banner608
banner609
31 Mayıs 2014 Cumartesi 17:25
Derince'de Başkan
banner610

30 Mart yerel seçimlerinin ardından il genelinde istifa eden 5 ilçe yönetiminden biri olan CHP Derince İlçe Teşkilatı’nda bugün seçim heyecanı yaşandı. 242 delegenin oy kullanma hakkının olduğu olağanüstü genel kongrede Nihat Değer ve Kerim Şenses Derince İlçe başkanlığı için yarıştı.

 

‘BİRLİK OLMALIYIZ’

Kongre saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.  Kongrede ilk konuşmayı yapan CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan, “Bu sürece nasıl gelindiğini hepimiz yaşadık. 27 Ekim’de Kocaeli’nde 8 ilçede eğilim yoklaması yapılmıştı ve belediye meclis kadrolarını parti üyelerimizin isteği doğrultusunda tamamladık. Süreç partili üyelerin belirlediği bir süreç oldu. Bazı ilçelerimizde sandık başında duran arkadaşlarımızdan sıkıntı çektik. Gereken özeni göstermediler. Bunları birinin söylemesi lazım. Kocaeli’nin genelinde bu sıkıntıyı yaşadık ve daha hassas olmamız gerektiğini düşünüyorum. Önümüzde önemli bir süreç var. Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri gerçekleşecek. Gereken hevesimizi, birliğimizi diri tutmalıyız. Çocuklarımız, gençlerimiz ve ülkemizin geleceği için yapmamız gereken önemli bir iştir. Derince İlçe Teşkilatı’nın da gereken özeni göstereceğini umut ediyorum” dedi.

 

‘ENERJİMİZİ DIŞA HARCAMALIYIZ’

Kuşkan’ın ardından söz alan Milletvekili Haydar Akar ise Gezi Direnişi’nde hayatını kaybedenleri anarak konuşmasına başladı. Akar, “ Kongrelerimizi olağan sürede yapmak isterdik ama olmadı. Sürecin doğru işlemesi konusunda müdahil olduk. Ön seçimi 7 ilçede aynı zamanda yapan tek örgütüz. Örgütler hangi talepler ile karşımıza geldilerse onları destekledik. Bazıları ön seçim yaptı bazıları da kota uyguladı. Ama sonuç 13-0 oldu. Ben bunu milletvekilleri ile yapılan toplantıda da söyledim. Yapı doğru olmadığı zaman, projelendirmediğiniz zaman ön seçim de yapsanız başarıyı yakalayamazsınız. Başarısızlığı kişilerin üstüne de yıkmaya çalışırsınız. Gönül ister ki bugün enerjimizi bu iç kongreler ve iç çatışmalar ile harcamayalım. Saatlerdir burada bekliyoruz. Bundan şikayet etmiyoruz ama yıllardır enerjimizi içe harcıyoruz” dedi.

‘KURUMSALLAŞAMIYORUZ’

Derince Limanının özelleştirme sürecine de değinen Akar, “Derince’nin ayağa kalkması lazımdı ama bunu yapamadı. Körfez de aynı şekilde. Bu kente, partimize sahip çıkmak zorundayız.  Halk yine aldatılıyor. Taşeron işçiliğini bitireceklerini söylüyorlar ama hazırladıkları yasada herkesi taşeronlaştıracaklar” diye konuştu. Parti içi kurumsallaşmanın başarılamadığından bahseden Akar, “Herkes yorulabilir ama seçim kaybetmekten yorulmamız gerekir. Alışık olmadığımız bir şekilde bir türlü kurumsallaşamıyoruz. Bir sıkıntı olduğunda da partimizi her yerde eleştirir duruma geliyoruz.  Seçimi kaybettik, başarıdan söz etmek mümkün değil, ama bizim ihtiyacımız olan sevgi, birlik beraberlik ve barıştır. Bunu yaptığımızda başarılı olacağımıza inanıyorum” dedi.

‘GEZİ’DE ÖLENLER ÜLKENİN DEMOKRASİ ŞEHİTLERİ’

CHP PM Üyesi ve Milletvekili Hurşit Güneş ise konuşmasında ilk Gezi direnişinin yıldönümüne değinerek, “ Bir yıl önce önemli bir demokrasi adımı atılmak üzereyken sivil, masum, genç insanlar sokağa dökülüp, zalim despot bir iktidara karşı direnç göstermek isterken çok acı olaylar oldu. Bu insanları isimleri ile saymak istiyorum Abdullah Cömert, Ali İsmail Korkmaz, Ethem Sarısülük, Mehmet Ayvalıtaş, Medeni Yıldırım, Ahmet Atakan, Mustafa Sarı, Hasan Ferit Gedik ve Berkin Elvan. Hepsini rahmet ile anıyoruz. Onlar bana göre bizim demokrasi tarihimizin şehitleri. Haksız yere öldürüldüler. Onlar öldüğünde bizim Başbakanımızın gözünden yaş gelmedi. Tahrir de ölenler için ağladı ama bu ülke için ölen insanların isimlerini ağzına bir kere almadı. Gezi olayları Türkiye’de iktidarı yıkacak güce kavuşmadı ama ülkenin yürekli insanları, gençleri sokaklara döküldüler” dedi.

 

‘MADENLERDE İLKEL ÜRETİM YAPILIYOR’

Partinin iç meselelerinden daha çok vatandaşların partiden beklediklerine önem verilmesi gerektiğini belirten Güneş, “İç meselelerimiz önemli ama vatandaşların partimizden bekledikleri var. Soma’daki insanlık dramı Türkiye’de son 30 yılda emekçilerin geldiği durumu gösteren ibretlik bir tablo. Taşeron Yasası meclise geldi. Yasada taşeron çalışanlara özel haklar tanındığı ve Soma’da ölenlere özel yardımlar yapılacağı var. Ancak Uludere’de ölenlerin aileleri ‘bize yardım yapmayın istemeyiz’ dediler. Soma’ya yardım yapabilirsiniz bir şey diyemem. Ama şunu sormak isterim siz taşeronluğu kaldırıyor musunuz kaldırmıyor musunuz? O madenlerde üretim ilkel şekillerde yapılıyor. Eğer ölürsen iyi yardım yaparım diyor dedikleri bu” dedi.

 

‘OYLARIMIZI İZLEDİĞİMİZ POLİTİKALAR ARTTIRACAK’

Güneş, 15 Ağustos’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine de değinerek, “ Cumhurbaşkanlığı seçiminde iki önemli model var. Muhalefet ile ortak aday çıkartma veya CHP’li bir aday çıkartmak. CHP’nin Ortadoğu Anadolu, İç Anadolu ve İç Ege’deki oylarında MHP’ye kayma var. Dikkat etmemiz gerekiyor.  51 ilde ikinci parti değiliz. Sosyal demokrat oyların dağılmaması için stratejik davranmamız gerekir benim görüşüm bu yüzden kendi adayımızı çıkarmamız. Yoksa farklı risklerle karşılaşabiliriz. CHP’nin özüne sahip olan ancak başa geldi mi tüm ülkeye hitap edecek birinin çıkartılması gerekir. Siyasi partinin oylarını arttıran unsur kişiler değil ülkede izlediği politikalardır. Partililer birbirine düşerse buradan partimiz yara alır” şeklinde konuştu.

 

‘HALK OLAN BİR YÖNETİM İLE KARŞINIZDAYIZ’

Derince İlçe Başkan adaylarından Kerim Şenses yaptığı konuşmasında Derince’nin insanını hak ettiği hizmete kavuşturacaklarını söyleyerek, “ Tabanın baskısıyla, teşvikiyle gençliğin dinamizmi olarak karşısınıza geldik.Korkusuzca ama seviyeli bir şekilde her yanlışın, her haksızlığın üzerine gideceğiz. Her türlü eleştiriye hoşgörü ve sabırla yaklaşacağız. Sizlerin parçası olduğunuz bu ekip tarihi yeniden yazacaktır. Bu ekip yerel politikanın nasıl yapılacağını gösterecektir. Halk olan bir ekibi sizlere sunmanın heyecanını yaşıyoruz. Bu zor koşullarda Derince için yapılması gereken her ne varsa bunun yapmak için buradayız. Olanaksız, başaramayız sözcüklerine kesinlikle yer yoktur. Çok çalışan ve fikir üreten, gençlik kokan bir ekip olacağız. Bize inanın, yerel politik değeri yapalım. Değişimin, gelişimin, gençliğin, kadınların sesi, gerçek Derince’nin ve CHP’nin gücü biziz.  Yarından itibaren başarıya giden yolun inşasına başlıyoruz. Bize yetkiyi verim gerçek CHP nasılmış gösterelim. Modern bir gelecek ve Derince bizim olsun” diye konuştu.

 

‘KOCAELİ’NİN MOZAĞİ DERİNCE’

Aday Nihat Değer,  Cumhurbaşkanliği ve milletvekili seçimlerinin ülkenin geleceğini belirleyeceği, var veya yok olma mücadelesi olduğunu belirtti. Kazanmak istiyorsak ki onun mücadelesini veriyoruz. Bunun için direneceği.Direnen bir yönetim anlayışı ile yola çıktık. Şu anda 80 trilyonluk borç var. Bunların yaklaşık 50 trilyonu seçim döneminde harcandı. Yeni gelen başkan da ne yapacağını bilemiyor. Bu kadar kötü yönetime sahip olan iktidar artık son bulmalıdır. Bizim öncelikle bir yıllık süreci kurtarmamızgerekmektedir. Daha iyi yönetebilmek için adayız. Kendi özümüze dönmeliyiz. Derince’de alevisi,sünnisi, kürdü, muhaciri, çerkesi var. Kocaeli’nin mozağiyiz.  Eğer burada başarılı olursak Türkiye’de de başarılı oluruz. Biz sosyal demokrat parti ilçelerini elde edebildik mi bize gelen oylarda artacaktır. 24 saatimi siyasete harcayan bir insanım, eleştirilere de açığım” dedi.

 

 

NİHAT DEĞER’İN LİSTESİ

İsmet Arguç, Ayşegül Atar, Turabi Atmaca, Fatih Bükülmez, Hakkı Çakmak, Seçkin Çelik, Yücel Dündar, Sabriye Gülşah Zübeyde Güven, Paşa Katırağ, Damla Öktem, Seyit Salman, Savaş Şengeç, Sinan Şerifoğlu, Turgay Taşer, Hülya Taşlıçukur

NİHAT DEĞER YEDEK YÖNETİM KURULU

Erkan Barçın, Cafer Becer, Uğur Bektaş, Gülüzar Çolak, Ümit Dalgıç, Kenan Güngör, Hasan Karadağ, Ali Kaya, Binnaz Kılavuz, Özlem Kırkoru, Ercan Öktem, Nursel Özer, Yıldız Sandalcı, Çetin Someren, Ercan Toplu, Hülya Yılmaz

KERİM ŞENSES’İN LİSTESİ

Serpil Ceylan, Ali Bektaş, Ali Avcı, Döndü Dilek, Kenan Çiçek, Kemal Demir, Erdal Çelik, Aziz Özcan

KERİM ŞENSES’İN YEDEK YÖNETİM KURULU

 Özcan Elden, Kadir Bozyel, İbrahim Bayrak, Ali Rıza Akdeniz, Tamer Aktaş, Yasemin Ürküt, Nurten Cengiz, Yüksel Akbal, Bahadır Kaya, Özkan Oğuz, Aliş Demir, Devrim Bölgetekin, Volkan Görer, Çağla Bilecik ve Yaprak Demir

OY SAYIMI TAMAMLANDI 

Derince'de saat 17:00 itibari ile sandıklar açıldı ve oy sayımı tamamlandı. 197 delegenin oy kullandığı kongrede Kerim Şenses 74, Nihat Değer ise 117 oy aldı.

Buna göre Derince İlçe Örgütünün yeni başkanı Nihat DEĞER oldu...

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner596

banner599

banner482