banner608
banner609
01 Haziran 2015 Pazartesi 18:04
'Erbakan Hoca'nın evlatları olursa, bu millet kazanır'
banner610

Türkiye’de 7 Haziran’da yapılacak olan genel seçimlere Saadet Partisi ve Büyük Birlik Partisi birlik olup kendilerine, “Milli İttifak” adını verdiler. Milli ittifakın Kocaeli milletvekili adaylarından olan ve yaptığı etkili muhalefetle başarılı bir siyasetçi profili çizen Serhat Duyar, seçime çok az bir süre kala, seçmenlere ilginç mesajlar verdi.

 

HDP’nin baraj sorununun konuşulmasının tamamen AKP ile beraber yaptıkları bir kurgu olduğuna dikkat çeken Duyar, buna çanak tutan ulusal basını da sert bir dille eleştirdi. Serhat Duyar, bu projenin Milli ittifakın önünü kesmek için kurgulandığını söyleyip, seçimlerde AKP seçmeninin bile sandıklara güvenmediğini söylüyor.

 

 

 

İşte çarpıcı açıklamalarla dolu o röportaj.

 

***Serhat Bey, aslında en çok Milli ittifaktan çekiniyorlar ama nedense sadece HDP’nin barajı geçip geçmeyeceği konuşuluyor. Buna ne diyorsunuz?

 

Öyle sanıyorum ki, tahteravallinin bir ucuna AKP, bir ucuna HDP oturuyor. Ama buraya bir türlü CHP’yi oturtamadılar. Çünkü bu dönem CHP emekliler diyor, asgari ücret diyor, ekonomiden gidiyor. HDP ne diyor? “Seni başkan yapmayacağız” diyor. Onların bu kavgasıyla AKP MHP’den, HDP CHP’den oy çalıyor. Bu iktidarın kurgusudur. Bunlar değil miydi Dolmabahçe’de beraber oturan? Çözüm sürecini birlikte buraya getirmediler mi? Aynı şey geçtiğimiz yıllarda Genç Parti ile yapıldı. Genç Partinin aldığı oylar sonrasında DYP ve MHP baraj altında kaldı. Şimdi birden bire HDP, Türkiye partisi oldu deniliyor. Hayır efendim, HDP pkk partisidir. Bebek katili Apo’nun alenen propagandasını yapan bir partinin, Anayasımız tarafından şimdiye kadar kapatılması lazımdı. Ulusal basında bile HDP’nin barajı geçip geçmeyeceği tartışılıyor. Allah kahretsin hepsini! Burada Milli İttifakın önü kapanıyor. Yıl olmuş 2015 ama biz hala fakirliği konuşuyoruz ne yazık ki. Ülkenin asıl konuşulması gereken konuları konuşmalıydık. Kişi başına düşen gayri safi milli hasıla rakamlarının hepsi koca bir yalan, biz bunu konuşmalıydık. AKP’nin 2023 hedefine bu rakamlarla ulaşması mümkün değil.

 

 

***AKP şu sıralar daha çok milliyetçilik ve milli görüş söylemleriyle yürüyor, farkında mısınız?

 

İktidar partisinin ne zaman neye ihtiyacı varsa o kılığa bürünüyor.  Eğer liberalizme ihtiyacı varsa liberal gömleğini giyiyor, milliyetçilik gömleğine ihtiyacı varsa milliyetçilik gömleğini giyiyor, eğer milli görüşe ihtiyacı varsa o gün için milli görüş gömleğini giyiyor, şaşırmıyoruz. Ama bunu sadece siyasette kullanıyor seçim meydanlarında kullanıyor.

 

***Uygulamada sıfır mı diyorsunuz?

 

Milli görüş asgari ücrete%102 zam vermiş AKP %4 zam vermiş

Memur maslarına milli görüş % 30 zam vermiş AKP %4.2 zam vermiş

Emekli maaşlarına %221 zam vermiş AKP %8 zam vermiş

Tarım taban fiyatlarına milli görüş %312 zam vermiş AKP ise %20 zam vermiş

Üniversite burslarına milli görüş % 300 zam vermiş, AKP ise % 20 zam vermiş

Bağ-kur emeklilerine milli görüş %600 zam vermiş AKP ise %4.5 zam vermiş

Şimdi bakıyorsunuz domuz eti kasaplarda bu iktidar döneminde satılabilir, meşru bir hale geldi.

Diğer taraftan faizler. Bakın sadece işçiler, işverenler, kobiler, patronlar değil; emekliler dahil bütün herkes  faiz batağının içerisinde. Öğrenciler aldıkları kredi ile faiz batağının içerisinde.

İnsanlarımızın bir çoğu şuan faiz ödüyor. Devletimiz faiz ödüyor. Bu mu milli görüş yani.

Eğer milli görüşün politikalarını yapsalardı gençler hergün bonzaiden ölmezdi.  Ölmeyenler de sırasını bekliyor, can çekişiyorlar. Milli, manevi değerlerden uzak yetişiyor.

 

 

***Seçim çalışmaları için karış karış geziyorsunuz. Peki esnafın durumu nedir sizce?

 

Kobilerde de kepenk kapatan esnaflar var. Esnafın kepenk kapatması demek ölmesi demektir. Ben bütün esnafları ziyaret ediyorum. Seçimleri göremeyecek esnaflar var. Yani kepenk kapatacaklar. Bunlar da ölmeyi bekliyorlar. Çünkü bu faiz siteminde bu ekonomik sistem de  üretmeden tüketen sistemde bunun bir adım daha ileri gitmesine imkan yok. Uygulamalara geldiğiniz zaman kapitalist sistem yapacaksınız.İşinize geldiği zaman da milli görüş gömleğini giyeceksiniz.Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu diye de adama sorarlar.

 

***Dış politikada da çuvalladılar deniliyor, siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Ben diyorum ki, keşke iç ve dış politikada Erbakan hocanın G8 projesini devam ettirselerdi. Bugün Ortadoğu’da bu kadar kan akmazdı. Ortadoğu’da iktidarın yürüttüğü projede taraf olarak bir tarafı tutması nedeniyle Ortadoğu’da akan kan ve gözyaşında bunların da payı vardır ve bütün iletişim yolları kapanmıştır.

 

***Serhat Bey, sandıklara güveniyor musunuz?

 

AKP’ye oy verenlerin bir çoğu da dahil sandıklara güvenmiyorken, biz nasıl güvenelim? Tabi seçimlere giderken YSK’nın da görevini yerine getirmediğini görüyoruz. En basitinden bayrak mevzusu ilimizde yaşadık. Günlerce diğer siyasi partilere hak mağduriyeti yapıldı. İl başkanları bunu ihlal edebilir ama denetleme görevinde olanlar da buna bir dur demeli. Ayrıca seçim sistemi ile ilgili boşlukların olduğunu görüyoruz. Her okulda görevlilerimiz olacak.

 

***Milli ittifakın sandıklarda olacağını duymak çok sevindirici bir haber?

 

Hatta sadece görevliler değil, biz adaylar ve parti yöneticileri de o gün sandık başlarında olacağız. Ayrıca sandık müşahitleriyle aşağı yukarı her akşam ilçede toplantılar oluyor. Bizleri de çağırıyorlar. Teknik değil de motive anlamında kendilerine konuşmalar yapıyoruz. Kesinlikle milli ittifakımız her sandıkta olacak. Bizler de adaylar olarak sahada olacağız. Sandıklar açılıp tutanaklar tutulup ondan sonra da Seçim kurullarına gidilip herkes bu şekilde görevini en iyi şekilde yapacak. Tabi karargahlardan SKM’lerden, partilerden de süreç takip edilecek, avukatlarımız sahada olacak. Yani hiç bir hukuksuzluğun yaşanmaması icin biz elimizden geleni yapacağız. Ben bu konuda da seçim güvenliğinin sağlanması için ve yaşanacak sıkıntılarla ilgili kendi yöneticilerim, başta olmak Vali bey olmak üzere göreve çağırıyorum. Ogün yaşanılacak olayların önüne geçmek Vali beyin elindedir.

 

***AKP, Başkanlık sistemini çok istiyor. Sizce 400 vekili bulabilecekler mi?

 

Bu seçimde iktidarın 1.Gündem maddesi başkanlık maddesi. Yani kimseye söyleyecek sözü yok. Emekliye, çiftçiye, işçiye söyleyecek sözü yok. Sanki ülkenin bütün sıkıntıları başkanlık sistemi gelince bitecek. Bu millet size milletvekillerini, bakanları, başbakanları, cumhurbaşkanlını verdi. Ne istediniz de vermediler? Anayasanın değiştirilecek çoğunluğunu dahi verdiler. Ama ne var ki ülkede şuan da birlik yok beraberlik yok sevgi yok. İlk önce bu birlik beraberliğin tesis edilmesi gerekir. Bunu da mecliste yapacak kadrolar bizleriz. Hiçbir kadronun bunu yapma imkanı yok.

 

 

 

 

***Peki Başkanlık sistemi gerekli midir?

 

Ülkede başkanlık sistemi bölünmenin bir adımıdır. Bunların başkanlık sistemini istemesinin tek sebebi bölünmeye götürecek bir adım olduğu içindir. Eyalet sistemini istiyorlar.

 

***Bu da HDP’nin işine geliyor tabi?

 

Yani evet zaten aralarında gizli bir anlaşma var. Aslında seçimlere kadar bunlar kamuoyunun önünde oldu. Seçimlere gelince iktidar milliyetçi kesimden oy kaybedince, sanki ikisi beraber çarpışıyormuş gibi yaptılar. Ama o sırada ben görüşmedim ki, İmralı’da. Ben görüşmedim Kandil’de siz görüştünüz. Başbakanınız Cumhurbaşkanınız görüştü. Dolmabahçe’de kim fotoğraf verdi?

Görüşen şerefsizdir dediniz, görüştüğünüz fotoğraflar ortaya çıktı. Birbirlerini suçlar noktaya geldiler.

Şimdi biz iktidarın bugün dediğine mi inanacağız, yarın dediğine mi, yoksa ileride söyleyeceklerine mi inanacağız? Bu noktada sabıkalı bir iktidarla karşı karşıyayız.

 

***Bu Parlamentoyu genel anlamda nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

2011 de bir parlamento kuruldu. 24. Dönemin 7 Haziran’da görev süresi dolacaktır. Ben hiç bir siyasi partiyi hedef almadan bu parlamentoyu başarısız buluyorum.  Çünkü bu parlamentoda yeni anayasa yazılamadı. Türkiye’nin önündeki engeller kalkmadı, ileri demokrasi diyebileceğimiz şeyler ileriye gidilecek hiçbir adım atılmadı. Meclisteki 550 milletvekili kendi özlük hakları ve  zamları için el kaldırırken, ertesi gün asgari ücret zammına el kaldırmadılar. Biz o mecliste yoktuk. Niçin kendi zamları için kaldırırken, bu el kaldırmalarda millet akıllarına gelmedi? Şimdi bu parlamento da 2015 de tekrar aynı partiler meclise girerse ne olacak? Yine ekonomik kriz devam edecek. Demokratikleşme önünde ki sıkıntılar giderilmeyecek. Yeni anayasa milletin umududur. Özellikle sağ partilerin umudu yeni anayasadır. Yeni anayasa yine yazılamayacak. Ama Muhsin Yazıcıoğlu’nun evlatları bu mecliste olursa Erbakan hocanın evlatları bu mecliste olursa Saadet Partisi bu mecliste yer alırsa ilk önce  mecliste birlik, beraberlik, sevgi ve hoşgörü evini tesis ederiz. Ondan sonra yeni anayasa başta olmak üzere ülkenin biz koalisyon ortağı da olsak, iktidar da olsak, muhalefet de olsak  bu millet kazanır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner596

banner599

banner482