banner598
banner609
18 Temmuz 2016 Pazartesi 13:00
İktidar ve muhalefetten darbecilere darbe!
banner610
Bu ülkede yıllardır yaşanan kutuplaşma, insanların siyasi görüşlerinden dolayı dostluklarını dahi noktalamasına yol açarken, artık farklı siyasi partilerin genel başkanları, illerdeki yöneticileri yan yana gelemez bir hal almıştı. 15 Temmuz’da hainler tarafından gerçekleştirilen kanlı darbe girişimi sonrası muhalefet partilerinin liderleri, iktidara sahip çıkarak, tabanda da illerdeki yönetim kadrolarında da bu ayrıştırıcı havayı kırdı. Yıllardır özlenen tablo, genelde olduğu gibi bugün yerelde de objektiflere yansıdı. AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, Saadet Partisi İl Başkanı Sinan Ejderoğlu ve Büyük Birlik Partisi İl Başkanı Nihat Yıldız, SP’nin ev sahipliğinde Güllüoğlu’nda bir araya gelerek, darbeye karşı ortak bir duruş sergiledi. Demokrasiye sahip çıkılan toplantıda il başkanları tek tek açıklama yaptı. 

AĞUSTOS AYINA GÜN KESTİLER
İl başkanları yaptıkları açıklamalarda darbe girişimi kınarken gelecek süreç için de umut verici açıklamalar yaptı. SP İl Başkanı Ejderoğlu, “Normal şartlarda muhalefet yapılır, bugün normal şartlarda” değiliz derken, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, meydanlara inmek istediklerini ancak bunun AKP’nin şovundan arındırılması gerektiğini vurguladı. Bu talebe AKP İl Başkanı Ceyhan, olumlu yanıt vererek, “Valilik ve Büyükşehir’in düzenleyeceği yürüyüşler olsun, herkes katılsın” dedi ve ekledi, “Her ay toplanalım, ağustos ayının ilk pazartesi bir araya gelelim.” MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, “Bu olaylara tevessül edenlere halkımız 15 Temmuz’da verdiği tepkinin on katını verecektir” diyerek darbecilere gözdağı verdi. BBP İl Başkanı Nihat Yıldız ise idamın geri gelmesi için yarın imza kampanyası başlatacaklarını ifade etti.

EJDEROĞLU: MUHALEFET NORMAL ŞARTLARDA YAPILIR
İlk olarak SP İl Başkanı Sinan Ejderoğlu konuştu. Ejderoğlu, “Malumunuz 15 Temmuz günü bir talihsizlik yaşadık. Öncelikle şahsım ve teşkilatım adına bu darbe girişimini şiddetle kınadığımızı belirmek isterim. Bu durumun bir daha yaşanmaması için dua ediyoruz, gayret ediyoruz. Siyasi partiler bu kalkışmalardan çok çekmiştir. Bu durumlar ülkenin geri gitmesine neden olmuştur. Toplumun bütün kesimi bu kalkışmaya hep birlikte karşı durmuştur. Bu da bizi çok mutlu etmiştir. Bundan sonra da karşı olacağız. İktidar ve muhalefet normal şartlarda yapılır. Biz ülkenin normal şartlara dönmesi için var olan parlamenter sisteme sonuna kadar sahip çıkacağız ve bunun için bundan sonra da çalışmalarımızı sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

SARIBAY: YÜRÜYÜŞLER ŞOVDAN ARINDIRILIRSA KATILIRIZ
Ardından konuşan CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay ise “15 Temmuz’da büyük bir tehlike atlattık. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak herkesin ‘ama’ demeden, ‘fakat’ demeden karşı çıkması gerekli bu darbeye. Biz de her türlü darbeye karşı olduğumuzu sizin karşısında tekrarlıyoruz. Darbeler ülkeye hiçbir şey kazanmamıştır. Bu darbeler hukuku ters düz etmiştir. Hukukun ters düz edildiği yerde güvenlikten söz edilemez. Kaybettiğimiz asker ve polislerimizin ailelerine baş sağlığı diliyorum. Yine 20 yaşında bir askerimizin boğazının kesildiğini görmüşsünüzdür. Onların bir suçu olmadığı bilinmelidir ve darbeciler gibi onların da failleri cezalandırılmalıdır. Gözaltına alınan askerlerin bine yakını er. Bunların emir komuta altında olduğunu bilmek lazım. Ama failler yargılansın. Yine gözaltına alına hakim ve savcılar var. Bunların bir darbe girişimiyle alakası varsa yargılansın. Ama her yargılanma adil yapılmalıdır. 15 Temmuz’dan sonra toplantılar yapıldı. Ben bir yürüyüşe katılmak istedim ama AKP’nin şovuna dönüştüğünü düşündüğüm için katılmadım. Ancak bu yürüyüşler şovdan arındırılırsa biz de katılırız” dedi.

ÜNLÜ: BU BİR MİLAT

Sarıbay’dan sonra sözü alan MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, devletin bir demokrasi sınavı verdiğini, Türk milletinin bir şeyi daha başardığını kaydederek, “Yani her aklına gelenin ülkede bir şeyler yapamayacağını gösterdi millet. Biz de diyoruz ki bu bir milat. Liderlerimize olayların yaşandığı ilk dakikalarda kamuoyunu bilgilendirmek için yaptıkları açıklamalar nedeniyle teşekkür ediyorum. Devlet tektir. Bayrak tektir, dil tektir, kararlarımız tavizsizdir. Sonuna kadar kararlarımızın arkasındayız. Bu olaylara tevessül edenlere halkımız 15 Temmuz’da verdiği tepkinin on katını verecektir” diye konuştu.

YILDIZ: İDAM İÇİN İMZA KAMPANYASI BAŞLATIACAĞIZ
BBP İl Başkanı Nihat Yıldız ise konuşmasında,  “Tüm vatan hainlerinin bir araya gelerek yaptıkları bu girişimi şiddetle kınıyorum. Genel başkanlığımız ve biz olaya tepkimizi koyduk. Bugün bir ve beraber olma zamanıdır. Burada il başkanlarımızla bir aradayız. Yine sokaklarda da bir aradayız. Halkımız bu terör olayına karşı durmuştur. Bu ülkemizin içine çöreklenmiş vatan hainlerinin yaptığı bir girişimidir. Gerçek suçluların ortaya çıkarılıp hukukun üstünlüğüyle yargılanmasını istiyoruz. Devletimiz ve iktidarımız şu anda işin başındadır. Bu ülkede mutlaka idamın gelmesi gerektiğini söylemiştik yine söylüyoruz. Yarından itibaren ilimizde de imza kampanyası başlatacağız” ifadelerini kullandı.
 
CEYHAN: BU DARBE DEĞİL, TERÖR OPERASYONU
Basın toplantısında son açıklama AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan’dan geldi. Ceyhan, bundan sonra da bu birlik ve beraberliğin devam etmesini dileyerek, darbe kılıfı altında yapılmak istenen terör operasyonu nedeniyle bir araya geldiklerini söyledi. Ceyhan, sözlerini şöyle sürdürdü: “15 Temmuz günü yapılan darbeden farkı bir şeydir. Her darbenin az da olsa kendi içinde bir hukuku var. Ama 15 Temmuz’da bir bomba dahi görmeyen Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bombalandığını yaşı yeten de yetmeyen de ilk defa gördü. Doğu’da ve Güneydoğu’da PKK, PYD terörü başta olmak üzere ülkenin birlik ve beraberliği için mücadele eden özel harekatçılarımızın yoğun olduğu bölge bombalanarak birçok polisimiz şehit edildi. Ancak bunu yapanlar milli iradenin varlığını unuttu. Halkımız hiçbir çağrıya gerek duymadan sokaklarda yerini aldı, tankların önüne kendini siper etti. Çanakkale ruhuyla terör operasyonuna karşı duran milletimize şükranlarımı sunuyorum. Tüm partilerin genel başkanlarına yaptığı duyarlı açıklamalar nedeniyle şükranlarımı iletiyorum.

VALİLİK VE BÜYÜKŞEHİR DÜZENLESİN
Üç günlük bir süreç geçirdik ve hala vatandaşlarımız sokaklarda. Eğer bu girişim sonuç bulsaydı bugün hiçbirimiz burada olamayacağımız gibi birbirimizden de haberdar olmayacaktık. Bu iş tam bitene kadar meydanlarda olacağız. İl başkanlarımıza da ifade ettim. Gelin bu organizasyonu Valimiz ve Büyükşehir Belediye’mizin çağrısıyla Perşembe Pazarı’na taşıyalım ve hiç kimse ayırt etmeksizin herkes katılsın. Bu daveti de burada sizler aracılığıyla yapmış olalım. Bizler siyaset yapıyoruz. Ülkenin geleceğine dair önerilerimiz ve isteklerimiz farkı ama ortak payda vatan. Ama biz istiyoruz ki bu toplantıları her ay yapalım. Bundan sonra ağustos ayının ilk pazartesi günü tekrar il başkanlarımızla toplanacağız. Bu bir vahşiliktir, 60 ve 80 darbesinden daha vahim bir durumdur. İkinci bir darbe girişimi olabilir mi biz bu tereddüdü yaşıyoruz. Hepimizin üzerine atom bombası da atılsa biz alanlardayız. Çünkü mesele vatanın bekasıdır. Güvenlik önlemlerimiz de Valilik ve belediyemiz tarafından alınacaktır. Milletimiz rahat olsun.”Son Güncelleme: 18.07.2016 16:51
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Paralel Oktay 2016-07-18 15:11:22

Paralel Doç, emniyet istihbarattaki geçmişini unutturmak için Belediyedeki daire başkanı dostlarıyla ön saflarda görünmek için var gücüyle çalışıyor. Kurtarmayacak bu çabalar hocam... Siyaseti okutmaya benzemez bu işler hocam!

Avatar
Abdullah Kanpara 2016-07-18 15:37:17

Güzel bir tablo Allah razı olsun

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482