banner598
banner608
15 Temmuz 2016 Cuma 16:08
Hurşit Güneş, CHP'de değişim istiyor
banner610
Kıbrıs Barış Harekatı’nın önemli aktörlerinden olan, dönemin Kandıralı Dışişleri Bakanı merhum Turan Güneş’in oğludur Hurşit Güneş. CHP’de bir dönem Kocaeli Milletvekilliği yapan ve Genel Başkan Yardımcılığı görevinde de bulunan Prof. Dr. Hurşit Güneş’in tüm Türkiye’de tanınmasında Turan Güneş’in oğlu olmasının etkisi var elbet ancak Güneş, başarılı bir ekonomi profesörü olması, pek çok önemli ulusal gazetede makale yazması ve verdiği panellerle adından sıkça söz ettirdi, ettiriyor. Bu kadar başarılı bir isim olmasına rağmen 7 Haziran ve 1 Kasım genel seçimlerinde tekrar aday yapılmadı Hurşit Güneş, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından. Şu anda partide aktif bir görevi de yok. Güneş, buna rağmen CHP’li kimliği ve akademik unvanı nedeniyle pek çok ilde panellere, seminerlere davet ediliyor. Bu panellerin kimilerini sivil toplum kuruluşları, kimilerini ise CHP örgütleri organize ediyor. 

SURİYE’YE MÜHİMMATI ORTAYA ÇIKARMIŞTI
Geçtiğimiz gün gazetemizi ziyaret eden Hurşit Hoca ile kısa bir sohbet gerçekleştirdik. İzmit İlçe Başkanlığı’nda Suriye meselesi ile ilgili basın toplantısı yapmadan önce gazetemize gelen Güneş, yönelttiğimiz sorulara içtenlikle yanıt verdi ve CHP’de gündemi sarsacak, ses getirecek açıklamalar yaptı. Hatırlanacağı üzere Hurşit Güneş, hükümetin Suriye’ye silah gönderdiğini ilk gündeme getiren isim olmuştu. İlerleyen süreçte ise MİT TIR’larındaki mühimmatları kamuoyuna duyurduğu için gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül, tutuklanmıştı. Yani söyledikleri ortaya çıkmıştı bir şekilde Güneş’in. Ayrıca, gerek bütçe görüşmelerinde, gerekse dönemin Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’na yönelik cevap verileceğinde TBMM kürsüsüne çıkan isim Güneş oluyordu genellikle. Tüm bu artılarına rağmen Güneş neden aday gösterilmedi, sorduk kendisine!

“EN BAŞARILI” DEDİ AMA ADAY YAPMADI
Güneş, neden aday yapılmadığına anlam veremediğini belirterek, “Sayın Genel Başkan, tüm bütçe görüşmelerinde ve Davutoğlu’na cevap verileceğinde beni görevlendirirdi. Suriye’ye silah gönderildiği gibi özel bir bilgiyi kamuoyuna ilk duyuran bendim mesela. Ve bir gün Genel Başkan Sayın Kılıçdaroğlu’na ‘En başarılı vekiliniz kim?’ diye sorduğumda ‘Sen’ diye cevap vermişti. Peki, ben bu kadar önemli biriysem neden önüm kesildi, neden beni aday yapmadılar, aday yapmak zorundaydılar” dedi. Güneş, pek çok şehirde ön seçim yapılırken ilimizde ön seçim yapılmamasını da kendisine bağlayarak, “Ön seçim olsaydı kesinlikle aday olarak çıkardım. Ama gelin görün ki bu ön seçim benim önümü kesmek için yapılmadı. Tekin Bingöl’e sordum ‘neden ön seçim yapılmıyor’ diye, bana verdiği cevap netti, ‘Ön seçim yaparsak sen seçilirsin’ dedi. Kocaeli ön seçim konusunda bastırmalıydı. Vekili belirlemek üyelerin hakkıydı” şeklinde konuştu.

ŞEHİR ŞEHİR DOLAŞIP ANLATIYOR
Pek çok şehirdeki STK ve CHP örgütlerinden davet alan Güneş, buradaki programlarından da söz ederek, “Adana, İzmir, Erzurum, Van, Ardahan, Kayseri, Mardin, Şanlıurfa, Diyarbakır, Kütahya, Eskişehir, Kırklareli ve benzeri pek çok ile gittim, gitmeyi de sürdürüyorum. Bazen ekip halinde, bazen de tek gidiyorum davet aldığım şehirlere. Kimi zaman STK’ler davet ediyor, kimi zaman da CHP örgütleri. STK’ler de davet etse, CHP örgütlerine uğruyorum mutlaka” ifadelerini kullandı. Peki Güneş, neler anlatıyor gittiği yerlerde? Bu soruya şöyle cevap verdi Güneş: “CHP’nin bir muhalefet partisi olmaktan çıkıp, bir iktidar alternatifi olması gerektiğini anlatıyorum. CHP’nin feryat figan etmekten çok, çözüm önerileri sunan, umut veren politikaları olması gerektiğini aktarıyorum. CHP iktidar olursa ülkeye neler sağlar, bunların anlatılması gerektiğini söylüyorum.

CHP, ÇÖZÜMÜ ANLATMAK ZORUNDA
Mesela Kandıra’da bir köye giden CHP heyetinin, ‘Bunlar sizi üzüyorlar’ demekten çok, ‘Bizim iktidarımızda şunları yapacağız’ demesi gerekiyor. CHP’nin, ülkemizde bozulan adalet anlayışını, Kürt sorunu, dış sorunlar ve benzeri sorunları nasıl çözebileceğini anlatması gerekiyor. Bakın Kürt sorununu HDP de MHP de çözemez. AKP’nin çözemediğini de gördü tüm toplum. O halde CHP’nin bu sorunu nasıl ortadan kaldırabileceğini halka altı dolu bir şekilde aktarması gerekiyor. Tarımsal sorunlar noktasındaki çözüm önerileri neler CHP’nin, köylüye bunun anlatılması lazım mesela. Ülkenin dışa bağımlı ekonomik politikalardan nasıl sıyrılacağının söylenmesi lazım bu halka. Bakın Rusya’ya kafa tutuldu ama sonra yamuldular. Çünkü doğalgazın yüzde 70’ini Rusya’dan alıyoruz. Gittiğim yerlerde CHP’nin yapması gerekenleri anlatıyorum kısacası.”

KILIÇDAROĞLU, VERDİĞİM KİTABI OKUMAMIŞ
Peki Güneş, bu çözüm önerilerini Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na da aktardı mı? Bu soruya sitemli cevap verdi Güneş ve şunları söyledi: “2013 yılında Adalet Çağrısı adlı bir kitap yazdım. Bunu okuması için Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na da hediye ettim. Bir zaman sonra okuyup okumadığını sorduğumda, ‘Şöyle üstten bir göz attım’ dedi. Kitap hediye ediliyorsa okunur, yanında sesli okuyacak değilim ya!” Güneş’in genel başkana sitemi olduğu açık ve belli ki Kılıçdaroğlu Güneş’in sunduğu önerileri pek dikkate almamış. Güneş’in şehir şehir dolaşıp, CHP’nin siyaset yapma tarzının değişmesini istemesi, bir genel başkan değişikliği isteyip istemediği, hatta genel başkan adaylığına mı soyunduğu sorularını da akla getirdi. Güneş, şehir şehir dolaşıp genel başkan adaylığı için destek mi topluyor, sorduk ve aldığımız cevap “Bu çok yanlış bir düşünce. Öyle düşünüyor insanlar ama öyle değil. Amacım CHP’nin iktidara yürüyecek politikalar üretmesi için değişmesi” şeklinde oldu.

MERAL AKŞENER, SİNAN OĞAN ÖRNEĞİ
Değişimden kastını daha da açan Güneş, şunları kaydetti: “Temel mesele genel başkanın değişmesi değil, partinin paradigmasının değişmesi. Bir kişiyi değiştirip, yerine bir başkasını koymakla bir yere varılamaz. Hem Türkiye’de lider değişiklikleri zor. Bakın en bariz örneği MHP. Türkiye’de ne yazık ki siyasi partiler başarı elde edemediklerinde değişikliği, ayrılığı beceremiyor. Örneğin Meral Akşener, Sinan Oğan gibi başarılı isimler vekil yapılmadılar. Ben de çok başarısızım ya ondan tekrar aday gösterilmedim(!) Bunun hesabını partililer sormalıydı, her yerde ön seçim oldu, Kocaeli’de olmadı.” Evet, Hurşit Güneş, CHP’de bir değişimin olmasından yana. Güneş, CHP’nin sorunları bağırarak, feryat ederek dillendirmekten ziyade, bu sorunların çözümünü halkın önüne sunan bir siyasi anlayışı benimsemesini, yani iktidar yürüyüşü için değişmesini istiyor. Genel Başkan, kitabını dahi okumadığı Güneş’in önerilerini dikkate alınır mı bilinmez ancak Güneş, şehir şehir dolaşarak, bu düşüncelerini örgütlere ve STK’lere aktarıyor. 
Son Güncelleme: 15.07.2016 20:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482