banner560
banner573
banner572
16 Ocak 2016 Cumartesi 10:36
CHP'de kurultay günü
banner508
CHP'nin 35. Olağan Kurultayı'nın yapılacağı Ankara Spor Salonu'na davetliler gelmeye başladı. Kurultayı izlemek için gelenler, yoğun güvenlik önlemleri altında salona alınıyor. Kurultayın gerçekleştirileceği salona, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun posterleri asıldı.      
  

Balonlarla süslenen salonda, davetlilerin oturacakları yerlere Türk bayrakları, CHP flamaları ve Kılıçdaroğlu'nun posterleri konuldu. Salona, "Özgür basın varsa, özgür toplum vardır", "Baskı ve zulüm düzeni CHP ile bitecek", "Savaşın değil, barışın partisiyiz", "Türkiye bizimle özgürleşecek", "Barışı birlikte inşa edeceğiz", "Demokrasiyi biz getirdik, biz yücelteceğiz" ve "Ey özgürlük" yazılı pankartlar asıldı. Salonda, Atatürk'ün "Yurtta sulh, cihanda sulh" sözü de
pankart olarak yer aldı.  
     


KILIÇDAROĞLU'NDAN TWEET
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP 35. Olağan Kurultayı öncesi Twitter hesabından, "CHP 35. Olağan Kurultayı’nı, demokrasiyi temele oturtan, değişime, gelişime hizmet edecek bir felsefeyle, kardeşçe yapacak. Ülkenin geleceği için var gücümüzle çalışmak en asli görevimizdir. Çünkü tek vücut olmuş bir CHP, Türkiye için tek çıkış yoludur" açıklamasında bulundu.KILIÇDAROĞLU'NDAN MUHARREM İNCE'YE TEKLİF

Kılıçdaroğlu, kurultay öncesi Yalova Milletvekili Muharrem İnce ile görüştü. Dün akşam saatlerinde yapıldığı öğrenilen görüşme, Kılıçdaroğlu'nun daveti üzerine gerçekleşti. Yaklaşık yarım saat süren görüşmede, Kılıçdaroğlu'nun İnce'ye Parti Meclisi üyeliği teklif ettiği, İnce'nin ise bu teklifi "teşekkür ediyorum ancak arkadaşlarımla çalışacağım" diyerek kabul etmediği belirtildi.     

KILIÇDAROĞLU GELDİ
CHP lideri Kılıçdaroğlu, saat 11:00 sıralarında eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile birlikte salona geldi ve partilileri selamladı. Partililer Kılıçdaroğlu'nu salona girişinde ayağa kalkarak alkışlar ve sloganlarla karşıladı. Kılıçdaroğlu ve eşi Selvi Kılıçdaroğlu da partililere alkışla karşılık verdi ve salon içinde tur attı.  Kemal Kılıçdaroğlu ve eşi daha sonra protokol bölümünde kendileri için ayrılan yerlere oturdu. Bu sırada partililer "Halkın umudu Kılıçdaroğlu" ve "Mustafa Kemal'in askerleriyiz" sloganları attı.    


BALBAY: ADAY OLAMIYORUM
CHP’nin 1200 delegesi bulunuyor ve en az 120 imzayı toplayan isimler kurultayda genel başkanlığa aday olabilecek. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun karşısına aday olarak çıkan İzmir Milletvekili Mustafa Balbay’ın 120 imzayı bulamadığı belirtildi. Kurutay 2 gün sürecek. Balbay, "92 imzaya ulaştık, mevcut durumda aday olamıyorum" dedi. 


DİVAN BAŞKANLIĞI'NA KARAYALÇIN SEÇİLDİ
Kılıçdaroğlu, Ankara Spor Salonu'ndaki kurultayda kürsüye gelerek, çoğunluğun olduğunu söyledi.  Kurultayın, Türkiye'ye, bölgeye ve dünyaya hayırlı olmasını temenni eden Kılıçdaroğlu, salonda bulunanları, "Ülkeye emek verenler başta olmak üzere, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, İsmet İnönü, Bülent Ecevit, CHP'nin şehitleri, çocuklar, gençler, şehitler, ülkenin bütün insanları için" saygı duruşunda bulunmaya ve  İstiklal Marşı'nı okumaya çağırdı. Kurultay delegelerinin imzasıyla kendisine gelen yazıyı okuyan Kılıçdaroğlu, delegelerin Divan Başkanlığı'na, eski İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın'ı önerdiğini söyledi. Daha sonra Karayalçın, delegelerin oyuyla Divan Başkanlığı'na seçildi.  

CAN DÜNDAR VE ERDEM GÜL'DEN MEKTUP
Karayalçın, Genel Başkan Kılıçdaroğlu aracılığıyla kendisine iletilen tutuklu gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül'ün mektubunu da kürsüden okudu. 
"CHP Kurultay"na ifadesiyle başlayan mektupta, şunlar kaydedildi:
"CHP'nin 35. Kurultayı, Türkiye'de medyanın en ağır baskı döneminde toplanıyor. Biz o baskıya direnen, halkın gerçekleri öğrenme hakkını savunan gazeteciler olarak 52 gündür Silivri'de hapis yatıyoruz. Tutukluluk koşullarında bile direnmeye, korkutma çabalarına inat doğru bildiğimizi daha gür bir sesle yazıp, söylemeye devam ediyoruz. Bu mücadelemizde ilk günden beri bizi hiç yalnız bırakmayan başta sayın Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere CHP'nin tüm milletvekillerine ve vefakar örgütlerine içtenlikle teşekkür ediyoruz. Özgür ve demokratik bir Türkiye'nin inşasında bağımsız ve cesur bir basının önemini hatırlatıyor ve dayanışma duygularıyla kurultayınıza başarılar diliyoruz." 
Karayalçın, mektubu okuduktan sonra Başkanlık Divanı üyelerini oylamaya sundu. 
Divanın oluşmasından sonra, kurultay çalışmalarına başladı.   CHP LİDERİNDEN DAVUTOĞLU'NA FLAŞ ÇAĞRI
Kılıçdaroğlu'nun konuşmasının satırbaşları şöyle:
35. Kurultayımızın umuyorum üzerimize çöken atmosferi dağıtmış olur. Bu kurultayın bir bayram havasında geçmesini isterdik. İsterdik ki hapishanelerinde gazetecilerin olmadığı bir Türkiye'de yapalım, bu kurultayı yaptığımız günde hiçbir çocuk teröre kurban gitmesin, herkes rahat nefes alabilsin. 
Yönetilemeyen bir Türkiye gerçeği var.
Demokrasiden, özgürlükten söz ediyoruz ama oluşan bu atmosfer hepsini gölgeliyor. Bugün karamsar bir hava varsa toplumda yönetimden kaynaklanıyor. Bizim görevimiz bu havayı dağıtmak. İş, aş, ekmeği isteyenler , demokrasi ve özgürlüğü isteyenler bir olursa aydınlık günler gelir.

BİZİM GÖREVİMİZ
Bizim görevimiz bu ülkeye özgürlüğü getirmektir, bizim görevimiz kardeşliği getirmektir, bizim görevimiz birinci sınıf demokrasiyi getirmektir.
Toplumda karamsar hava varsa, o yönetimden kaynaklanıyor. Birlik olursak emin olun Türkiye’yi aydınlığa çıkarırız.

CAN GÜVENLİĞİ VAR MI DİYE DÜŞÜNÜYOR
Vatandaşlar benim can güvenliğim var mı diye düşünüyor. Biz CHP’liler olarak olarak, terör nereden gelirse, nasıl gelirse gelirse gelsin, hangi amaçla olursa olsun karşıyız. Nokta. Terör bir insanlık suçudur, teröristler affedilmemelidir. Teröre karşı durmak insanlık görevidir. Kandan beslenen terör örgütleridir. Terörle mücadele akılla, bilimle yapılır.

AKP SIFIR TERÖRLE DEVRALDI
Öcalan yakalanmış, Terör örgütü dağılma sürecine girmişti. AK Parti iktidara geldi. Sıfır terörle Türkiye'yi devraldı. Hiçbir şey yapmadılar. Terör örgütü palazlandı, büyüdü. Bugün geldiğimiz noktada "biz barışı sağlayacağız" dediler, buyrun dedik.
Terör örgütüyle masaya oturursanız terörü meşrulaştırırsınız dedik, siz bu işi bilmezsiniz dediler. 2012'de bir yol haritası önerdik, sizin haritanıza ihtiyacımız yok dediler.
Kim getirdi terörü bu hale?
Silah bırakmayacaksa nasıl örgütle anlaşacaksın? Valilere bunlara dokunmayın diye talimat verildi. Terör örgütü her eve silah soktular, Kandil'den gelenler şehir merkezinde gencecik çocuklara terör eğitimi verdi. AKP "Kimse bunlara dokunmayacak" dedi.

ERDOĞAN'IN SÖZLERİNİ HATIRLATTI
Kılıçdaroğlu Erdoğan'ın bir televizyon programında yaptığı konuşmayı hatırlattı:
Güneydoğu'da bunlar adeta çözümsürecini silah stoklama süreci olarak değerlendirdiler. Çok ciddi silah stoklaması yaptılar diyor. BU süreç içinde güvenlik güçlerimiz herhangi bir çatışmaya girmeyin dediler ama daha sonra anladık ki bunlar bu süreçte bunu yaptılar.
Doğu, Güneydoğu silah deposu haline getirilirken kim iktidardaydı? Ölenlerin tamamının suçu AKP'dir.

DAVUTOĞLU'NA YENİ ANAYASA ÇAĞRISI
Darbe yasalarının değişmesi için samimi olarak toplantılara katılacağız. Hiçbir kişinin kişisel beklentisi için uğraşmayacağız. Adalet ve Kalkınma Partisinin değerli genel başkanına açıkca çağrıda bulunuyorum:
Darbe hukukunu tümüyle değiştirelim. Bunları değiştirebilirsek Türkiye'ye demokrasiyi getirmiş oluruz. 
Onların niyeti darbe hukukunu kaldırmak değil, darbe hukukunu tahkim etmek. Yetmiyor Başkanlık sistemini istiyorlar. Buna asla izin vermeyeceğiz.

YETMİYOR BAŞKANLIK SİSTEMİ İSTİYORLAR
Onların niyeti darbe hukukunu kaldırmak değil, darbe hukukunu tahkim etmek. Yetmiyor Başkanlık sistemini istiyorlar. Buna asla izin vermeyeceğiz.
Düne kadar Osmanlı diyorlardı, Osmanlı'da da parlamenter sistem vardı, niye şimdi bunu istemiyorlar?
Türkiye'de parlamenter sağlıklı çalışıyor mu? Hayır çalışmıyor. Peki ne yapmalıyız? 12 Eylül darbe hukukunu değiştireceğiz. Siyasi partiler yasası değişecek, lider sultasına izin verilmeyecek.

AKADEMİSYENLER BİLDİRİSİ
Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı Erdoğan için "Diktatör bozuntusu" diyerek akademisyelerin gözaltına alınmasını sert dille eleştirdi:
Nasıl oluyor da bu insanların kapısına terörle mücadele polislerini gönderebiliyorsunuz? Bizim de içeriğine katılmadığımız yerleri var. Ama üniversiteler düşüncelerini özgürlece ifade edebilmeliler. İlim Çin'de bile olsa gidip alın diyor Peygamberimiz. Ve bu dikatatör bozuntusu "devletin ekmeğini yiyip devlete düşman edenler diyor. Ben de soruyorum. Devletin ekmeğini yiyip, aile boyu devleti soyanlar ne olacak? Oturduğun yer devleti soyma makamı değil. Bu kara leke senin alnındadır, hiç silinmeyecektir.

NEREYE GÖTÜRDÜN BU MALI?
'Benim servetim bu yüzüktür' diyor. Bırakın yüzükleri dünyanın en zengin liderlerinden birisin. Nereden götürdün bu malı? Nasıl kazandı?

BOYUNUZU AŞAN İŞLERE KARIŞACAĞINIZA...
Mazlum insanların öldürülmesinin İslam'la alakası olmadığını neden anlatmıyorsun. Suriye konusunda da "yanlış yapıyorsunuz" dedik, dinlemediler. Artık politika üreten değil olayların arkasından giden bir Türkiye var.
Bu kadar boyunuzu aşan işlere karışacağınıza, Mustafa Kemal'in "yurtta sulh cihanda sulh" sözü neyinize yetmiyor? 
Bunların dostalaırını arkadan hançerlemek gibi bir adeti var. Türkiye Kaddafi'nin arkadan hançerlenmesini izledi.

BU PARAYI NE YAPTIN?
Buna İnsan hakları ödülüyle birlikte iki yüz elli bin dolar para verdiler. Gazeteciler sordu 'ne yapacaksınız bu parayı' dediler? 'Hayır kurumlarına bağışlayacağım' dedi. Hep sordum yine soruyorum hangi hayır kurumuna bağışladın? Doları bu kadar arzu eden birisi hayır kurumlarına verir mi?

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A SERT SÖZLER
Diktatör bozuntusu adam, namus ve şefer senin için ne anlama geliyor?Soruyorum: Sen namus ve şereften neyi anlıyorsun? Sen bu yemini niye ettin? Bütüm milletin önünde yemin etti. Ya tarafsızlığını adam gibi korursun ya da bu laflarımı ağırlaştırarak devam ettireceğim.
Sen bir de dindar geçiniyorsun. Dinadar adam da namus ve şeref kavramı baş tacıdır. Ya tarafsızlığını koruyacaksın ya da ben devam edeceğim. Davutoğlu beni eleştirebilir.
Ama tarafsızlık yemini etmiş birisi tarafsızlığını bozarsa ben ona namus ve şerefi hatırlatırım.

“BANA YAZ”
Şu açık çağrıyı da bütün vatandaşlarıma yapıyorum. CHP bu konuda ne düşünüyor diye öğrenmek istiyorsan, bana yaz, tamamına yanıt vereceğim.
Deniyor ki ‘CHP halka inmiyor’. Taşeron işçiliği ilk dile getiren parti kim, asgari ücreti ilk dile getiren parti kim, mevsimlik işçileri ilk dile getiren parti kim?

“HAKSIZLIK YAPMIYOR MUSUNUZ”
Haksızlık yapmıyor musunuz CHP’ye. Bu kurultayımızın adı demokrasi, değişim ve kardeşlik kurultayı.
CHP en büyük değişimleri bu ülkeye getiren parti.
4. büyük devrime hep beraber hazırlık yapacağız. Bu ülkeye özgürlükçü demokrasiyi getireceğiz, ne olursa, olsun, bedeli ne olursa olsun, bu ülkeye özgürlükçü demokrasiyi getireceğiz.
Bizi tutuklayabilirler, dokunulmazlıklarımızı kaldırabilirler. Ne yaparlarsa yapsınlar, bedeli ne kadar ağır olursa olsun bu ülkeye demokrasiyi ölümüne getireceğiz,
Bir eleştiri de ‘CHP elitlerin partisi’, nasıl elitlerin partisi ben de anlamadım, elit ne demek, seçkin adam demek, okuma yazma bilen demek.

“BİZ HALKIN PARTİSİYİZ”
Ama biz halkın partisiyiz. İçimizde çöpten kağıt toplayan da var, sanayici de var, emekli de var, işçi de var, biz kitle partisiyiz, halkın partisiyiz biz. Bizim tek koşulumuz var. Biz herkese kucak açıyoruz. Bizim ilkelerimizi bizim düşüncelerimizi benimseyen herkese kucak açıyoruz. Tek koşulumuz var, kul hakkı yiyenlerin bu partide işi yoktur.
“Efendim CHP darbecileri savunmuştur” Hayatımda duyduğum en büyük yalanlardan birisi bu.

“BU İFTİRAYI ATAN ADAMLAR MÜSLÜMAN DA DEĞİLLER”
Bir diğer bize yöneltilen eleştiri ‘CHP dine karşı’… Bunu söyleyen adam dine inanmıyor. Bu iftirayı atan adamlar Müslüman da değiller, samimi Müslüman da değiller. Biz ibadetimizi Allah için yaparız, siyaset için yapmayız.
İmam hatip okullarını CHP kurmuştur. Ama biz inançları siyasete alet etmeyiz. Dine saygısızlıktır bu. Böyle bir ahlak olabilir mi, kapalı kapılar ardında bize yapılan bu iftiraları Allah’a havale ediyorum. Şunu söylüyorum, Kocatepe Camii’ne gidin, tarihine bakın, kurucuları arasında CHP milletvekilleri var.
Bu konuda kimin kafasında soru işareti varsa lütfen bana yazsın.
Din ve vicdan özgürlüğü, laiklik bizim için olmazsa olmazdır.
Laiklik inançların güvencesidir.
Bütün vatandaşlarıma sesleniyorum. ‘Ben ibadetimi özgürce yerine getiremiyorum’ diyorsan gel yanıma, kapım açık, ibadetini özgürce yapıncaya kadar seninle beraber mücadele edeceğim.

Gelin 4. Büyük devrimi hep beraber yapalım, bu ülkeye demokrasi ve adaleti getirelim. İnsanlarımız ahlaklı olsun. Siyaset zenginleşme aracı olmasın. Bunun için yola çıktık. Gelin hep beraber Türkiye’ye bir mesaj verelim.
Ayağa kalkalım. Selam gönderelim. Ben söyleyeceğim. Hep beraber tekrarlayacağız
Ankara’dan Hakkâri Diyarbakır’a Mardin’e İstanbul’a Muğla’ya Rize’ye Samsun’a Kilis’e Yozgat’a Çankırı’ya Sivas’a Çorum’a Uşak’a Rize’ye Tekirdağ’a Kırklareli’ne selam olsun. Selam olsun Türkiye’ye.”

TRT'YE ELEŞTİRİ
Kurultayda, Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının ardından komisyon çalışmalarına geçildi. Divan Başkanı Murat Karayalçın, kurultay çalışmalarının sağlıklı yapılabilmesi için salonda yüksek sesle müzik çalınmamasını istedi. Karayalçın, tribünlerden çalınan davullar konusunda da uyarıda bulundu. Karayalçın, kurultaydaki konuşmaların büyük bölümünün verilmediğini gerekçesiyle de TRT’yi eleştirdi. Karayalçın, Gezi olaylarında ve Suruç katliamında hayatını kaybedenlerin ailelerinin de salona geldiğini iletti.

TÜZÜK VE SONUÇ BİLDİRGESİ KOMİSYONLARI OLUŞTURULDU
Kurultayda, gündemde yer aldığı üzere Tüzük Değişikliği Komisyonu oluşturuldu. Komisyon üyeleri, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Parti Meclisi üyeleri Sera Kadıgil, Gül Çiftçi ve milletvekilleri Mehmet Gökdağ ile Muharrem Erkek’le birlikte örgüt yöneticilerinden oluştu. Kurultayda, tüzükteki 3 madde üzerinde değişiklik yapılması bekleniyor. Kurultayın ardından yayımlanacak sonuç bildirgesi için de ikinci bir komisyon oluşturuldu. Sonuç Bildirgesi Komisyonu’nun da milletvekilleri Selin Sayek Böke ve Oğuz Kaan Salıcı ile yine bazı PM üyeleri yer alıyor. “Komisyonlar, spor salonunda kendileri için ayrılan odalarda çalışacak.

GENEL BAŞKAN ADAYLIKLARI İÇİN BAŞVURULAR ALINIYOR
Karayalçın, genel başkan adaylarının, adaylıkları için Divan Başkanlığına başvurularının alınmaya başladığını da ifade etti. Karayalçın, yarın seçimi yapılacak PM üyelikleri için başvuruların de bugün tamamlanmasını istediklerini belirterek, PM üyeliği başvurularının saat 22.00 itibariyle biteceğini kaydetti. Kurultayda çalışma ve hesap raporlarının görüşülmesine geçildi.
Son Güncelleme: 16.01.2016 16:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner554

banner482