banner608
banner597
banner609
20 Kasım 2016 Pazar 12:32
Hürriyet: Bir kereci zihniyete çocuklarımızı yedirtmeyiz

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet her şartta çocuk evliliklerin önüne geçilmesi için hazırladığı kanun teklifini geçtiğimiz günlerde Meclis’e sunmuştu. Meclis’te AKP tarafından son dakikada getirilen ve tecavüze uğrayan çocukların tecavüzcüsüyle evlendirilmesini sağlayarak tecavüz suçunun aklanmasının ve erken yaşta evliliklerin önünü açacak önerge Meclis’te kabul edildi. Maddenin oylamasında ise yeterli çoğunluk sağlanamadığı için ertelendi. CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet daha önce sunduğu ve 18 yaşından evvel gerçekleşecek olan evliliklerin önünü kapatacak kanun teklifini; salı günü Meclis’te görüşülecek yasa tasarısı öncesinde gündeme getirdi.

ÇOCUKLARI KORUYACAKSINIZ TECAVÜZCÜYÜ DEĞİL
Konuyla ilgili açıklamada bulunan Fatma Kaplan Hürriyet, şunları kaydetti: “AKP’li vekiller kendi çocuklarını dahi düşünmeden böyle bir yasa için parmak kaldırdılar ve bu da tecavüzü ve tecavüzcüyü aklamaktan başka bir şey değildir. Bu düpedüz sapkınlıktır. Bu yasa geçerse küçük yaştaki çocuklara ve 18 yaş üstündeki kadınlara baskı ve şiddet ile zorla ‘ben isteyerek evlendim’ dedirterek tecavüzün meşrulaştırılması, 12 yaşındaki çocukların evlendirilmesi gibi birçok vahim sonuçları olacaktır. Bizler çocuklarımızı nasıl daha iyi koruyabiliriz diye düşünedururken, AKP’liler nasıl yaparız da tecavüzcüyü içerden çıkartırız, nasıl erken evliliklerin önünü açarız diyor. Tam da 18 Kasım Avrupa Çocuğun Cinsel Sömürüsü ve İstismarına Son Verme Günü olarak ilan edilen bir günde bu önergenin getirilmesi de ayrıca manidardır” dedi. Mevcut ceza yasasının bile içerisinde eksiklikler bulunduğuna dikkat çeken Hürriyet, “Türk Medeni Kanunu ve Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddeleri hem çocuk yaşta evlilikleri hem de çocuğun cinsel istismarı konusunda gerekli gördüğü bazı önlemleri almaktadır. Ancak, kanun maddelerinin içeriği sebebiyle, çocuk evliliklerin dolaylı olarak önü açılmakta ve bu da toplumumuzun kanayan yarası olan çocuk gelinlerin devam etmesine neden olmaktadır.”

BİR KERECİ ZİHNİYET
Çocuk evliliklerin önüne geçmek için gerekli çalışmaları yaptıkları ve çocuk istismarcısına karşı en ağır yasaları meclise sunduklarını da dile getiren CHP Kocaeli Milletvekili Hürriyet, “Meclis’te CHP grubu olarak, tehditlere karşı savunmasız olan çocuklarımız için elimizden geleni yaptığımız sırada AKP’nin istismarın önünü açan önergeyle meclise gelmesini anlamak imkansızdır. Erken evlilikler, özellikle kız çocuklarının bedensel ve psikolojik gelişimini olumsuz yönde etkileyerek sağlıksız ve küçük annelerin ortaya çıkmasına neden olmakta, kız çocuklarımız hayatın gerçek yüzüyle hazırlıksız olarak karşılaşmaktadır. Aile içi şiddet ve baskılara maruz kalınmakta, bunlarla beraber ‘çocuk anneler’, doğum riski, ya da kalıcı hastalıklar gibi ciddi risklerle de karşı karşıya kalmaktadır. Çocuklar yeri düğün değil okuldur. Giysileri de gelinlik değil okul formaları olmalıdır” dedi.


18 YAŞINI DOLDURMADAN KİMSE EVLENDİRİLMESİN
Mevcut yürürlükte olan 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nda yer alan ifadelere de açıklamasında yer veren Milletvekili Hürriyet, “Mevcut kanunda hakim bazı durumlarda 16 yaşını doldurmuş erkek veya kadının evlendirilmesine izin verebiliyor. Biz de verdiğimiz bu kanun teklifi ile konunun hakim takdirine bırakılmasını reddettik. Taraf olduğumuz çocuk hakları sözleşmesinde de belirtildiği üzere her ne olursa olsun her insan 18 yaşına kadar çocuktur ve 18 yaşını doldurmadan da evlendirilemez. Ayrıca aynı kanunda yer alan “Küçük, yasal temsilcisinin izni olmadıkça evlenemez” maddesi de çocuk evliliklerin önünü açan bir maddeydi. Oysaki 18 yaşından küçüklerin evlenmesi kesin şekilde yasaklanmalıdır. Evlilik konusunda 18 yaşını doldurmuş olma kriteri çok daha öncelerde yasamızda yer alsa ve toplumsal hayat ona göre şekillenseydi, şu an da biz de AKP’nin verdiği bu ahlaksız önergeyi konuşmamış olurduk. Umarım AKP’liler yaptıkları bu sapkın yanlıştan en kısa zamanda dönerler. Verdiğimiz bu yasa teklifi genel kurulda görüşülmeli ve 18 yaşından küçüklerin evlendirilmesinin önünü kesin olarak kesecek şekilde yasal düzenlemeler hayata geçirilmelidir” açıklamasında bulundu.
 

Son Güncelleme: 21.11.2016 15:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner596

banner599

banner482