banner598
banner609
banner654
31 Ocak 2017 Salı 19:06
Hikmet Erenkaya: 'Evet' diyenler pişman olacak
banner610
CHP ve Kocaeli adına önemli olan isimlerden biri Hikmet Erenkaya. Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve CHP’de milletvekilliği yapmış, siyasette uzun yıllar görev almış olan Erenkaya bu hafta Salı röportajlarımıza konuk oldu, birbirinden önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye’de şu an neredeye tek gündem olan Referandumdan ümitli olan Erenkaya, “CHP’nin omuzlarında değil bu, bütün kesimlerin yüzyıllara yakın bir parlamentonun ortadan kalkmaması için herkesin mücadele vermesi gerekiyor ve ben hayır çıkacağına inanıyorum” dedi.
 
Kritik bir seçim olduğu için rakam vermekten yana olmayan Hikmet Erenkaya seçimin bıçak sırtı bir seçim olacağına vurgu yaparak, yüzde 48 yüzde 51 arasında bir sonuç çıkacağını belirtti.
Referandumun tamamen rejimi değiştirmeye yönelik olarak yapılacağını ve tek adam zihniyetiyle sadece bir kişinin daha rahat hareket edebilmesi için bu sistemin hazırlandığını ifade eden Erenkaya, bu sisteminin benzerinin hiçbir ülkede görülmesinin mümkün olmadığına da vurgu yaptı.
 
Hikmet Erenkaya, ‘pişman olacaklar’ derken kimi kastetti?, Referandum süreci için AKP’ye anayasa değişikliğinde destek veren MHP ile ilgili hangi değerlendirmelerde bulundu? ‘Sandıktan çıksalar sorun kalmayacak’ derken hangi partilileri kastetti?, Erenkaya, neden hayır diyeceğini hangi cümlelerle açıkladı?, partisi hakkında özeleştiri yapmaktan çekinmeyen Hikmet Erenkaya, Kocaeli örgütleri için neler söyledi, örgüte fırsat olarak neyi kastetti?, “Silmeye kalksalar da adımız anılıyor” derken kimi kastetti, ‘Zamanında beni eleştirdiler ama ben onları korudum. Beni şu an daha iyi anlıyorlardır’ cümlesiyle kimlere göndermede bulundu? İZGAZ davası ile ilgili süreci Erenkaya nasıl değerlendirdi?, Hikmet Erenkaya’nın “Asla taviz vermem” dediği şey ne?, Kocaelispor ve KEV Tesisleri tartışmalarına Erenkaya nasıl bir yorum getirdi?
Merak edilen tüm bu sorular ve çok daha fazlası için röportajımızı keyifle okumanız dileğiyle…
 
 REJİMİ DEĞİŞTİRMEK İSTİYORLAR
*Referandum süreci başladı ve CHP’de ‘Hayır’ çalışmaları için kolları sıvadı. Siz nasıl görüyorsunuz çalışmaları şu an?
- Bu sorun sadece CHP’nin sorunu değil. Ben parlamentoda da bulunduğum için AKP’nin, Tayyip Erdoğan’ın ne yapmak istediğini en iyi bilenlerden biriyim. Bunlar anayasayı değiştirmekle her ne kadar rejimi değiştirmiyoruz diyorlarsa da rejimi değiştirmek istiyorlar. Halkın burada duyarlı olması lazım. Tek adam isteği bunlarda var ve gizlemiyorlar. Bu durum sadece tek başına CHP’nin halledeceği bir problem değil. Tabi ki CHP ana muhalefet olduğu için önde görünüyor. CHP’linin MHP’linin AKP’linin değil tüm halkın duyarlı olması lazım. Siyaseti farklı olabilir. Önemli olan Türkiye. Laik, demokrat Türkiye Cumhuriyeti ve parlamento ortadan kaldırılıyor. Maalesef hala halkın bir bölümüne parlamentonun ortadan kalktığını anlatamadık. Şu an gelen sistem dünyanın hiçbir yerinde yok. Bunu herkes biliyor ama AKP bilinmemesi için propaganda yapılıyor. Şu anda tek şahsa göre düzenlenmiş bir sistem başka hiçbir yerde  yok.
 
HAYIR ÇIKACAĞINA İNANIYORUM
*Şu an ‘Evet’ çıksa ne olacak?
Yıllardır olan tecrübelerime göre söylüyorum sistem değişse, Referandumdan evet çıksa bile bunun sonu ne Türkiye ne de kendileri açısından uygun olmayacak. Bugün buna evet diyenler özellikle milletvekilleri- ki mecliste geçti öncelikle biliyorsunuz. Zaten nasıl pişman olduklarını hep birlikte göreceğiz. İnşallah halkımız, sadece CHP’nin omuzlarında değil bu, bütün kesimlerin yüzyıllara yakın bir parlamentonun ortadan kalkmaması için herkesin mücadele vermesi gerekiyor ve ben hayır çıkacağına inanıyorum. Rakam olarak çok kritik çünkü iktidar da çok fazla bastıracaktır. Bu 80 milyonun gelecek problemidir. Yarın çocuklarımız nasıl bir sistemde yaşayacak? Ne olduğu belli olmayan bu sistemle Türkiye’nin önünün açılması mümkün değil. İnsanları da o yönde uyarmaya çalışıyoruz. Üzerimize ne düşüyorsa da onu yapacağız.
 
MHP’LİLER PİŞMAN OLACAK
*Nasıl bir politika izlenmeli, çünkü şimdiden kutuplaşmalar başladı?
 - Türkiye’yi germeden yapılması gerekiyor  bunun. İnsanlar evet de diyebilir hayır da. Türkiye şu anda ayrışmamalı. Bu referandum çok önemli. Hem ekonomik hem siyasi anlamda nasıl bir ortamda olduğumuz belli. İnsanlar çok üzgün. Hergün insanlar öldürülüyor bu ülkede. Dışarıda bir savaş halindeyiz. Böyle bir ortamda bu referandumun olması da yanlış. Zorlamayla getirdiler. MHP’liler de  çok pişman olacak. Daha pişman olacaklar. Türkiye genelinde MHP’yi çok eleştiriyor insanlar. Önümüzde bir süreç var. O süreçte bu olay iyi anlatılırsa ümitliyim hayır çıkar diye düşünüyorum
Eski vekil olarak, eski başkan olarak bize ne görev verirlerse yapacağız. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak her türlü mücadelenin içerisinde olacağız.
 
ABD İLE ALAKASI YOK
*ABD örnek gösteriliyor Başkanlık için. Türkiye’ye uygun mu bu durum, nasıl değerlendiriyorsunuz bu kıyaslamayı?
- Bu sistem mümkün değil Türkiye’de uygulanamaz. Bir kişinin önümüzdeki yıllarda daha rahat edebilmesi için oluşturulan bir sistem. Ne adı var ne uygulaması var. ABD ile alakası yok. Erdoğan hep Afrika ülkelerine gidiyor. 3-5 yıldır batıya hiç gitmiyor. Türkiye az gelişmiş bir ülke ama Türkiye Laik bir ülke. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk Laik demokratik Türkiye Cumhuriyeti Devleti diyebilirdi. Cumhuriyeti kurmadan önce kendini imparator, halife, kral, başkan ilan edebilirdi ama Laik Türkiye demiş. Laik Türkiye Atatürk’ün, o günkü insanların eseridir. Cumhuriyet olmasa, bu rejim bu şekilde olmasa bizim burada oturup konuşmanın ne anlamı var?
 
SANDIKTAN ÇIKSALAR SORUN KALMAYACAK
*Geçtiğimiz günlerde CHP İzmit İlçe Örgütü’nün düzenlediği bir toplantı yapıldı ve partinin tüm önemli isimleri de oradaydı. Ferhan Şensoy’un partililere yönelik yaptığı eleştirileri nasıl değerlendiriyorsunuz, doğru muydu söyledikleri?
- Güzel söyledi ben de destekledim onu. Milletvekilleri, geçmiş milletvekilleri, il başkanı oradaydı. İl düzeyindeki kadro oradaydı. Güzel de söyledi. Herkes kendi sandığından bir numara çıkarsa bu iş çözülür dedi. Ben de öyle düşünüyorum. Göreve gelen insanlar Milletvekilleri olsun, il başkanları olsun, meclis üyeleri olsun, seçilerek gelenler kendi sandıklarında bir numara oluyorsa, kendi bölgesinde etkili olan insanlar gündeme gelirse zaten CHP’nin bir problemi kalmayacak. İyi bir mesaj verdi. Herkes ona göre çalışacak. Böyle günlerde birlik beraberliğe çok ihtiyaç var. Bunu partinin eski bir ismi olarak söylüyorum. Çok uzun yıllar görev yaptım. Geçmişteki olaylar bir kenarda kalmalı. Sadece CHP ile değil diğer insanlarımızla ikna etme kabiliyetine girmemiz lazım.
 
KOCAELİ ÖRGÜTLERİ İÇİN FIRSAT
*CHP Kocaeli örgütleri yapabilecek mi bu söylediklerinizi?
- Bu bir fırsat. Kocaeli örgütünün iyi değerlendirmesi lazım. Herkesin sahaya çıkması lazım. Geçmişte olan problemleri bir tarafa bırakıp örgütün başkanlığında çalışmamız lazım. Öyle olursa başarı olur. Yoksa bizim en zor kentlerden biri bizim ilimiz. Diğer kentlere göre daha fazla çalışmamız lazım. Hepimize önemli görev düşüyor. Hiç kimse fikirlerini açığa vurduğu zaman iktidar tarafından baskı görmemeli. Bu iş yaparak korkutarak olmamalı. Bu gelecek ile ilgili bir olay sonradan pardon ya demekle de olacak bir şey değil. Türkiye’nin, halkımızın aleyhine olan bir sistem. Hiçbir şekilde Türkiye’ye artı getireceğini zannetmiyorum. Türkiye’yi daha zor şartlara yönlendirecek.
 
*Biraz önce de konuştuk. Haberlerde, sosyal medyada şimdiden ‘Evet’ ve ‘Hayır’ ile ilgili bireysel tepkilerin dile getirildiği çalışmalar yapılıyor. Erenkaya’ya sorulsa neden ‘Hayır’ dediğini nasıl açıklarsınız?
- Bu sistem incelendiğinde bu sistemin Türkiye’ye hiçbir şekilde inanmadığım için, hukukun üstünlüğü ve Cumhuriyet’in ortadan kalktığı için, en iyi rejimin laik demokratik Türkiye Cumhuriyeti Devleti olduğuna inandığım için ben hayır diyeceğim. Artılar getirdiğine inansam ben de evet derim. 80 milyona hiçbir artısı olmayacak. Demokrasi askıya alınıyor. Dünyadaki en iyi rejim de demokrasi. Başka hiçbir rejim de insanlara mutluluk getirmez.
 


HAYIR ÇIKARSA KAOS OLMAZ
*‘Hayır’ çıkması durumunda ne olur peki?
- Türkiye yoluna devam eder. Bir kaos olacağına inanmıyorum ama erken seçim olabilir. Zaten erken seçim olayı gündemde. İktidar ortamı iyi inceliyor. Kendi lehine gördüğü anda erken seçime gidebilirler. Bu ülke bizim. Bu ülkenin yeri ne kadar sağlam olursa, gelecekte bu ülkenin de daha sağlam şartlarda olmasını istiyorsak bu şartları birlikte hazırlamalıyız. Tek kişiye göre olmamalı bu. En geçerli rejim demokrasi. Olayın özü bu.
 
BİRLİKTE ADIM ATILMASI GÜZEL
*Kocaeli’deki siyasi parti il başkanları aylardır bir araya gelerek kentin sorunlarının çözümü noktasında fikir alışverişinde bulunuyorlar. Siz nasıl görüyorsunuz toplantıları?
- Bu ildeki birlik beraberlik halkın lehine olur. Bence herkesin de üslubuna dikkat etmesi lazım. İktidar partisi bu birlikteliği sağlamalı, fikirlere daha çok açık olmalı ve ağabey rolünü üstlenmeli. Ben hiç kavga etmedim. Hiçbir siyasi partinin il başkanıyla kavga etmedim, hiçbir şekilde dil olarak da uygun olmayan bir şey kullanmadım. Eksiklerini de rahatlıkla söylerim ama. Öncelikle samimi söylüyorum ilin valisi, il başkanları, kenti yöneten insanlarla bir araya gelmekte fayda var. Kavgayla gürültüyle bu işler çözülmez. Kentin il başkanı, valisi, başkanları toplanıp birlikte adım atıyorsa bu çok güzel. CHP’nin ana muhalefet olduğu için Kocaeli’nin sorunlarını daha net bir şekilde ilin Valisine, Büyükşehir’e aktarmasında fayda görüyorum.
 
*CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay yumuşak muhalefet yaptığı gerekçesiyle bazı partililer tarafından eleştiriliyor. Bu konuyla ilgili düşünceniz nedir?
- Tabiki il başkanının  ilin Valisiyle, belediye başkanlarıyla, başsavcısıyla bir telefonu açıp görüşmesinde fayda görüyorum ama partisinin fikirlerini de bu noktada rahatlıkla dile getirebilmeli. Diyaloglar olmalı ama bunları yaparlarsa güzel. İldeki bu insanların, siyasi görüşlerin bir arada olması güzel. Kavgayla bir şey elde edemiyorsunuz. CHP il başkanının herkesle kavgalı olmasını istemem ama halkın çıkarları doğrultusunda da görüşlerini ortaya koyabilmeli.
 
SİLMEYE KALKSALAR DA ADIMIZ ANILIYOR

*Sarıbay’ın il başkanı olmasından önceki boşluk döneminde il başkanlığına yakıştırıldınız. Sizin il başkanı olmanızı isteyenler oldu. Neden düşünmediniz. Kazanamama endişesi mi vardı yoksa Sarıbay’a bu konuda güveniniz tam olduğu için miydi?
- Ben ilde 2011’den sonra hiçbir yere aday olmadım ama bu partiye yıllarca emek vermiş ve hala da sahada olan bir insan olduğum için bir seçim gündeme geldiğinde ismimizi de arkadaşlarımız gündeme getiriyorlar. Ben bir kenarda oturmuyorum. Hala halka hizmet noktasında hiçbir siyasi parti ayrımı yapmadan elimden geleni yapıyorum. İsterim ki ilimizde partimiz en üst seviyede olsun. Onunla ilgili de elimden geleni yaparım. İl başkanlığına da, belediye başkanlığına da yakıştırıyor arkadaşlarımız. Her ne kadar birileri bizi silmeye kalksa da. Her aşamasında partimizin emrindeyiz. Bu parti bize herşeyi vermiş. Bir siyasetçinin gelebileceği her göreve geldim. İyi de görev yaptım. Bu görevler içerisinde ne partimin siyasal görüşüne bir zarar getirdim, ne partililerimin ne de ailemin. Herkesle uyum içerisinde görev yaptım. Halkımın, partimin sınıfını geçtim.
 
TEK SEÇİM KAYBETTİM O DA…
Ben bir sefer 2004’te seçim kaybettim. Bir kez yarış kaybettim. Onu da kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Aldığım oy da az bir oy değildi. İnsanlara hizmet etmeyi seviyorum. Bu bende artık hobi olmuş. Kendi işimle ilgim yok. Oğluma devrettim işleri. İnsanların hizmetinde olmayı düşünüyorum.
Oğlumun siyasete yatkınlığı yok ama Türkiye’yi çok iyi takip ediyor, çok bilgili bir çocuk ama o yönde ilgili yok. Ben de girsin diye telkin etmiyorum.
 
KEV TESİSLERİ KOCAELİSPOR’A YAPILDI
*Kentin en önemli gündemlerinden biri de Kocaelispor. KEV’in Kocaelispor’a devredilmesi hakkındaki düşünceniz nedir?
- KEV önemli bir kurum ben de oranın bir üyesiyim. KEV’in kuruluşunun üzerinden yıllar geçti. Birçok ismin emeği var. Orada Erenkaya’nın da emeği var. Bu tesisler Kocaelispor’a yapıldı net. Böyle düşünmeyen arkadaşlarımız Kocaelispor ve KEV’in alakasının olmadığını söyler. Bunun böyle olmadığını net söyleyen isimlerden biri benim. Bu tesisler bu spor kulübüne yapıldı önce orada birleşmemiz lazım. KEV eğitim kurumu. Daha da yükselmesi lazım. Okullar yapılması lazım, bursların artması lazım. Öyle bir ortam geldi o tesislerin değerlendirilmesi noktasında. Bir önceki kongrede benim görüşüm de belliydi. Bir ortak ağabeyimiz arkadaşımız gelsin, bazı arkadaşlarımız bunu uygun görmedi ve bir seçim yapıldı, 6 ay sonra benim dediğim noktaya geldi olay. Keşke o gün dinlenseydim de şimdiye kadar mesafe de alırdık. Bundan sonrası umarım iyi olur. Spor kulübümüz de eski haline dönsün. Bu nasıl olur? İlin toplamının bu görüşte olması lazım. Valisiyle, Büyükşehiriyle bir birliktelik var şu an bu da spor kulübünün artısınadır şu an oluşan durum.
 
KİMSEYİ YOK SAYMASINLAR
*Bahri Yavuz’un çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
- Genç arkadaşlarımız geldi. Bu olayı çok ciddiye alsınlar çok çalışsınlar. Hem KEV’in yükselmesine hem de Kocaelispor’un yükselmesine katkımı sunuyorum. Genç arkadaşlarımızın da bu konulara biraz daha eğilmeleri gerektiğini söylüyorum. Yetki verildi, en iyi şekilde kullanmaları lazım, kimseyi kırmadan, kimseyi yok saymadan.
 
CHP Kocaeli örgütlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Eksikler olduğunu düşünüyorum. Örgütlerin daha fazla çalışması lazım. Birlikte çalışılması lazım. Parti dışındaki insanları da bu işe katmak gerekiyor. Çünkü bu sadece CHP’nin değil.
 


EN ÖNEMLİ İLLERDEN BİRİ
Genel Başkan Kocaeli’ye gelmeli mi?
Gelmeli. Kocaeli Türkiye’deki en önemli illerden biri. Kocaeli’deki oy oranı Türkiye’nin yansımasıdır. Buradaki mozaik Türkiye’nin gerçeği. Burada evet fazlaysa Türkiye’de fazladır, hayır fazla ise Türkiye’de de fazladır. Burada fazla milletvekili alırsan Türkiye’de de fazla alırsın.
 
Şu an partide en çok konuşulan ve bazı partililer tarafından da eleştirilen durum Cuma Karavar’ın CHP Lideri’nin danışmanlığına getirilmesi. Siz nasıl bakıyorsunuz bu olaya?
Ben Genel Merkez’in takdiri olduğunu düşünüyorum. Öyle düşünülmüş.
 
*Anayasa oylamalarındaki tartışmalar en az görüşmeler kadar gündeme damgasını vurdu. Nedir bu konudaki fikriniz?
- İyi görüntü olmadı. Parlemantodaki görüntüler hem iktidar hem muhalefet tarafından hoş olmadı. Bu işler kavga gürültü ile çözülmez. İktidarın buna daha çok özen göstermesi lazım.
 
* Kocaeli’de AKP de MHP de tahmini Referandum sonuçlarını söylediler. Siz rakam vermek istemiyorsunuz ama yine de bir tahmin alsak?
- Yüzde 48 ya da yüzde 51 olur. Afaki rakam söylemek istemiyorum. Çok bıçak sırtında görünüyor. Ortada bir seçim.
 
*İZGAZ davasında neden Sirmen ceza aldı, Erenkaya almadı deniyor. Bu konuyla ilgili ne söylemek istersiniz?
Şubat’ın 27’sinde mahkememiz var. İZGAZ ile ilgili bu şirketle ilgili ben sadece bir yasa olarak yönetim kurulunda bulundum ve kısa süre sonra ayrıldım. Bulunduğum süre içerisinde de hiçbir kararda, toplantıda olmadım, bulunmadım. Hiçbir dosyada, kararda, işlemde sorumluluğum imzam yoktur. O dönemde de görev olarak sadece kuruldaydım. En düşmanıma sorsalar bu işlerle ilgisi var diyemez. Ben kendi işimle ilgilendim. Bu kurulda bulundum ama işleyişlerine karışmadım. Belgelerle de kanıtlandı.
 
ASLA TAVİZ VERMEM
*Siyasetten uzun yıllar uzak kalmanıza rağmen hala burada örgütten isimleri ağırlıyorsunuz.
 - Ben partim için hala ne görev verilirse yaparım. CHP’nin de en üst düzeylere gelmesini istiyorum. Ben demokrasiden keyif alıyorum. Partimin düzgün ve çalışkan olmasını isterim. İnsanlarımıza siyasi parti ayrımı yapmadan katkı koymaya çalışıyorum. Bir numara iş, iki numara para, üç numara sağlık. Bunlarla ilgileniyorum. İşlerimi oğluma devrettim. Ben dostlarımı ağırlıyorum. Herkesle diyaloglarımı sağlam tutuyorum. Ağabey rolünde ne gerekiyorsa yapmaya çalışıyorum. Kendi içime çekilmiş değilim. Siyasette kavgayı sevmiyorum. Herkesle diyalogta olmakta fayda var. Kimliğim de bellidir. Sosyal demokrat solcu Hikmet Erenkaya. Asla taviz vermem bundan. Kimsenin arkasından konuşmam. Her siyasi görüşten insanla diyaloğum vardır ama görüşüm bellidir.
 
BENİ ŞİMDİ ANLIYORLARDIR
Hepsiyle aram iyi. Benden ufak olanlar ağabey diye diğerleri de milletvekilim diye hitap eder. Ailemi korumaya çalışıyorum. Yıllarca siyaset yaptım. Ailemi hiçbir şekilde siyasetini içine sokmadım. Mümkün olduğunca uzak tutmaya çalıştım. Benimle beraber görev yapan arkadaşlarımı da korudum. Sıkıntıya sokacak bir şey yapmadım. Belki o dönemlerde bana kızdılar ama ben taviz vermeyen yapımla korudum. Beni şimdi daha iyi anlıyorlardır.
 
AVRUPA’DA KOCAELİ KONUŞULSUN
*Şu anda Kocaeli’de yapılan çalışmalara baktığınızda en başarılı bulduğunuz belediye ve belediye başkanı hangisi?
- Şimdiki olanaklar fazla olduğu için çalışmalar var, iyi yapılan şeyler de var. Daha iyi şeyler yapılmalı. Şu anda iktidar ve belediyeler birlikte. Gelirler de daha iyi. Bu bir artı. Ben isterim ki benim ilim hergün uluslar arası arenada ismi olsun. Hergün televizyonlar ilimizden bahsetsin. Eski bir başkan olarak bunu isterim. Olanaklarımız da var. Daha fazla büyük projelerin olmasını isterim. Hiçbirşey olmadı demem. Avrupa’da bile Kocaeli’nin adının geçmesidir isteğim ve kim yaparsa yapsın da sevinirim.
 
*Peki, İzmit Belediyesi için ne söylemek istersiniz? Sizin bıraktığınızdan bu yana değişiklik var mı?
- İzmit olarak daha fazla şeyler yapılmalı. Yapılacak çok şey var. Parasal olanaklar çok iyi. 
Son Güncelleme: 03.02.2017 15:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Zulfettin 2017-02-01 19:35:01

İzgaz işe adam almadinmi sen. Mahallenden

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482