banner598
banner608
06 Ekim 2015 Salı 16:17
CHP, bu gence dikkat etsin
banner610

Darıca Kalespor’da iki dönem kulüp başkanlığı yapan, şu anda ise Darıca Gençlerbirliği’nin Futbol Şube Sorumluluğu’nu üstlenen bir spor adamı kendisi. Aynı zamanda da İlbeyoğlu Müteahhitlik ve İnşaat Firması’nın sahibi, yani bir iş adamı.
Darıca Sanayici ve İşadamları Derneği’nin de aktif üyelerinden. Aynı zamanda Metin Alan’ın başkanı olduğu Kocaeli Yapı Müteahhitleri Derneği’nin de 52 kurucu üyesinden biri.

 

Henüz 34 yaşında olmasına rağmen, gerek kentimizin spor camiasına gerekse kent ekonomisine katkı sunuyor. Bu isim Cumhuriyet Halk Partisi’nin 10. sıra milletvekili adayı Yakup Törk. 10. sırada, bir elinde bin marifet olan 10 numara bir isim anlayacağınız.

Darıca’da doğan, bu ilçede büyüyen ve Kocaeli Üniversitesi’nde lisansını, Gebze Teknik Üniversitesi’nde ise yüksek lisansını tamamlayan Törk’ün siyasetle tanışması çok eski değil.

2008 yılında siyasete ilgi duyuyor, 2010 yılında ise CHP’ye üye oluyor. Bir dönem CHP Darıca İlçe Sekreterliği görevinde bulunan, 2014 yerel seçimlerinde Darıca Belediye Başkan Aday Adayı olan Törk’ün yıldızı çok hızlı parlamış.
Egolarından arınmış, mütevaziliğini koruyan Yakup Törk, bölgesinde pek çok kesim tarafından da sevilip, sayılıyor.

 

İlçenin en kalabalık ailelerinden birine mensup olması da onu, dolayısı ile de partisini şanslı kılıyor. 7 Haziran genel seçimlerinde aday adaylık başvurusu yapmayan Törk, koalisyon görüşmeleri sırasında ve 7 Haziran seçim sürecinde CHP’nin politikalarının halkta karşılık gördüğünü fark ettiğini ve CHP’nin iktidar olabilmesi için aday sırasını önemsemeden ailesinin de desteğiyle başvuru yaptığını ifade ediyor.

CHP, bu gence dikkat etsin, siyasette gelecek vaat ediyor.

Sıralamada çok gerilerde olsa da yıldızının çok hızlı parlayacağını gördüğümüz Törk ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Gerek Darıca, gerekse Gebze bölgesiyle ilgili önemli bilgi ve projeler paylaştı bizimle. Darıca’da yaklaşık 20 bin olan oylarını 30 bine çıkaracağına inanıyor Törk, ayrıca AKP’lilerin Gebze bölgesinde sokağa çıkamadığını iddia ediyor.Törk, CHP’nin 1 Kasım seçimlerinde 4 vekil çıkaracağından emin, beşinci vekil için mücadele ettiklerini ifade ediyor.

Sözü daha fazla uzatmadan, sizleri bu keyifli söyleşi ile baş başa bırakıyoruz…
 

DARICA’DAN EN AZ 30 BİN OY ALACAĞIZ


CHP’nin listesinde 3 değişiklik yaşandı, listeye yeni giren isimlerden biri de sizsiniz. 7 Haziran’da neden başvurmadınız ve 1 Kasım seçimleri için neden başvuru yaptınız?

 2008 yılında siyasetle ilgilenmeye başladım. 2010 yılında ise CHP’ye üye oldum. Siyasi geçmişim çok eskiye dayanmıyor yani. 7 Haziran’da aday adaylık başvurusu yapmama sebeplerimden biri biraz daha beklemem gerektiğiydi. Çünkü çok sayıda değerli isim başvuru yapmıştı. 1 Kasım için başvuru sayısı fazla değildi, bir eksiklik vardı. Bu eksikliği kapatmak istedim. Ancak asıl gerekçem, 7 Haziran seçim sürecinde CHP’nin halkın yaralarına, sorunlarına parmak basan bir siyaset izlemesiydi. 7 Haziran sonrası da bu devam etti. Partim, koalisyon görüşmelerinde oldukça dengeli davrandı, ülkeyi hükümetsiz bırakmamak, vaatlerini yerine getirmek için çabaladı.

 

Siyasi rant gütmedi, halk için uğraştı. Bu ülke insanında bir sempati uyandırdı. CHP’nin iktidar olma, ülkeyi içine düştüğü durumdan kurtarma çabası vardı. Halk, bunu gördü. CHP’ye daha önce oy vermemiş insanlar dahi artık CHP’ye yöneliyor. Böyle bir parti iktidar olmalı dedim ve elimden gelen katkıyı sunmak için de ailemin ve kendi isteğim doğrultusunda aday adayı oldum. Partim de bana 10. sırayı verdi. Benim için sıranın önemi yok, elimden gelen katkıyı sunmak için bu yola çıktım.CHP’ye katkı sunmak için aday olduğunuzu söylediniz. Partinize katkınızın büyük olacağına inanıyor musunuz?

 Aslen Karslı’yım ancak Darıca’da doğdum, burada büyüdüm, burada okudum. Kocaeli Üniversitesi’nde lisansımı, Gebze Teknik Üniversitesi’nde ise yüksek lisansımı tamamladım. Köklü, kalabalık ve sevilen bir ailem var Darıca’da. Gebze bölgesine de tüm ilçelere de hakimim. Tüm bunlar birer avantaj. 7 Haziran’da Darıca’da 19 bin küsür olan oyumuzu, 1 Kasım’da en az 30 bine çıkarmak için çaba göstereceğim. Tabii yalnızca Darıca’da değil, aynı zamanda Gebze bölgesinde de CHP’nin oylarına katkı sunacağıma inanıyorum.


4 VEKİL KESİN, 5 İÇİN ÇALIŞIYORUZ


Gebze bölgesinin bir adayısınız. Buralarda CHP’nin oy oranı düşük. Gebze bölgesinin ilimizde yüzde 40’lık bir oy potansiyeli var. CHP’nin vekil sayısını etkileyecek bir artış görünüyor mu bu bölgede?

⇒ 
Evet, kesinlikle görünüyor. Gebze, Darıca, Çayırova ve Dilovası’nda CHP’nin oylarında artış gözleniyor. Bu yapacağımız çalışmalarla daha da artacak. Şu anda il genelinde bir artış söz konusu zaten. 3 olan vekil sayımızın 4’e çıkacağından eminim, beşinci vekil için mücadele ediyoruz. Tablo 4’ü gösteriyor, 5’i de çıkaracağız inşallah.


GEBZE’Yİ KÜÇÜK DÜŞÜRDÜ

Gebze’de AKP seçmeni, genellikle adaydan çok partiye oy veriyor. Yani böyle bir algı var, Gebze’de AKP’nin adayının olmaması, işinizi kolaylaştırmıyor mu?

⇒ 
Bizim Gebze bölgesinde 3 adayımız var. Bu isimlerden biri de seçilebilecek bir sırada olan mevcut milletvekilimiz Tahsin Tarhan. Bu bölgeye ne kadar önem verdiğimizin bir göstergesi. AKP’nin ise bu bölgede tek bir adayı yok. 7 Haziran’da Cemalettin Kaflı’yı aday yaptılar ve 6. sıradan vekil seçildi. Bu seçimlerde ise bu ismin üzerini çizdiler. Kendisi sevilen, dürüst bir isimdi. Ancak Kaflı’nın oy getirisi yoktu. Çünkü burada dediğiniz gibi partiye oy veriyorlar. Fakat siz tutup da yüzde 40 oy getirisi olan bir ilçeye aday koymazsanız, o bölge partiye de tepki gösterir elbet. Düşünün AKP Gebze İlçe Başkanı çıkmış aynen şunları söylüyor: ‘Kocaeli’de 12 ilçe var, Gebze de onlardan farksız. Her ilçeye aday konulamazdı.’ Evet, bu söylem Gebze’yi küçük düşüren bir söylem. Yüzde 40’lık bir oy potansiyeline sahip olan, bölge olarak 700 bin nüfusa sahip bir bölge ancak bu kadar küçük görülebilirdi. Şimdi halk, buna tepki göstermesin mi? Gösterecekler elbet, gösteriyorlar da. Şu kadarını söyleyeyim, AKP’liler Gebze’de sokağa bile çıkamıyor. CHP, Gebze’ye gereken değeri veriyor, bu da halk nezdinde ilgi görüyor.


CEMİL YAMAN PLANI DA TUTMADI
 

Dilovası eski Belediye Başkanı Cemil Yaman, AKP tarafından 7. sıra adayı yapıldı. Gebze bölgesinin adayı olarak lanse ediliyor, halk bunu kabul ediyor mu?

Evet AKP, HDP’ye kaptırdığı oyları geri almak için hem doğulu aday hem de Gebze bölgesinin adayı olarak Yaman’ı 7. sıraya koydu. Ama halk nezdinde kabul görmedi bu. Çünkü Yaman, Dilovası’nda halkın sağlığıyla oynayan kimyasal depolama alanlarına, fabrikalara ruhsat vermiş bir isim. Gördünüz, Adatepe’de kendisine tepki yağıyor. Bu arada Yaman’ın vekil olacağına AKP de inanmıyor. Kendisini Gebze bölgesinin adayı gibi göstererek hem doğulu vatandaşlardan, hem de Gebzelilerden oy alacaklarını düşündüler. Amaçları da 6. vekili kurtarmaktı. Bakın 7 demiyorum. Bu planları da tutmadı. Bu liste ile AKP, 5 vekili ancak çıkarır.


GEBZE’Yİ İL YAPARSA KABUL EDERİM

Dediğiniz gibi Cemil Yaman’ın Gebze bölgesi adaylığı kabul görmemiş olacak ki Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı olan Herekeli Fikri Işık, kendisini Gebze’nin adayı olduğunu söylüyor, peki halk buna itibar eder mi?

⇒ Etmez tabii ki. Yıllarca AKP, Gebze’de yüzde 50’nin üzerinde oy aldı. Bu nedenle de Gebze’yi çantada keklik sanarak, bir adayı bile çok gördü Gebzelilere. Ha Bakan illaki Gebze’nin adayıyım diyorsa bunu kabul etmek için bir şartım var. Hereke’yi de Gebze bölgesine bağlayacak ve Gebze’nin büyükşehir belediyesi olmasını sağlayacak. Ancak bunu yaparsa adaylığı kabul edilebilir.CHP, GEBZE’YE ÖZEL İLGİ GÖSTERİYOR

Peki, CHP’nin Gebze bölgesindeki çalışmaları nasıl gidiyor. Gerek diğer adaylardan, gerek il yönetiminden gerekse genel merkezden destek görüyor musunuz?
 

⇒ Hatırlanacağı üzere CHP’nin 11 adayı olarak Gebze’ye bayramda bir çıkarma yaptık. Halkla buluştuk, esnafları, STK’ları gezdik. Ciddi bir ilgi vardı partimize. Partimizin de Gebze’ye ciddi anlamda ilgisi var. Diğer adaylarımız da parti yönetimimiz de genel merkezimiz de Gebze’nin üzerine eğiliyor. Listemiz en sorunsuz liste. Tüm kesimlere, tüm ilçelere hitap ediyor. Bu da partinin en pasif üyelerini bile canlandırdı. Hem bölgede hem de diğer ilçelerimizde koordineli ve amaca ulaşacak çalışmalar yapılıyor.


HDP’YE GİDEN YÜZDE 2 GERİ DÖNECEK


Bölgede en büyük atılımı HDP yaptı. 7 Haziran seçimlerinde özellikle Gebze bölgesinin içinde bulunan ilçelerden oy aldı. Gerek bölgede gerekse il genelinde CHP’li tabandan da HDP’ye oy kayışı oldu. Bu oylar geri gelecek mi?

⇒ 
HDP hem bölgeden hem de Darıca’dan iyi oy aldı. Bölgede 2 puanlık bir kayma oldu bu partiye. O zaman HDP’nin baraj sorunu da vardı. 1 Kasım’da partililerimiz CHP’ye oy verecek, oyları HDP’ye kaymayacak. Bunu çok net söyleyebiliriz, kendileri bunu bizzat iletiyorlar artık. Ama biz sadece kendi tabanımızdan değil, tüm kesimlerden oy istiyoruz. CHP, iktidar olup, sorunları ortadan kaldırmak için yola çıktı. Emeklisi de işçisi de memuru da iş adamı da bize oy vermeli, vatanını seven herkes CHP’ye yönelmelidir.


GEBZE, BÜYÜKŞEHİR OLACAK


CHP’nin Gebze’yi büyükşehir yapma girişimleri sonuçsuz kalmıştı. AKP, CHP Kocaeli milletvekillerinin teklifini reddetmişti. İktidara gelirseniz bu vaadi yerine getirecek misiniz, halka bunun sözünü veriyor musunuz?

Cumhuriyet Halk Partisi, Gebze’nin il olmasını, büyükşehir olmasını istiyor. Bugün Yukarı Hereke’yi de içine kattığınızda, Gebze, Darıca, Çayırova ve Dilovası’nın toplam nüfusu 700 bine yaklaştı. Bu büyükşehir olması için yeterli. Ama AKP ısrarla buna karşı çıkıyor. İktidara gelirsek kesinlikle Gebze’nin büyükşehir olmasını sağlayacağız. İktidar ortağı olursak, kanun teklifi sunacağız.DEVLET ÜNİVERSİTESİ YAPILACAK


AKP, mevcut üniversitenin adını değiştirdi ve yeni bir üniversite açmış gibi duyurdu. CHP’nin Gebze’ye gerçek bir devlet üniversitesi kazandırma gibi bir projesi var mı?

⇒ Kesinlikle Gebze’ye gerçek bir devlet üniversitesi şart. Gebze’deki mevcut teknik üniversiteyi, devlet üniversitesi gibi yutturdular halka. Ama baktığınızda Gebze bir üniversite kenti değil. Öğrencilerin büyük bir kısmı Tuzla tarafından gelip gidiyor. Yani, öğrencilerin kentte kalmasını sağlayacak çalışmalar yapılmadı. CHP iktidarında buraya gerçek bir devlet üniversitesi kurulacak. Öğrencilerin kentte kalması sağlanacak. Üniversite kentleri her zaman gelişir. Gebze’nin gelişmesinde, ekonomisinin büyümesinde, sosyal faaliyetlerin artmasında bu üniversitenin katkısı büyük olacak. 


FARABİ, EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ OLACAK

Gebze bölgesinde tespit ettiğiniz ne gibi problemler var, çözümü noktasında çalışmalarınız mevcut mu?

Gebze bölgesindeki tüm ilçelerde ciddi bir sınır problemi var. Şu anda 4 belediye başkanı da AKP’li olduğu için bu problem kendini göstermiyor. İktidara geldiğimizde ilk çözeceğimiz sorunlardan biri bu olacak.

Bir başka nokta ise bazı atıl alanların halka açılması. Mesela Darıca’da 950 dönümlük bir askeri alan var. Bu alanda askerler sadece nöbet tutuyorlar. Buranın TOKİ’ye değil, halka açılması için mücadele edeceğiz.

Sağlık alanında da Darıca’da bir eksiklik söz konusu. Eğitim ve araştırma hastanesi olmadığı için büyük ameliyatlar yapılamıyor. Darıca Farabi Devlet Hastanesi, 450 yataklı büyük bir hastane. Buranın eğitim ve araştırma hastanesine dönüşmesini sağlayacağız.


DİLOVASI, DEVLET POLİTİKASI İLE ÇÖZÜLÜR

Bölgenin en sorunlu ilçelerinden bir Dilovası. Burası kanser ovası olarak da adlandırılıyor. Sanayi ile yerleşim yerleri iç içe, bu bölgeye yönelik çözüm önerileriniz, projeleriniz olacak mı?

Dilovası gerçekten yalnızca bu bölgenin değil, insanlığın kanayan bir yarası. Burada alabildiğine çok oy almak istiyoruz. Çünkü onları bu durumdan kurtaracak olan da bizleriz. Buranın organize sanayi bölgeleri var, kirlilik var, Kömürcüler OSB var. Burası için bir devlet politikası geliştirilmek zorunda. Dilovası 50 bin nüfuslu bir ilçe, gerekirse buradaki insanlar taşınıp, daha temiz bir yerde ikamet ettirilebilir. Gerekirse de sanayi bu ilçeden çıkarılabilir. Bu ölçülür, tartılır, uygun olan neyse o yapılır. Ama bu sorunun çözümü bir an önce şart, bu insanları yaşatmalıyız.


AKP’NİN BIRAKTIĞI HASARI ANCAK BİZ ONARABİLİRİZ


Son olarak Kocaelililere ne mesaj vermek istersiniz?
 

⇒ CHP iktidar olmak için yola çıktı. Gerek 7 Haziran seçim sürecinde, gerekse sonrasında, ülkemizin yararı noktasında tavır koydu. Vaatleri, ülkedeki tüm sorunlara yönelik. Ve bunları yerine getirecek bir parti. Sorunları bilen, AKP’nin bıraktığı hasarı onarabilecek tek parti CHP’dir. Partililerimiz başka partilere oy vermemeli, CHP için çalışmalı. CHP’ye bugüne kadar oy vermemiş halkımız da bizlere bir şans verip, ülkenin kötü gidişatına dur dememiz için bizleri desteklemelidir. 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482