banner726
banner677
banner655
13 Ekim 2017 Cuma 08:52
Her yıl Yalova  kadar büyüyoruz!
banner719

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, TBMM’de görüşmeleri devam eden İş Mahkemeleri Kanun Tasarısı görüşmelerin de söz aldı. Akar’ın gündeminde yine Kocaeli vardı. Görüşmelerde CHP grubu adına söz alan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, işçi kenti olanKocaeli’nin her konu da en büyük mağduriyeti yaşayan kent olduğunu belirtti. Akar konuşmasında şu ifadeleri kullandı; ‘İş Mahkemeleri Kanunu Tasarısı üzerine konuşuyoruz ve son maddelere geldik. Aslında çok uzağa gitmeye gerek yok, toplu sözleşmelerdeki ara buluculuk sistemine baktığınızda bu getirdiğiniz ara buluculuk yönteminin de Türkiye'de çok geçerli olmayacağını göreceksiniz. Toplu sözleşmelerdeki ara buluculuk sistemi işveren lehine nasıl çalıştıysa sermaye lehine nasıl çalışıyorsa buradaki ara buluculuk sistemi de aynı şekilde çalışacak ve işçilerimizi, emekçilerimizi mağdur edecektir, bu kesin.

AKP’Lİ VEKİLE YÜKLENDİ

Şimdi, tabii, işçilerin mağduriyeti denince en çok işçinin olduğu sanayi kenti, emek kenti Kocaeli'ye girmemek mümkün değil. Kocaeli'deki işçiler daha çok mağdur olacaktır çünkü bunların yüzde 44'ü asgari ücretle çalışıyor ve iş akitlerinin en çok feshedildiği illerden bir tanesi de Kocaeli. Tabii, Kocaeli'yle ilgili burada zaman zaman tartışmalar da çıkıyor, iki gün önce yine bir iktidar partisi milletvekili arkadaşım Kocaeli'deki büyükşehir yapısının neler kazandırdığını, nasıl gelişme sağladığını kendi diliyle anlatmaya başladı burada. Ben de hayretler içerisinde kaldım dinlerken, tabii bunların birçoğu doğru değildi Kocaeli ili gibi bir il için. Niye doğru değildi? Bir tanesi şuydu: İşte, Körfez'in temizlendiğini, artık orada balıkların çeşitlendiğini, balık yakalandığını, yenilebileceğini söylüyordu. Dün Kocaeli Çevre Mühendisleri Odası Başkanı’nın bir açıklaması var, gazetelere manşetten girdi ‘Sakın ha, Körfez'den çıkan balığı yemeyin.’ diyorlar. Yine Mavi Bayrak’la Körfez'i donattıklarını söyledi. Gerçekten Körfez'de 112 kilometre sahil var ve gerçekten güzel bir sahilimiz var ama 43 tane limanımız var, tersanelerimiz var, 3 kilometreye 1 tersane düşüyor, sahille falan halkın çok ilgili olduğunu söylemek mümkün değil, Mavi Bayrak da bir aldatmaca.

ÖNEMSENMEYEN BİR İL

Kocaeli gerçekten önemsenmeyen, iktidar tarafından önemsenmeyen bir il. Türkiye'ye örnek gösteriliyor ama gerçekten önemsenmeyen bir il. Niçin bunu söylüyorum? Bakın, 2016 yılında Maliye Bakanlığı verilerine göre, Kocaeli 58 milyarlık bir vergi tahakkuk etmiş, bu 58 milyar vergiyi de yüzde 92 oranında ödeyen 1'inci il, vergisini ödeyen 1'inci il statüsü kazanmış. Bunun aşağı yukarı yüzde 50'si akaryakıt vergilerinden gelmiş ama bir kanunla akaryakıt vergilerinden gelen vergiler büyükşehir bütçelerine yansıtılmıyor. Hani yüzde 5'lik illerden gelen vergilerin büyükşehir belediye bütçelerine ilave edilmesi gerekirken 28 milyarımız havada uçuyor ve büyükşehrimiz bundan pay alamıyor. Bu bir, Kocaeli'ye atılan en büyük kazıklardan bir tanesi bu. Yılda yaklaşık 1,5 milyara yakın bir para yapar, gelmesi gereken bir tutardır bu ama maalesef, Kocaeli bu payı alamıyor. Peki, kişi başına ödenen vergiye baktığımızda, Türkiye'de kişi başına ödenen vergiye bakıldığında 31.700 TL'yle Kocaeli yine Türkiye ortalamasının 6 kat üzerinde, Türkiye ortalaması 5.747 TL.

GÖZ ARDI EDİLİYOR

Kişi başı 6 kat fazla ödüyoruz Kocaeli olarak. Peki, Türkiye'deki toplam verginin yüzde kaçını ödüyoruz? Yüzde 12,65'ini ödüyoruz. Kişi başı aldığımız pay ne? Bakın, 31 bin lira ödüyoruz, 3.071 lira pay alıyoruz. Yüzde 10'u kamu yatırımı olarak, yatırım olarak Kocaeli'ye dönmüyor. Peki, Türkiye ortalaması ne? 7 bin TL. Kocaeli'nin vermiş olduğu vergi 72 ilin toplamından fazla, Kocaeli'nin tek başına vermiş olduğu vergi 72 ilin tümünden fazla. Ama Kocaeli dâhil olmak üzere ortalama 7 bin TL olmasına rağmen kişi başına yatırım, illere verilen pay; Kocaeli'de 3 bin lira sadece. Arkadaşlar, Kocaeli beş yılda Yalova kadar büyüyor yani yeni bir kent doğuyor içinden beş yılda bir. Yeni yollara, yeni kamu binalarına, okullara çok ihtiyacı varken Kocaeli, müthiş bir haksızlığa uğrayarak, hükûmet tarafından, iktidarlarınız tarafından göz ardı ediliyor.

KOCAELİ’Yİ KURTARIN

Kocaeli'ye yapılan diğer bir haksızlık da, Kocaeli'de üretim yapan tesislerin yaklaşık 600 tanesinin vergi daireleri başka illerde, çoğunluğu İstanbul'da olmak üzere 600 tanesinin vergi daireleri başka illerde. Bunların da yıllık kârları 6 milyar TL, Kocaeli bundan da pay alamıyor. Havasını kirletiyor, suyunu kirletiyor, tüm olanaklarından yararlanılıyor ama maalesef Kocaeli bundan pay alamıyor. Şimdi, ben, bu iktidar milletvekili arkadaşım Kocaeli'yi anlatırken burada, Kocaeli'nin bu problemlerini çözmek için bir çaba sarf etmesini beklerdim ama maalesef, 7 milletvekili olmasına rağmen, on beş senelik iktidarında, Kocaeli'nin bu sıkıntısını gideremedi bu arkadaşlarımız. Kocaeli'yle ilgili anlatacak çok şey var ama en önemlisi, Kocaeli bir TIR kenti, kamyon kenti oldu. Her caddede, her sokakta tıra rastlarsınız, kamyona rastlarsınız; yaşam alanları daraldı. Kocaeli'yi kurtarın diyorum.”

Son Güncelleme: 13.10.2017 10:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
GEBZELİ 34 2017-10-13 11:33:42

ULAN KILKUYRUKLAR DEDE VALİ STK KURULUŞLARI HEY HALK BURADA GÖÇ ALAN TEK YER GEBZE DARICA GERİSİ TIRI VIRI HESAS DURUŞA GEÇİN ATI ALAN ÜSKÜDARI GEÇTİ

Avatar
Bora Zan 2017-10-13 10:01:42

AKP'den umudumuz kalmadı,hakkımızı yiyen günahımızı yiyiyor....Habere aynen katılıyorum,doğruya doğru...İlimiz akp vekilleri tamamen kukladan ibaret,tek kelime derdimizi anlatamıyorlar.Reis ne derse o oluyor.

banner354

banner630

banner328

banner599

banner482