banner608
banner597
banner609
27 Aralık 2015 Pazar 10:26
CHP’de bir acayip kongre
banner610

CHP İl Kongresi yapıldı. Cengiz Sarıbay’in tek aday olarak katıldığı kongrede 608 delegenin oy kullanma hakkı bulunuyor. Kongrenin Divan Başkanlığını CHP Eskişehir Milletvekili ve PM üyesi Prof. Dr. Gaye Usluer’in yaptı

 

Geçtiğimiz gün hayatını kaybeden CHP Meclis üyesi Şaban Sarıgülle’nin fotoğrafının bulunduğu pankart salona asıldı. 

 

AKP üyesi olduğu ortaya çıkan ve YSK tarafından ilçe başkanlığı düşürülen İrfan Ertürk’te kongreye geldi Ertürk’e Dilovası eski Belediye Başkanı Ercan Dalkılıç eşlik etti.

 

CHP İl Kongresinde salonun pek çok noktasında kulis çalışmaları devam ediyor. Sarıbay’a muhalif isimlerden olan CHP eski Milletvekili Hurşit Güneş kulis çalışması yapanların başında geliyor.

 

Kongreye AKP il başkanı Şemsettin Ceyhan ve DSP İl Başkanı Hayati Özzeren de katıldı. Ceyhan kongrede çok kısa bir süre kaldıktan sonra salondan ayrıldı. Kongreye CHP Milletvekilleri Fatma Kaplan Hürriyet, Haydar Akar, Tahsin Tarhan, eski milletvekilleri Mehmet Hilal Kaplan, Sefa Sirmen ve Hurşit Güneş de katılıyor.

 

Kongrenin açılış konuşmasının İl Başkanı Cengiz Sarıbay yapıyor. Sarıbay konuşmasına geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Şaban Sarıgülle’yi anarak başladı.

 

 

Kongrede en çok tartışılan noktalardan biride liste olacak. Bazı delegeler çarşaf liste ile kongrenin devam etmesi isterken bazıları da blok liste istiyor. Bazı delegeler kongrenin blok liste ile yapılması için önerge verdi. Önerge ile ilgili alehte ve lehte konuşmalar yapılacak.

 

Divan kurulu kongrede leyhte ve aleyhte birer konuşma yapılabileceğini söyledi.  Usül hakkında söz alan eski il başkanı İbrahim Aydın, seçim yöntemiyle ilgili konuşmaya başlayınca salonda tartışma çıktı. Kartepe ilçe başkanı Cumhur Karakadılar’ın Aydın’ın konuşmasına müdahale etmesi sonrasında eski il yöneticisi Nejat Bayhan’la arasında tartışma çıktı. Tartışmaya kimi partililer de müdahale etti. İl yöneticisi Harun Yıldız’la Nejat Bayhan birbirlerini itti. Tartışma kısa sürede yatıştırıldı. Remzi Özkan blok liste talebiyle ilgili konuşma yaparken, Avni Çağlar ise çarşaf listeyi savundu. 

 

 

Daha sonra kongre divanı blok liste talebini oyladı ancak açık oylamada kimin çoğunlukta olduğu anlaşılamadı. Divan kurulu hazerun cetvelinden tek tek isimleri okuyarak oylama yapma kararı aldı. Delege listesinden isimler tel yek okunarak kongrenin blok listeyle mi yoksa çarşaf listeyle mi yapılacağına karar verilecek.

 

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay ve milletvekilleri kongrenin blok listeyle yapılması için evet dedi. Oylama sürüyor.

 

Oylama sırasında çok ilginç bir durum da yaşandı. AKP üyesi olduğu ortaya çıkan, ilçe başkanlığı ve üst kurul delegeliği düşürülen İrfan Ertürk’te kongrede oy kullandı. CHP Dilovası ilçe Başkanı Kerem Aydemir YSK tarafında verilen kararı divan heyetine sunarak  Ertürk’ün oy kullanmasına itiraz edecek.

 

CHP’nin önemli isimlerinden Hurşit Güneş, Turan Dumlu, Tamer Solakoglu, Cihat Altunyuva ve Hakan Tanta blok oylamaya red oyu kullandı.

 

Kartepe İlçe Başkanı Cumhur Karakadılar ise Kartepe’deki tüm delegeler adına yerinden “kabul” diye bağırdı.

 

Tartışmaların ardından kongrenin blok liste ile yapılmasına karar verildi.

 

Kongrenin çarşaf liste ile yapılmasını isteyen bazı delegeler çıkan sonucun ardından “seçim bitmiştir” diyerek tepki gösterdi. Delegeler salondan ayrılmaya başladı.

 

Salonda bu kadar delege kaldı.

 

Çalışma raporu salonda kalan delegelerle ibra edildi.  Musa Yılmaz adlı delegel uygulamanın demokratik olmadığı gerekçesiyle divan kurulunun önüne kadar gelerek “bu kadar az delegeyle bu oylamayı yapmanız antidemokratiktir” dedi.

 

“DEMOKRATIZ DİYORUZ FAKAT UYGULAMADA BU YOK” 
Kartepe eski ilçe başkanı Başar Değer söz aldı. Değer konuşmasında yöntem oylamasında hata yapıldığını belirterek başladı ve şu ifadelere yer verdi: “Sadece hazerunda olanlar oy kullanabilecekti. Bu yöntem yanlıştı. Tüzükten kaynaklanan statü avantajı ortadan kayboldu. Ben salondayım, oturuyorum, yani salonda varım. Sizin sorunuzu cevaplamak zorunda değilim. Sizin sadece evet cevaplarını almanız gerekiyordu. Yapmanız gereken sadece buydu. Burada salonda olup da sesini çıkarmayan insanların hakkı gasp edilmiştir. Salonda bulunan insanların varlığı için siz sadece cevap vermesini istiyorsunuz. Bu yanlış. İnsanlar sizin verdiğiniz sorulara cevap vermek zorunda değil. Bu bir usul hatasıdır. Sadece pozitif oylar geçerli sayılmalıydı. Kandıra’dan, Karamürsel’den kurultay delegesi var mı? Biz bazı konularda pozitif ayrımcılık yapmayacaksak, bizim partimizdeki tabelanın bir anlamı yok. Biz farklı olduğumuzu, ezilenin yanında duracağımızı söylüyoruz. Demokratız diyoruz. Fakat uygulamada bu yok. Aslında ben çok ciddi bir çalışma yapmıştım konuşmam için fakat sağ olsun yine bizim iç mücadelemize kurban gitti. Ben bir il delegesiyim ve tek adaylı bir kongrede sadece bir noter vazifesi görmem bekleniyor. Çift adaylı kongrelerde blok liste mazur görülebilir. Herkes buna saygı gösterebilir. Ama tek adaylı bir kongrede 8-10 kişinin kendi arasında karar verdiği bir uygulamayı kabul etmeye mecbur değilim. Ben fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür bir ferdim. Cumhuriyet Halk Partisi’nin temeli budur”

 

HAYDAR AKAR YİNE BİR DELEGEYLE TARTIŞTI
Gebze ilçe kongresinde bir delege ile tartışma yaşayan milletvekili Haydar Akar bu kez de il kongresinde konuşması sırasında salonda bulunan bir delege ile tartıştı. Akar’ın konuşmasında Kandıra’da ki bir konuyu anlatırken olayın muhatabı olan şahıs tepki gösterdi. Akar ile parti üyesi arasında kısa süreli sözlü tartışma yaşadı. Delegenin yerine oturması ile tartışma sona erdi. CHP Milletvekili Haydar Akar:’’Ben Kocaeli’yi mecliste en çok gündeme getiren milletvekillerindenim. Arkadaşlar burada siz milletvekilinizi saymazsanız. Vatandaş nasıl saysın. Artık delege sistemi olmayacak.Kurultay’dan sonra CHP’li üye,ilçe başkanını da,il başkanını da, hatta genel başkanını da seçebilecek.CHP bunu en kısa zamanda yapacak. Bir müjde olarak sizlere söylüyorum. Bugün görevi biz devraldık.yarın başka bir arkadaşa bu bayrağı devredeceğiz.65 yıldır iktidar olamıyoruz.Acaba bunun sebebi ne? Kişilerden mi kaynaklanıyor. Bir şeylerin değişeceğine inanıyor musunuz.Biz yıllarca çarşaf  listeyle seçime gittik.Daha demokratik oluruz diyorduk.Partimiz ön seçim yapsın iktidar oluruz diyorduk.ön seçim yaptık iktidar olamadık.Sorun sosyolojik arkadaşlar.Bu sorunu çözmeden isimlere takılırsak ilerleyemeyiz şeklinde’’ konuştu. 

 

ERENKAYA’DAN SERT KONUŞMA
Kongrede Hikmet Ereknaya oldukça sert bir konuşma yaptı. Erenkaya’nın konuşması şöyle; “Ben kongrelerde partililere karşı karşıya geliyor farklı temaslarda kalıyorum. Eski milletvekilleri görev yapılmadı denildi. Buna çok üzüldüm. Sefa Sirmen, Hikmet Erenkaya dahil olmak üzere hem milletvekilliği yapmış hem parti başkanlığı yapmış kişilere ‘biz onlar gibi yapmadık’ dediler çok üzüldüm. 25 yıldır parti içindeyim ben her şeyimle partinin içinde oldum. Bir sürü seçime girdim ben bu arkadaşı hiçbir seçimde yanımız da görmedim. Ömer ağabey, ben, Sirmen dahil bizler bu kente hizmet verdik. Son dönemler Sirmen’le beraber 25-30 bin kişiyi iş sahibi yaptık.  Nasıl milletvekilliği yapıldığını en iyi bilenlerde bizleriz. Ben görevimi mecliste yaparım kentime gelirim görevimide kentim için yaparım. 2011 Kasım’ında mail yoklaması yapıldığında ben milletvekiliydim.  490 arkadaşımız oy kullandı o sırada ben vekildi.  o sırada oylar kullanıldı ankaraya gitti sonuçlar gelmedi. Eski bir milletvekili olarak genel başkanımıza şunu söyledim. Eski milletvekili olarak bu mail yoklamasında ben Hikmet Erenkaya olarak 1 ile 3 arası değilsem beni sil dedim. Milletvekili olarak girdiğim bu mail yoklamasında 1 veya 2 arasında değilsem beni silin dedim. Şimdi ben size soruyorum siz böyle bir mail yoklamasına girdiniz mi. Esame listesinde bile yoksunuz. O gece 12 -1 civarında o arkadaşımız listede kendisini görmeyince internetten bu partiden istifa edebileceğini söyleyip gece 3’te listeye girince milletvekili seçildi. Bu ilde başarılı olamazsınız bu şekilde. Siz başarılı olacaksanız kendi köyünüzde birinci olacaksanız. Bu partinin büyükleri arasına girmiş biri olarak biz bu partiye herşeyimizi veriyoruz. Kim seçilirse seçilsin desteklemeliyiz. Ön seçimlerle ilgili çok güzel konuştunuz ama uygulama yok. Bu son seçimde ön seçim isteyen arkadaşlarımız vardı. Kim engelledi, ben mi engelledim. Sizlere emeği geçen biri olarak hitap ediyorum. Genel başkanın yanına gidip seçimden Sirmen ve Erenkaya çıkar denildiğinde önseçimi engelliyorlar. Bunun aksini ispatlasınlar konuştuklarımı geriye alacağım. Gebze de 3 ilçe başkanı değiştirildi. Bunları Anakara’ya gidip ben değiştirmedim.  Gebze’de 3 ilçe başkanı değiştikten sonra AKP ile 42 bin oy alan fark 100 binlere çıktı.  Değerli arkadaşlar ben şunu söylemeye çalışıyorum, bazı şeyleri bilmemiz lazım. İzmit ilçede 2009 da ki fark neydi şu an AKP’yle fark ne durumda? Birbirimizi karalamak doğru değil, bende katılıyorum ama bazı şeylerin bilinmesi lazım. Bizler artık bir araya gelmeliyiz. İzmit'te aradaki oy farkını il başkanları ilçe başkanlarıyla beraber kapatacağız. Hep birlikte bu partiyi 2019 da iktidar yapmak niyetiyle sevgilerimi sunuyorum”

 

YİNE ORTALIK KARIŞTI
CHP il Kongresi yine karıştı. Hikmet Erenkaya’nın konuşması sırasında Haydar Akarı’a cevap verince bazı delegeler Erenkaya’yı ıslıklamaya başladı. Haydar Akar yeninden söz isteyince delegeler salonda birbirine girdi. Yumruklaşmaya kadar varan kavga güçlükle ayrıldı. Olayın yatışmasının ardından Haydar Akar kürsüye çıkarak, “Ben eski vekilmize fak etmeden ayıp ettim, özür dilerim dedi.” salonda tartışmalar yer yer devam ediyor.

 

 

“KES SESİNİ, TERBİYELİ OL” 
Yaşanan kavganın ardından Cengiz Sarıbay kürsüye geldi.  “Tek listeli kongrede böyle kavgalar beni üzüyor” diyen Sarıbay, “İnanın korkak demeyeceğiniz bilsem bırakıp gidecektim buradan” dedi. Sarıbay konuşmasını sırasında sözünü kesen bir partiliye, “Bu partide herkes terbiyeyi bilecek. Terbiyeli olacak” dedi. Bir kez daha konuşması bölünen Sarıbay sert konuştu ve “Kes sesini, terbiyeli ol” ifadelerini kullandı.  Sarıbay konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü, “Kimi ilçelere kurultay delegeliği veremediğimiz doğru. Bu konuda haklısınız. Benim en memnun olduğum ilçelerden olan Karamürsel ve Başiskele’ye de delege veremedim. Ben adaylık açıklamamda da dedim. Ben bu partinin kara kutusuyum dedim. Herkes burada konuşurken haddini bilecek. Gereksiz yere kimse tartışmayacak.”

 

 

CENGİZ SARIBAY’IN LİSTESİ
Hüseyin Acurman, Ali Akdemir, Emre Andız, Hakan Bekil, Fahrettin Büyükoğlu, Bahar Gültekin Candemir, Neşe Celepoğlu, Güzin Çevik, Bilgi Dehmen, Metin Düzgün, Gökhan Ercan, Lütfü İlhan, Mustafa Kaya, Naim Keskin, Birkan Koçak, Hakkı Koçak, Hikmet Koçoğlu, Nilay Merttürk, Öznur Fırat Sağır, Sabriye Şahin, Adnan Tok, Füsun Yıldız, Selim Yıldız ve Özgür Yıldızlı.

 

CHP GENEL MERKEZ KURULTAY DELEGELERİ
Canan Acurman, Cevdet Barış, Saide Arslan Çalışkan, Nihat Değer, Recep Dursun, İsmet İşeri, Mehmet Kaçar, Cumhur Karakadılar, Meşaik Karakuş, Selahattin Kaya, Ayla Komza, Sevgi Koyun, Günay Köse, Mehmet Ümit Küçükkaya, Damla Öktem, Engin Özcan, Hasan Öztekin, Cengiz Sarıbay, Sefa Sirmen, Alpaslan Seymen, Yakup Törk, Selman Yıldırım
 

CHP KOCAELİ İL DİSİPLİN KURULU ÜYELERİ
ASİL ÜYELER

Hasan Akbulut, M. Cumhur Arıkan, Tuncay Başol, Mehmet Baştan, Hüseyin Koçak, Duygu Öner Mehmet Sevinç, Serdar Nilhan, Hüseyin Okur, Tahir Toksoy
 

YEDEK ÜYELER
Erol Albayrak, Dursun Karaman, Cemal Polat, Hasan Uzunoğlu, Çetin Vural.

 

Yaşanan kavgaların, tartışmaların ardından oy verme işlemi başladı.

 

Kongrede oy kullanma hakkı bulunan 608 delegeden 404’ünün oy kullandığı açıklandı. Kullanılan oyların 53’ü geçersiz sayıldı. Sarıbay'ın listesi 346 oy aldı. 5 kişide listedne Sarıbay'ın üzerini çizdi.

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
CHP Lİ AYIP AMA 2015-12-27 16:18:45

Biz partililer her dönen beğenmediğimiz yemeği yemek zorundamıyız.Milletvekilliği sıralamasının başarısızlığına rağmen kendi mahallesini bırakın sokagında kabul görmeyen isimler tekrar önümüze kondu.şimdide tek liste olmasına rağmen herkesi kucaklamayan

Avatar
Nejla yıldız 2015-12-28 09:19:47

Her zaman olduğu gibi daha içimizde anlaşmaya varamadik gelecek için boşa adım atmayın bu kadar emeğe yazık bırakın artık eski adayları bırakın artık kokuşmus fikirleri lütfen birlik çağrısı yapın önce birlesmeyi deneyin sonrada güçlü ve yeni adaylar çıka

Avatar
yazık 2015-12-28 09:32:19

kongrenin sonucu; içi boş nazilli bardağı gibi sıralanmış,objektiflere poz vermiş bir yönetim ve kurultay delegeleriii... yazık

banner354

banner328

banner596

banner599

banner482