banner729
banner598
banner726
14 Kasım 2017 Salı 14:12
Kadının adı siyasette önceden yokmuş, AKP ile var olmuş!
banner728

Bir kadın milletvekili düşünün, kadın ve erkeğin fırsat eşitliği için çalışan komisyonun başında bulunsun ancak kadın ve erkeğin eşit olmadığını düşünsün… O isim malumunuz AKP Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu... Kendisi TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı olmasına rağmen, 2016 yılının kasım ayında Körfez Ticaret Odası (KTO) Başkanı Sibel Moralı’ya ziyareti sırasında söylediği sözlerle gündeme oturmuştu. Katırcıoğlu, “Ben eşitliğe inanmıyorum. Doğada da hiçbir şey bir birine eşit değildir. Kadın ve erkek hep birlikte yürüyelim” demişti. Bir kadın milletvekilinden hele hele kadın-erkekte fırsat eşitliğini savunan bir komisyonun başkanından bu sözleri duymak talihsizlikti. Katırcıoğlu’nun daha bu sözleri ortada dururken Kocaeli Başiskele’de düzenlenen Türkiye Aile Platformu (TÜRAP) 7. İstişare Grubu İl Toplantısı'nda söylediği sözler samimi bulunmadı. Kadın ve erkeğin eşit olmadığını düşünen Katırcıoğlu, daha önce kadının adının siyasette olmadığını söyledi, AKP iktidarı ile bu sayının arttığını anlattı. 2002 yılında kadının TBMM’de yüzde 4,6 ile temsil edildiğini, bugün ise bu oranı 14,7’ye çıkardıklarını kaydetti. Aslına bakarsanız bu rakam 7 Haziran 2015’te yüzde 17.8’di, 1 Kasım 2017’de yüzde 14,7’ye gerilemişti. 

Peki, bu gerilemenin sebebi ne idi? 5 ayda ne değişmişti? Kadının siyasette önceden adının olmadığını söyleyen ve AKP sayesinde kadının artık siyasette adının olduğunu vurgulayan Katırcıoğlu’na, 5 aydaki düşüşün nedenini açıklayalım! 7 Haziran AKP için ilk kez tek başına iktidar olma şansını yitirdiği bir seçimdi. Ortada bir başarısızlık vardı. AKP, 1 Kasım’da bu başarısızlığını galibiyete dönüştürmeyi bildi. Oyunu yüzde 49.5’e çıkaran AKP; 7 Haziran ile 1 Kasım arasında listelerin büyük kısmını köklü şekilde değiştirmişti. Başarısızlığı adaylarda görmüştü sanırız. Ama bu başarısızlıkta fatura kadınlara da kesilmişti. 7 Haziran’da 99 kadın adayla seçime giren AKP, 1 Kasım’da kadın aday sayısını 69’a indirdi. AKP’nin 56 ilde hiç kadın aday göstermediği görüldü. 

CHP ise kadın milletvekili aday sayısını artırmıştı. 7 Haziran’da seçime 103 kadınla giren CHP, 1 Kasım genel seçimlerine 125 kadın adayla katılmıştı. 14 seçim bölgesinde, Kocaeli de dahil, kadın adaylar birinci sıradaydı. 

MHP de kadın aday sayısını artırmıştı. 7 Haziran’da 61 kadın adayla seçime giren MHP, 1 Kasım’da bu sayıyı 76’ya çıkardı. 

HDP ise kadın vekil sayısını düşürmüştü. 7 Haziran’da 268 kadın adayla seçime giren HDP, 1 Kasım’da aday sayısını 228’e düşürdü.

Yani bakıldığında siyasette kadının adının önceden olmadığını, AKP iktidarı ile olduğunu dile getiren Radiye Sezer Katırcıoğlu, 7 Haziran’daki başarısızlığın ardından 1 Kasım’daki liste değişikliğinde neden 30 “kadının adının” silindiğini de bir anlatırsa kamuoyu da bilgilenmiş olur! Ha “Kadın-erkek eşitliğine inanmıyorum” diyen bir Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı’ndan mantıklı bir açıklama beklemiyoruz!

Ha bu arada dip not düşmeden de geçmeyelim... Türkiye'de kadının adı var evet; ancak siyasette değil; artan kadın cinayetlerinde, tecavüzde, şiddette... 

Radiye Sezer Katırcıoğlu tarafından basına servis ettirilen haberde şu ifadeler yer alıyordu: 

KATIRCIOĞLU, “ESKİDEN KADIN’IN ADI YOKTU” 
“AİLENİN TEMELİNİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN 15 YILDIR ÇALIŞIYORUZ”


TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyon Başkanı ve Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, “Kadının adı yoktu siyasette ama 2002'de yüzde 4,6'dan başladı, bugün 15 yılda yüzde 14,7. Bundan sonraki dönemde yüzde 20'leri aşacağız” dedi.

Kocaeli Başiskele’de düzenlenen Türkiye Aile Platformu (TÜRAP) 7. İstişare Grubu İl Toplantısı'nda konuşan Katırcıoğlu, her geçen gün gelişen teknolojiyle günlük hayatın kolaylaştığını ama toplumsal ilişkilerin zorlaştığını söyledi.
Küreselleşen dünyada toplumun giderek bölündüğünü ve ailelerin küçük parçalara ayrıldığına dikkati çeken Katırcıoğlu, anneanne ve babaannelerin ailelerin içinden çekildiğini, nesiller arasındaki devamlılık sağlanamayınca fikri boşluklar oluştuğunu kaydetti.

15 YILDIR AİLEYİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ
Ailenin temellerini güçlendirmek için 15 yıldır çalıştıklarını vurgulayan Katırcıoğlu, "Sorunlarımızı STK'lar ve akademisyenlerle birlikte çözeceğiz ama ilk önce çareyi medeniyetimizde arayacağız. Sonra inancımızın değerlerine bakacağız. Çaremiz bizim inancımızda, medeniyetimizde. Batı'nın da 100 yıl önce yaptığı bu. Doğu'dan aldı getirdi, kendi birikimleriyle sentezledi ve yeni bir model oluşturdu. İşte biz bunu yaptığımız zaman bu sorunlardan kurtulacağız. AK Parti iktidarları olarak son 15 yılda bunu yaptık aslında biz." ifadelerini kullandı. Katırcıoğlu, kadının sorununun onu aileden kopararak, bireyselleştirerek, yok sayarak çözülemeyeceğini vurguladı.

BİRÇOK ALANDA KADIN SAYISI ARTTI
Bu sorunların birlikte çözüleceğini, bu kapsamda birçok yasal düzenleme yaptıklarını ve istihdamda yüzde 35'lere çıkıldığını belirten Katırcıoğlu, şöyle devam etti: 
"Akademide kadının oranı yüzde 54, banka ve sağlık sektörüne baktığımızda yüzde 50'leri zorladığımızı görüyoruz. Okullaşma oranı 2002'de yüzde 91'den artık yüzde 99'a geldi. Üniversiteleşme oranımız yüzde 13'ten yüzde 40'ları geçtik artık. Kadının siyasette temsili 1934 yılından 2002'ye kadar yüzde 2,4'tü. Kadının adı yoktu siyasette ama 2002'de yüzde 4,6'dan başladı, bugün 15 yılda yüzde 14,7. Bundan sonraki dönemde yüzde 20'leri aşacağız. Yüzde 22,5 Avrupa ortalaması, kadının siyasette temsili. Bu noktada ciddi bir irade var, ciddi bir destek var. Bu vesileyle Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum."

Son Güncelleme: 14.11.2017 16:49
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
dila55 2017-11-14 17:21:09

böyle saçma açıklama hayatımda duymadım duymuş oldum.Kadın MUSTAFA KEMAL ATATÜRKLE var olmuştur.

Avatar
Adil Gül 2017-11-14 15:21:12

Böyle cahil güraha, ahlaksız, yalancılar hiç bir zaman bu kadar aşikar iktidarda olmamıştı. Bu kadının AKP’li olmadından başka ne meziyeti, becerisi var. Başörtülülerin yüz karalarının önde gideni....

banner354

banner630

banner328

banner599

banner733

banner482