AKP’nin ilimizdeki üçüncü ve dördüncü sıra adayları olan olup tekrar vekil seçilen Zeki Aygün ve İlyas Şeker’e. Bu iki isim oyunu AKP’nin kalesi olan Başiskele’de Damlar İlkokulu 1036 numaralı sandıkta kullandı. Aygün ve Şeker, sandığında CHP, MHP ve HDP’yi adeta ezdi geçti. Sandıktan AKP’ye 119, HDP’ye 35, MHP’ye 24, CHP’ye ise 21 oy çıktı. Yani sandıkta AKP’den HDP 84, MHP’ye 95, CHP’ye ise 98 oy fark yedi. AKP’li iki vekilin kullandığı sandıkta HDP’nin ikinci çıkması oldukça dikkat çekti.


 

YILMAZ FARK KOYDU

Gelelim Mehmet Akif Yılmaz’a. Yılmaz da oyunu Başiskele’de Misak-i Milli İlkokulu 1002 numaralı sandıkta kullandı. Yılmaz, sandığında CHP, MHP ve HDP’yi büyük bir farkla hezimete uğratırken,

CHP’nin de MHP’yi ikiye katladığı görüldü.

Bu sandıkta AKP 193, CHP 66, MHP 33 ve HDP 5 oy aldı. Yani AKP, CHP’ye 127, MHP’ye 160, HDP’ye ise 188 fark attı.
ÇAKIR’DAN EZİCİ FARK
 

AKP’nin 6. sıra adayı Sami Çakır, 2011’de 8. sıra adayı yapılmış, AKP 7 vekil çıkarmış, 7 Haziran’da 7. sıraya konulmuş, AKP’nin vekil sayısı 6’ye düşmüştü. Bu nedenle de geyik konusu olmuştu bu durum. Çakır bu kez TBMM’ye girmeyi başardı bir de kendisinden sonraki aday da Meclis’e girdi. Kartepe Maşukiye Leyla Sarıgöl İlkokulu 1164 numaralı sandıkta oy kullanan Çakır’ın sandığından AKP, ezici üstünlükle çıktı.

Sandıkta AKP 238, CHP 60, MHP 32 ve HDP 2 oy aldı. Yani AKP bu sandıkta CHP’ye 178, MHP’ye 206 ve HDP’ye 236 oy fark attı. 

YAMAN’DAN HDP’YE 54 FARK

Gelelim AKP’nin son vekili Cemil Yaman’a. Yaman kendi bölgesi olan Dilovası Çok Programlı Anadolu Lise’nde 1037 nolu sandıkta oyunu kullandı.

Dilovası’nın adının kanser ovası olmasında pay sahibi olsa da birebir ilişkileriyle tanınan Yaman’ın sandığından AKP’ye 164, HDP’ye 110, MHP’ye 23 ve CHP’ye 19 oy çıktı.

HDP’nin ikinci parti çıktığı sandıkta AKP ile HDP arasında 54 oy fark vardı. AKP, MHP’ye 141, CHP’ye ise 145 oy fark attı.
HÜRRİYET’İN SANDIĞINDAN AKP ÇIKTI

Geçtik CHP’nin vekillerine. İlk sırada Fatma Kaplan Hürriyet var. İzmit Mehmet Ali Paşa Mahallesi İbni Sina Ortaokulu 2230 numaralı sandıkta oy kullanan Hürriyet’in sandığından AKP ezici üstünlükle çıktı.

AKP’nin kalesi olan Paşa’da Hürriyet’in sadığında AKP 201, CHP 73, MHP 24, HDP ise 5 oy aldı. Hürriyet sandığında AKP’den 128 oy fark yedi, MHP’ye 49, HDP’ye ise 68 oy fark attı.
AKP’li kadın vekil Radiye Sezer Katırcıoğlu gibi Hürriyet’in de sandığından başka parti çıkmış oldu.


 

AKAR’A SANDIĞINDA SADECE 16 OY
 

CHP’li diğer bir vekil Haydar Akar ise oyunu Kartepe Derbent Ortaokulu’nda 1051 numaralı sandıkta kullandı. Akar, sandığında oldukça ezici bir fark yedi AKP’den. CHP bu sandıkta MHP’den de fark yedi.

Sandıkta AKP’ye 273, MHP’ye 41, CHP’ye 16 ve HDP’ye 1 oy çıktı. AKP, CHP’ye 257, MHP’ye 232 ve HDP’ye 272 oy fark attı. Sandığından CHP’ye en az oy çıkan vekil böylece Haydar Akar oldu.


 


TARHAN EN DÜŞÜK FARKI YEDİ
 

CHP’nin son vekili Tahsin Tarhan’a göz attığımızda, CHP’li vekiller arasında sandığında AKP’den en az farkı yiyen isim olduğunu görüyoruz.

Darıca Yusuf Savaş İlkokulu 1082 numaralı sandıkta oyunu kullanan Tarhan’ın sandığından 138 oyla AKP birinci çıkarken CHP 126, MHP 35, HDP ise 26 oy aldı.

AKP CHP’ye 12 oy, CHP MHP’ye 91, HDP’ye ise 100 oy fark attı. Tarhan’ın bölgesinde etkili çalıştığını gösteriyor bu durum.
SANCAKLI’YA İKİ PARTİ FARK ATTI
 

Ve son olarak MHP’nin tek vekili olan Saffet Sancaklı’nın sandığına bakalım. Sancaklı oyunu İzmit Mehmet Sinan Dereli Ortaokulu’nda 1248 numaralı sandıkta kullandı.
AKP’nin birinci, CHP’nin ise ikinci çıktığı sandıkta MHP üçüncü sırada yer aldı. Sandıktan HDP’ye de oy çıktı. Bu sandıkta AKP’ye 132, CHP’ye 101, MHP’ye 35 ve HDP’ye 3 oy vardı.

MHP, AKP’den 97, CHP’den 66 oy fark yedi, HDP’ye ise 32 oy fark attı.

 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482