banner598
banner609
banner638
banner654
23 Temmuz 2014 Çarşamba 23:11
GÖKHAN ORHAN: GENÇLİK KOLLARI, PARTİNİN TAŞERONU DEĞİLDİR !
banner610

deniz pınarCumhuriyet Halk Partisi İl Gençlik Kolları’nın yeni başkanı Gökhan Orhan ile röportaj yaparak, çiçeği burnunda başkanın Gebze çalışmalarından,  İl Gençlik Kolları başkanlığına uzanan süreyi konuştuk. Ayrıca son yerel seçimleri ve yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili de fikir aldık. Gökhan Orhan’ın temel hedefi gençliği alanlara indirmek ve üniversiteliler ile köprü oluşturmak. İşte o röportaj;

 -Gebze’den Kocaeli Gençlik İl Örgütü’ne atandınız, bu Kocaeli ile bağlantı noktasında sıkıntı oluşturacak mı?

 

Gebze buraya uzak ama neticede bu örgüt görevi. Gebze’nin uzak olması ne bir bahane ne de bir dezavantaj. Bayrağın dalgalandığı her yerde biz görev yapmaya hazırız. CHP’nin kültüründe yetişmiş insanlarız. Biz her zaman mücadele her zaman örgüt bilinciyle hareket eden insanlarız o yüzden Gebze’nin uzaklığı bizim için bir etki değil. Şehrin doğusundaki yapıya da çok uzak değiliz.  Burada siyaset bizim için kolay olacak. Eylemsel olarak da son 3 yılda kazandığımız tecrübeler ve yaptığımız projeler bizim eksik kalmamızı ve geride kalmamızın önüne geçecektir. Bundan sonra Kocaeli gençliğini direkt alana çekeceğiz. Kapalı odalarda siyaset yapmayacağız. Hep beraber halkın içinde yerimizi almak için görev yapacağız.

 

SAMSUNG CSC

-İlk defa Gebzeli bir isim Kocaeli il teşkilatında. Bu birilerinin tavsiyesi ile mi oldu yoksa Genel Başkan mı sizi bu göreve uygun gördü?

 

Son 3 yılda gençlik adına Kocaeli’de tüm sorunlarla ilgilendik ve bundan da genel merkezin haberi vardı. Tabi ki de genel merkezdeki ilişkimizi günden güne güçlendiriyorduk yapmış olduğumuz projelerle. En son Gebze tarihinde ilk kez Genel Başkanımızla birlikte coşkulu bir 29 Ekim şenliği gerçekleştirdik. O da bizim için artı puan oldu, Gebze gibi zor bir yerde kalabalığı alana indirmek zor oldu ama hoş bir yorgunluk oldu. Bir aylık bir çalışmaydı ve her anından zevk aldık o çalışmanın. Sonucunda da 29 Ekim gibi ulusal bir bayramın coşkulu geçmesi bizim için ‘Biz bu işi gerçekten başardık”  dememize sebep oldu. Genel Başkanımızın da orada olması bizim için ayrı bir mutluluktu. Bunların da etkileri oldu.

 

-Atanmanızdaki tek sebep bu değildi herhalde..?

 

Bu çalışma sadece öne çıkmamıza vesile oldu. Ondan sonraki süreçlerde de Gebze gençliği alışılmışın dışında işler yaptı. Daha sonra gençlik kurultayı gündeme geldi. Kocaeli’den Genel Merkez Gençlik Kurultayı’nda yine dik duruş sergilememiz de bu etkiler arasında. Doğru adayı belirledik ve Türkiye Geneli’nde hiç kimse daha tavrını açıklamadan biz gazetelere demeç vererek İrfan İnanç ile yola çıkacağımızı açıkladık. Genel Başkanımızın gençlik adına koyduğu tavrı biliyoruz. Bu yüzden İrfan İnanç’ın bu tavrı yürüteceğini ve gençlerin tekrardan alana indirebileceğini bildiğimiz için gönül rahatlığıyla ve kimsenin etkisi altında kalmadan destek verdik, bunun da etkisi oldu.

 

-İl Örgütü’nde eksik bulduğun noktalar var mı? Ne gibi çözüm önerileriniz olacak?

 

13-0’lık bir etki diğer tüm eksiklerin üstünü örtüyor. Eksikleri saymaya gerek kalmıyor. Belki seçimi kazanacak kadar oy oranına yansımazdı yapılacak değişimler ama hiç değilse oy oranımızı yükseltebilirdi.  CHP gençliği her zaman alanda olmalı. En büyük eksikliğimiz çoğalamamak. Bugün Kocaeli Üniversitesi gibi Türkiye’nin sayılı üniversitelerinden olan bir velinimet var ama Üniversitelilerin içine giremedik. Onlarla aramızda köprü kuramadık. Onların siyasete çok büyük etkisi var. Bu süreçten sonra üniversite ile kuracağımız güzel ilişkiler onlarla beraber yapacağımız çalışmalar önümüzdeki 2015 seçimlerine olumlu yansıtacağız. Öğrenciler her zaman dinamik. Üniversiteliler daha çok üretiyor. Üretebilen ve ürettiğini pratiğe dökebilen insanlar üniversiteliler. Günlük yaşantısında emek veren arkadaşla üniversitede emek veren bir arkadaşımızı kıyaslayamayız. İnsanlık ve düşünce bazında herkes eşittir ancak üniversitelerin katkısı olacağına inanıyorum çünkü devamlı üreten bir taraf. Onların işi okumak ve üretmek.

 

-Üniversitelilerle hedeflediğiniz köprüyü nasıl kuracaksınız?  

 

Şimdiye kadar Kocaeli’de böyle bir oluşum olmadı. Ben de ilk kez yapacak biri olarak, henüz netleşmiş çok büyük projeler yok ama fikir alışverişi yaparak hocalardan destek alarak ve kurulacak kulüplerle istişare yaparak bu köprüyü kurma yollarına gideceğiz. Hem bir tecrübe olacak hem de partim adına faydalı olabileceğine inanıyorum. Ama üniversite gençliğinin partimizle entegrasyonunu sağlamakta kesin kararlıyız. Bu konuda hiçbir çalışmadan, fedakarlıktan kaçınmayacağız.

 

-Gebze ile İzmit’i kıyaslandığında ne söylemek istersin…?

 

Gebze’de tek eksiklik üniversite. Ben eminim ki bugün Gebze gibi bir yerde üniversite olsun Gebze’nin siyasi yapısı büyük ölçüde değişir.  Hayat o kadar geç başlıyor ki, düşünün sinema bile 5 yıl önce geldi. Sokak tiyatrosu yok. Burada üniversitelilerin o anlamda da desteği oluyor. Kent canlanıyor, faaliyetler artıyor esnaf canlanıyor. Gebze Belediyesi sözüm ona etkinlikler yapıyor, sadece ilahiler ve dini terimler üzerinde. Biz dinimizi inkar etmiyoruz onlar da lazım ama ilahiyatçıları her hafta kadrolu eleman gibi getireceğine tarih profesörleri gelebilir tarihimizi bilelim. Yazarlar gelsin. Gebze’deki bu eksiklikleri bildiğimiz için İzmit’te olan üniversite velinimeti bizim için ilk olacak. İddialıyım ve heyecanlıyım. Üniversitelilerle çalışmak zevkli ve faydalı olacak.

SAMSUNG CSC

-Gençliğin siyaset yapma konusunda ve üst düzey siyasetle bağlantısında kopukluklar var. Bunlarla ilgili neler yapmayı planlıyorsunuz?

 

Yıllardır gençlerin eksikleri var. Ben genç üye olarak siyasete başladım. Daha sonra gençlik kolları yönetiminde görev aldım. Oradaki çalışmalar sonrası seçimle gelen bir başkan oldum. 15 yıldır devamlı atamayla gelen kısır döngü vardı. Seçimle gelmem benim için artıydı çünkü Genel Başkanımızın da son tüzüğünde cinsiyet ve gençlik kotası koyması gücümüzü iki katına çıkardı. Biz Gebze’de bu algıyı yıktık. Partimizin bayrağını asmak bizim için her zaman gururdur. Fakat bir şey bir yerden bir yere götürülecekse ve biz il örgütündeysek bize o işi buyuran da ilçe yöneticisidir. Biz siyaset yapıyorsak bir şeyin götürülmesini de ortak yapacağız. Başarı da ortaktır başarısızlıkta. Üst düzey yönetimde gençlik kolları özgürlüğün mücadelesini veriyorsa ancak bunu yaparken kendi bulunduğu örgüt içerisinde bağımsızlığını sağlayamıyorsa dışarıya bunu yansıtmasının faydası yok. Kocaeli’de değişimin olacağından eminim. Arkadaşlarımdan aldığım kuvvetle bu özgüveni hissediyorum. Gençlik kollarına partinin taşeronu gibi değil de partinin destekçisi, üreteni ve dinamikleri gözüyle bakmaları için bu mücadeleyi vereceğiz. Gençlik olarak inanırsak bu algıyı kırarız.

 

-Yerel seçimlerde neden başarı gelmedi?

 

Yerel seçimlerde de halka dönük projelerimiz vardı. İşçiye, köylüye işsize dönüktü. Fakat biz bu projeleri halkımızın huzuruna çıkartamadık. Halka bu projeleri benimsetemedik. Kadrolarımız eksikti, ekipmanlarımız profesyonel değildi. Bir şey üretiliyordu kağıda yazılıyordu ve kağıtta kalıyordu. Bir şey üretiliyorsa sıcağı sıcağına onu aktarmak lazım. Bu işi yapacağız özgüvenini halka indirdiğimiz zaman başarı gelirdi.

 

-Zor bir zamanda görev aldın, neler düşünüyorsun?

 

Cumhurbaşkanı seçimlerinin hafif geçeceğini düşünüyorum. Çünkü aday sadece CHP’nin değil 9 partinin birleşimi ile ortaya çıktı. Ortak çalışanlarımız çok olacak. Dengeleri iyi kurarsak gençlik kollarını bu sürede fazla yormamış oluruz. Çok çalışıp kötü bir seçim geçirdik. CHP gençleri gece gündüz parti bayrağını düşürmeden her yere çıkıp astı hazırlıklıyız. Ancak parti ve siyasi terim kullanmayacağımız için rahat olacak.,

-Ekmeleddin İhsanoğlu hakkında neler düşünüyorsunuz?

 

Ekmel bey şanslı. Adayın biri “one munite” den başka İngilizce kelime bilmiyor diğer aday 5 yabancı dil biliyor. Diğeri sözüm ona 2 yıllık üniversite bitirmiş diğeri profesör. Dünyadaki geçmişine bakıyorsunuz Ekmel Bey 40 yıldır hep atama görev değişikliği yapılan kurumda 40 yıl sonra seçimle gelen ve destek alan bir isim. Dünyanın Ekmel Beye bakışının farklı olduğuna inanıyorum ve bu birikimlerinin seçimde faydalı olacağına inanıyorum.

 

-Tebrik için sizi kimler aradı?

 

Seçildiğimde ilk arayan isim gençlik kollarında siyaseten görüştüğüm arkadaşlarım. Bölge Milletvekilimiz Haydar Akar aradı ilk günden bahsediyorum. Bölgede haberi duyan Gazete Barış aracılığıyla haberi okuyan siyasi arkadaşlarım. Çok yoğun telefon trafiği oldu cevap veremez oldum. Ardahan Milletvekilimiz Ensar Öğüt aradı. Mehmet Hilal Kaplan gecikmeli aradı, Hurşit Güneş ikinci gün toplantıda denk geldim yüz yüze tebrik etti.

 

-İl Başkanı Yalçın Kuşkan ile uyumlu olacağınızı düşünüyor musunuz?

 

Yalçın bey ile 3 yıldır iletişimdeydik ancak aramızda ilçe başkanımız Sedat Bey vardı. Sedat bey ile 3 yılda çok uyumluyduk ben aynı uyumun olabileceğine inanıyorum. Biz üst düzey siyasete fazla takılmadan gençlik siyasetinde tavrımızı ve duruşumuzu netleştirirsek aldığımız kararlar doğrultusunda güzel bir yapı ortaya çıkacağına inanıyorum. Gebze gibi zor bir fırında piştik. Kocaeli’de yapabileceğimizi düşünüyorum. Atandıktan sonra telefonla görüştük programı yoğundu bugün bir görüşme yakaladık. Gebze’deki başarılarımızın Kocaeli’ne yansıyacağını dile getirdi. Siyasi yakınlıktan çok arkadaş kadar sevdiğini ve destek olacağını belirtti. Bu beni  mutlu etti

 

İsrail desek...?

 

İnsanlığın bittiği yer. Daha önceden bir takım şımarıklıklarına alışmıştık ama bu sefer kantarın topuzunu kaçırdılar. Bu şımarıklığın sadece Amerika'nın desteği ile değil bölgede yaşanan konjönktürel değişimlerin de rolü olduğunu düşünüyorum. Amerika ve İsrail, bölgelerinde güçlü ülke  istemezler, Suriye ve Irak'ın ve de Türkiye'nin içeride ve dışarıda vermiş olduğu parçalanmış görüntü İsrail' in daha da saldırgan hale gelmesine sebep oluyor. Gelişmeleri kaygıyla ve üzüntüyle izliyoruz, sadece izlemekle de kalmıyoruz tabi CHP milletvekillerimiz ve Gençlik kolları genel başkanımız İrfan İnanç Yıldız Gazze'ye gitmek için Dış işleri bakanlığı nezdinde girişimlerde bulundular. Gönül ister bizler de oralarda olalım. Filistin halkının bir nebze de olsa yaralarını sarmak için mücadele edelim ama burada da önümüzde önemli bir seçim var bu seçime odaklanacağız. Ama bu vahşet içimizi acıtıyor, insan olarak gardımızı düşürüyor.


-Gökhan ORHAN Kimdir? 1988 Gebze doğumluyum. İkokul, Ortaokul ve Lise’yi Gebze’de okudum. Yüksekokul Elektronik mezunuyum. Mesleğimi yapmıyorum, çok değer verdiğim iki büyüğüm ile Gayrimenkul işi yapıyorum. Annem işçi, babam emekli ancak halen çalışıyor. Kız kardeşim Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Edebiyat Bölümü’nden yeni mezun oldu. Erkek kardeşim Meslek Lisesi’nde son sınıf okuyor ayrıca bir fabrikanın kalıplama sorumlusu oldu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482