banner560
banner573
banner572
07 Temmuz 2014 Pazartesi 17:43
KAPLAN’DA SANAYİ YANGINLARI İÇİN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ
banner508

 

CHP Kocaeli Milletvekili Dr. Mehmet Hilal Kaplan ülkemizin en büyük sanayi kuruluşlarının olduğu Marmara Bölgesinde yaşanan sanayi yangınlarını araştırma önergesiyle gündeme getiriyor.

Kaplan verdiği önergede, Marmara Bölgesinin deprem kuşağında olduğunu, 19 Ağustos 1999 depreminde TÜPRAŞ’ta yaşanabilecek bir patlamanın depremden daha fazla tehlike yaratacağını, yetkililerin böyle bir faciayı önleme noktasında yapacak bir şeylerinin olmadığını anımsattı.

BÜYÜK KAYIPLAR

TÜPRAŞ faciasından kıl payı kurtulmamıza rağmen yetkililerin ders çıkarmadığını belirten Kaplan, bölgede yaşanan sanayi yangınlarının günlerce sürdüğünü yanacak bir şey kalmadığında ancak söndürüle bildiğini vurguladı.Kaplan, sanayi yangınlarında oluşan maddi hasarlar ekonomik anlamda bölgeye ve ülkeye büyük kayıplar yaratmaktadır.

Kaplan, verdiği araştırma önergesinde şu ifadelere yer verdi ; ‘’Özellikle son dönemlerde sıkça basında da yer alan, sanayi tesislerinde çeşitli nedenlerden kaynaklanan yangın ve patlamalara dair haberler, kamuoyunda da büyük üzüntü yaratmaktadır. Sanayi bölgelerinde yaşanan yangınlarının, diğer yangın türlerine göre can ve mal riski açısından daha büyük tehlikeler taşımaktadır. Ülkemizdeki en yoğun ve en büyük sanayi kuruluşlarının olduğu Marmara Bölgesi deprem kuşağı üzerinde yer almaktadır. Bu riskleri göz önünde bulundurarak yaşanabilecek doğal bir felakette can ve mal kayıpları minimalize etmek, gerekli önlemleri almak devletimizin birincil görevleri arasında yer almaktadır.

Gebze bölgesi gibi sanayinin yoğun olduğu yerlerde sanayi yangınlarını söndürmeye yönelik itfaiye teşkilatının bulunmaması, hayati bir eksikliktir. Özellikle TÜPRAŞ gibi ülkemizin en önemli petro-kimya tesisinin bulunduğu bir sanayi kentinde böyle bir riski göz ardı etmemek ve gerekli önlemleri biran önce almak gerekmektedir.

Hafızalarımızdan silinmeyen 19 Ağustos 1999 depreminde, Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş'nin (TÜPRAŞ) İzmit'teki rafinerisinde başlayan yangın Kocaeli'de enkaz altında kalanları kurtarma çalışmalarına büyük bir tehdit oluşturmuştu. TÜPRAŞ'taki yangın, Körfez'de hayatı tehdit ediyordu. Rafinerideki 30 dev akaryakıt tankından birinde başlayan yangın, kontrol altına alınamamıştı. Günlerce süren yangın diğer 8 tanka sıçramıştı. Yetkililer LPG tanklarının infilak etmesinden korkuyor ama ellerinde bu tip yangınlara müdahale edebilecek teknik ve yeterli teçhizat yoktu. Böyle bir patlamada çevrede tek bir canlının kalmayacağı belirtiliyordu.

TÜPRAŞ’ın çevresinde irili ufaklı çok sayıda parlayıcı ve yanıcı madde üreten dolum tesisi var. Türkiye'nin en büyük kimyasal madde tesisi PETKİM’de TÜPRAŞ’ın hemen yanında. TÜPRAŞ’taki yangının çevredeki dolum tesislerine sıçraması durumunda, deprem faciasının bu facia karşısında çok sönük kalacağı belirtiyordu. Bu nedenle rafinerinin çevresindeki 5 kilometrelik alan boşaltılmıştı.

Geçtiğimiz yıllarda Kocaeli’nin Gebze İlçesi’ndeki Tever Sunta Fabrikası’nda çıkan yangın, havadan ve karadan müdahaleye rağmen günlerce devam etmişti. Yangının yarattığı tehlikeden ötürü bölgenin elektrik ve doğal gazı kesilmiş, çevredeki evler boşaltılmıştı.

DHL Lojistik firmasında 3 Nisan 2012 günü çıkan yangından sonra fabrika küle denerken, aradan 24 gün geçmesine rağmen yangın tamamen söndürülememişti.

Bölge milletvekili olduğum Gebze’de yaşanan birçok sanayi yangını günlerce sürmüş, yapılan müdahalelere rağmen fabrikalar kül olup yanacak bir şey kalmadığında, yangınlar kontrol altına alınabilmiştir.

Bu yaşanan olaylar bize sanayi bölgelerindeki kaza ve yangın riskinin kontrolünün ne denli önemli olduğunu göstermektedir. Sanayi yangınlarında oluşan maddi hasarlar ekonomik anlamda büyük kayıplar yaratmaktadır. Bu gibi durumlarda yangın riskinin en aza indirilmesi için gerekli tedbirlerin alınması büyük önem arz ediyor.

Ama şunu üzülerek ifade etmekteyim ki TÜPRAŞ faciasından kıl payı kurtulmamıza rağmen yetkililerin bu durumdan ders çıkarmadıklarını görmekteyim. TÜPRAŞ yangınından sonra bölgedeki diğer sanayi kuruluşlarında da birçok yangın yaşandı. Bu yangınların birçoğu günlerce söndürülemedi. Bölgede bu tip yangınlara müdahale edebilecek hava aracı ve teknik alt yapı olmaması bu yangınların günlerce sürmesine ve büyük maddi hasarlar doğurmasına sebebiyet vermektedir.

Bu bölgede meydana gelen sanayi yangınlarının söndürülmesi İstanbul ve Kocaeli bölgesinde ki itfaiye teşkilatları ile yapılıyor. Çıkan yangınlara zamanında müdahale edilemediği için yangınlar büyüyor. Birçok yanıcı ve patlayıcı hammaddeyi bünyesinde barındıran bu fabrikalarda vuku bulan yangınlar büyük patlamalara sebebiyet vermekte, günlerce, hatta haftalarca süren bu yangınlar büyük maddi hasarlar yaratmaktadır. Birçok OSB’nin bulunduğu bu bölgelerde çıkan yangınlar diğer sanayi kuruluşlarına da tehdit oluşturmaktadır.

 

Türkiye’deki kimya, otomotiv, metalürji ve boya sektörünün yaklaşık üçte biri deprem kuşağı üzerinde bulunan Gebze bölgesindedir. Birçok riski bir arada barındıran bu bölgede yoğun olarak yaşanan sanayi yangınlarının yarattığı sıkıntıların tespit edilmesi ve gerekli önlemlerin alınması adına, ilerde yaşanabilecek muhtemel can ve mal kayıplarının azaltılması için gerekli çalışmaların yapılması adına sanayi bölgelerindeki yangınların incelenmesi için, Meclis Araştırma Komisyonu kurulması ülkemiz ve milletimiz menfaatleri adına önem arz etmektedir’’ dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner554

banner482