banner598
banner608
05 Aralık 2016 Pazartesi 13:06
"Dünya yerinden oynar, kadınlar birlik olsa"
banner610

CHP Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbay bir mesaj yayınlayarak Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 82. Yıldönümünü kutladı. Bir açıklama da CHP İl Kadın Kolları’ndan geldi. Başkan Sarıbay açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Gelişmiş addedilen birçok toplumdan daha önce seçme ve seçilme hakkı elde etmiş olan kadınlarımızın, 1934’ten bugüne kadar yaşadığı haksızlıklar maalesef ortadadır. Bir zincirin gücü en zayıf halkasının gücü kadardır. Kadın ne denli güçlü ise toplumda o denli güçlüdür anlayışıyla ilerlemek yol haritamız olmalıdır.

HAKSIZLIKLAR SON BULSUN
Bugün kadınlarımızı toplumsal hayattan soyutlamaya çalışan aile içi şiddet uygulayarak adeta kadınları infaz eden asılsız gerekçelerle kadınlarımıza ikinci sınıf vatandaş muamelesini layık gören, onların erdem ve değerini hala anlamayan zihniyetlere karşı, yerel ve genel seçimlerde kadınlarımıza hak ettiği yerleri vererek süregelen haksızlıkları durdurmak için dün olduğu gibi bu gün de elimizden geleni yapacağız. Bu düşünceler ışığında bütün dünya ülkelerinden önce 5 Aralık 1934 de Türk Kadınının seçme ve seçilme hakkına kavuşmasının 82. Yılını kutlamanın gururuyla,  başta ülkemiz olmak üzere dünyadaki tüm kadınların annelik sıfatıyla sahip oldukları kutsiyetin farkına varılmasını ve uğradıkları her türlü haksızlığın son bularak toplum içinde eşit bireyler olarak yer almalarını diliyorum.

HAKLARA ULAŞMADA EŞİT DEĞİLİZ
CHP Kocaeli İl Kadın Kolları Başkanı Sevim Korkmaz Pekyörür ise açıklamasında şunları kaydetti: “Kadın hareketinin siyaset yapmaya dair taleplerinin ve mücadelesinin devamı olarak, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, onun eşsiz öngörüsü sonucu, 5 Aralık 1934’te, pek çok Avrupa ülkesinden çok önce kadınlara verilen bu hak, kadınlar açısından bir devrimdir. 2015 Genel Seçimi sonucunda, biz kadınlar, TBMM’de sadece 76 kadın vekille %13 oranında temsil ediliyoruz. Nüfusun yarısı olan biz kadınlar, yasalar önünde erkeklerle eşit haklara sahibiz, ancak haklara ulaşmada eşit değiliz. Oysa daha çok kadın vekil demek, kadına yönelik şiddet, kadın istihdamı, eğitim gibi konuların daha fazla ele alınması ve  çözüm üretilmesi demektir.Ne yazık ki hala “TEMSİLDE ADALETTEN” ya da “SONUÇTA EŞİTLİKTEN” söz edemiyoruz. “Anayasa önünde Kadın ve Erkek eşittir “ demek yeterli olmamakta, kadınlar Anayasa ve yasalarla zorunlu kılınacak özel önlemlerle desteklenmedikçe “sonuçta eşitlik”ten söz edilememektedir. Oysa demokrasilerde en önemli iki unsur, eşitlik temeline dayalı TEMSİL ve KATILIMDIR. Yani EŞİT TEMSİL ve EŞİT KATILIMDIR.
 
AKP'NİN UYGULAMALARI YANLIŞ
Hayatın her alanında kadın ve erkek eşit olmadan toplumsal refah sağlanamaz.Toplumsal refahın sağlanması için kadınların siyasal yaşama katılımlarının önündeki pek çok engelin kaldırılması gerekmektedir. Kadınların eğitimden yeteri kadar faydalanamaması, çalışma hayatında yer alamaması, çalışanların ise erkeklerle eşit koşullarda olmaması en büyük engellerdendir. Türkiye, dünyada kadınların eğitim düzeyi açısından 104, ekonomi ve fırsat eşitliği açısından 127, iş gücüne katılma oranı açısından 123. sıradadır. Türk kadını dünya sıralamasında her alanda bu kadar geride olmayı hak etmemektedir.AKP, Kadın İstihdam Paketi ile, kadınları iş ve sosyal yaşamdan uzaklaştırarak, eve ve güvencesizliğe hapsedecek düzenlemeler yapmaktadır. Ayrıca kadınlar çalışma hayatında çoğunlukla kayıt dışı ve daha az ücretle çalıştırılmakta, çalışan kadın erkeklerle “eşit işe eşit ücret” alamamaktadır. Mevcut iktidar, kadınların kaç çocuk doğuracağına, nasıl doğuracağına, gece sokakta yürüyüp yürüyemeyeceğine, kahkaha atıp atamayacağına karar vermeye, kılık kıyafetine, zihnine, bedenine, kimliğine hükmetmeye çalışmaktadır.

Yakın zamanda kız çocuklarının tecavüzcüsü ile evlendirilmelerinin önünü açacak yasa tasarısının geri çekilmesi, kadınların dayanışarak, güçlerini birleştirerek verdikleri örgütlü mücadelenin sonucudur. Yine, siyasi partiler yasasında, kadın lehine yasal düzenlemeler yapılması, seçim sisteminde kadınları engelleyen ayrımcı unsurların kaldırılması kadın ortak mücadelesi ile olacaktır. Biz inanıyoruz, ”DÜNYA YERİNDEN OYNAR, KADINLAR BİRLİK OLSA"
 
 

Son Güncelleme: 05.12.2016 13:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482