banner598
banner608
banner654
05 Mart 2016 Cumartesi 17:20
Kılıçdaroğlu STK’larla buluştu
banner610

 Cumhuriyet Halk Partisi Genel (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 'Türkiye'nin Geleceği İçin Büyük Buluşma' adını verdiği STK, muhtarlar ve örgüt liderlerine yönelik düzenlediği toplantıyı dün gerçekleştirdi. Ankara Ticaret Odası (ATO) Kongre Salonu'nda saat 11.00'de başlayan toplantıda Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu; sivil anayasanın önemi, darbe anayasasının günümüzdeki durumu, AKP’nin yeni Türkiye propagandası ve parlamenter sistem konularında konuşma yaptı. 3 bin kişilik salonda düzenlenen etkinliğe yaklaşık 5 bin kişinin katılmış olması sebebiyle gelen konukların kimi ayakta kalırken kimi ise salona dahi giremedi.

 

 CUMHURBAŞKANINI YUHALADILAR

Kemal Kılıçdaroğlu'nun salona girmesinin ardından 'AKP'nin Yeni Türkiyesi' konulu, haberlerde alınan görüntülerden oluşan kısa film iletildi. AKP'nin iktidarda olduğu son 13 yılda yaşanan acı toplumsal olayların yer aldığı kısa filmin izlenildiği sırada salonu dolduran STK'lara ve partililer 'Hırsız katil Erdoğan' sloganları attı ve ıslık çalarak protesto etti. Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının ardından STK Merkez Temsilcileri ve sendika başkanları Kılıçdaroğlu’nun konuşması sonrasında toplantı için ayrı bir salona geçti.

 

SİVİL DARBE HAZIRLIĞIDIR

 Kılıçdaroğlu yaptığı konuşmasında : "Bugün burada konuşmalarımı iki başlık altında toplayacağım. Birincisi Türkiye 14 yılda ne hale geldi. İkincisi ise bu gelinen durumdan nasıl kurtuluruz. 13 yıldır demokrasimiz kan kaybediyor. Eğer anayasaya dayanan bir Cumhurbaşkanı Anayasa Mahkemesi'ni tanımıyorum diyorsa, bu bir sivil darbe hazırlığıdır. Eğer bir toplumda yolsuzluk yapmak, devlet malını çalmak günah bile sayılmıyorsa geldiğimiz sürecin daha iyi değerlendirilmesi gerekir. Peki bu kadar haksızlık varken, vatandaş neden itiraz etmiyor. Çünkü vatandaş akşam evine nasıl gideceğinin hesabını yapıyor. Vatandaş borç batağında. Öyle bir noktaya geldik ki. Haberleri izleyemez duruma geldik” ifadelerini kullandı.

 

 

SARIBAY, SÖZ VERDİ

 

Otobüste toplantıya katıldığı için herkese teşekkür eden İl Başkanı Cengiz Sarıbay Bahri Odabaş'a giderken söz vermiştim kendisini genel başkanla görüştüreceğime dair. Ancak katılımın beklenenin çok üzerinde olması sebebiyle kontak sağlanamadık. Ancak başta Bahri Odabaş olmak üzere hepinize söz veriyorum; Kılıçdaroğlu ilimize geldiğinde hepinizle görüştüreceğim.

 

KILIÇDAROĞLU’NUN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

 

1-Yargı bağımsızlığını savunarak. Bir ülkede yargı bağımsız ve tarafsız değilse, demokrasi askıya alınmıştır. Adaletin olmadığı yerde devlet yoktur. Adalet mülkün temelidir. Adaleti yıktığınız anda o ülkeyi yok etmiş olursunuz. Yargı hepimizin can ve mal güvenliği demektir.

 

2-Medyayı özgür bırakacaksınız. Medyanın özgür olmadığı toplum da özgür değildir. Buna izin vermememiz lazım. Aksi takdirde sağlıklı ve doğru haber kaynaklarımız kapanmış olacak.

 

3-Millet kendi vekillerini kendi seçsin. Ön seçime giderek, millet kendi vekillerini kendi iradesiyle meclise gönderecek.

 

4-Milli irade TBMM'ye tam yansımalı. Yüzde 10 seçim barajını askerler koymuş. Bunu savunan darbecilerdir. Yüzde 1 oy alan partinin genel başkanı Meclis'e gelsin. Farklı düşüncelere ortam hazırlamalıyız.

 

5-Yurt dışı seçim çevresi oluşturulmalı. Yurt dışında 5 milyondan fazla vatandaşımız var. Onların sorunlarını neden Türkiye'deki vatandaşlar dile getiriyor? Yurt dışından da milletvekili seçilip onların sorunlarını mecliste dile getirebilmeli.

 

6-Düşünceyi açıklama özgürlüğü. Anayasanın 26. maddesi herkes düşünce ve kanaatlarını tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir diyor. Aydınlar bir bildiri yayımladılar neredeyse idam sehpasını göstereceklerdi. Düşünceyi eleştirebilirsin, katılmayabilirsin ancak düşünceye yasak kabul edilemez.

 

7-Toplantı ve gösteri hakkı. İnsanlar seslerini duyurmak için gösteri yaparlar. Meydanlar insanlar düşüncelerini özgürce açıklasın diye vardır. Anayasa'nın 34. maddesi diyor ki; herkes önceden izin almadan silahsız ve saldırısız, toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir. Ancak günümüzde 2 kişi yan yana yürüyemiyor.

 

8-Üniversitelerin özerk olması. Gençler üniversite yönetiminde söz sahibi olmalı. Bir ülkenin üniversiteleri bilgi üretmiyorsa, o ülkenin gelişme şansı yoktur. Bilgi üretmek için her türlü düşünce özgürce tartışılmalı. Ayrıca üniversitelerimizi YÖK belasından kurtarmalıyız.

 

9-Örgütlenme özgürlüğü. Bir toplum örgütlenemiyorsa, sendikalar, STK'lar, vakıflar bir araya gelemiyorsa o ülkede demokrasi olmaz. Bir ülkede ne kadar çok STK varsa, o ülkede demokrasi o kadar güçlü demektir. Anayasanın 51. maddesi diyor ki, sendika kurma hakkında hiç kimse sendikaya üye olmaya ya da ayrılmaya zorlanamaz diyor. Taşeron işler sendika kurabiliyor mu? Maalesef hayır. Bunlar darbe dönemi yasalarıdır. Darbe yasalarının değişmesi lazım.

 

10-Siyasette ahlak. Günümüzde siyasetçiye insanlar güvenmiyor. Yolsuzluk, malı götürme, yandaşa ihale vermeyi siyasi yapıyor. Siyasi ahlak yasası mutlaka çıkmalı, siyaset kirli olmamalı.

11-Güçlü bir sosyal devlet. Eğer Türkiye Cumhuriyeti güçlü bir sosyal devleti inşa edebilirse, gerçek anlamda demokrasiyi inşa etmiş olur. Anayasa'nın 60. maddesi herkes sosyal güvenlik hakkına sahiptir diyor. Bu bir lütuf değil, haktır. İşsizliği, yoksulluğu gidermek zorundasın. Vatandaş bu hakkının farkında değil. STK'lara, sendikalara iş düşüyor. Sosyal devlet üreten devlet demektir. İşsizliği, yoksulluğu ortadan kaldıran ülke demektir. 2002'de Türkiye nüfusunun yüzde 1'i tüm servetin yüzde 39'una sahipti. Bugün toplam servetin yüzde 54,3'üne sahip.

 

12-Doğa haklarına saygı. Bütün canlılara saygılı siyasal anlayışı ülkemize getirmek zorundayız. Anayasa'nın 56. maddesinde, herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir diyor. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesi önlemek devletin ve vatandaşın ödevidir.

 

13-Kanun önünde eşitlik. Bütün vatandaşlar kanun önünde eşittir. Anayasa madde 10: Herkes kanun önünde eşittir. Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet bunun yaşama geçmede yükümlüdür. Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanıyamaz diyor.

 

14-Toplumsal barış. Beraberce ve özgürce yaşamalıyız. Kürt sorununun çözümü demokraside yatıyor. Bunun adresi TBMM'dir. En başından beri izledikleri yolun yanlış olduğunu söyledik. Baştan bizi dinleselerdi böyle bir sorun ortaya çıkmayacaktı. Ülkenin bir bölümü kan gölüne dönmüşse bu terör örgütünün işine gelir. Kan akıtmak teröre hizmettir, herkesi ayrım yapmadan kucaklamak zorundayız.

 

15-Organ mahkemesine ihtiyaç var. Güçler arasında bir uyuşmazlığı çözecek bir mahkemeye ihtiyaç var.

 

16-Türkiye'yi Ortadoğu batağından çıkarmak zorundayız. Yurtta barış, dünyada barış ilkesiyle hareket etmeliyiz. Ortadoğu ülkeleri hep Türkiye gibi olmak istemiştir. Tüm İslam dünyasının örnek ülkesiyken, İslam dünyasının düşmanı haline geldik. Özetle biz demokrasi, halkına hesap veren siyaset, güçlü bir sosyal devlet istiyoruz. Çocuklarımızın nitelikli ve kaliteli eğitim aldığı bir Türkiye istiyoruz. Bağımsız yargı ve insanca yaşamak istiyoruz. Bizler haklıyız, bizler kendimizi değil ülkemizi, çocuklarımızı ve torunlarımızı" düşünüyoruz.

Son Güncelleme: 06.03.2016 15:41
Anahtar Kelimeler:
Kemal Kılıçdaroğlu
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482