banner598
banner608
07 Nisan 2015 Salı 15:05
İZMİT BELEDİYE MECLİSİ'NDE KOMİSYONLAR BELİRLENDİ
banner610

İzmit Belediye Meclisi bugün 24 maddelik  gündemi görüşmek görüşmek üzere BELSA Plaza 9’ncu katta toplandı. 24 maddeye ek

bir gündem maddesi gelebilir.

Nevzat Doğan, "Gündemimiz çok yoğun. Milletvekillerimiz belirlenecek. CHPli arkadaşların sorunu yok. Ama bizim 2 saatlik

vaktimiz var" dedi.

 

Şehit savcımıza Allahtan rahmet diliyorum. Ülkemizin başı sağolsun

 

Encümen üyelerinin seçilmesi maddesi görüşülüyor.

 

Emine Zeybek, Veli Beyaztai ve Erdoğan Çakır isimleri encümen için Ersin Albayrak tarafından önerildi. Gizli oyla seçime gidiliyor.

5393 sayılı Belediye Kanununun 33. maddesinin a bendine göre il belediyelerinde ve nüfusu 100 binin üzerindeki belediyelerde, belediye meclisinin her yıl kendi üyeleri arasından bir yıl için gizli oyla seçileceği üç üye seçiminde her üç aday 34 er oyla bir yıllığına encümen üyesi seçildi.

 

7 komisyonun bir yıl süreyle mecliste görev yapması oy birliği ile kabul edildi.

 

Komisyonlar kuruldu. Plan ve Bütçe, İmar, Çevre ve Sağlık, Eğitim, Gençlik ve Spor, Kültür Turizm ve Sanat, Sosyal Hizmetler ve Türlü İşler komisyonlar üyeleri oy birliği ile kabul edildi.

 

Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü adı Muhtarlıklar Müdürlüğü olarak oy birliği ile kabul edildi. değiştirilmesi, İçişler Bakanlığı isteği doğrultusunda.

 

Akçakoca Mahallesinde bulunan Elbeyoğlu Konağı'nın birinci katının kurs merkezi olarak kullanılmak üzere İzmit Kaymakamlığı ve İlçe Müftülüğü'ne bedelsiz kiarlanması oy birliği ile kabul edildi.

 

Pakistan Karaçi şehri ile kardeş şehir olunması teklifi protokol yapılmak kaydıyla İzmit Belediye Başkanına yetki oy birliği ile verildi.

 

Alikahya'da park alanı olarak görünen bölümün kapalı pazar alanı olarak değerlendirilmesi oy çokluğu ile kabul edildi.

 

CHP Meclis üyesi İbrahim Güçlü, "Gündoğdu Mahallesinde uydu fotoğrafında görülmeyen okul, alışveriş merkezi. konutlar ve insan hareketleri var  Buranın akaryakıt, lpg istasyonu olarak kullanılmasının mantığı yok. Sanki kentimize karşı suç işliyoruz diye algılıyorum. Belediyenin bunu gözden geçirmesini istiyorum " dedi.

 

Güçlü, "Kiralamak ya da belediyenin kullanması değil, gözden geçirelim" diye konuştu.

 

Alanın Akaryakıt istasyonu olarak değerlendirilmesi AKP'li meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi.

 

 

24'ncü madde, 2014 Mali yılı faaliyet raporunun görüşülmesine geçildi. Başkan Doğan raporun görüşülmesi sırasında oturumu yürütme görevini İbrahim Elgin'e bıraktı.

Faaliyet raporu görüşmesinde CHP'li meclis üyesi İbrahim Güçlü söz aldı."Hizmet alımlarında aşırı artış var. Yüzde yüz artış var" eleştirisinde bulundu.

 

Güçlü, "Benzin ve akaryakıt alımlarında rakam artışı yüzde yüz. Akaryakıt fiyatlarında düşüş göz önüne alındığında bunun izah edilmesi gerekir" dedi.

 

Güçlü, " Yılbaşında tahmini bütçe hesap edilir. Belediye gelirleri toplam 150 milyon öngörülmüş. Tahakkuk eden 122 milyon. Burada liderlik sorgulaması yapılması lazım. Bilanço sayfasına baktığımızda Aktifler ve pasifler bölümleri var. Öz kaynaklar bölümü var.

 

Aradaki fark 207 milyon. Biz uyarmıştık. Belediye batık diye. Size kimse para vermez, iş yapmaz dedik" eleştirisinde bulundu.

Güçlü: Durumumuzda iyileşme yok, günü kurtarıyoruz.

 

Ersin Albayrak söz aldı.

 

Benim dikkatimi çeken, bütçe gerçekleşmeleri giderde yüzde 72, gelirde yüzde 82

 

Bir düşüş var.

 

Faaliyet raporu kitapçığının kapağını etik bulmadık. AKP İlçe Başkanı’nın o fotoğrafta bulunması hiç şık değil.

 

Ben denetleme komisyonu, plan bütçe komisyonu üyesiyim.

 

Geçen oturumda akçeli işlerle ilgili konuşmamada “Kimsenin kefiliyim demedim” dedi.

 

Son sözü başkan aldı.

 

Doğan, " Muhalefetin eleştirilerine saygılıyım." dedi.

İbrahim Güçlü'nün eleştirilerine cevap veriyor.

 

Kadın çalışanlarının azlığı eleştirisine, " Türkiye genelinde en çok kadın çalıştıran belediyeyiz" iddiasında bulundu.

Doğan, "Güzel bir adım atıldı" ifadesini kullandı. CHP listelerini kastederek, "Tebrik ediyorum" dedi.

 

Doğan, "Akaryakıtta artış var. 50 köy bize bağlandı. Ayrıca Konya gezilerinde akaryakıt tarafımızdan karşılandı. Kabahat bizde gelir artışlarında yüzde 90ların üzerinde bütçeyi tutturursanız yüzde 70ler 80ler beğenilmez" dedi.

 

"Doğan," Köyler için Ankara'dan İller Bankası'ndan beklediğimiz paralar gelmedi. Önemli olan bir şey var. Bir şekilde bütçeyi denkleştirdik."diye konuştu.

 

Başkan Doğan, "2014 verimli geçmiştir. Gelirde ilk defa büyük bir artıyla dönem kapatılmıştır. Vergi borcumuz olduğu doğrudur. Vergi borçlarını bir kenara atıldığında Türkiye'nin en iyi durumda olan belediyelerinden. Şu anda esnafa, personele, işçimize, sendikalar borcumuz yoktur. Vergi borçlarını inşallah ödeyip bu eleştiri malzemesini elinizden alacağız" diyerek CHP'liler gönderme yaptı.

 

Doğan, "Değerli meclis üyelerimize teşekkür ediyorum. Eleştirilerin bazıları hoşumuza gitmeyecektir. Bu doğaldır. Burada herkesin emeği var. Önümüzdeki dönemi daha iyi bilançolarla gegiyle selamlıyorum. AKP ve CHP milletvekili adaylarının da tebrik ediyorum" dedi.

 

2014 Mali Yılı Faaliyet Raporu oy çokluğu ile kabul edildi.

Bir sonraki oturum 5 Mayıs 2015 günü saat 15.00'de toplanacak.

 

Meclis sona erdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482