banner598
banner608
banner638
17 Eylül 2017 Pazar 12:43
EMEP: Ortak kaygımız çocuklarımızın geleceği
banner610

Eğitimin temel bir hak olduğuna vurgu yapan Erkan, "Parasız, bilimsel, laik ve anadilde demokratik eğitim hakkımız ve talebimiz yaşamsal önemdedir. İşçiler, emekçiler, emek ve meslek örgütleri başta olmak üzere herkes, bu politikalara karşı birlikte tepki göstermeli; okullarda ve mahallelerde öğretmenler, öğrenciler, veliler olarak örgütlenmeli ve mücadele etmeliyiz" dedi.

TALEPLERİN KARŞILANDIĞI BİR YIL OLSUN

Erkan'ın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “Yeni bir eğitim öğretim yılına başlıyoruz. Eğitimcilerimizin, öğrencilerimizin, velilerimizin şikâyetlerinin son bulduğu, taleplerinin karşılandığı bir yıl olsun diliyoruz. Böyle olmasının tek yolunun hep birlikte mücadeleden geçtiğini bilerek ve hatırlatarak tabi ki. Çünkü bütün ülkede giderek artan endişemiz, ortak kaygımız çocuklarımızın ve ülkemizin geleceği.

GÜVENCESİZLİĞİN ÜZERİNE TÜY DİKTİ

Tüm yurttaşlara parasız, bilimsel, nitelikli, eşit, anadilinde, laik ve demokratik esaslarla sunulması gerekir. Ancak hep birlikte gördüğümüz gibi uzunca bir süredir başta müfredat olmak üzere yapılan değişikliklerle bu değerlere karşı adeta savaş açılmıştır. Milli, dini ve muhafazakâr değerler üzerinden bir yeni toplum ve devlet yapısı inşa edeceğini söyleyen AKP iktidarı bu hedefinin temeline eğitim sistemini dönüştürmeyi oturtmuştur. 4+4+4 sistemi ile başlayan karmaşa sınav yolsuzluklarıyla ülkede egemen olan her alanda güvencesizliğin üzerine tüy dikmiştir.

EĞİTİM ALANI BELA İLE KARŞI KARŞIYA

Hükümet ve devlet sözcülerince her dönemin başında yapılan şu kadar derslik açtık, şu kadar öğretmen atadık açıklamaları, eğitim alanının gerçekliklerine çarpıp, un ufak olup gitmektedir. Ticarete dönüştürülmüş paralı eğitimiyle, haksızlığa adaletsizliğe uğratılmış, işinden edilmiş, atanmamış öğretmenleriyle, cinsiyetçi, dinci, bilim dışı müfredatıyla, her alanda çoğaltılarak adeta zorunlu tutulan imam hatipleriyle, meslek liselerindeki eşitsizliğiyle, yarışçı, eleyici ve yolsuzluklarla malul sınav sistemleriyle hayli bozuk olan sorunlu eğitim alanı günümüzde yeni bir bela ile karşı karşıyadır. O da 'tek adam tek parti rejiminin bekası için boyun eğmiş bir nesil yaratma hırsı ve hevesidir. Dindar ve kindar bir genç nesil yetiştirilerek, böyle bir rejimin güvencesi yapılmak isteniyor.

BU SİSTEM HERKESİ HEDEFE KOYDU

Ülkede egemen olan sömürü ve şiddet düzeninin devamı için yoğun bir gerici ideolojik propaganda gündemdedir. Yönetici zengin zümrenin çocukları iyi ve kaliteli okusun, işçi emekçi çocukları da aynı yoksunluklarla yaşamlarını biat ile geçirsin diye kurulan bir sistemdir bu. Bu eşitsiz haksız yönetme siyaseti Türk-Kürt, Sünni-Alevi ayırt etmeden herkesi hedefe koymuştur.

MÜCADELE ETMELİYİZ

Parasız, bilimsel, laik ve anadilinde demokratik eğitim hakkımız ve talebimiz yaşamsal önemdedir. İşçiler, emekçiler, emek ve meslek örgütleri başta olmak üzere herkes, bu politikalara karşı birlikte tepki göstermeli; okullarda ve mahallelerde öğretmenler, öğrenciler, veliler olarak örgütlenmeli ve mücadele etmeliyiz. Eğitim hakkı mücadelemiz, demokratik ve özgür bir ülkede yaşamın yolunu aydınlatacaktır."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482