banner608
banner597
banner609
22 Ocak 2016 Cuma 17:06
CHP'nin “devrim”i AKP'den kopya
banner610

CHP’nin 16-17 Ocak’ta gerçekleştirdiği kurultayda oy birliği ile kabul edildiği açıklanan kurultay bildirgesinde, “Özgürlükçü demokrasi” vurgusu öne çıktı. Bildirgede, “Türkiye’nin bugün ihtiyacını duyduğu dördüncü devrim ise ‘Özgürlükçü Demokrasi’dir. İlk üç devrimin sahibi olan CHP, Türkiye’yi ‘Özgürlükçü Demokrasi’ye ulaştırma kararlılığındadır. Kurultayımız, bu kararlılığın dönüm noktasıdır ve bildirgemiz dördüncü devrimin ana hedeflerini içermektedir... CHP’nin kendisi dışındaki toplum kesimlerini de kucaklayarak vereceği ‘Özgürlükçü Demokrasi’ mücadelesi, Türkiye Cumhuriyeti’ni içinde bulunduğu çıkmazdan kurtaracak tek yoldur” ifadeleri yer aldı.

AKP’DEN ÇALINTI
CHP’nin 1 Kasım seçimleri sonrasında yaptığı kurultayda temel hedef olarak gösterdiği “özgürlükçü demokrasi” programının daha önce AKP tarafından dile getirildiği ve AKP’nin 58, 59, 61, 62, 63. Hükümet Programlarında, 2011, 7 Haziran 2015, 1 Kasın 2015 seçim beyannamelerinde yer aldığı ortaya çıktı. 

AKP’nin seçim beyannamelerinde ve hükümet programında, “Özgürlükçü demokrasi”nin geçtiği bölümlerden bazıları şöyle:

AKP 2011 Seçim beyannamesi: Bizim çoğulcu ve özgürlükçü demokrasi anlayışımız, bireylerin ve toplumdaki farklı kesimlerin bütün yönleriyle kendilerini özgürce ifade ettiği zeminlerin inşa edilmesini gerektirir. Ak Parti’nin benimsediği çoğulcu ve özgürlükçü demokrasi anlayışının esasını, her bireyin ve tüm vatandaşlarımızın haklarını güvence altına alan demokratik bir anayasa vizyonu oluşturmaktadır. (Sayfa: 19)

AKP 61. Hükümet Programı: Çoğulcu ve özgürlükçü bir demokrasi anlayışıyla bireylerin ve toplumdaki farklı kesimlerin bütün yönleriyle kendilerini özgürce ifade ettig?i zeminlerin inşa edilmesini amaçladık. Hiç kimseye yas?am tarzı dayatmadık, tüm inançlara ve yaşam tarzlarına saygıyı ilke kabul ettik. (Sayfa:7) 

7 Haziran Seçim Bildirgesi: Temel hak ve özgürlüklere ilişkin uluslararası sözleşmelerin iç hukuka dahil edilmesine devam edecek, özgürlükçü demokratik düzen mantığıyla bağdaşmayan şerhleri kaldıracağız. (Sayfa: 26)

AKP 62. Hükümet Programı: Yeni Türkiye’de artık sivil, katılımcı, çoğulcu, özgürlükçü bir demokratik ve sivil anayasa vaat olmaktan çıkarılmalıdır. Yeni Türkiye, sivil ve demokratik yeni anayasası ile yönetilmelidir.
Yeni dönemde temel hak ve özgürlüklere ilişkin uluslararası sözleşmelerin iç hukuka dâhil edilmesine devam edilecek, özgürlükçü demokratik anlayışla bağdaşmayan şerhler kaldırılacaktır. (Sayfa: 21)

AKP 1 Kasım Genel Seçim beyannamesi: Temel hak ve özgürlüklere ilişkin uluslararası sözleşmelerin iç hukuka dahil edilmesine devam edecek, özgürlükçü demokratik düzen mantığıyla bağdaşmayan şerhleri kaldıracağız. (Sayfa: 22)

HDP PROGRAMI DA AYNI
CHP’nin “4. Devrim” olarak açıkladığı “özgürlükçü demokrasi” HDP’nin de hedefi. HDP’nin birçok bildirisinde de bu konuya atıfta bulunuluyor. İşte onlardan bazıları: “Etnik kimliği, kültürü, dili ve diniyle tek tip Türk milleti’ dayatmalarına karşı çoğul, farklılıkların eşit ve gönüllü beraberliğine dayalı bir toplumsal yaşamı; özgürlükçü ve demokratik bir Türkiye hedefini savunur... Partimiz, tüm kimlik ve kültür sorunlarının köklü çözümünün demokratik, çoğulcu, özgürlükçü ve eşitlikçi bir anayasayla mümkün olacağına inanır.” (HDP Programı)
“..Demokratik ve Özgürlükçü bir anayasa hazırlanıncaya kadar, gerekli değişiklikler yapılacak.” (1 Kasım seçim bildirgesi.)

SİNSİ İSTİLANIN YENİ ADI
Eski CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Birgül Ayman Güler, CHP kurultay bildirgesini 18 Ocak günü Ege Ekspress gazetesinde “İşgalcinin adı: Özgürlükçü Demokrat” başlıklı yazıyla değerlendirdi. Güler şu ifadeleri kullandı:
“CHP 35. Olağan Kongresinde bir sonuç bildirgesi ilan edildi. 21 maddeden oluşan bu metin, CHP’nin özgürlükçü demokratların eline geçtiğini ilan etti. Bunların Türkiye’ye özgürlükçü demokrasi getirme misyonu ile donandıkları açıklandı.
Özgürlükçü demokrasi sözü ilginç bir söz... İnternette hızlı bir tarama yapın. Yaptım, ve “özgürlükçü demokrat” adıyla kurulmuş çeşitli dernek ve gruplar olduğunu gördüm. Hepsi PKK cenahına destek verme özelliğine sahipler... Özgürlükçü demokrat, yani ulusal devlete karşı etnikçi eşit-vatandaşlık isteyen; Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartından hareketle ademi merkeziyetçilik talep eden; terörle mücadele hedefi olmayıp PKK hedeflerine uygun bir anayasa ve yasalar üretimi için “çözüm TBMM”de diyen kişi... CHP’nin tepesindeki klik, Kurultay Sonuç Bildirisiyle kendine bu adı yakıştırdı. Böylece CHP’de sinsice ilerleyen istila, darbe ve baskın usulü yöntemlerle biçimsel olarak zafere ulaştı. İstilacılar, artık “kendi kimlikleri” ile iktidar sürecekler. İşgal gözler önüne serildi. Şimdi bir kez daha o büyük sözün kapısındayız: Ya bir yol bul ya da yenisini aç!”


Aydınlık 

Son Güncelleme: 23.01.2016 16:42
Anahtar Kelimeler:
CHPİzmitKocaeli
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner596

banner599

banner482