banner608
banner609
21 Eylül 2015 Pazartesi 12:20
Dilovası'nda sandığa gömeceğiz
banner610

1 Kasım 2015 seçimlerinde Kocaeli HDP'den Milletvekili adayı olan öncelikle Avrupa Birliği Bakanı Ali Haydar Konca olmak üzere, Zakire Dündar Aydin, İbrahim Ergin, Sevda Özer, Hasan Sancar, Bedia Salhan, Ahmet Okuyucular, Ayten Yılmaz, Turan Yalçınkaya, Halide Ağma Encü ve Sevgil Olan listesinden oluşan kahvaltılı “Aday Tanıtım Toplantısı” İzmit Belsa Plaza'da yer alan Capella Cafe’de yapıldı.

 

Yapılan tanıtımda milletvekili adaylarından Hasan Sancar, Ahmet Okuyucular, Turan Yalçınkaya ve Sevgil Olan çeşitli sebeplerden dolayı katılım gösteremezken toplantıda İl Başkanı Mehmet Akgül, il örgütü ve partililer de hazır bulundu.

 

Toplantıda mevcut bulunan tüm adayların konuşmasında yeniden yüzde 10 dilimlik barajın aşılacağı vurgusu yapılırken, AB Bakanı Ali Haydar Konca, “Amaçla HDP’yi terör ve şiddetin bir parçası olarak göstererek onu barajın altına itmektir. Ama halklarımız bunu bilincindedir. Bunun nasıl oyun olduğunu açıkça bilmektedir. Bu tezgaha da gelmeyecektir” dedi.

 

BİZ BU FİLMİ SEYRETTİK

 

Tüm Türkiye halklarının aklında olan ve herkesin aklında olan şeylerle söze başlamak istiyorum diyerek açılış konuşmasına başlayan HDP İl Başkanı Mehmet Akgül, “Biz bu filmi çok kısa süre önce seyretmiştik. Bize aynı filmi neden tekrar seyrettiriyorlar bunu 1 Kasım’da sandığa giderek bildirmemiz gerekir. Halklarımız böyle düşünüyor ve bu düşünceyle hareket ederek HDP’nin büyük insanlık idealini ve radikal demokrasinin bu topraklarda barış, kardeşlik içinde tüm imkan ve olanakları paylaşarak öğretmeye ve öğrenmeye talibiz” ifadelerini kullandı.

 

BARAJ BAŞLARINA YIKILDI

 

HDP İl Başkanı Mehmet Akgül, “Birileri HDP’yi hedef tahtasına koyup özellikle baraj altı için sarf ederken yüzde 10’luk anti demokratik baraj sistemini kaldırmazken ve her defasında çıkıp barajın yüksek olduğunu demokrasiye aykırı olduğunu söylerken tam tersi uygulamalarını yapmış ve bu baraj kendi başlarına yıkılmıştır. 1 kasımda tekrar bu baraj ve bunu savunanların başına yıkılacaktır.

 

Biz hiçbir insanın ırkına, diline, dinine, mezhebine bakmadan eşit ve özgür yaşayalım derken biz, birileri çıkıp milli ve yerel adaylar istemektedir bu iki fark arasında kimin haklı kimin haksız olduğunu 1 kasımda göreceğiz. Adaylarımız halkın adaylarıdır. Bu adaylarımızı tekrar güçlü şekilde mecliste görmek istiyoruz bunun için çaba sarf edeceğimizi kimse unutmasın” ifadelerini kullandı.

 

ROBOSKİ’YE SES VERİN

 

HDP İl Başkanı Mehmet Akgül’ün ardından milletvekili adayları da kısaca kendilerini tanıttı ve kısa kısa açıklamalarda bulundu. Halide Ağma Encü “Roboskili ailelerdenim. Adaylığımı koyarken özellikle Roboski’nin hesabını sormak için aday oldum. 34 kardeşimi aynı günde toprağa verdim. Tayyip Erdoğan, Roboski’nin hesabı sorulacak. Biz sormazsak çocuklarımız soracak. Adalet yerini bulsun. Yetkililere sesleniyorum Roboski’ye ses verin. Analar ağlamasın” şeklinde konuştu. Ayten Yılmaz,  “Anne olduğum için evladın ne olduğunu çok iyi bilirim. 7 hazirandan sonra iktidar olamadılar. Yargı karşısına çıkmaktan korktukları için evlatlarımıza kıydılar” dedi. Bediha Salhan, “Türkiye’ye barış gelsin bu topraklar artık kana doydu. Kürdistan ve Türkiye halkları barış istiyor. Kadınlar olarak el ele verip ne cemileler ne uğurların ölmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

 

DİLOVASI’NDA DA SANDIĞA GÖMECEĞİZ

 

Sevda Özer, “Türkiye bir iç savaş eşiğine sürüklenmek istiyor. Bizler demokratlar olarak, aydın kadınlar olarak, özellikle kadınların bu anlamda bize ses vermesini ve ele ele hep beraber 1 kasım seçimini, 7 haziran gibi atlatmamızı istiyorum ve başarılı olacağımıza inanıyorum. 1 kasımda da nasıl kutlama ve şenliklerimizi yaptıysak 1 kasımdan sonrada tüm baskılara rağmen bunu başaracağız. İbrahim Ergin, “O zaman dönemin teknoloji bakanı Fikri Işık’a Hereke’de sandığa gömeceğim seni demiştim. Onları milli olmayan adayla birlikte Dilovası’nda da sandığa gömeceğiz diyorum şimdi.” Zakire Dündar aydın, “7 Haziran’da Türkiye halkları gereken cevabı sandıkta verdi. Biz HDP olarak yapılacak provokasyonlara birilerinin kirli ve karanlık oyunlarına karşı yine sandıklara gideceğiz ve irademizi barıştan yana ortaya koyacağız. Türkiye’deki tüm halklar HDP’de özgürlük eşitlik demokrasi zemininde birlikte yaşama mücadelesi veriyorlar. Şimdiden hayırlı olsun çünkü biz bu mücadeleyi başarıyla taçlandıracağız” şeklinde konuştu.

 

AKP İLE İŞ YAPACAĞIMIZI SÖYLEDİLER

 

AB Bakanı Ali Haydar Konca, “7 Haziran seçimleri öncesi parti olarak seçime girdikten sonra Türkiye’deki sancılı dönem başladı. Bize yönelik çok değişik iddialarda öne sürüldü. Kimi HDP, barajın altında kalacağını bile bile seçimlere giriyor ve sonuçta da cumhurbaşkanının başkan olmasına izin vereceğini kimi de AKP’yle beraber iş yapıp ortak iktidar kuracağını söyledi. Bu süreçte bizim kimilerini başkan yaptırmayacağımızı ve AKP ile ortak olmayacağımızı bildikleri için Ağrı Diyadin’de başlayarak komplolar yapmaya başladılar. Diyarbakır mitingi, Ağrı Diyadin’i düşünün çok net anımsayacaksınız” ifadelerini kullandı.

 

ERKEN SEÇİMİ ATEŞLEYEN MHP

 

AB Bakanı Ali Haydar Konca, “Bu erken seçim tablosunu ateşleyen bir parti MHP. Sözde HDP’yi içine sindirememişti. Görmedi, yoktuk biz ama 80 kişi yanı başında duruyordu aslında. Hem meclis başkan vekilliği, hem üyeliklere oluşsaydı komisyonlara üye verecektik. Bundan sonra ikinci nokta Deniz Baykal’ın anlaşılmaz nedenlerle cumhurbaşkanı ile görüşmesi geldi ve CHP bloke edilmiş oldu. Meclis başkanlığı seçimlerinde muhalefet çoğunluğu sağlamasına karşın AKP’ye hediye edildi. Bu da olunca insiyatif kesinlikle AKP’nin eline geçti ve bu süreç koalisyon kurdurmama sürecidir. 45 günlük süre durduruldu” ifadelerini kullandı.

 

AKP’NİN KORKULARI VAR

 

AB Bakanı Ali Haydar Konca, “Anayasanın 114-116 maddeleri gereği geçici seçim hükümeti kurulması kararı alındı. Bizim yer alış nedenimiz anayasadan kaynaklanan bir haktır. Bizim AKP ile koalisyonumuz yoktur. Bir seçim hükümet programı da yoktur. Anayasadan kaynaklanan hakkımızı kullanıp görevimizi yapıyoruz. Bu tabloda 2 soruyu halk sormalı. Ben size mesaj verdim neden aranızda anlaşamadınız? Bizim yaptığımız irade yansımasını dinlemediniz de 1 kasımda seçim yapıyorsunuz, amacınız ne neyi değiştirmek istiyorsunuz? sorusunu sorması lazım halkın.

 

Bunlar sorulursa nedenler ortaya çıkacak. Çok açıktır AKP iktidarı kaybetmek istemiyor. Yalnız başına iktidar olmak istiyor korkuları var. Roboski var. Cizre var. 17-25 aralık var. Bütün bunlar AKP’nin korkulu rüyasıdır” şeklinde konuştu.

 

HDP’Yİ TERÖR VE ŞİDDETİN PARÇASI GÖSTERMEK

 

AB Bakanı Ali Haydar Konca, “Bu yolları ararken ciddi manada gayri meşru işlere giriyor. Alın Suruç olayı. Varto’dan Yüksekova’dan Silvan’da yaşanan olaylar zinciri.  Siz HDP’ye oy verirseniz başınıza bu gelir diyorlar. Yani demokrasi yollarıyla mücadele ederseniz başınıza bu gelir diyor. Köy basmaları, boşaltmaları, baskılar bu nedenledir. Bu amaçla HDP’yi terör ve şiddetin bir parçası olarak göstererek onu barajın altına itmektir. Ama halklarımız bunu bilincindedir. Bunun nasıl oyun olduğunu açıkça bilmektedir. Bu tezgaha da gelmeyecektir” ifadelerini kullandı.

 

MİLLİ VE YERLİ LAFINI BEN ANLAMADIM AÇIKLASIN

 

AB Bakanı Ali Haydar Konca, “Cumhurbaşkanı yine sahnede. Anayasanın kendisine biçtiği tarafsızlığı yok sayarak dünkü mitingde milli ve yerli aday istedi. Siz ne demek istediğimizi anlarsınız dedi. Bu bir cumhurbaşkanı ya da siyasetçinin edebileceği bir laf değildir.

 

Asıl halkları bölme, parçalama sözü burada düşer. Milli ve yerli demekle neyi kastetti ben anlamadım açıklasın. HDP Türkiye’nin aydınlık geleceğidir. Eşitlik, barış, özgürlüğün, adaletin tek kapısı HDP’dir. Eğer biz Türkiye’de barış ve kardeşliği istiyorsak HDP’nin demokratik siyaset yapma yollarının mutlaka açılması gerektiğini herkes bilmektedir. 1 kasımda yeniden ders verme konusunda kuşku duymuyorum” şeklinde sözlerini tamamladı.

 

UMARIM BU SON FİLM OLUR

 

Son olarak konuşan HDP PM üyesi Hatip Çaplık, “Türkiye hassas dönemden geçiyor cumhuriyetten başlayan günümüze kadar demokratik, çoğulcu devlet şeklini oluşturamadı. 10 senede bir tüm enerjimizi, hayatımız darbelerle geçirdik bunların faturası herkes tarafından biliniyor. Bu film defalarca bu halka seyrettirildi umarım bu son film olur. Bu ülkeyi sevenler, vicdanlılar bu filmi gözlerimizle tecrübelerle artık sona erdiririz. Türkiye’de barış, demokrasi, çoğulcu anlayış mevcut partilerle şu ana kadar maalesef başarıya ulaşılmadı. Ben bu süreci o çocukluk yaşımdan gördüm ve 12 eylül faşist darbesini de bizzat yaşayarak gördüm” ifadelerini kullandı.

 

 

HDP GELENEKSELLEŞMİŞ POLİKAYI TUZLA BUZ ETTİ

 

HDP PM üyesi Hatip Çaplık, “Barış sadece HDP’nin üzerine yüklenmemelidir. HDP gelenekselleşmiş politikayı tuzla buz etti. Tüm sıkıntılara rağmen bu ses tüm Türkiye sathına ulaşılmalıdır. Yoksa 80 vekil aldık 3. parti olduk yok öyle. Türkiye işçisi, emeklisi, basını, Türkü Kürdü’yle bu toprakta yaşayan herkes bu vicdanla bu filmin sonunu bizim kaderimizi değiştirecek şekilde gerçekleştirecektir” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner596

banner599

banner482