banner598
banner609
banner638
06 Mart 2016 Pazar 14:31
CHP’nin hafızası toplandı
banner610
CHP İl ve İlçe Yöneticileri, Eski İl Başkanları, İlçe Başkanları, Meclis üyeleri ve parti üyeleri ‘CHP Hafızasını Topluyor’ toplantıları kapsamında Tanyıldız Düğün Salonunda gerçekleşen programda bir araya geldi.  CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay’ın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya katılım oldukça yoğun olurken İl Başkanı Sarıbay CHP’nin eski dönem İl Başkanları ile aynı masayı paylaştı. 

MUSTAFA KÜPÇÜ’YE TEŞEKKÜR
Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay selamlama konuşmasının ardından partiye kurulduğu günden beni emek veren herkese teşekkür ettiğini belirterek,  “Bu toplantının çıkış noktası olarak eski il başkanımız Mustafa Küpçü bana böyle bir toplantının yapılması gerektiğini önermişti. Ben de olumlu buldum ve bugün buradayız” dedi.

‘HERKES KATILMALI’
Toplantıya katılım gösteren herkese teşekkür eden Sarıbay, “Bu toplantıyı yaparken tüm parti küskünlerini buraya toplamak için yaptık. Partimize yıllarca emeği olan herkesi ‘CHP Hafızasını Topluyor’  toplantılarına katılmalarını bekliyorum.  Buraya katılım için kimse özel davet beklemesin. Herkesi ‘CHP Hafızasını Topluyor’ toplantılarına katılmalarını bekliyoruz” dedi.‘AKP ÇÖZÜM ÜRETMİYOR’
Konuşmasında kentin sorunlarına dair AKP’li yöneticilerin hiçbir şey yapmadığını ifade eden Sarıbay, “AKP’li milletvekilleri İzmit’in hiçbir sorununu çözemediler. Ama bunlar yine de birinci parti. Biz neden birinci parti olamıyoruz diye kendimize sormamamız lazım. Derince’de bir liman sorunu var. Bu liman sorununun çözümü için AKP’lilerden ses çıkmıyor. Derince halkı da bu konuda sessiz kalıyor. Derince’de sadece CHP’nin mücadele etmesi yetmez. Halkın da sesini yükseltmesi lazım” diye konuştu.

‘MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ’
Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun kendisi için söylediği sözlere cevap veren Sarıbay, “Ben,  Zeytinoğlu’nun şahsi menfaati için kendisine ‘Tüccar’ demedim. Safi Port’un menfaatini koruduğu için kendisini kınadım. Yoksa, kimsenin şahsi menfaati ile işimiz olmaz. Diğer taraftan Sungurlu barajıdır. Halkın istemediği barajı yine de yaptırmak istiyorlar. Biz kararlıyız. Derince limanı konusunda da Sungurlu Barajı konusunda direnmeye ve mücadele etmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

‘ÖZGÜRLÜK ALANLARI ÇOĞALTILMALI’
Konuşmasında medya kuruluşlarına yapılan baskınlara dair de açıklamalarda bulunan Sarıbay, “Basın özgürlüğü de ortadan kaldırılmak isteniyor. Tek bir kararla kendilerinden olmayan kişileri ve kurumları susturmak istiyorlar. Bunda da başarılı olamayacaklardır. Cumhurbaşkanı çıkıyor, ‘ben başkan olacağım’ diyor, bunun derken de Anayasa çalışmalarından bahsediyor. Biz Anayasa’nın değişmesini istemiyor değiliz. Ama delik deşik olan bir anayasada öncelikle özgürlük alanlarımızın çoğalması lazım” sözlerini kullandı. 

‘BARIŞ PARLEMENTO DA OLUR’
Kamuoyunda yeninden tartışılmaya başlayan  ‘Barış süreci’ konusunda da değerlendirmeler de yapan Sarıbay, “Barış süreci tekrar başlatılmalı ancak bunun çözüm yeri parlamentodur. İkili ilişkilerle barış süreci olmaz. İşine geldiğinde masaya otur, işine geldiğinden masadan kalk olmaz. Parlamentoda çözüm sürecini başlatabildiğimiz anda çok daha iyi şeyler olacak” dedi.

‘GENEL MERKEZ ELEŞTİRİSİ YOK’
Toplantının kuralları ile ilgili konuşan Sarıbay, “Bu toplantıyı yaparken il yönetimi olarak çok emek verdik. Parti içi sorunlarımızı ve çözüm önerilerimizi konuşalım. Ancak Genel Merkez eleştirisi almak istemiyoruz. Eğer, Genel Merkez’ e bir eleştiriniz varsa bize yazıp gönderebilirsiniz. Kürsüye çıkan herkes 5 dakikadan fazla konuşmamalı. Burada parti sorunlarımızdan çok projeler ve çözüm önelerini konuşmak istiyoruz” dedi.

‘SAVAŞIN PİYONU YAPARLAR’
Sarıbay’ın ardından konuşan CHP Eski İl Başkanı Mustafa Küpçü konuşmasında Ak Parti’yi sert sözlerle eleştirerek, “AKP dünün CHP’si yöntemi ile çalışıyor. Eğer bir sol parti bir eğitim okulu değilse o partinin bir yararı olmaz. Sol bir parti de insanlar beyinsel ve kişisel özgürlükleri yoksa o parti sol bir parti değildir. Sol parti olmanın gereği budur. AKP’nin sokaklara kadar temsilcisi var. Ama kendimize baktığımıza yan binada oturan komşumuzu tanımamak bizim en büyük eksikliğimizdir. Bu ülkenin en büyük umudu CHP’dir. Eğer bu umudu büyütmezsek ülkemizi 3.Dünya Savaşı’nın piyonu yaparlar” dedi.‘ÜLKEMİZDE YANGIN VAR’
Küpçü’nün ardından konuşan Kartepe ilçe yöneticisi İsmail Akbal, “Böylesine güzel bir buluşmayı gerçekleştirdiği için CHP İl Başkanı Cengiz Sarbay’a teşekkür ediyorum. Burada hep beraber birlik içinde yan yana olmak beni çok mutlu etti. Cumhuriyet Halk Partisi budur. Atatürk’ün bizlere emanet ettiği bu CHP’yi daha da büyütmeli ve her zaman dik ve bir arada olmalıyız. İnanıyorum ki Türkiye bugün düştüğü bu yangından CHP sayesinde kurtulacaktır” dedi.

‘PARTİLİLERE BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR’
Akbal’ın ardından konuşan eski İl Başkanı İbrahim Aydın, “Böyle bir toplantı büyük bir ihtiyaçtı. CHP’yi anlatmak kitaplara sığmaz. Ama kısa söz etmek gerekirse CHP dünya da 93 yıldır ayakta kalmayı başaran ender partilerden biridir. CHP her zaman ülkenin aydınlık geleceği olmuştur. Partimizle ne kadar övünsek azdır. Bugün ülkemiz karanlık bir dönemdir.  Bu karanlık dönemden çıkmanın yolu ise yine CHP’dir. Bu gibi dönemlerde CHP’lilere çok büyük görevler düşüyor” diye konuştu. 

‘BAŞKANLIK SİTEMİ TARTIŞILMALI’
Aydın’ın ardından konuşan eski İl Başkanı Keramettin Gençtürk ise , “Partimizin sıkıntıları var.  Biz kendimizi büyütmeli ve geliştirmeliyiz. Kendimizi geliştirmek için yanlışlarımızı konuşmak zorundayız. Ülkedeki vatandaşlar bizi seçenek olarak görmüyor. Bu kadar kötü bir yönetim olmasına rağmen eğer halk bizleri tercih etmiyorsa kendimizi sorgulamamız gerekiyor. Türk halkı mevcut düzenin değişmesini istiyor. Düzenin değişmesine yönelik bir seçenektir başkanlık sistemi. Ama biz ‘AKP’nin lideri başkan olmasın’ diye bu tartışmaktan kaçmamız lazım. Biz Başkanlık Sistemi’ni tartışmaktan niye korkuyoruz” dedi.

’24 SAAR EYLEM YAPMALIYIZ’
Gençtürk’ün konuşmasının ardından konuşan eski il yöneticisi Nejdet Akar,  “CHP 24 saat eylem yapmalıdır. Ülkemizi öyle bir hale getirdiler ki biri çıkıp diyor ki  ’90 yıllık enkaz’ı kaldırdık’ diğeri de ‘Ben bu anayasayı tanımıyorum’ diyor. Bunu kabul etmemizi kimse kabul etmemizi beklemesin. Sübyan okullarında canlı bomba yetiştiriyorlar. CHP’liler artık yerinde durmamalı sokaklara taşmalıdır” diye konuştu. 

‘HAKKIM HARAM OLSUN’
İlçe yöneticisi Ahmet Uzun ise konuşmasında CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay’ın 5 dakikalık konuşma kuralını eleştirerek, “Ben halkın sorunlarını 5 dakika içinde nasıl anlaktayım. Gidiyorsunuz, bugün ülkemizi sömürenlerin il temsilcileri ile Antikkapı’da yemek yiyorsunuz. Çalışma dediğiniz otellerde yaptığınız kahvaltılı programalar yaparak olmaz. Basın açıklamasında ‘yeni il binası yapacağız’ diyorsunuz.  Binalar içindekilerle değer kazanır. Her gün şehit geliyor ama siz kahvaltı programlarında buluşuyorsunuz. Hakkım zehir zıkkım olsun. Sokaklara çıkmak lazım, alanları doldurmak lazım” dedi.

‘LİMAN YATIRIMI DOĞRU BİR YATIRIM’
Sonrasında konuşan ÇYD Gülşen Müstecaplıoğlu, “Kadınlarla yola çıkmak zorundasınız. Genç kızlarımızdan başlayarak kadınlarımıza değer vermek zorundayız. Partimizde mutlaka gençlerimizi yan yana getirmek zorundayız” dedi. Sendika yönetici Saadettin Acar ise konuşmasında Derince limanı hakkında konuşarak, “Limanla ilgili yanlış beyanlarla bulunuluyor.  Derice limanı devlete ait bir limandır. Bizler bu limanın satılmaması için mücadele ettik. Derince limanında yapılacak olan yatırım doğru bir yatırım. Oraya yatırım yapılırsa Derince halkı ihya olur. Bizim bu limana karşı çıkmamız doğru değil” dedi.

‘KISIR TARTIŞMALARDAN KURTULMALIYIZ’
Ardından konuşma yapan partili Remzi Özkan ise ülkenin çok zor zamanlardan geçtiğini ifade ederek, “Bir tarafta Cumhuriyete 90 yıllık enkaz diyen biri diğer tarafta ise Anayasa kararların tanımadığını ilan eden Cumhurbaşkanı var. Bizim artık AKP’nin karşısına daha dik çıkmamız lazım. Artık her birimiz birer Mustafa Kemal gibi olmalıyız” dedi. Özkan’ın ardından konuşan Selda Ataman ise,” CHP neden iktidar olamıyor biliyor musunuz? Çünkü CHP ideolojik ideallerini tam olarak yapamamaktadır. Biz öncelikle kendi içimizdeki kısır tartışmalardan kurtulmalıyız” dedi.

‘UZMANLAR KURULU OLUŞTURULMALI’
Osman Boz ise CHP’de çok değerli partilerin olduğundan bahsederek,” Parti içinde bir uzmanlar kurulu oluşturulmalı. Kentin sorunları var. Bu sorunları çözmek noktasında ciddi bir kurul oluşturup sorunları çözümü noktasında profesyonelce çözümler üretmeliyiz. Bunları yapmadığımız takdirde sadece sorunları konuşmaktan başka öteye gidemeyiz” dedi.

‘DERİNCE LİMANI GASP EDİLMİŞTİR’
Derince İlçe Başkanı Nihat Değer Derince limanı ile ilgili konuşmasında, “Saadettin arkadaşım CHP’nin mantığına ters bir konuşma yaptı. Sanki kendisi özelleştirmeden yana bir tavır koydu. Bu limanın genişletilmesi ve doldurulması konusunda gerekli araştırmalar yapıldı. Limanın doldurulmasından sonra Derince’de ciddi bir kirlilik oluşacaktır. Derince limanı gasp edilmiştir. Mücadelemiz devam edecek. 13 Mart’ta Derince için bu konuları değerlendirmek için geniş katılımlı panel yapacağız” dedi.

‘PARTİNİZE ASLA KÜSMEYİN’
Değer’in ardından konuşan eski Kadın Kolları Başkanı Hülya Yolcubal, “ 9.30 ile 10.30 arasında gelen partililer sadece kahvaltıya geldiklerini gösterdiler. Belli ki bizim birbirimizi dinlemeye tahammülümüz yok. Bizim önce Sosyalizmi kendimize anlatmamız gerekiyor. Bizler her yerde ayrımcılık politikası yapıyoruz.  Geçtiğimiz aylarda yapılan kongrelerde gördük ki seçimi kaybedenler partiye küstüler. Merak ediyorum insan kendi çocuğunun geleceğine küser mi? İzmit’in sınırlarından çıkmazsak kendi ilçemizin sınırlarımızın dışarı taşmazsak bir yere varamayız. Dışarıda bizi taşlayan bir AKP var zaten. CHP’li olmak öyle kolay değil. Bir meziyet değildir. Partimizi büyütmekten başka seçeneğimiz yok. Partiye küsmeye hakkımız yok” dedi.

‘İL BAŞKANI KUCAKLAYICI OLMALI’
Ardından konuşan Mehmet Çelik Fırat, Yolcubal’ın konuşmasını eleştirerek, “Kadın kotası denilen yasa tüzüğe konulurken siz neredeydiniz? Partimizin önünü temizlemeden AKP’yi eleştirmek hakkımız değildir. İl yönetiminden şunu beklerdik, kucaklayıcı bir yapı beklenirken çok yanlış tavırlar gördük. Önce kendi içimizde demokrat olacaksın. Türkiye’de en çok borcu olan belediyeye sahibiz ama yapılan gezilere meclis üyelerimiz ellerini kollarını sallaya sallaya gidiyor. İlçe başkanlarına bunları soruyorum, ‘ne olacak gitsinler’ diyor. İl başkanının kucaklayıcı olmasını istiyoruz. Bizi sevse de sevmese de kucaklamak zorunda” diye konuştu. 

PEKYÖRÜR’DEN YOLCUBAL’A SERT CEVAP
İl Kadın Kolları Başkanı Sevim Pekyörür konuşmasında eski İl Kadın Kolları Başkanı Hülya Yolcubal’a yönelik eleştirilerde bulunarak, “Yeni CHP olmaz. CHP 90 yıllık bir çınardır. Bizler küs değiliz. Hepimiz eskisi ile yenisi ile buradayız. Eski yöneticilerimiz yüzyıllık şarap gibiler. Keşke sen gelseydin kapımız hep açık. Senin başkanlığın döneminde biz çok sayıda proje getirdik. Keşke sende bizlere proje getirseydin” dedi.

‘SİSTEMLİ FAŞİZİM’
Pekyörür’ün ardından konuşan İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, “Solonda bir coşku olmaması partililerin gitmesine neden oldu diye düşünüyorum. Ülkede çok ciddi sorunlar yaşıyoruz. Ciddi ve sistemli bir faşizmle karşı karşıyayız. Ortada kalan birçok vatandaşımız bizlerden bir şey bekliyoruz. Biz beşeriz eksiklikler yapabiliriz ama ne olursunuz şunu artık anlayalım maalesef elimizdeki malzeme bu. Herkesin korkusu var. Ben, ilçe binasında ağlayarak istifa edenleri de gördüm” dedi.


‘HOŞGÖRÜLÜ OLMAMIZ LAZIM’
Küçükkaya, “CHP’de birazcık daha hoşgörülü olmamız gerekiyor. Otel görüşmelerine dair eleştiriler oldu. Buradan cevap vereyim, muhalefet dilinin dli sürekli kavgacı olmak zorunda değil. Sokakta yokuz falan deniyor ama sokağa baktığımızda alanlarda olanlara baktığımız da yine CHP’liler var. Bu kentin Çöp Fabrikası, Liman, Çevre Sorunu gibi çeşitli sorunlarımız var. Bu sorunları çözümü noktasında projelerimiz ve çalışmalarımız sürüyor” dedi.

ELEŞTİRİLERE CEVAP VERDİ
Toplantının sonunda yapılan eleştirilere cevap veren İl Başkanı Cengiz Sarıbay toplantıya katılan herkese teşekkür ederek kendisini eleştiren Ahmet Uzan’ a sert cevap verdi. Sarıbay, “Meclis üyelerimizin yurt dışına çıkması hayatlarını kaybeden şehitlerin anmasına engel değil” dedi. İl Binası konusundaki eleştiriye de cevap veren Sarıbay, “ İl binasını ben kendim için istemiyorum. Tuvaletlerimiz dahi kokuyor. Yeni il binasının kime ne zararı olur” diye konuştu. Sadettin Acar’ a da söyledikleri sebebiyle sert çıkan Sarıbay, “Derince limanına işçi alınacağını söylüyor. Külliyen yalan. Biz orada neyin ne olduğunu biliyoruz. Derince limanının mücadelesini sürdürmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Son Güncelleme: 07.03.2016 14:16
Anahtar Kelimeler:
CHPİzmitKocaeli
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ERDEM MERT 2016-03-06 19:00:52

Şaka gibisiniz,partinin ortak bir deklarasyonu olur,Ülkemiz yanıyor,muhalefet olarak yangını söndürmekle uğraşacağınıza ,sizler birbirinizi yemekle meşgulsunuz.Sirmen döneminin chp 'sini ,görkemini,halkla kaynaşmasını özledik

Avatar
ersin öztaş 2016-03-07 10:02:16

il başkanı burda .yanlış kişilere sert şekişlde eleştirmesini anlamış değilim önce kendisine bakmalı .bir partiliyi ve bu partide görev yapmış amet uzun beyi eleştirirken dikkat etmeli. siyaset izmitte köyler belirler.sayın il başkanını kimse tanımaz köylerde ama amet uzun bey .dememe gerek yok.asıl sorun .gerçekler konuşulmamış vbaşlar gelmemiş biz nerde bütünleyici olamıyoruz mantıhınla diktalık getirmek isteyen il başkanımı dohuyor burda demem gerek.asıl sorun .parti formata gitmeli sıfırlanmalı. gerçekte emek verenler olmalıyken o toplantılara .çarılmamış..konuşmamak en güzeli olsa gerek bunlara .

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482