banner560
banner573
banner572
07 Temmuz 2015 Salı 14:58
Doğan, “Kocaelispor’a sahip çıkmıyorlar”
banner508

HABER: Ufuk BAGAN-

İzmit Belediye Meclisi’nin temmuz ayı toplantısı bugün Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın yönetiminde toplandı. 16 gündem maddesiyle toplanan mecliste, sonradan eklenen maddelerle birlikte 21 madde görüşülerek karara bağlandı. Toplantıda bazen güldüren, bazen de gerilimin arttığı anlar yaşandı. CHP’nin renkli simalarından olan meclis üyesi Ercan Umutlu, dilek ve temenniler bölümünde söz alarak hafif esprili ifadelerle belediye yönetimine yüklendi. Umutlu’nun amatör spor kulüplerinin durumu ve Kocaelispor ile ilgili eleştirileri üzerine öfkelenen Başkan Doğan, “O konuya hiç girmeyelim isterseniz, Kocaelispor’u bu hale getiren belli, bu konuda siyaseten sizlerin konuşmaması gerek” dedi. Doğan, Kocaelispor’un borç batağında olduğunu, bedenen öldüğünü ancak ruhunun yaşatılabileceğini dile getirerek, bu ruha bir beden gerektiğini ifade etti. Doğan’ın Kocaelispor’a işadamlarının sahip çıkmadığına dair eleştirileri ise dikkat çekti.

 

CUMHURİYET CAFE VE MEDYA EVİ

 

Meclis oturumu üç soru önergesi ile başladı. CHP grubunun verdiği soru önergelerinden ilki, belediyede çalışan bir memurun sosyal paylaşım sitesinden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik hakaret içeren mesajlar paylaştığı, bu mesajlarla ilgili belediyenin herhangi bir yasal işlem yapıp yapmayacağı yönündeydi. Diğer iki soru ise gazetemizde yer alan Cumhuriyet Parkı’ndaki yapılaşma ve Medya Evi’nin akıbetiyle ilgiliydi. Gazetemizde Cumhuriyet Parkı’nın sit alanı olduğuna, Cumhuriyet Cafe’nin yeniden inşa edileceğine ve Medya Evi’nin mevcut yerinden taşınacağına dair iddialara yer vermiştik. CHP’lilerin soruları da bu haberlere istinadendi. Soru önergelerine tek tek cevap veren Doğan, Kılıçdaroğlu’na hakaret eden memurla ilgili soruya, “İnsanların fikir özgürlüğü vardır. Devlet memurları yasası bellidir. Mesai saatlerinde yaparsa gerekli cezayı alır. Ama kendi Facebook hesabından görüş beyan edebilir. Yine de etik olmadığını belirtirim. Gereken neyse yapılacaktır” dedi.

 

 

MEDYA EVİ YERİNDE KALACAK

 

Doğan, Cumhuriyet Parkı ile ilgili soruya ise şöyle yanıt verdi: “Bu alan Kültür Varlıkları Kurulu’na değil, Tabiat Varlıkları Kurulu’na ait, sit alanında değil. Bu kafeterya firmaya zaten ihale edildi. Ve onlar da inşaatı sürdürüyorlar.” Doğan, önümüzdeki mecliste yazılı olarak bu soruya daha detaylı bir cevap verecek. Doğan, Medya Evi’nin mevcut yerinden taşınarak, daha arkalarda bir yere atılacağıyla ilgili soruya ise “Böyle bir şey yok, Medya Evi mevcut yerinde kalacak. Gazetecilere orayı veren biziz. Sözüm ona bazı gazeteciler var, ben onlara gazeteci müsvettesi diyorum; onlar Medya Evi’ne muhabirlerini göndermeseler de diğer muhabir arkadaşlar Medya Evi’nden yararlanıyor. Mevcut yer korunacak, daha iyi bir düzen verilecek. Herkes müsterih olsun. İçeride ayarlanan yer de hazır. Biz muhabirlerimizi düşünürüz. Kapanca Sokak’taki binayı da restore ederek biz gazetecilere tedarik ettik” şeklinde konuştu.

 

 

İŞGEM HAKKINDA BİLGİ VERDİ

 

Oturum sürerken Başkan Doğan’a o sırada bir mesaj geldi. Mesaj, CHP Meclis Üyesi Cengiz Kavşut’un ağabeyi Alhas Kavşut’un vefatıyla ilgiliydi. Bunun üzerine Doğan, “Sayın meclis üyemiz Cengiz Kavşut’un ağabeyi Alhas Kavşut’un vefatını öğrenmiş bulunuyorum. Allah’tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı dilerim” dedi. Ardından gündem maddelerine geçildi. Gündem maddelerinin tek tek oylanarak karara bağlandığı mecliste, Başkan Nevzat Doğan, genç girişimlilerle ilgili olan İŞGEM’i konu alan 16. madde hakkında bilgi verdi. Doğan, “İzmit Genç Girişimciler Merkezi (İŞGEM) Kocaeli’de bir ilk. Ülke genelinde de belediye bünyesinde ilk olacak. Yer üstünde müthiş cevherlerimiz var. O beyinleri ortaya çıkarmak hedefimiz. Bu merkez adeta bir kuluçka merkezi gibi olacak. Öte yandan bayanlara iş atölyeleri kuruyoruz. Kadın sosyal yaşam merkezi de elverişli onlar için. Yeter ki girişimci olsunlar” dedi.

 

 

SÖZLÜ TARTIŞMA YAŞANDI

 

Gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından dilek ve temenniler bölümüne geçildi. Bu bölümse söz alan isim CHP’nin renkli kişiliğe sahip meclis üyesi Ercan Umutlu oldu. Umutlu ilk olarak, geçen oturumda polemik konusu olan CHP'li belediyelerin üç yıl üst üste bütçelerinin oranları ile ilgili Başkan Doğan'ın “Başarılı olan CHP'li belediye varsa sözümü geri alır özür dilerim" söylemlerini hatırlattı. Çanakkale’den örnekler vererek Doğan’ı özre davet eden Umutlu’ya Başkan Doğan, “Özür dilerim demedim ama tebrik ederim” cevabını verdi. Ercan Umutlu'nun konuşmasına AKP sıralarından müdahale gelince CHP Meclis Üyesi Birol Sağlam da AKP sıralarına müdahale etti. Ortam gerilmek üzereyken Başkan Doğan üyeleri sakinleştirdi. Ercan Umutlu, kentte insanların vakit geçirebilecekleri yerler olmadığına da değinerek, “İnsanlar ya AVM’ye gidiyor ya da pikniğe, bu kentte başka bir şey yok. Çorba çeşmesi ve mahalle konaklarıyla uğraşacağınıza, biraz da bunlara baksanız” dedi.

 

 

BAŞKAN, BULUT’U SUSTURDU

 

Umutlu’nun değindiği diğer bir nokta ise ilimizdeki amatör futbol kulüplerinin durumu oldu, en son ise sözü Kocaeli Birlikspor’a getirdi. Umutlu, “Diğer kulüplere destek çıkılmazken, en büyük desteği alan Birlikspor’un üçüncü lige düşme tehlikesi yaşaması ilginçtir” ifadelerini kullandı. Kocaelispor’un da haline değinen Umutlu, “Kocaelispor’a sahip çıkılmadı, kentin takımının eski günlerine dönmesi için yerel yönetimlerin daha duyarlı davranması gerekir” şeklinde konuştu. Umutlu’nun Darıca, Derince, Gölcük ve diğer ilçelerin amatör spor kulüpleriyle ilgili başarısızlık iddialarına AKP sıralarından karşılık geldi. Başkan Yardımcısı ve AKP Meclis Üyesi İbrahim Bulut, “Bu ilçelerin ilimizle ne alakası var” şeklindeki tepkisine Umutlu, “Sizler de Eskişehir ve diğer CHP’li belediyelerin şehirleriyle ilgili örnekler veriyorsunuz, bunların kentimizle alakası nedir” yanıtını verdi. Bu sırada Bulut’un oldukça öfkelendiği görüldü. Zaman zaman Umutlu’ya karşılık vermek isteyen, elindeki kağıtları masaya fırlatan Bulut’u, Başkan Doğan uyararak konuşturmadı. Doğan bir ara, el işaretiyle Bulut’a sus işareti yaptı.

 

 

SANAYİCİLERE ÇAĞRI YAPTI

 

Eleştirileri kimi zaman gergin, kimi zaman ise tebessümle dinleyen Doğan, Umutlu’nun eleştirilerine tek tek cevap verdi. Umutlu’nun Birlikspor’la ilgili söylediği sözlerin gerçeği yansıtmadığını dile getiren Doğan, “Burası ciddi bir yer, altı dolu verilerle konuşun” dedi. Bunun üzerine Umutlu da haftaya verileri sunacağını ifade etti. Kocaelispor ile ilgili eleştirilere de değinen Doğan, şunları kaydetti: “Yerinizde olsam bu konuya girmezdim. Seçim zamanında çok söyledik, tekrar etmeye gerek yok, Kocaelispor’u bu hale getiren, altından kalkılamayacak bir borç yükü altına sokanlar belli. O kupaları kaldıran Kocaelispor’u bu hale getirenleri de gördük. Kocaelispor’u bir yerlere getirirken, sanayiciye, kurumlara avantaj sağlandı. Biz bunu yapmadık. Şehrin geleceğine kurşun sıkamayız. Profesyonel takımların yükü belediyelerde olmamalı. Sanayiciler, işadamları bu takıma sahip çıkmalı.

 

SANAYİCİLER BURALI DEĞİL

 

Mesela bir Honda, bir TÜPRAŞ, Hyundai ve benzeri dev şirketler destek olabilirler. Ne olur yanı Honda Kocaelispor, TÜPRAŞ Kocaelispor ve benzeri olsa. Ama ilimizdeki sanayiciler Kocaelili değil. Başka yerlerde yaşıyorlar. İstanbul’a gidiyorlar, oraya destek oluyorlar. Yüzlerine de söyledim bunu, en büyük mücadeleyi ben verdim, bütün faturaları sürekli belediye başkanlarına, siyasilere kesmek doğru değil. Zaten hukuken de bizlerin destek olmamız yanlış. Kamu kaynakları söz konusu, bu kaynakları buraya aktaramayız. Şahsen ben bu konuya dikkat eden bir insanım. Bu yüzden konuyu siyasi boyata getirerek bu konuyu konuşmamanızı öneririm. Bu kentin Süper Lig’de bir futbol takımının olmaması eleştirilerinize ise hak veriyorum. Kocaelispor, artık kurtarılamaz, bedenen öldü ama ruhu yaşıyor. O ruh bende de yaşıyor. Bu ruha bir beden bulmamız gerek. Kocaeli Birlikspor da olabilir başka bir ekibimiz de olabilir bu beden. Adını Kocaelispor yapar, bu ruhu yaşatırız.” Doğan’ın Kocaelispor için mücadele ettiğini dile getirmesi, Büyükşehir’i ve diğer belediyeleri işin içine katmaması bu belediyelere gönderme olarak algılandı.
 

ASGARİ ÜCRETLİ ÇORBA İÇİYOR
 

Başkan Nevzat Doğan, Umutlu’nun çorba çeşmesi ve mahalle konaklarıyla ilgili eleştirilerine de cevap vererek, “Yani altı dolu eleştiriler sunsan anlayacağım. Üniversiteye geçenlerde ikinci çorba çeşmesini yaptık. İzmit’teki çorba çeşmesi sayısı 8 oldu. Buradan 1,5 milyon kişi çorba içmiş. Sabah işe giden bir asgari ücretlinin, okuluna giden bir öğrencinin bu çeşmelerden çorba içmesi sizi neden bu kadar rahatsız etti anlamadım. Mahalle konaklarına gelince… Bu konaklardan mahalle sakinleri, kadınlar yararlanıyor. Aslında onlara mahalle sarayları da denebilir. İçinde kadınlarımız kurs görüyor. Sizi kadınlarımıza ve çorba içen vatandaşlara şikayet edeceğim” dedi. Toplantıda son sözü CHP Meclis Üyesi Şaban Sarıgülle aldı. Sarıgülle, Başkan Doğan’a, Dolphin Yunus Emre Kültür Merkezi’ndeki fotoğrafçıları şikayet ederek, “Medeni bir topluma yakışmayacak görüntüler oluşuyor, insanlar talep etmeden fotoğraflarını çekiyorlar, ilgilenirseniz sevinirim” dedi. Oturumun sonunda ağustos ayı meclis toplantısının 4 Ağustos Salı günü saat 15.00’te yapılması kararlaştırıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İsmailturgutaş 2015-07-08 01:58:36

Sayın başkan sahip çıksın fabrika sahiplerinin kulağına birileri yardım yapmasın mı
Söylüyor bence tüm siyasi düşün çeleri bir tarafa bırakın gerekirse siyasi kadehimizi bir tarafa bırakan adamın heykeli dikilir izmite her kes neyin ne olduğunu gayet iy

banner354

banner328

banner554

banner482